αποχη απο ευχαριστες δραστηριοτητες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    αποχη απο ευχαριστες δραστηριοτητες

    εχω παρατηρησει πως τα τελευταια χρονια οσο παει απεχω ολο κ πιο πολυ απο αυτα που ο κοσμος θεωρει διασκεδαση η γενικα ευχαριστος τροπος να περασεις την ωρα σου, πχ φετος πηγα μονο μια φορα παραλια αν κ μου δοθηκε η ευκαιρια να παω κ αλλες φορες, αποφευγω να βγαινω κ γενικα εγω γινει πιο σπιτογατος κ απο τον garfield, δεν ξερω δεν απολαμβανω πολυ να ειμαι εξω, προτιμω την απομονωση τις περισοτερες φορες πλην πολυ λιγων εξαιρεσεων,επισης δεν εχω καθολου ερωτικη διαθεση κ δεν ενοοω πως δεν εχω στυση η κατι τετοιο απλα δυσκολα ενδιαφερομαι για το αλλο φυλο, πιστευετε πως αυτο εχει να κανει με τη ψυχωση? μηπως εχω καμμια ελαφρια καταθλιψη κ μου φενονται ολα μαυρα? φοβαμαι να παρω κ αντικαταθλίπτικα μην μου φουντωσουνε τιποτα συμπτωματα καλοκαιριατικα, σε σας με ιστορικο ψυχωσης σας συμβαινει κατι αναλογο με τη διαθεση? αν ναι σας συνεβαινε παντα η το αποκτησατε στη πορεια, λετε να ειναι καμμια παρενεργεια απο τα φαρμακα κ να χω αυτη τη βαρεμαρα/αβουλια/ατονια? περιμενω τη γνωμη σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΕΓΩ ΨΗΦΙΖΩ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    δοκιμασα να τα ελλατωσω προσφατα κ μου βγηκαν πολλα νευρα, σαν να μου φταιγανε ολα, δεν ρισκαρα να συνεχισω με μειωμενη δοση για να αποφυγω τα χειροτερα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΗΡΕΜΗΣΕΣ ΚΑΙ ΒΡΗΚΕΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΝΑΓΚΗ
    ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΗΡΕΜΗΣΕΣ ΚΑΙ ΒΡΗΚΕΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΝΑΓΚΗ
    ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ
    τελειως ηρεμος δεν ειμαι σχεδον ποτε παντα ειμαι λιγο αλλου, η λιγο αγχωμενος η λιγο σαν στεναχωρημενος, δεν εχω σοβαρο προβλημα με την ψυχωση κ τα συμπτωματα μου ελεγχονται αρκετα καλα απο τα φαρμακα το θεμα μου ειναι μαλλον η διαθεση η οποια παει ολο κ πιο κατω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Eίσαι πολλά χρόνια με αυτή την διάθεση;;Η κοινωνική απόσυρση είναι και σύμπτωμα της πάθησης όπως θα γνωρίζεις και νομίζω θέλει και δικές μας προσπάθειες για να το καταπολεμήσουμε.Συνήθως ο άνθρωπος κυνηγάει αυτό που του προσφέρει ευχαρίστηση.Προσωπικά δεν αντέχω να κάθομαι πολύ στο σπίτι.Όποτε βρίσκω παρέα βγαίνω έξω.
    Πιθανόν κάτι να μη σε ευχαριστεί στο μέρος που είσαι ή στην παρέα που ανήκεις και να αποζητάς την μοναξιά.Ίσως να μη τα βρήκες κ με τον εαυτό σου και να θες τον χρόνο σου ώστε να αποκτήσεις κάποιες ισορροπίες!!Μερικές φορές για μας που έχουμε ψύχωση οι κοινωνικές συναναστροφές φέρνουν δυσκολία κ δυσφορία,ειδικά στην αρχή αλλά πιστεύω όσο το κυνηγάμε τόσο πιο εύκολο γίνεται στην συνέχεια.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Για την διάθεση που έχουμε μεγάλο ρόλο παίζουν οι σκέψεις μας και τα συναισθήματα μας.Μήπως αναλώνεσαι σε μαύρες σκέψεις συνεχώς;;Το έκανα και το κάνω ακόμα αρκετές φορές να αναλύω την κατάσταση μου.Ευτυχώς πλέον δεν κατηγορώ συνέχεια τον εαυτό μου.Νιώθω καλύτερα μαζί του όσο βελτιώνομαι.Η πάθηση μας ρίχνει σε ένα βαθύ πηγάδι που για να δούμε το φως θέλει πολύ αγώνα και όλη αυτή η κατάσταση μας φέρνει στα όρια μας.Αλλάζουν οι ισορροπίες μέσα μας κ βρισκόμαστε σε μια συνεχή σύγκρουση που φέρνει και κακή διάθεση.Πιστεύω με λίγη βοήθεια και με κάποιες ενασχολήσεις δημιουργικές να το ξεπεράσεις.Προσπάθησε να κάνεις κάτι ωραίο και ας μη σου αρέσει στην αρχή,έστω με το ζόρι.Ίσως καταφέρεις να ξεφύγεις από τις μαύρες σκέψεις.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    εχω παρατηρησει πως τα τελευταια χρονια οσο παει απεχω ολο κ πιο πολυ απο αυτα που ο κοσμος θεωρει διασκεδαση η γενικα ευχαριστος τροπος να περασεις την ωρα σου
    Εξαρτάται πως το εννοείς εσύ, η διασκεδαση ειναι κάτι υποκειμενικό...Για έναν μαλάκα κάγκουρα που φτιαχνεται να βάζει όλην τη ώρα ζαντιερες ακομη και σε τοστιερες διασκέδαση είναι οι σούζες και οι αγωνες με τα μηχανάκια, για την πλειοψηφια διασκέδαση είναι να κοπροσκυλιάζουν και να τα ξυνουν σε beach bar με τα λεφτα του μπαμπά, για τα ρεμάλια διασκέδαση είναι να σκορπάνε τα λεφτα τους σε πραγματα που απλά δεν τους χρειάζονται, για αλλους διασκεδαση ειναι τα κλαμπ και η εκκωφαντική γαμημενη μουσική που σπάει τα νεύρα ακομη και σε κωφαλαλο...Αμα βαριεσαι να τα κανεις όλα αυτα παει να πει ότι για σενα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ...Άμα βαριεσαι να πας θαλασσα παει να πει οτι δεν γουσταρεις θαλασσα, ισως γουσταρεις το βουνο, ισως τις εκδρομες, κατι αλλο παντως...Έτσι είμαι και εγω, θεωρω ότι αυτο που ονομαζεται διασκεδαση απο τα σημερινα υπνωτισμενα καταναλωτικα πιονια...δεν ειναι διασκεδαση και απλα η tv τους εχει μαθει να την λενε διασκεδαση!

    ,
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    επισης δεν εχω καθολου ερωτικη διαθεση κ δεν ενοοω πως δεν εχω στυση η κατι τετοιο απλα δυσκολα ενδιαφερομαι για το αλλο φυλο,
    Ποια ειναι η γνωμη σου για το ίδιο φύλλο(αντρικο)?? Γιατι μου τα λες λιγο περιεργα εδω...

    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    πιστευετε πως αυτο εχει να κανει με τη ψυχωση? μηπως εχω καμμια ελαφρια καταθλιψη κ μου φενονται ολα μαυρα?
    Εγώ τα βλέπω και τα νιωθω ολα οχι μαυρα αλλά εντελως σκατα ανεκαθεν, απο τοτε που με θυμαμαι...Είμαι υπερβεβαιος οτι εχω καποια καταθλιψη τουλαχιστον μετριας μορφης, ισως και διπολικη διαταραχη, και οσο παει και γινεται χειροτερη....Τωρα εσυ δεν μπορω να γνωριζω αλλα αν οντως νιωθεις "περιεργα", οτι ολα ειναι μαυρα κλπ, μαλλον κατι τετοιο θα σου συμβαινει...Πόσο καιρο σου συμβαινει αυτο??

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Soulfly , εχω τα ιδια συμπτωματα , και η διαγνωση ειναι καταθλιψη η δυσθυμια ( του γιατρου μου ) . Τωρα που αργα αργα συνερχομαι , υποχωρουν και τα συμπτωματα . Ενω λατρευω την θαλασσα , εχω να μπω απο το 2004 . Ισως φετος κανω το πρωτο μου μπανιο !!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    μηπως γερασες απλως ;
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #11
    simfwnw me elis isws mia parenergeia sou dimiourgei mia elafria katathlipsoula den peirazei omws den exeis xasei to xioumor sou, palepse to ligo monos sou bres ta me ton eauto sou

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, serios εχω αυτη τη διαθεση πολλα χρονια κ ηταν στο παρελθον χειροτερη απο τωρα, νομιζω πως οντως καταναλωνωμαι σε πολλες αρνητικες σκεψεις αλλα δεν ειναι μονο αυτο απλα νιωθω πως τιποτα δεν μου δινει το kick που χρειαζομαι δεν ενθουσιαζομαι οπως καποτε, επισης νομιζω πως το σημαντικο ειναι πως εχω παψει πλεον να ειμαι αισιοδοξος κ νομιζω πως μονο προς το χειροτερο θα πανε τα πραματα εχω παψει να πιστευω στον ερωτα κ βλεπω μονο ελλατωματα στις γυναικες πλεον, αυτο βεβαια δεν σημαινει πως μου αρεσουνε οι αντρες οπως ειπε ο περαστικος πριν, απλα δεν βρησκω ενδιαφερον ρε αδερφε απλα, κ το κυριοτερο ολων ειναι πως μου λειπει το κουραγιο για αλλαγη ολων αυτων των δυσαρεστων καταστασεων. νομιζω πως ειναι πλεον αργα....κ εδω εχει κ ενα δικιο κ ο μαους που ειπε πως γερασα, μονο που παντα πιστευα πως θα χρειαζομουνα 2-3 δεκατιες ακομα για να το πω αυτο....η ζωη μου με εξεπληξε δυσαρεστα κ η αρρωστια με καθηλωσε στα καλυτερα χρονια της ζωης μου, τεσπα μην το κανω πιο δακρυβρεχτο το ποστ, αποψε θα βγω παντως κ θα παω να δω τον παυλο παυλιδη, θελω να παω αλλα δεν μπορω να πω πως ενθουσιαζομαι, το κενο δεν σβηνει ευκολα απο μεσα μας τελικα....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    κι εγω οπως ειπε ο elis πιστευω οτι ειναι παρενεργεια απο καποιο φαρμακο το εχω δει να συμβαινει και σε εναν φιλο μου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by boo View Post
    κι εγω οπως ειπε ο elis πιστευω οτι ειναι παρενεργεια απο καποιο φαρμακο το εχω δει να συμβαινει και σε εναν φιλο μου
    ισως να ειναι παρολα αυτα τις τελευταιες μερες αισθανομαι λιγο πιο νταουν απο οτι συνηθως

Similar Threads

  1. ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΞ
    By colemon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 03-02-2014, 15:02
  2. ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΞ
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 17-12-2010, 13:24
  3. Δραστηριότητες που βοηθάνε
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 04-11-2010, 20:11
  4. ευχαριστες σκεψεις...
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-06-2009, 23:30
  5. Ευχάριστες αναμνήσεις
    By Tass in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 20-06-2007, 20:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •