Οριακή διαταραχή; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 91
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by nick2917 View Post
    Δεν έχω σκοπό να παραδωθώ αμαχητί σε τέτοιες συμπεριφορές.. Αν της το πω, θα είναι σα να αποδέχομαι αυτήν την συμπεριφορά και στη συνέχεια (εάν φυσικά συμφωνούσε στην επανασύνδεση) θα σκεφτόταν ότι αφού γυρίζω μετά από τέτοια συμπεριφορά, θα αντέξω και τα επόμενα.
    Πολύ σωστό αυτό. Δεν βλέπω άλλη επιλογή από το να συνεχίσεις να κρατάς απόσταση και να μην επικοινωνείς. Πιθανότατα θα το κάνει αυτή. Μπορεί βέβαια να σου τρίψει στη μούρη τον επόμενο, ή τον πρώην. Να εισαι προετοιμασμένος για τα πάντα.

  2. #32
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Πολύ σωστό αυτό. Δεν βλέπω άλλη επιλογή από το να συνεχίσεις να κρατάς απόσταση και να μην επικοινωνείς. Πιθανότατα θα το κάνει αυτή. Μπορεί βέβαια να σου τρίψει στη μούρη τον επόμενο, ή τον πρώην. Να εισαι προετοιμασμένος για τα πάντα.
    Αλήθεια, υπάρχει περίπτωση κάποιος οριακός να καταλάβει ότι δίπλα του είχε έναν αξιόλογο άνθρωπο και να σκεφτεί λογικά; Επίσης Αίολε, από την εμπειρία σου, σε περίπτωση επικοινωνίας της μαζί μου, το καλύτερο θα ήταν να φανώ ανένδοτος ως προς την αποδοχή της συμπεριφοράς της ως απαράδεκτης και ότι δεν προτίθεμαι να συνεχίσω προκειμένου να πετύχω τυχόν μεταμέλεια της ή ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα; Ποιος είναι ο καλύτερος χειρισμός θεωρείς σε περίπτωση επικοινωνίας της με δεδομένο ότι θα έδινα μια ευκαιρία ακόμα;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by nick2917 View Post
    Αλήθεια, υπάρχει περίπτωση κάποιος οριακός να καταλάβει ότι δίπλα του είχε έναν αξιόλογο άνθρωπο και να σκεφτεί λογικά;
    Όχι, αν θα μπορούσε αν το κάνει δεν θα ήταν οριακός.

    Επίσης Αίολε, από την εμπειρία σου, σε περίπτωση επικοινωνίας της μαζί μου, το καλύτερο θα ήταν να φανώ ανένδοτος ως προς την αποδοχή της συμπεριφοράς της ως απαράδεκτης και ότι δεν προτίθεμαι να συνεχίσω προκειμένου να πετύχω τυχόν μεταμέλεια της ή ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα; Ποιος είναι ο καλύτερος χειρισμός θεωρείς σε περίπτωση επικοινωνίας της με δεδομένο ότι θα έδινα μια ευκαιρία ακόμα;
    Ναι πρέπει να εισαι ανένδοτος ή καλύτερα ξεκάθαρα οριοθετημένος στο τι ανέχεσαι και τι όχι. Το πρόβλημα ειναι (αν η κοπέλα ειναι πράγματι οριακή), ότι πολύ δύσκολα θα αποδεχτεί ότι έχει ευθύνη ή ότι η συμπεριφορά της έχει κάποια πρόβλημα. Αντιθέτως θα προσπαθήσει να ρίξει την ευθύνη επάνω σου.

    Όταν συμβεί αυτό τι θα κάνεις; θα συνεχίσεις να εισαι ανένδοτος, δλδ θα το τελειώσεις οριστικά; (διότι στην περίπτωση αυτή δεν βλέπω άλλη εναλλακτική) ή θα αρχίσεις να κάνεις εκπώσεις στο πόσο ανένδοτος εισαι;

  4. #34
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Όχι, αν θα μπορούσε αν το κάνει δεν θα ήταν οριακός.



    Ναι πρέπει να εισαι ανένδοτος ή καλύτερα ξεκάθαρα οριοθετημένος στο τι ανέχεσαι και τι όχι. Το πρόβλημα ειναι (αν η κοπέλα ειναι πράγματι οριακή), ότι πολύ δύσκολα θα αποδεχτεί ότι έχει ευθύνη ή ότι η συμπεριφορά της έχει κάποια πρόβλημα. Αντιθέτως θα προσπαθήσει να ρίξει την ευθύνη επάνω σου.

    Όταν συμβεί αυτό τι θα κάνεις; θα συνεχίσεις να εισαι ανένδοτος, δλδ θα το τελειώσεις οριστικά; (διότι στην περίπτωση αυτή δεν βλέπω άλλη εναλλακτική) ή θα αρχίσεις να κάνεις εκπώσεις στο πόσο ανένδοτος εισαι;
    Για να είμαι ειλικρινής, επειδή έχω και εγώ τις ανασφάλειες μου, δε μπορώ να είμαι σε μια σχέση που δε μου παρέχει ασφάλεια και στην συγκεκριμένη περίπτωση μόνο σίγουρος δε θα είμαι για το μέλλον. Έχω αποδεχτεί ότι υπάρχει ημερομηνία λήξεως και από τη μία σκέφτομαι να της πω να επισκεφτεί ψυχολόγο έχοντας αποδεχτεί ήδη ότι έχει τελειώσει η όλη φάση, διαφορετικά σκεφτόμουν μήπως άξιζε μια προσπάθεια να την ηρεμήσω, αν και ξέρω ήδη ότι δε θα αλλάξει τίποτα.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by nick2917 View Post
    Για να είμαι ειλικρινής, επειδή έχω και εγώ τις ανασφάλειες μου, δε μπορώ να είμαι σε μια σχέση που δε μου παρέχει ασφάλεια
    Αυτό που γράφεις θεωρώ ότι αποτελεί ένδειξη υγείας και όχι ανασφάλειας

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by nick2917 View Post
    Δεν έχω σκοπό να παραδωθώ αμαχητί σε τέτοιες συμπεριφορές.. Αν της το πω, θα είναι σα να αποδέχομαι αυτήν την συμπεριφορά και στη συνέχεια (εάν φυσικά συμφωνούσε στην επανασύνδεση) θα σκεφτόταν ότι αφού γυρίζω μετά από τέτοια συμπεριφορά, θα αντέξω και τα επόμενα. Το θέμα είναι αν μπορεί να ενεργοποιηθει ο φόβος της απώλειας μου με κάποιο τρόπο, ώστε να μαζευτεί λίγο.
    αχμ
    θα σε στεναχωρεσω νομιζω, αλλα πιστευω οτι οχι απλα "θα ειναι σαν να αποδεχεσαι", αλλα με ανθρωπο με τετοια προβληματα, θα χρειαστει να της πεις ΑΠΕΡΙΦΡΑΣΤΑ οτι ειχε δικιο, οτι εσυ εισαι αυτος που δεν φερθηκε σωστα , ζητας συγνωμην και δεν θα επαναληφθει...
    και στην συνεχεια, αν συνεχισετε μαζι, θα πρεπει σε ολη την διαρκεια, οχι απλα να προσπαθεις να αποδειξεις καθε μερα οτι δεν εισαι ελεφαντας, σε καθε παραλογη καχυποψια της, αλλα να παραδεχεσαι οτι εισαι, κι εχεις και μεγαλα αυτια...

  7. #37
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αχμ
    θα σε στεναχωρεσω νομιζω, αλλα πιστευω οτι οχι απλα "θα ειναι σαν να αποδεχεσαι", αλλα με ανθρωπο με τετοια προβληματα, θα χρειαστει να της πεις ΑΠΕΡΙΦΡΑΣΤΑ οτι ειχε δικιο, οτι εσυ εισαι αυτος που δεν φερθηκε σωστα , ζητας συγνωμην και δεν θα επαναληφθει...
    και στην συνεχεια, αν συνεχισετε μαζι, θα πρεπει σε ολη την διαρκεια, οχι απλα να προσπαθεις να αποδειξεις καθε μερα οτι δεν εισαι ελεφαντας, σε καθε παραλογη καχυποψια της, αλλα να παραδεχεσαι οτι εισαι, κι εχεις και μεγαλα αυτια...
    Μα αυτός ήταν και ο λόγος που τσακωνόμασταν γιατί δεν μπορούσα να αποδεχτώ το παράλογο της όλης υπόθεσης. όσο εγώ δεν το δεχόμουν, τόσο οι καυγάδες εντείνονταν και άλλαξε η συμπεριφορά της. Στη συνέχεια ξεκαθάρισα ότι δε συνεχίζω με αυτά τα δεδομένα και δεν έκανε πίσω.. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθεί να με πικάρει με αυτόν τον τρόπο μετά τον χωρισμό.

  8. #38
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Αυτό που γράφεις θεωρώ ότι αποτελεί ένδειξη υγείας και όχι ανασφάλειας
    Σε ευχαριστώ που μου ανοίγεις τα μάτια γιατί από τα πολλά θέματα που αντιμετώπισα, αναρρωτιέμαι συνεχώς μήπως κάνω εγώ κάποιο λάθος.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by nick2917 View Post
    Μα αυτός ήταν και ο λόγος που τσακωνόμασταν γιατί δεν μπορούσα να αποδεχτώ το παράλογο της όλης υπόθεσης. όσο εγώ δεν το δεχόμουν, τόσο οι καυγάδες εντείνονταν και άλλαξε η συμπεριφορά της. Στη συνέχεια ξεκαθάρισα ότι δε συνεχίζω με αυτά τα δεδομένα και δεν έκανε πίσω.. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθεί να με πικάρει με αυτόν τον τρόπο μετά τον χωρισμό.
    μα αυτο προσπαθω να σου πω..
    οτι για τους ιδιους λογους και θα συνεχισετε να μαλωνετε και ο μονος τροπος για να σταματησετε να μαλωνετε, ειναι το "πεταει ο γαιδαρος, πεταει"....
    δηλαδη, να συμφωνεις στα παντα μαζι της και να μην εναντιωνεσαι στους παραλογισμους.
    οποτε, πρεπει να παρεις μια οριστικη αποφαση, ή να λες σε ολα ναι, η να το τελειωσεις οριστικα..
    προσπαθει να σε πικαρει, γιατι δεν της αρεσε που παραιτηθηκες. ηθελε να την παρακαλας..

  10. #40
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μα αυτο προσπαθω να σου πω..
    οτι για τους ιδιους λογους και θα συνεχισετε να μαλωνετε και ο μονος τροπος για να σταματησετε να μαλωνετε, ειναι το "πεταει ο γαιδαρος, πεταει"....
    δηλαδη, να συμφωνεις στα παντα μαζι της και να μην εναντιωνεσαι στους παραλογισμους.
    οποτε, πρεπει να παρεις μια οριστικη αποφαση, ή να λες σε ολα ναι, η να το τελειωσεις οριστικα..
    προσπαθει να σε πικαρει, γιατι δεν της αρεσε που παραιτηθηκες. ηθελε να την παρακαλας..
    Άρα εγωιστικό είναι το θέμα και μόνο.. δεν είναι ότι θέλει κιόλας να είμαστε μαζί!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by nick2917 View Post
    Άρα εγωιστικό είναι το θέμα και μόνο.. δεν είναι ότι θέλει κιόλας να είμαστε μαζί!
    οχι, δεν ειναι εγωιστικο. ειναι θεμα της διαταραχης της, ετσι και εχει διαγνωση, η της βιδας που εχει στο μυαλο, αν δενε χει διαγνωση. θεμα χαρακτηρα της, ας πουμε. νομιζει οτι ε χει δικιο...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by nick2917 View Post
    Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθεί να με πικάρει με αυτόν τον τρόπο μετά τον χωρισμό.
    Βασικά δεν υπήρξε χωρισμός, σπάνια υπάρχει ξεκάθαρος χωρισμός σε τέτοιου είδους σχέσεις. Σου είπε ότι δεν ξέρει τι θέλει κτλ κι εσύ απομακρύνθηκες. Και καλά έκανες. Όταν θα έρθει ο τελικός χωρισμός θα είναι με τους όρους της κυρίας και όχι με τους δικούς σου. Όσο διατηρείς την αξιοπρέπειά σου με τη στάση σου θα συνεχίσει να σε πικάρει. Γιατί αυτό το τέλος την πονάει, αφού εσύ εισαι αυτός που φεύγει. Όταν οι όροι αντιστραφούν, τότε θα μπορέσει να φύγει χωρίς ψυχικό κόστος το οποίο τώρα εισπράτει.

  13. #43
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Βασικά δεν υπήρξε χωρισμός, σπάνια υπάρχει ξεκάθαρος χωρισμός σε τέτοιου είδους σχέσεις. Σου είπε ότι δεν ξέρει τι θέλει κτλ κι εσύ απομακρύνθηκες. Και καλά έκανες. Όταν θα έρθει ο τελικός χωρισμός θα είναι με τους όρους της κυρίας και όχι με τους δικούς σου. Όσο διατηρείς την αξιοπρέπειά σου με τη στάση σου θα συνεχίσει να σε πικάρει. Γιατί αυτό το τέλος την πονάει, αφού εσύ εισαι αυτός που φεύγει. Όταν οι όροι αντιστραφούν, τότε θα μπορέσει να φύγει χωρίς ψυχικό κόστος το οποίο τώρα εισπράτει.
    Και πως μπορεί ρε Αιόλε να το γυρίσει το παιχνίδι; Πικάροντας με; Εγώ δεν έχω σκοπό να αντιδράσω και ο καιρός περνάει..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by nick2917 View Post
    Σε ευχαριστώ που μου ανοίγεις τα μάτια γιατί από τα πολλά θέματα που αντιμετώπισα, αναρωτιέμαι συνεχώς μήπως κάνω εγώ κάποιο λάθος.
    Χαρακτηριστικό των οριακων να προκαλούν τέτοιου είδους προβληματισμούς στους συντρόφους τους .
    Σε κάνουν να σκέφτεσαι ότι εσύ είσαι λάθος και εν τέλη χάνεις τον εαυτό σου και καταλήγεις σε ψυχολόγο! Ετσι γίνεται με τους οριακους δυστυχώς.

  15. #45
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Χαρακτηριστικό των οριακων να προκαλούν τέτοιου είδους προβληματισμούς στους συντρόφους τους .
    Σε κάνουν να σκέφτεσαι ότι εσύ είσαι λάθος και εν τέλη χάνεις τον εαυτό σου και καταλήγεις σε ψυχολόγο! Ετσι γίνεται με τους οριακους δυστυχώς.
    Ευτυχώς σε ψυχολόγο πηγαίναμε ήδη και βρέθηκε και αυτό το forum στο δρόμο μας, οπότε είμαστε στη μάχη με αλεξίσφαιρο χαχα

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 14:34
  2. ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By bpd29 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 14
    Last Post: 06-02-2022, 02:57
  3. Οριακή διαταραχή ?
    By blue Nikol in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 11
    Last Post: 13-06-2020, 02:45
  4. Οριακή διαταραχή ?
    By blue Nikol in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 02-03-2020, 14:34
  5. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 00:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •