Λάθος διάγνωση? η όχι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Λάθος διάγνωση? η όχι?

    καλησπέρα παιδιά .. έχω πάρει διάγνωση ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή
    όταν ξεκίνησε όλο αυτό και είχα πολύ στρες μια μέρα ήταν μεσημέρι πήγα να ξαπλώσω και άκουσα μόλις έκλεισα τα μάτια λένα και μια μουσική να παίζει από τότε δεν μου έτυχε ξανά και τώρα προχθές όταν ξάπλωσα πάλι άκουσα μια αντρική φωνή να λέει τις σκέψεις μου άνοιξα τα μάτια τα έκλεισα ξανά και πάλι το ίδιο και μετά έβαλα κάτι να ακούσω και κοιμήθηκα
    φοβήθηκα παρά πολύ
    σας έχει συμβεί?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημερα

    Η διαγνωση ειναι ΜΟΝΟ για τους γιατρους και για κανεναν αλλον ...Ειναι καθαρα το δικο τους πλαισιο για το πως θα δουλεψουν με τον πελατη τους ..

    Απο εκει και περα ΚΑΝΕΝΑΣ αλλος ,ουτε και εσυ ο ιδιος δεν πρεπει να το υιοθετεις, γιατι εχει αποδειχθει πλεον πως όποιος υιοθετει την οποιαδηποτε ταμπελα του εχει προσαψει ακομα και ενας επαγγελματιας υγειας (ολοι κανουν λαθη ) αυθυποβαλεται υποσεινηδητα σε ολο αυτο ...

    Πριν διαγνωστεις ειχες αυτα τα συπτωματα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα

    Η διαγνωση ειναι ΜΟΝΟ για τους γιατρους και για κανεναν αλλον ...Ειναι καθαρα το δικο τους πλαισιο για το πως θα δουλεψουν με τον πελατη τους ..

    Απο εκει και περα ΚΑΝΕΝΑΣ αλλος ,ουτε και εσυ ο ιδιος δεν πρεπει να το υιοθετεις, γιατι εχει αποδειχθει πλεον πως όποιος υιοθετει την οποιαδηποτε ταμπελα του εχει προσαψει ακομα και ενας επαγγελματιας υγειας (ολοι κανουν λαθη ) αυθυποβαλεται υποσεινηδητα σε ολο αυτο ...

    Πριν διαγνωστεις ειχες αυτα τα συπτωματα ?
    ναι το είχα πριν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by λενα23 View Post
    ναι το είχα πριν
    Και πως το αντιμετωπιζες ?

    προσπαθησες εφοσον το αναγνωριζεις να δουλεψεις σε αυτο το γεγονος για να δεις κατα ποσο μπορεις να το αφησεις πισω ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα

    Η διαγνωση ειναι ΜΟΝΟ για τους γιατρους και για κανεναν αλλον ...Ειναι καθαρα το δικο τους πλαισιο για το πως θα δουλεψουν με τον πελατη τους ..

    Απο εκει και περα ΚΑΝΕΝΑΣ αλλος ,ουτε και εσυ ο ιδιος δεν πρεπει να το υιοθετεις, γιατι εχει αποδειχθει πλεον πως όποιος υιοθετει την οποιαδηποτε ταμπελα του εχει προσαψει ακομα και ενας επαγγελματιας υγειας (ολοι κανουν λαθη ) αυθυποβαλεται υποσεινηδητα σε ολο αυτο ...

    Πριν διαγνωστεις ειχες αυτα τα συπτωματα ?

    Δεν θα ημουν τοσο απολυτος. Εχω παει σε 3 ειδικους και οι διαγνωσεις ηταν σχεδον ολοιδιες. Αρα ετσι πρεπει να ειναι τα πραγματα. Αναφερομαι στις διαταραχες που διαγνωστηκαν απο ολους και μονον σε αυτες. Για την σχιζοσυναισθηματικη εχω πολλες αμφιβολιες αφου μονο ο ενας την ανεφερε με εναν παραξενο τροπο, χωρις να πει τιποτα, την εγραψε σε ενα χαρτι και μου το εδειξε...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Δεν θα ημουν τοσο απολυτος. Εχω παει σε 3 ειδικους και οι διαγνωσεις ηταν σχεδον ολοιδιες. Αρα ετσι πρεπει να ειναι τα πραγματα. Αναφερομαι στις διαταραχες που διαγνωστηκαν απο ολους και μονον σε αυτες. Για την σχιζοσυναισθηματικη εχω πολλες αμφιβολιες αφου μονο ο ενας την ανεφερε με εναν παραξενο τροπο, χωρις να πει τιποτα, την εγραψε σε ενα χαρτι και μου το εδειξε...
    Mα δεν αναιρω ουτε φυσικα αμφισβητω καμια διαγνωση απο επαγγελματια...ισα ισα ..
    οπως και δεν μπορω να κλεισω τα ματια σε διαγνωσεις του ποδαριου οπως χαρακτηριστηκαν και δυστηχως αυτο και μονο ηταν ικανο να εμποδισουν ενα θεραπευομενο να δουλεψει ...

    οποτε για εμενα πριν το οτιδηποτε για να κλεισουμε αυτο το θεμα και να το ξεκαθαρισω. μια δευτερη γνωμη καμια φορα μπορει να ειναι και σωτηρια !


    Απλα επισημαινω την νεα κατευθυνση πλεον που υιοθετειται απο ολους οσους θελουν να δουλεψουν ....
    Δεν μενει ο θεραπευομενος σε ταμπελα ,η ταμπελα ειναι η διαγνωση η οποια οριοθετει το πλαισιο που θα δουλεψει ο επαγγελματιας ψυχικης υγειας ..εχει αποδειχθει πως η ταμπελα εντεινει τους εκαστοτε φοβους του ,κανει πιο εντονα ορισμενα συπτωματα και γι αυτο και η σωστη επαγγελματικη διαγνωση ΔΕΝ γινεται πλεον απο τις πρωτες συνεδριες με τους ψυχολογους ή τους θεραπευτες ..

    Οσοι ειμαστε μεσα σε αυτο το ξερουμε πολυ καλα,οπως και ξερω πλεον απο καθαρα προσωπικη εμπειρια ως θεραπευμενη οτι εχουν διαφοροποιηθει πλεον πολλες κατευθυνσεις οσο αφορα το πλαισιο που κινειται ενας θεραπευτης ...
    Αυτα που δουλευα εγω πριν κοντα 4 χρονια ως θεραπευομενη απο τον θεραπευτη μου τωρα πλεον που τα γνωριζω μεσω της πρακτικης απο την αλλη πλευρα εχουν αλλαξει και συνεχως καθημερινα θα ελεγα βγαινουν ,αλλαζουν και αλλα ...

    Αλλωστε μην ξεχναμε πως μονο στην ιδεα πως πολλοι θεραπευομενοι δεν μπορουν να αποβαλλουν την διαγνωση,οποτε αυτοματα αυθυποβαλονται εφοσον μπαινουν στην προσωπικη αναζητηση των συπτωματων στο ινερνετ,στην πραγματικα πολυ κακη συνηθεια να τα συζητουν ολα αυτα με μη επαγγελματιες υγειας ή απο ανθρωπους που δεν εχουν καμια εμπειρια ή σχεση με την ψυχοθεραπεια 'η ο φοβος τους μηπως εχουν κατι απο τα συπτωματα που διαβαζουν οσο αφορα την ταμπελα και ολο αυτο εχει αποδειχθει οτι στεκεται εμποδιο στην θεραπεια τους .

    Ο σκοπος του θεραπευομενου ειναι να φτασει στο στοχο του καθαρα και μονο με τα χειροπιαστα γεγονοτα και οχι με αυτα ππυ ειναι συνεπεια της φοβιας του ή ακομα και της αυθυποβολης του .

    Δεν ειναι τυχαιο οτι οι ψυχοθεραπευτες απαγορευουν στους θεραπευομενους τους να συμμετεχουν σε διαδκτικες ομαδες συζητησεων ή ακομα και στην αναζητηση πληροφοριων μεσω ιντερνετ ειδικα οταν διακρινουν ποσο επηρεπεις και ποσο επηρεαζει ολο αυτο το μεγεθος του φοβου που πανε να δουλευουν .

    Τωρα οσο αφορα την σχιζοσυναισθηματικη πραγματικα δεν εχω να πω τιποτα ...δεν αγγιζω καν τετοιες καταστασεις εφοσον δεν ειναι στο αντικειμενο που εχω σπουδασει πλεον ..

    Εγω ειμαι καθαρα στην αγχωδες σωματοποιμενη διαταραχη ,στα καταθλιπτικα επεισοδια και στην εξασκηση της θετικης ψυχολογιας του life coaching και του mentoring οσονουπω και για να προλαβω τα κακως κειμενα ΔΕΝ το εξασκω επαγγελματικα ,ακομα τουλαχιστον ,αλλη ειναι η πηγη εισοδηματος μου !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    νομίζω πως στους περισσότερους με ιψδ (και τα σχετικά με αυτήν) έχουν συμβεί μικρά ή μεγαλύτερα άκυρα επεισόδια με φοβίες και εμμονές τόσο ισχυρές που πλησιάζουν να γίνουν παραισθήσεις ' σε εμένα προσωπικά παραίσθηση με την κυριολεκτική έννοια δεν έχει συμβεί ποτέ (χωρός να σημαίνει πως αν είχες εσύ τότε έχεις -και- κάτι άλλο από ιψδ). αυτό θα το εξετάσεις με τον γιατρό σου και -συν τω χρόνω- θα διαπιστωθεί αν υπάρχει

Similar Threads

  1. Λάθος διάγνωση;
    By Hex in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 12-08-2020, 01:29
  2. Μήνυση σε ψυχίατρο για λάθος διάγνωση - διαγωγή
    By aliento in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 19
    Last Post: 24-03-2019, 15:46
  3. λαθος διαγνωση απο δικο μου φταιξιμο
    By panwkatw in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2016, 12:56
  4. λαθος διάγνωση? πάλι?
    By Deleted-member121016 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 11-07-2015, 01:04
  5. Διπολικη διαταραχη η μηπως λαθος διαγνωση ;
    By Sofia523 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 26-02-2015, 19:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •