Νοσοφοβια και σκλήρυνση κατά πλακας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Νοσοφοβια και σκλήρυνση κατά πλακας

    Γεια σας Πιστεύω ότι πάσχω από έντονη νοσοφοβια και γράφω εδώ γιατί διαβάζω όσα γράφετε και παίρνω δύναμη για να συνεχίζω την καθημερινότητα μου,που είναι πολύ δύσκολη..Σε προηγούμενο ποστ μου πιστευα πως είχα όγκο στον εγκεφαλο και όσο χαζό κι αν ακούγεται,τώρα πιστεύω πως έχω σκλήρυνση κατά πλάκας,επειδή άκουσα πως έχει και κάποια γνωστή μου...Τον τελευταίο χρόνο εμφανίζω κατάθλιψη,ζαλαδες,πονοκεφα λους, θολούρα και έντονη κόπωση,η οποία όμως φεύγει ως έναν βαθμό όταν βγαίνω μια μικρή βόλτα και αποσπάται η προσοχή μου...μερικές φορές επίσης νιώθω ότι μουδιάζουν τα χέρια μου ή και όλο το σώμα μου...Όπως είχα αναφέρει και στο προηγούμενο ποστ μου,πάσχω από υποθυρεοειδισμό τον οποίο όμως ελέγχω με χάπια,και χρόνια έλλειψη φεριτίνης,αν και στις εξετάσεις αίματος που έκανα πριν δυο μέρες η φεριτίνη μου ήταν στο 60,όποτε όλα καλά...Μου έχει κολλήσει λοιπόν πως έχω σκλήρυνση κατά πλάκας,και αυτό προέκυψε επειδή άκουσα πως εμφανίζεται στις νέες ηλικίες,κι εγώ είμαι 20 ετών...Πιστεύετε πως είναι πιθανό κάτι τέτοιο;Πριν ένα χρόνο με είχε ελέγξει και νευρολόγος και δεν μου βρήκε κάτι..Ευχαριστω προκαταβολικά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by irene22 View Post
    Γεια σας Πιστεύω ότι πάσχω από έντονη νοσοφοβια και γράφω εδώ γιατί διαβάζω όσα γράφετε και παίρνω δύναμη για να συνεχίζω την καθημερινότητα μου,που είναι πολύ δύσκολη..Σε προηγούμενο ποστ μου πιστευα πως είχα όγκο στον εγκεφαλο και όσο χαζό κι αν ακούγεται,τώρα πιστεύω πως έχω σκλήρυνση κατά πλάκας,επειδή άκουσα πως έχει και κάποια γνωστή μου...Τον τελευταίο χρόνο εμφανίζω κατάθλιψη,ζαλαδες,πονοκεφα λους, θολούρα και έντονη κόπωση,η οποία όμως φεύγει ως έναν βαθμό όταν βγαίνω μια μικρή βόλτα και αποσπάται η προσοχή μου...μερικές φορές επίσης νιώθω ότι μουδιάζουν τα χέρια μου ή και όλο το σώμα μου...Όπως είχα αναφέρει και στο προηγούμενο ποστ μου,πάσχω από υποθυρεοειδισμό τον οποίο όμως ελέγχω με χάπια,και χρόνια έλλειψη φεριτίνης,αν και στις εξετάσεις αίματος που έκανα πριν δυο μέρες η φεριτίνη μου ήταν στο 60,όποτε όλα καλά...Μου έχει κολλήσει λοιπόν πως έχω σκλήρυνση κατά πλάκας,και αυτό προέκυψε επειδή άκουσα πως εμφανίζεται στις νέες ηλικίες,κι εγώ είμαι 20 ετών...Πιστεύετε πως είναι πιθανό κάτι τέτοιο;Πριν ένα χρόνο με είχε ελέγξει και νευρολόγος και δεν μου βρήκε κάτι..Ευχαριστω προκαταβολικά
    Φεύγεις από τη μια ασθένεια και πας στην άλλη. Εγω θεωρω οτι εισαι μια χαρά υγιής και όντως εχεις νοσοφοβια.. Πηγαινε σε κάποιον ειδικό να μη ταλαιπωρείσαι
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Κ η δική μου φοβία εδώ κ ενα χρόνο.. Είτε αυτή είτε ότι εχω κατι στο κεφάλι..αν κ μάλλον ξέρω τι έχω στο κεφάλι [emoji23] υπομονή.. Εγω ακομα βασανιζομαι με αυτή την υπόθεση με πιανει με αφήνει.. Η σκπ μου έγινε τρελή εμμονή!!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Όταν εκδηλώθηκε σε εμένα η ΓΑΔ (βασικά όταν επιδεινώθηκε και ήταν πλέον αισθητή) με τα συμπτώματα που είχα νόμιζα ότι έπαθα ΣΚΠ. Μουδιάσματα καψίματα κτλ. Οσο το σκεφτόμουν τοσο ποιο έντονα τα ένιωθα. Πλέον που γνωρίζω ότι όλα είναι ψυχοσωματικα έχω ησυχάσει από αυτη τη σκέψη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Εγω προσωπικά όταν το ρίχνω στο ψυχολογικο ηρεμώ κ επίσης μειώνονται αισθητά και τα συμπτωματα.. Μόλις το μυαλό μου υποτροπιασει αρχίζω πάλι να σκέφτομαι πως έχω κάτι κ γίνονται όλα πιο έντονα.. Κ εγω τσίμπηματα κ μουδιάσματα είχα καθώς κ μικρές Μυικες συσπάσεις σαν αυτή του ματιού. Σήμερα ας πούμε διάβασα για κάποιον που αντιμετωπίζει καρκίνο κ μέσα μου όλη μέρα νιώθω μια αναστάτωση ενα ανεξήγητο φόβο κ άγχος κ έτσι ξύπνησαν όλα πάλι..

  6. #6
    Καλησπέρα. Μια από τα ίδια και εγώ. Εμένα μουδιαζουν οι παλάμες μου στον ύπνο, όταν της τιναζω ξεμουδιαζουν αλλά το μυαλό μου είναι κολλημένο για σκπ. Έχω πάει σε νευρολόγο και δεν βρήκε κάτι. Οι μυικες συσπάσεις που έχεις τις νιώθεις παντού ή σε κάποια συγκεκριμένα σημεία του σώματος. Έχω και εγώ τέτοιες συσπάσεις κυρίως σε χέρι και πόδια και κοντεύω να τρελαθώ. Το μυαλό μου πάει συνέχεια στο κακό και δεν έχω όρεξη για τίποτα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by lia123 View Post
    Καλησπέρα. Μια από τα ίδια και εγώ. Εμένα μουδιαζουν οι παλάμες μου στον ύπνο, όταν της τιναζω ξεμουδιαζουν αλλά το μυαλό μου είναι κολλημένο για σκπ. Έχω πάει σε νευρολόγο και δεν βρήκε κάτι. Οι μυικες συσπάσεις που έχεις τις νιώθεις παντού ή σε κάποια συγκεκριμένα σημεία του σώματος. Έχω και εγώ τέτοιες συσπάσεις κυρίως σε χέρι και πόδια και κοντεύω να τρελαθώ. Το μυαλό μου πάει συνέχεια στο κακό και δεν έχω όρεξη για τίποτα.
    Καλησπέρα.. Κυρίως σε πόδια γάμπες εχω κ εγω αλλα οταν τρελαθώ έχω παντού.. Χερια, πόδια δάχτυλα οοολο το σώμα.. Τι σου είπε για αυτο??

  8. #8
    Τίποτα δεν μου είπε. Ότι δεν βλέπει κάτι από την εξέταση. Έχω κάνει και ηλεκτρομυογραφημα στα χέρια και ήταν φυσιολογικό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by lia123 View Post
    Τίποτα δεν μου είπε. Ότι δεν βλέπει κάτι από την εξέταση. Έχω κάνει και ηλεκτρομυογραφημα στα χέρια και ήταν φυσιολογικό.
    Εγω αναρωτιέμαι αν έκανα ηλεκτρομυογραφημα που να πρώτοεκανα δεν ξέρω!! Χαχα! Έχεις παρατηρήσει ότι σου συμβαίνει μετά από στρες, σκέψη πως θα το πάθεις κλπ κλπ εμένα ας πούμε συμβαίνει αυτό όταν το σκεφτώ είναι πολύ έντονο κ μέρες που δεν το έχω λες κ αναρωτιέμαι σήμερα δεν θα φανεί ε και μετά το παθαίνω.. Επίσης εμένα μου συνέβη μετά από έντονο στρες κ τρομερό φόβο κ εμμονές.. Εσένα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Μα αν κάποιος διαβάσει τα συμπτώματα της ΣΚΠ είναι τόσα πολλά που σίγουρα τα έχει κάποιος. Εγώ εδώ και μια εβδομάδα μου λυγίζει το πόδι στο γονατο περπατώ το έχω πάθει 2-3 φορές και φυσικά είναι και αυτό σύμπτωμα της ΣΚΠ. Το θέμα είναι πως ξεκινάμε τις διακοπές και πρέπει να τα αφήσουμε όλα και να ξεκουραστούμε. Άλλωστε ότι ιστορίες έχω διαβάσει κανένας δεν την έχει διαγνώσει άμεσα συνήθως περνάει χρόνος και αφού αποκλείσουν άλλες ασθένειες.οποτε δε συντρέχει λόγος άγχους. Εύχομαι να είναι περαστικά για όλους μας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by irene22 View Post
    Γεια σας Πιστεύω ότι πάσχω από έντονη νοσοφοβια και γράφω εδώ γιατί διαβάζω όσα γράφετε και παίρνω δύναμη για να συνεχίζω την καθημερινότητα μου,που είναι πολύ δύσκολη..Σε προηγούμενο ποστ μου πιστευα πως είχα όγκο στον εγκεφαλο και όσο χαζό κι αν ακούγεται,τώρα πιστεύω πως έχω σκλήρυνση κατά πλάκας,επειδή άκουσα πως έχει και κάποια γνωστή μου...Τον τελευταίο χρόνο εμφανίζω κατάθλιψη,ζαλαδες,πονοκεφα λους, θολούρα και έντονη κόπωση,η οποία όμως φεύγει ως έναν βαθμό όταν βγαίνω μια μικρή βόλτα και αποσπάται η προσοχή μου...μερικές φορές επίσης νιώθω ότι μουδιάζουν τα χέρια μου ή και όλο το σώμα μου...Όπως είχα αναφέρει και στο προηγούμενο ποστ μου,πάσχω από υποθυρεοειδισμό τον οποίο όμως ελέγχω με χάπια,και χρόνια έλλειψη φεριτίνης,αν και στις εξετάσεις αίματος που έκανα πριν δυο μέρες η φεριτίνη μου ήταν στο 60,όποτε όλα καλά...Μου έχει κολλήσει λοιπόν πως έχω σκλήρυνση κατά πλάκας,και αυτό προέκυψε επειδή άκουσα πως εμφανίζεται στις νέες ηλικίες,κι εγώ είμαι 20 ετών...Πιστεύετε πως είναι πιθανό κάτι τέτοιο;Πριν ένα χρόνο με είχε ελέγξει και νευρολόγος και δεν μου βρήκε κάτι..Ευχαριστω προκαταβολικά
    Οχι δεν ειναι πιθανό να έχεις και η σκλήρυνση εχει πολλα βαρια συμπτώματα. Επίσης θα έπρεπε να σου λεει κατι ότι στην αρχή πίστευες οτι εχεις ογκο και τώρα σκπ. Οπως πολυ σωστα ανεφερες μόνη σου πιθανός να έχεις κάποια νοσοφοβια αλλα μην την αφήσεις να σε ρίξει και να σε πάρει απο κατω.. Είναι κρίμα να χαλας τη ζαχαρένια σου για κατι που δεν εχεις
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Οχι δεν ειναι πιθανό να έχεις και η σκλήρυνση εχει πολλα βαρια συμπτώματα. Επίσης θα έπρεπε να σου λεει κατι ότι στην αρχή πίστευες οτι εχεις ογκο και τώρα σκπ. Οπως πολυ σωστα ανεφερες μόνη σου πιθανός να έχεις κάποια νοσοφοβια αλλα μην την αφήσεις να σε ρίξει και να σε πάρει απο κατω.. Είναι κρίμα να χαλας τη ζαχαρένια σου για κατι που δεν εχεις
    Ετσι κ εγω ανάλογα τη μέρα κολλάω με άλλη ασθένεια.. Αλλα η σκπ είναι πάντα η βασική [emoji58]

Similar Threads

  1. Φόβος για Σκλήρυνση κατά Πλάκας
    By ilektrologos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 21-07-2018, 18:33
  2. Σκλήρυνση κατα πλάκας και...άγχος? κρίση πανικού? ζαλάδες? ή απλά βλάβη??
    By White Lily in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-04-2018, 23:36
  3. sos μουδιασμα και φοβος για σκληρυνση κατα πλακας
    By ζωζα in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 6
    Last Post: 17-02-2017, 01:10
  4. φοβαμαι οτι εχω σκληρυνση κατα πλακας
    By mary84 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 21
    Last Post: 14-09-2013, 22:44
  5. Σκλήρυνση κατα πλάκας και ψύχωση.
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 08-12-2012, 12:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •