Concerta
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: Concerta

  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65

    Concerta

    Καλησπερα σας,
    Θελω να ακουσω εμπειριες σας με το Concerta. Εγω τωρα ειμαι στα 36 mg σχεδον καθημερινα και παει σχετικα καλα και απο παρενεργειες σχεδον τιποτα εκτος απο καποια ενταση μικρη αλλα ευκολα αγνοησιμη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    υπηρξα αρκετο καιρο ενεργος μελος στο φορουμκαι δεν θα βρεις πολλους συναδελδους να σε γραψουν γνωμες και ο λογος απλος... οι γιατροι αποφευγουν να συνταγογραφουν το συγκεκριμενο...σαν σκευασμα ειναι πολυ καλο και βοηθαει παρα μα παρα πολυ στο θεμα της διαθεσης. ενδεχωμενος να βγαλει καποια νευρα και λιγο περισσοτερη νευρικοτητα... μπορεις να συγκεντρωθεις και να εστιασεις σε κατι... δυνεται και σε παιδια στην Αμερικη και ειναι παρομοιο με την ριταλινη... αν σε βοηθαει , που δεν ανεφερες τον λογο που το χρησιμοποιησες. θεωρω ενα απο τα πολυ αξιολογα φαεμκευτικα σκευασματα

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    υπηρξα αρκετο καιρο ενεργος μελος στο φορουμκαι δεν θα βρεις πολλους συναδελδους να σε γραψουν γνωμες και ο λογος απλος... οι γιατροι αποφευγουν να συνταγογραφουν το συγκεκριμενο...σαν σκευασμα ειναι πολυ καλο και βοηθαει παρα μα παρα πολυ στο θεμα της διαθεσης. ενδεχωμενος να βγαλει καποια νευρα και λιγο περισσοτερη νευρικοτητα... μπορεις να συγκεντρωθεις και να εστιασεις σε κατι... δυνεται και σε παιδια στην Αμερικη και ειναι παρομοιο με την ριταλινη... αν σε βοηθαει , που δεν ανεφερες τον λογο που το χρησιμοποιησες. θεωρω ενα απο τα πολυ αξιολογα φαεμκευτικα σκευασματα
    περιεργο διοτι σε οποιο φαρμακειο να παω στον πειραια μου λενε ναι υπαρχει ελλειψη σε αυτο το φαρμακο και υπαρχουν και αλλοι που μου το παιρνουν και αυτο εδω και το ζητανε καθημερινα απο την εταιρια (janssen) να τους το φερνουνε.Ο λογος που το παιρνω ειναι ΔΕΠ-Υ , διαταραχη ελλειματικης προσοχης και υπερκινητικοτητας, απο εφηβος και με εχει βοηθησει πολυ..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    υπηρξα αρκετο καιρο ενεργος μελος στο φορουμκαι δεν θα βρεις πολλους συναδελδους να σε γραψουν γνωμες και ο λογος απλος... οι γιατροι αποφευγουν να συνταγογραφουν το συγκεκριμενο...σαν σκευασμα ειναι πολυ καλο και βοηθαει παρα μα παρα πολυ στο θεμα της διαθεσης. ενδεχωμενος να βγαλει καποια νευρα και λιγο περισσοτερη νευρικοτητα... μπορεις να συγκεντρωθεις και να εστιασεις σε κατι... δυνεται και σε παιδια στην Αμερικη και ειναι παρομοιο με την ριταλινη... αν σε βοηθαει , που δεν ανεφερες τον λογο που το χρησιμοποιησες. θεωρω ενα απο τα πολυ αξιολογα φαεμκευτικα σκευασματα
    επισης το πιο αισχρο απ'ολα ειναι το γεγονος που συνταγογραφουν κατι σαν το ζαναξ , λεξοτανιλ σαν να ειναι καραμελες και κονσερτα πρεπει να σε παρακολουθουν για μηνες (και καλα κανουν παρ'ολα αυτα ετσι πρεπει) απλα τα πρωτα φαρμακα ειναι πιο επικινδυνα και πιο εθιστικα (απο εμπειρια μιλαω κιολας αν και ειναι ξεχωριστο για τον καθε ανθρωπο βεβαια)...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    εγω οταν ανεφερα στον γιατρο μου οτι ηθελα να μου το γραψει, εφερε μεγαλη αντιρριση. επισης και αλλος γιατρος στο παρελθον μου εκανε νουμερα και δεν μου το εγραψε... τελικα κατασταλαξα σε εναν που πηγαινα για αρκετο καιρο να μου το γραφει αλλα την τελευταια φορα με επισημανε οτι ηταν η τελευταια φορα που δεχεται να μου το γραψει και δεν θελει να φερει ευθηνη... εδω ειναι κιολας η μεγαλη ειρωνεια γιατι για ολα τα αλλα που γραφουν σαν καραμελες οπως ειπες τα ζαναξ και τα σχετικα δεν φερουν ευθηνη καθολου....

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    εγω οταν ανεφερα στον γιατρο μου οτι ηθελα να μου το γραψει, εφερε μεγαλη αντιρριση. επισης και αλλος γιατρος στο παρελθον μου εκανε νουμερα και δεν μου το εγραψε... τελικα κατασταλαξα σε εναν που πηγαινα για αρκετο καιρο να μου το γραφει αλλα την τελευταια φορα με επισημανε οτι ηταν η τελευταια φορα που δεχεται να μου το γραψει και δεν θελει να φερει ευθηνη... εδω ειναι κιολας η μεγαλη ειρωνεια γιατι για ολα τα αλλα που γραφουν σαν καραμελες οπως ειπες τα ζαναξ και τα σχετικα δεν φερουν ευθηνη καθολου....
    Πολυ κακο,προτεινω να βρεις γιατρο ειδικευομενο στην ΔΕΠΥ.Μονο αυτος θα ξερει,αυτο το φαρμακο παρα πολλοι το υποτιμουν το φοβουνται το βριζουν δεν το ξερουν , ενας παλιος μου γιατρος μου το ειχε αποκαλεσει αμφεταμινη ενω δεν ειναι καν ειναι αλλη χημικη ουσια...τελος παντων ημιμαθεια τι να πεις...

Similar Threads

  1. ΔΕΠΥ ΚΑΙ CONCERTA
    By kartpal in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 12
    Last Post: 16-12-2023, 16:39
  2. CONCERTA or RITALIN
    By JimNirou in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 9
    Last Post: 25-09-2021, 17:10
  3. Concerta
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 30-08-2019, 14:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •