Μυθομανία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    2

    Μυθομανία

    Καλησπέρα σας... Απευθύνομαι εδώ γιατί δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ, είμαι μυθομανής... Είμαι 28 χρονών και μέχρι τώρα έλεγα αθώα ψεμματάκια είτε για να εντυπωσιάσω είτε ως δικαιολογία μερικές φορές... Μέχρι τώρα ποτέ δεν είχα προβλήματα αλλά τώρα έχω...
    Παντρεύτηκα πριν 3 χρόνια και δυστυχώς ακόμη δεν έμεινα έγκυος, όταν άρχισαν όλοι να με ρωτάνε πότε θα κάνω παιδιά και τέτοια άρχισαν να με πιάνουν τα ψυχολογικά μου και να κλείνομαι στον εαυτό μου, είχα μια παρέα από γυναίκες που όλες τους έχουν παιδιά και είχαν αρχίσει να με ζαλίζουν ότι έχω πρόβλημα και να πάω σε γιατρό κτλ... Μια μέρα δεν ξέρω γιατί ούτε μπορώ να κατανοήσω τον λόγο πήρα μία από αυτές τηλέφωνο και της είπα ότι είμαι έγκυος και έτσι μαθεύτηκε σε όλη την παρέα. Ήξερα ότι η παρέα αυτή δεν έχει καμία σχέση με την οικογένεια μου ούτε με άλλους φίλους μου αφού όλοι οι υπόλοιποι που αποτελούν τον περίγυρό μου ζουν στην επαρχία.
    Αφού δεν κατάφερα να μείνω έγκυος τους 2 επόμενους μήνες από τότε, άρχισα να σκαρφίζομαι υποτιθέμενα προβλήματα της εγκυμοσύνης μόνο και μόνο για να πω ότι έχασα το μωρό και να απαλλαγώ από αυτό που είχα μπλέξει...
    Άρχισα σταδιακά να χάνομαι από αυτή την παρέα χωρίς να φανταστώ ότι θα ανησυχούσαν για μένα...
    Αφού άρχισαν να με ψάχνουν τους είπα ότι είχα σοβαρά προβλήματα και πως έχασα το μωρό, και άρχισαν να με παρηγορούν και τέτοια...
    Δεν μου είπανε όμως ότι είχαν στείλει μήνυμα στην αδερφή μου όταν ήμουν εξαφανισμένη και ρωτούσαν για μένα και για το "μωρό"... Η αδερφή μου μετά από πολύ καιρό που είχε να μπει στο Facebook μπήκε κ είδε το μήνυμα, τότε ανίδεη όπως ήταν απάντησε ότι ήμουν μια χαρά και πώς δεν γνωρίζει τίποτα για μωρό...
    Πήραν και τον πατέρα μου τηλέφωνο και τους απάντησε το ίδιο... Στους δικούς μου είπα μια δικαιολογία και τελείωσε εκεί το θέμα, αλλά με τα κορίτσια έχω πρόβλημα... Λένε σε όλο τον κόσμο τι έγινε, ντρέπομαι να βγω από το σπίτι, έχω μείνει μόνη μου και γενικώς δεν ξέρω τι να κάνω για να επανορθώσω την κατάσταση...
    Δεν με νοιάζει για υπόλοιπες αλλά μόνο για μία από αυτές, με την οποία κάναμε παρέα σχεδόν 10 χρόνια...
    Ξέρω ότι τις κορόιδεψα άλλα δεν άντεχα άλλο να με ρωτάνε... Και πραγματικά όταν υποτίθεται ότι ήμουν έγκυος περνούσα πολύ καλά... Τώρα ξέρω ότι από δικό μου λάθος έμεινα μόνη μου... Σας παρακαλώ βοηθήστε με

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    επιτηδεσ το κανανε για να σε εκθεσουν μην τα βαζεισ με γυναικεσ!!!!!

  3. #3
    Ίσως θα ήταν καλό να τους εξηγήσεις τι σε έφερε σε αυτή την κατάσταση.Μήπως πιέστηκες από τις συνεχείς ερωτήσεις τους για εγκυμοσύνη και ανάγκασες τον εαυτό σου να πει ψέμματα? Αν ισχύει αυτό πες τους το. Λες ότι περνούσες πολύ καλά όταν υποτίθεται ότι ήσουν έγκυος. Γιατί? Αισθανόσουν ισότιμη? Γενικότερα νιώθεις έτοιμη να γίνεις μητέρα ή σε νιώθεις περισσότερο ότι πρέπει να το κάνεις?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    2
    Για να πω την αλήθεια όταν υποτίθεται ότι ήμουν έγκυος ένιωθα μια ζήλια γιατί παρόλο που όλες τους έχουν παιδιά, δυστυχώς είναι χωρισμένες εκτός από μία... Ένιωθα υπέροχα γιατί είχαν σταματήσει να με πρήζουν ότι έχω πρόβλημα κτλ... Πλέον ήμουν κ εγώ "φυσιολογική"... Ίσως και λίγο παραπάνω γιατί ξέρουν ότι ο άντρας μου είναι ένας υπέροχος άνθρωπος... Θα ήθελα πολύ να τους μιλήσω και να τους εξηγήσω τι με ανάγκασε να το κάνω αυτό αλλά πλέον δεν ξέρω αν έχει νόημα, τα έχουν βγάλει τα συμπεράσματά τους και έχουν φροντίσει να τα πουν και σε κάθε γνωστό... Φοβάμαι όμως ότι επειδή τους τελευταίους μήνες ζούσα μέσα στο ψέμα, ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να αντιμετωπίσω όλους αυτούς τους γνωστούς που έχουν μάθει τι έγινε κ δεν ξέρω πώς... Νομίζω ότι αν βρεθώ με κάποιον και με ρωτήσει θα επινοήσω κάποιο άλλο ψέμα για να καλύψω αυτό... Και ειλικρινά δεν θέλω... Προς το παρόν δεν βγαίνω από το σπίτι ούτε για τσιγάρα... Όλη μέρα είμαι κλεισμένη στο σπίτι κ ούτε καν στο τηλ δεν μιλάω παρά μόνο με τους γονείς μου και την αδερφή μου... Φυσικά δεν μπορώ να μιλήσω σε κανέναν από αυτούς ούτε καν με τον άντρα μου... Ντρέπομαι πολύ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by marsa View Post
    Για να πω την αλήθεια όταν υποτίθεται ότι ήμουν έγκυος ένιωθα μια ζήλια γιατί παρόλο που όλες τους έχουν παιδιά, δυστυχώς είναι χωρισμένες εκτός από μία... Ένιωθα υπέροχα γιατί είχαν σταματήσει να με πρήζουν ότι έχω πρόβλημα κτλ... Πλέον ήμουν κ εγώ "φυσιολογική"... Ίσως και λίγο παραπάνω γιατί ξέρουν ότι ο άντρας μου είναι ένας υπέροχος άνθρωπος... Θα ήθελα πολύ να τους μιλήσω και να τους εξηγήσω τι με ανάγκασε να το κάνω αυτό αλλά πλέον δεν ξέρω αν έχει νόημα, τα έχουν βγάλει τα συμπεράσματά τους και έχουν φροντίσει να τα πουν και σε κάθε γνωστό... Φοβάμαι όμως ότι επειδή τους τελευταίους μήνες ζούσα μέσα στο ψέμα, ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να αντιμετωπίσω όλους αυτούς τους γνωστούς που έχουν μάθει τι έγινε κ δεν ξέρω πώς... Νομίζω ότι αν βρεθώ με κάποιον και με ρωτήσει θα επινοήσω κάποιο άλλο ψέμα για να καλύψω αυτό... Και ειλικρινά δεν θέλω... Προς το παρόν δεν βγαίνω από το σπίτι ούτε για τσιγάρα... Όλη μέρα είμαι κλεισμένη στο σπίτι κ ούτε καν στο τηλ δεν μιλάω παρά μόνο με τους γονείς μου και την αδερφή μου... Φυσικά δεν μπορώ να μιλήσω σε κανέναν από αυτούς ούτε καν με τον άντρα μου... Ντρέπομαι πολύ...
    υπαρχουν ανθρωποι που ξεκινουν τα ψεματα σιγα σιγα, οπως μας ειπες κι εσυ, ωραιοποιωντας καποιες καταστασεις που τους ενοχλουν, αλλα αυτο καποτε μεγαλωνει και φτανουν να ζουν σε μια δικη τους πραγματικοτητα, που ομως ειναι μια σαπουνοφουσκα και στην παραμικρη συγκριση με την αληθεια, σκαει και βρισκονται εκτεθιμενοι και κοινωνικα και υπαρξιακα.... οπως δυστυχως συνεβη και σε σενα.
    η αληθεια, παρα τις διαδοσεις περι του αντιθετου, υπαρχει. δεν κατασκευαζεται.

    αντι να καταρρακωνεσαι και να ντρεπεσαι, κατσε και προβληματισου για το ποσο σε βοηθησε η τακτικη αυτη κι αν θα ηθελες να συνεχισεις ετσι την ζωη σου.
    νομιζω οτι ειναι πολυ κατανοητο ποια πιεση σε εκανε να πεις αυτο το ψεμα.
    αλλωστε αφορουσε εσενα και κανεναν αλλον.
    σκεφτηκες ομως καθολου, τι σε εκανε να εχεις "φιλες" που δεν εμπιστευεσαι?
    τι "φιλιες" ηταν αυτες, οταν δεν τολμας να εμπιστευθεις την λαχταρα σου για ενα παιδι και την απογοητευση σου που δεν τα καταφερνεις, η ακομα το απλουστερο , να πεις οτι ειναι ενα θεμα που το προτιμας να μην το συζητησεις προς το παρον?
    αυτα τα σκεφτηκες, η σε ενδιαφερει (και παλι?) η εντυπωση που εκανε η "απατη" σου στον περιγυρο σου?

    υπαρχει σε ολους αυτους, καποιος η καποια που νοιωθεις κοντινο σου και εχεις μια υποτυπωδη ψυχικη επαφη?
    εξηγησε του τι σε εφερε στο σημειο να παραποιεις την πραγματικοτητα και ξεκινα σχεσεις πραγματικες και ζωη αληθινη ;)

Similar Threads

  1. Μυθομανία...
    By eirineta in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 38
    Last Post: 23-01-2014, 02:12
  2. Μυθομανία?
    By Eva1995 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 34
    Last Post: 27-06-2012, 18:50
  3. ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ
    By antonio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 14-09-2011, 17:43
  4. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ, ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By katerinakeh in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 14-11-2006, 00:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •