Κόψιμο εφεξορ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900

    Κόψιμο εφεξορ

    Παιδιά πηγα σε μια νέα ψυχιατρο, μου είπε να κόψω το εφεξορ και να αρχίσω το λαντοζ σιγά σιγά. Παιδιά και άλλη φορά που έκοψα το εφεξορ απότομα είχα πολύ περίεργες παρενέργειες, τώρα μου λέει να το κόψουμε σιγά σιγά σε 15 μέρες και να παίρνω και λαντοζ και εφεξορ;Μήπως όμως αυτό μου κάνει σύνδρομο σεροτονίνης; Τι λέτε;

  2. #2
    Όταν έκοψα τα efexor πριν χρόνια, μου δημιούργησε στερητικό σύνδρομο για αρκετό καιρό! Αν και έγινε σταδιακά και με την βοήθεια του δικού μου ιατρού, συνέβη.
    Πιστεύω πως με την βοήθεια της θα τα καταφέρεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by nightlost View Post
    Όταν έκοψα τα efexor πριν χρόνια, μου δημιούργησε στερητικό σύνδρομο για αρκετό καιρό! Αν και έγινε σταδιακά και με την βοήθεια του δικού μου ιατρού, συνέβη.
    Πιστεύω πως με την βοήθεια της θα τα καταφέρεις.
    Και.μενα την πρώτη φορά που έγινε μέσα σε πέντε μέρες πήγα νοσοκομείο και μου έδιναν ταβορ. Τώρα μου λέει σε δεκαπέντε μέρες και θα παίρνω και λαντοζ μαζί, το θέμα είναι υπάρχει κίνδυνος για σύνδρομο σεροτονίνης. Εσύ μετά ποιο πήρες;

  4. #4
    Μετά δεν πήρα τίποτε άλλο! Τα σταματήσαμε μετά από 5 χρόνια αγωγής. Δεν θέλω να σε επηρεάσω αφού ο κάθε άνθρωπος είναι τελείως διαφορετικός από τον άλλον και τα φάρμακα άλλους τους επηρεάζουν κάποιους πολύ και άλλους λίγο.
    Η προσωπική μου εμπειρία με το efexor είναι ότι πρόκειται για εξαιρετικά αντικαταθλιπτικά και έμεινα στην δουλειά που πραγματικά μου έκαναν. Οι παρενέργειες αν και έντονες για μεγάλο χρονικό διάστημα μετά, δεν με επηρέασαν τόσο ψυχολογικά όσο σωματικά με στερητικό σύνδρομο και όσα με αυτό συνεπάγονται. Θεωρώ πως δεν πρέπει να ανησυχείς και αν θεωρείς ότι δεν σε καλύπτει ο ήδη ιατρός, μπορείς να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by nightlost View Post
    Μετά δεν πήρα τίποτε άλλο! Τα σταματήσαμε μετά από 5 χρόνια αγωγής. Δεν θέλω να σε επηρεάσω αφού ο κάθε άνθρωπος είναι τελείως διαφορετικός από τον άλλον και τα φάρμακα άλλους τους επηρεάζουν κάποιους πολύ και άλλους λίγο.
    Η προσωπική μου εμπειρία με το efexor είναι ότι πρόκειται για εξαιρετικά αντικαταθλιπτικά και έμεινα στην δουλειά που πραγματικά μου έκαναν. Οι παρενέργειες αν και έντονες για μεγάλο χρονικό διάστημα μετά, δεν με επηρέασαν τόσο ψυχολογικά όσο σωματικά με στερητικό σύνδρομο και όσα με αυτό συνεπάγονται. Θεωρώ πως δεν πρέπει να ανησυχείς και αν θεωρείς ότι δεν σε καλύπτει ο ήδη ιατρός, μπορείς να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.
    Ax σε τέλμα είμαι ο καθένας λέει τα δικά του άλλος λέει πως μπορεί να σου κάνει σύνδρομο σεροτονίνης άλλος όχι. Άλλος ότι κάνει στέρηση το εφεξορ άλλος όχι, ποιον να πιστεψεις

  6. #6
    Ο καθένας έχει την δική του εμπειρία, για αυτό και σου είπα ότι είμαστε διαφορετικοί. Εμένα μου έκανε σύνδρομο στέρησης το efexor. Ξέρω άνθρωπο που δεν του έκανε τίποτε όταν το έκοψε.
    Και στην τελική γιατί δεν ακούς τον ιατρό σου? Θα είχα μεγαλύτερη εμπιστοσύνη σε έναν ειδικό υγείας από γνώμες, απόψεις ή εμπειρίες τρίτων!
    Όπως και να χει σου εύχομαι ότι καλύτερο και να πάνε όλα καλά!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by nightlost View Post
    Ο καθένας έχει την δική του εμπειρία, για αυτό και σου είπα ότι είμαστε διαφορετικοί. Εμένα μου έκανε σύνδρομο στέρησης το efexor. Ξέρω άνθρωπο που δεν του έκανε τίποτε όταν το έκοψε.
    Και στην τελική γιατί δεν ακούς τον ιατρό σου? Θα είχα μεγαλύτερη εμπιστοσύνη σε έναν ειδικό υγείας από γνώμες, απόψεις ή εμπειρίες τρίτων!
    Όπως και να χει σου εύχομαι ότι καλύτερο και να πάνε όλα καλά!
    Γιατί αλλιώς μου τα έχουν πει οι άλλοι και το σύνδρομο σεροτονίνης σε οδηγεί στον θάνατο.

  8. #8
    Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες και γνωρίζω για το σύνδρομο σεροτονίνης! Και επίσης γιατί ήδη έχεις πειστεί ότι θα σου συμβεί κάτι κακό αν περάσεις από το ένα αντικαταθλιπτικό στο άλλο?
    Αν αυτοί οι "άλλοι" είναι ειδικοί υγείας τότε ναι, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να το ψάξεις και να δεις τις επιλογές σου. Αν δεν είναι - γνώμη μου είναι - να ακούσεις αυτόν που είναι ειδικός. Η ψυχίατρος σου είναι ειδικός!
    Η μητέρα μου παίρνει 40 χρόνια αντικαταθλιπτικά και της έχουν αλλάξει πολλές φορές θεραπεία ή σχήματα θεραπείας ή απλά έπρεπε να κόψει το ένα σταδιακά για να μπει στο άλλο σχήμα. Δεν της έχει συμβεί κάτι και είναι ότι πιο κοντινό μου, που έχει σχέση με αυτό που αναρωτιέσαι.
    Δεν ξέρω ίσως τα υπόλοιπα μέλη, έχουν να μοιραστούν κάτι διαφορετικό!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by nightlost View Post
    Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες και γνωρίζω για το σύνδρομο σεροτονίνης! Και επίσης γιατί ήδη έχεις πειστεί ότι θα σου συμβεί κάτι κακό αν περάσεις από το ένα αντικαταθλιπτικό στο άλλο?
    Αν αυτοί οι "άλλοι" είναι ειδικοί υγείας τότε ναι, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να το ψάξεις και να δεις τις επιλογές σου. Αν δεν είναι - γνώμη μου είναι - να ακούσεις αυτόν που είναι ειδικός. Η ψυχίατρος σου είναι ειδικός!
    Η μητέρα μου παίρνει 40 χρόνια αντικαταθλιπτικά και της έχουν αλλάξει πολλές φορές θεραπεία ή σχήματα θεραπείας ή απλά έπρεπε να κόψει το ένα σταδιακά για να μπει στο άλλο σχήμα. Δεν της έχει συμβεί κάτι και είναι ότι πιο κοντινό μου, που έχει σχέση με αυτό που αναρωτιέσαι.
    Δεν ξέρω ίσως τα υπόλοιπα μέλη, έχουν να μοιραστούν κάτι διαφορετικό!
    Μου δίνεις κουράγιο. Ναι αυτά μου τα έχουν πει άλλοι ψυχίατροι και μου έχουν προτείνει αντικαταθλιπτικό συν λίγο αντιψυχωσικο δεν ξέρω μπερδεμένη είμαι.

  10. #10
    Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για αυτό το θέμα! Θέλω να ξέρεις ότι σε καταλαβαίνω. Το ίδιο άγχος είχα εν μέσω της δικής μου θεραπείας ή στα πρώτα στάδια της.
    Εμπιστεύσου τους ανθρώπους που είναι ειδικοί. Ότι προτείνουν είμαι σίγουρος ότι είναι για καλό και μόνο!
    :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by nightlost View Post
    Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για αυτό το θέμα! Θέλω να ξέρεις ότι σε καταλαβαίνω. Το ίδιο άγχος είχα εν μέσω της δικής μου θεραπείας ή στα πρώτα στάδια της.
    Εμπιστεύσου τους ανθρώπους που είναι ειδικοί. Ότι προτείνουν είμαι σίγουρος ότι είναι για καλό και μόνο!
    :)
    Δεν λέω το αντίθετο αλλά πχ αυτή η ψυχίατρος μου είπε ότι το εφεξορ δεν κάνει ποτέ σημάδια απόσυρσης και ότι όλο αυτό ήταν ψυχοσωματικά αλλά άλλοι ψυχίατροι μου είπαν ότι ήταν σίγουρα σύνδρομο απόσυρσης. Τώρα τι να πω και εγώ δεν ξέρω τι να πιστέψω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Εγώ έπαιρνα για δυο μήνες 300μγ εφφεξόρ σε συνδυασμό με ντεπακιν και όταν τα έκοψα απότομα, είδα τρομερή βελτίωση,έπεσα σε υπομανιακό.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Εγώ έπαιρνα για δυο μήνες 300μγ εφφεξόρ σε συνδυασμό με ντεπακιν και όταν τα έκοψα απότομα, είδα τρομερή βελτίωση,έπεσα σε υπομανιακό.
    Σε υπομανιακο ; Τι είναι αυτο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Σε υπομανιακο ; Τι είναι αυτο
    Το υπομανιακό είναι το αντίθετο της κατάθλιψης..Εχεις φουλ ενέργεια,φουλ καλή διάθεση,μιλάς πολύ,βγαίνεις έξω,ξοδεύεις λεφτα...Δεν θελεις να κοιμάσαι γιατί απολαμβάνεις τόσο την ζωή, που δεν θες να χάσεις καθόλου απ'αυτήν.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Το υπομανιακό είναι το αντίθετο της κατάθλιψης..Εχεις φουλ ενέργεια,φουλ καλή διάθεση,μιλάς πολύ,βγαίνεις έξω,ξοδεύεις λεφτα...Δεν θελεις να κοιμάσαι γιατί απολαμβάνεις τόσο την ζωή, που δεν θες να χάσεις καθόλου απ'αυτήν.
    Α δεν το ήξερα αυτό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. κοψιμο ολανζαπίνης
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 18-05-2020, 20:56
  2. Εφεξορ
    By andreasg9 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 27-10-2017, 23:49
  3. Αγχολυτικα και κοψιμο
    By Lacrymosa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-12-2011, 12:07
  4. Κοψιμο τσιγαρου
    By νικος32 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 01-09-2011, 03:49
  5. κοψιμο χαπιων
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 01-08-2008, 14:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •