Νιώθω χαζή - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αγαπητή θεματοθέτρια,

    το να γουστάρεις έναν άνθρωπο σε εναν μεγαλύτερο βαθμό από ότι ο άλλος άνθρωπος εσένα, δεν σε κάνει ένα τίποτα, δεν χάνεις την αξία σου (για κανέναν λόγο) ούτε σε βάζει σε υποτιμημένη θέση. Το ότι ήσουν πιο ευάλωτη (επειδή ένιωθες παραπάνω) από εκείνον δεν ισούται με την υποτίμηση και την απαξίωση.
    Είσαι αυτή που είσαι και η αξία σου είναι αδιαμφισβήτη. Δεν υπάρχουν κριτήρια για να αξίζεις λιγότερο ή περισσότερο. Σε κάποιους θα αρέσεις πάρα πολύ, σε άλλους πολύ, σε άλλους μέτρια, σε άλλους λίγο και σε άλλους καθόλου. ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

    Εκείνος έστελνε πολύ μπερδεμένα μηνύματα και εσύ ήσουν άμαθη.
    Γιατί να σου στείλει ότι του λείπεις όταν απομακρύνεσαι άμα δεν ήθελε τίποτα πέρα από μια καλή βραδιά. Αυτά δεν τα λέει κάποιος που θέλει μόνο σεξ. Λογικό να μπερδευτείς ειδικά εάν νιώθεις και πράγματα. Δεν βρίσκεις μια κοπέλα που έχει αισθήματα για να κάνεις μόνο σεξ. Βρίσκεις μία κοπέλα που θέλει μόνο σεξ από σένα για να περνάτε καλά.
    Ουτε της λες αυτά που σου είπε.

    Από εκεί και πέρα δεν μου φαίνεται και κανένα κελεπούριο ο τύπος ώστε να στενοχωρηθείς που τον χαίρεται άλλη. Όσο ανώριμος ήταν με εσένα θα είναι και στη σχέση του. Δεν αλλάζουν αυτά δια μαγείας.

    Προσπάθησε όταν γνωρίσεις τον επόμενο, να τσεκάρεις αν αισθάνεσαι καλά μαζί του. Είσαι στο σωστό σημείο όταν σου αρέσει κάποιος και ο άλλος σε κάνει να νιώθεις όμορφα με τον εαυτό σου.
    Οταν νιώθεις άσχημα με τον εαυτό σου είναι σημαδι ότι δεν έχεις κάνει καλή επιλογή.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236
    Παιδια, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια ειναι ότι δεν μπορω πλέον να το συζητάω με τις φίλες μου αυτο το θέμα και το έχω όλο συσσωρευμένο μέσα μου. Επίσης απο τότε που είδα εκείνες τις φωτογραφίες με την κοπέλα του δεν εχω ξαναμπεί στο ινστα του. Και αν και ειναι μονο λίγες μέρες νομίζω είναι αρκετά βοηθητικό γιατι είχα πάθει εμμονή να βλέπω στορις του και δημοσιευσεις του..
    Προσωπικά εύχομαι να μην μου ξαναστείλει ποτε, γιατί όντως με έχει σίγουρη καβάντζα και μια στις 1000 αν χωρισει, μπορει να ξαναστειλει. Απλώς όταν έχεις κόλλημα είναι δυσκολο να ρίξεις ακυρο. Προτιμώ δηλαδή να είμαι εγώ αυτη που έχει φαει το ακυρο αλλα να το ξεπεράσω, παρά να μου ξαναστειλει και να μου ταράξει πάλι τη ζωή.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Το να μη σε θέλουν ούτε για σεξ κατά τη γνώμη μου είναι χειρότερο αλλά ο κάθε άνθρωπος έχει άλλα βιώματα.
    Το να σε θέλει για σεξ καποιος, ο οποίος πιθανόν να χει πάει με καμια 20αριά κοπέλες περα απο σενα δεν σε κάνει να νιώθεις και τόσο ιδιαίτερη. Μπορώ να πω ότι νιώθω περισσότερο "εύκολη", παρά σημαντική.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θυμάσαι που λέγαμε ότι αυτός θέλει μόνο σεξ και να ξεκόψεις και εσύ είχες κολλήσει; Και ουσιαστικά έλεγες ότι δεν θα βρεις κάτι καλύτερο, τη σχέση σου που δεν σε ελκύει κι αυτόν που θέλει μόνο σεξ κι ότι έχεις χαμηλή αυτοπεποίθηση; Η απάντησή σου στο ότι έχεις χαμηλή αυτοπεποίθηση είναι ότι κάνω πράγματα που μου ρίχνουν την αυτοπεποίθηση. Τώρα το ίδιο κάνεις, λές είμαι χαζή, άρα είμαι χαζή. Το ζήτημα είναι να πεις έχω κάποια αξία και από εδώ και πέρα θα κάνω το και το για να το αποδείξω, ή έστω, αμφιβάλω αν έχω κάποια αξία, αλλά θα κάνω το και το για να μετρήσω τις δυνατότητές μου.

    Εσύ με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, μιζεριάζεις και λιμνάζεις και μπαίνεις σε φαύλο κύκλο. Οι πολλές σκέψεις και το αυτομαστίγωμα δεν βοηθάνε πουθενά.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236
    Αν το θυμαμαι λεεεει ? :P Δεν ξερω, δεν είναι οτι δεν εχω καθολου αυτοπεποίθηση. Απλώς θεωρω δυσκολο να βρω καποιον που να μου αρεσει πολυ. Δηλαδη κι αυτον τον γνωρισα μεσω εφαρμογής. Και εχω κουραστει λιγάκι πλεον. Δηλαδη κι αυτον μπορει να χρειαστει να περασει κανας χρονος τωρα για να θελησω να ξανακανω κατι με καποιον.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ε, και λοιπόν; Αν δεν έχεις διάθεση/δεν βρεθεί κάποιος να ταιριάζετε για κάνα χρόνο που είναι το θέμα; Δεν είναι υποχρεωτικό να είμαστε με κάποιον ούτε είναι το μόνο μέλημά μας σε αυτή τη ζωή.
    Μοιάζει να σε απασχολεί πάρα πολύ και συνεχώς το θέμα "Σύντροφος/Σχέση" . Όσο το βλέπεις τόσο αγχωτικά, τόσο θα κάνεις λάθος επιλογές.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ε, και λοιπόν; Αν δεν έχεις διάθεση/δεν βρεθεί κάποιος να ταιριάζετε για κάνα χρόνο που είναι το θέμα; Δεν είναι υποχρεωτικό να είμαστε με κάποιον ούτε είναι το μόνο μέλημά μας σε αυτή τη ζωή.
    Μοιάζει να σε απασχολεί πάρα πολύ και συνεχώς το θέμα "Σύντροφος/Σχέση" . Όσο το βλέπεις τόσο αγχωτικά, τόσο θα κάνεις λάθος επιλογές.
    Ναι ισχυει δεν ξέρω, ισως φοβάμαι πολύ την μοναξιά. Πιο παλια έναν χρόνο που ήμουν μονη και δεν μπορουσα να κανω τίποτα με κανέναν ξαπλωνα το βραδυ στο κρεβάτι και με επιανε μια έντονη ανησυχία ότι θα μείνω για πάντα μόνη, ότι αποκλείεται να βρω κάποιον κλπ. Αλλα δεν σκεφτομαι μονο αυτο. Έχω άγχος και για την δουλειά. Το βραδυ πάλι όταν ξαπλώνω αγχώνομαι για το αν θα βρω δουλεια, τι θα κανω στο μέλλον μου κλπ. Με αγχώνει παρα πολύ αυτο. Και οσο για την μοναξια το παθαινω και με φίλους. Δηλαδη αν καποιος φιλος μου αρχίσει να απομακρύνεται αρχίζω να αγχωνομαι οτι δεν ενδιαφερεται πλέον για μενα, για το αν ζω ή αν πέθανα πχ Μόνο η οικογενεια μου με κάνει να νιώθω μια ασφάλεια
    Επισης για το θέμα της σχέσης, σκέψου οτι σε ολο το γυμνάσιο και λυκειο ούτε καν φιλι δεν ειχα δωσει. Και ενιωθα ασχημα οταν εβλεπα συνομήλικες μου να μιλάνε για αγόρια και δεν μπορούσα να συμμετεχω. Ένιωθα weirdo

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Η αξια μιας γυναικας.δεν καθοριζεται απο το αν τη θελει ή οχι ενας αντρας. Εσυ τον ηθελες οντως ή απλα σε πειραζε που δεν σε ηθελε αυτος; Ειναι αυτος τοοοσο σημαντικος που το να μην σε θελει σημαινει οτι εσυ δεν αξιζεις; Απο δω και περα προσπαθησε να μην ασχολεισαι ποτε με καποιον που δεν σε γουσταρει. Εαν με καποιον θελετε τα ιδια πραγματα π.χ. μονο σεξ, καντο. Δεν ειναι κακο μια γυναικα να θλει μονο σεξ, ακριβως οπως δεν ειναι και για τον αντρα. Αλλα αν εσυ θες κατι παραπανω π.χ. σχεση κι ο αλλος δεν θελει, μην ασχολεισαι!

  9. #24
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Η αξια μιας γυναικας.δεν καθοριζεται απο το αν τη θελει ή οχι ενας αντρας. Εσυ τον ηθελες οντως ή απλα σε πειραζε που δεν σε ηθελε αυτος; Ειναι αυτος τοοοσο σημαντικος που το να μην σε θελει σημαινει οτι εσυ δεν αξιζεις; Απο δω και περα προσπαθησε να μην ασχολεισαι ποτε με καποιον που δεν σε γουσταρει. Εαν με καποιον θελετε τα ιδια πραγματα π.χ. μονο σεξ, καντο. Δεν ειναι κακο μια γυναικα να θλει μονο σεξ, ακριβως οπως δεν ειναι και για τον αντρα. Αλλα αν εσυ θες κατι παραπανω π.χ. σχεση κι ο αλλος δεν θελει, μην ασχολεισαι!
    Πολύ σωστά.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Η αξια μιας γυναικας.δεν καθοριζεται απο το αν τη θελει ή οχι ενας αντρας. Εσυ τον ηθελες οντως ή απλα σε πειραζε που δεν σε ηθελε αυτος; Ειναι αυτος τοοοσο σημαντικος που το να μην σε θελει σημαινει οτι εσυ δεν αξιζεις; Απο δω και περα προσπαθησε να μην ασχολεισαι ποτε με καποιον που δεν σε γουσταρει. Εαν με καποιον θελετε τα ιδια πραγματα π.χ. μονο σεξ, καντο. Δεν ειναι κακο μια γυναικα να θλει μονο σεξ, ακριβως οπως δεν ειναι και για τον αντρα. Αλλα αν εσυ θες κατι παραπανω π.χ. σχεση κι ο αλλος δεν θελει, μην ασχολεισαι!
    Νομιζω τον ήθελα όντως αρκετά. Γιατί με έχουν ξαναπορρίψει και δεν με ειχε πειραξει τοσο. Πχ και ενα αλλο παιδι που καναμε κατι 2 φορές μου ειχε πει το ιδιο πράγμα, οτι δεν ηθελε σχεση. Και μετα απο κανα χρονο μου ξαναεστειλε. Αλλα πρώτον δεν ειχα στεναχωρηθει παρα ελαχιστα οταν με απέρριψε και δευτερον δεν ξαναεκανα κατι μαζι του γιατί δεν τρελαινομουν κιολας. Δεν ξέρω εν τέλει αν το πρόβλημα μου ειναι περισσοτερο η αυτοπεποίθηση ή αν δυσκολεύομαι να τα αποδεχτώ ολα αυτα λόγω του κολληματος. Δηλαδή τη μια μερα σκεφτομαι αυτα που εγραψα στην αρχη, λεω μα καλα τι χαζη ημουν. Και αλλη μερα σκεφτομαι οτι αν ξαναεστελνε δεν ξέρω πώς θα το διαχειριζομουν. Νομίζω ωρες ώρες η ζωη μου φαινεται πολυ βαρετη και χρειαζομαι λίγη αδρεναλινη.

  11. #26
    kopela93
    Guest
    Αυτός που σε απέρριψε ο δεύτερος που λες, δεν τον ήθελες τόσο γι'αυτό δε σε πλήγωσε τόσο. Και επίσης, αν είσαι άτομο χωρίς αυτοπεποίθηση που κολλάει με το φτύσιμο, θα θες εκείνους που δε σε θέλουν ακόμη κι αν ανακαλύψεις τελικά ότι δεν τους ήθελες και εσύ τόσο! Καλή δύναμη με αυτό. Εγώ αυτό περνάω

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Αυτός που σε απέρριψε ο δεύτερος που λες, δεν τον ήθελες τόσο γι'αυτό δε σε πλήγωσε τόσο. Και επίσης, αν είσαι άτομο χωρίς αυτοπεποίθηση που κολλάει με το φτύσιμο, θα θες εκείνους που δε σε θέλουν ακόμη κι αν ανακαλύψεις τελικά ότι δεν τους ήθελες και εσύ τόσο! Καλή δύναμη με αυτό. Εγώ αυτό περνάω
    Καταλαβαίνω τι λες. Σίγουρα το να μας απορρίπτουν πληγωνει τον εγωισμο μας. Απλώς εμενα ο συγκεκριμένος μου αρεσει κι ολας πολυ. Δεν εχει να κανει μόνο με την απόρριψη. Γι αυτο και εχω φερθει σαν χαζή και γι αυτο ημουν αφελής. Είναι αυτο που λεμε ο έρωτας τυφλωνει.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by rainbow96 View Post
    Χαχα με εκανες και γελασα λιγο τουλαχιστον. Το θεμα ειναι πολύ βαθύτερο. Δεν ζήτησα κανενα γάμο. Αλλα νομίζω οτι δεν αντιλήφθηκες απόλυτα το βαθος του προβλήματος μου. Έχασα την αυτοεκτίμηση μου και την αξιοπρέπεια μου. Τώρα αυτος θα σκέφτεται ααα αυτη που μου καθόταν και έτρεχε απο πίσω μου ενώ την είχα χεσμένη. Μπορει το να μην σε θελει κανεις ουτε για σεξ να ειναι ασχημο, αλλα και το να σε θελουν ΜΟΝΟ για σεξ σε κανει να νιωθεις αντικειμενο. Ειδικά όταν λίγες μέρες αργότερα ο άλλος βρισκει κοπέλα και την θέλει για σχέση και της φέρεται με σεβασμό.
    Το να είναι η άλλη κανά πατσακλό και να κύλησε ο τέτζερης και βρήκε το καπάκι , το σκέφτηκες ; Στην τελική , ειλικρινά, πιστεύεις ότι έχει καμία σημασία για τη ζωή σου ή επιπτώσεις , το τι σκέφτεται κάποιος που δεν έχει θέση σε αυτή ;;; Κακές σκέψεις κάνουν για όλους μας κάποιοι . Ξεπέρασέ το και κοίτα μπροστά. Η ζωή είναι μικρή. Μη χαλάς ούτε λεπτό για το τι σκέφτεται μια κατσαρίδα .... που μπορεί να είναι αμφίβολο αν είναι σε θέση να σκεφθεί .

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Το να είναι η άλλη κανά πατσακλό και να κύλησε ο τέτζερης και βρήκε το καπάκι , το σκέφτηκες ; Στην τελική , ειλικρινά, πιστεύεις ότι έχει καμία σημασία για τη ζωή σου ή επιπτώσεις , το τι σκέφτεται κάποιος που δεν έχει θέση σε αυτή ;;; Κακές σκέψεις κάνουν για όλους μας κάποιοι . Ξεπέρασέ το και κοίτα μπροστά. Η ζωή είναι μικρή. Μη χαλάς ούτε λεπτό για το τι σκέφτεται μια κατσαρίδα .... που μπορεί να είναι αμφίβολο αν είναι σε θέση να σκεφθεί .
    Σ ευχαριστώ! Δεν ειναι παρτσακλο. Την ειδα στο ινσταγκραμ, μια χαρα κοπελα φαίνεται.Δεν ξέρω ισως το προβλημα μου ειναι τελικα οτι δεν μπορω να τον ξεπεράσω..Βασικα εχω ακομα αισθήματα. Και δεν μπορω να το πάρω απόφαση οτι δε θα ξαναβρεθώ μαζι του. Και δυσκολεύομαι παρα πολυ να το διαχειριστω, ζηλεύω απίστευτα. Ξερω οτι σαν χαρακτήρες δεν ταιριαζαμε τόσο αλλα το σωμα μου θελει ακομα αυτον. Γενικα αληθεια δεν ξερω πώς να το ξεπεράσω! Λεω δεν θα ξανασχοληθω εν τέλει μου λειπει και μπαίνω ινστα να τον δω και βλέπω στορυ μ αυτην. Μαζοχιστικο το ξέρω. Απλως νιωθω ότι δεν μπορω να το ξεπεράσω.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by rainbow96 View Post
    Σ ευχαριστώ! Δεν ειναι παρτσακλο. Την ειδα στο ινσταγκραμ, μια χαρα κοπελα φαίνεται.Δεν ξέρω ισως το προβλημα μου ειναι τελικα οτι δεν μπορω να τον ξεπεράσω..Βασικα εχω ακομα αισθήματα. Και δεν μπορω να το πάρω απόφαση οτι δε θα ξαναβρεθώ μαζι του. Και δυσκολεύομαι παρα πολυ να το διαχειριστω, ζηλεύω απίστευτα. Ξερω οτι σαν χαρακτήρες δεν ταιριαζαμε τόσο αλλα το σωμα μου θελει ακομα αυτον. Γενικα αληθεια δεν ξερω πώς να το ξεπεράσω! Λεω δεν θα ξανασχοληθω εν τέλει μου λειπει και μπαίνω ινστα να τον δω και βλέπω στορυ μ αυτην. Μαζοχιστικο το ξέρω. Απλως νιωθω ότι δεν μπορω να το ξεπεράσω.
    Δεν μπορείς , γιατί δεν έχεις άλλον τώρα. Αν βρεις, θα ξεχάσεις την ύπαρξή του. Όταν συγκρίνεις κάποιον με το τίποτε, φαίνεται σημαντικός. Όταν βρεθεί αντικαταστάτης, δεν σημαίναι πολλά.

    Δεν ξέρω αυτό το μήνυμα αν θα παρεμείνει, γιατί όλα τα άλλα σβήστηκαν , στα πλαίσια της ελευθερίας του διαλόγου. Πολλοί πιστεύουν ότι η βόρεια κορέα είναι πολύ φιλελεύθερο καθεστώς και θέλουν κάτι πιο αυταρχικό. Με λογοκριτές τους ίδιους φυσικά.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. χαζη ερωτηση για τα αεροδρομια
    By Epitheoritis in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 04-08-2021, 12:39
  2. Νιωθω χαζη
    By melina20 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 15-09-2018, 17:50
  3. Μαλλον ειμαι χαζη..
    By crazyelena in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-03-2015, 03:48
  4. Δεν επιβιώνω είμαι πολύ χαζή πιο χαζή από όλους.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 19-03-2014, 21:34
  5. ΧΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΣΟΣ
    By Lacrymosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 51
    Last Post: 28-07-2011, 17:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •