Βοήθεια σε φίλο με κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    39

    Βοήθεια σε φίλο με κατάθλιψη

    Ζητάω μια συμβουλή.

    Για καλό μου φίλο με χρόνια κατάθλιψη, εσωστρεφές άτομο, μετά από χρόνια προτροπή μου να δει γιατρό σιγά σιγά κάφθηκαν οι αντιρρήσεις του και μάλλον το είδε σαν σανίδα σωτηρίας ύστερα από διάφορα γεγονότα.
    Είδε ψυχίατρο, ξεκίνησε αντικαταθληπτικά και ταυτόχρονα ψυχοθεραπεία.
    Τρείς τέσσερις μήνες αισθάνεται καλύτερα, είναι σταθερός χωρίς να πέφτει δραματικά ψυχολογικά όμως δεν έχει όμως πειστεί για τ αποτελέσματα....Θεωρεί χάσιμο χρόνου τις συνεδρείες, ότι αναλώνονται στα ίδια και τα ίδια ενώ δεν του είναι ευχάριστο να μιλάει για τα σώψυχά του.
    Νομίζω ψάχνει απλά αφορμή να τα τινάξει όλα στον αέρα.
    Επιχειραμοτολώ υπέρ της θεραπείας αλλά είναι πανέξυπνος και έχει χίλια δυό παραδείγματα για την εκμετάλλευση των φαρμακευτικών. τη μη χρησιμότητα και τα αμφίβολα αποτελέσματα της θεραπείας και δεν έχει τέλος..
    Προσωπικά κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και καιρό ξεκινώντας από κρίσεις άγχους και βρίσκοντας ισορροπίες σε πολλά θέματα που με απασχολούσαν για πολύ καιρό και μόνο καλά λόγια μπορώ να πω.
    Τι θα με συμβουλεύατε. Πως να το χειριστώ ώστε να δώσει μια ευκαιρία στον εαυτό του για να δώσει χρόνο και να διαπιστώσει απτά οφέλη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by marilena4 View Post
    Ζητάω μια συμβουλή.

    Για καλό μου φίλο με χρόνια κατάθλιψη, εσωστρεφές άτομο, μετά από χρόνια προτροπή μου να δει γιατρό σιγά σιγά κάφθηκαν οι αντιρρήσεις του και μάλλον το είδε σαν σανίδα σωτηρίας ύστερα από διάφορα γεγονότα.
    Είδε ψυχίατρο, ξεκίνησε αντικαταθληπτικά και ταυτόχρονα ψυχοθεραπεία.
    Τρείς τέσσερις μήνες αισθάνεται καλύτερα, είναι σταθερός χωρίς να πέφτει δραματικά ψυχολογικά όμως δεν έχει όμως πειστεί για τ αποτελέσματα....Θεωρεί χάσιμο χρόνου τις συνεδρείες, ότι αναλώνονται στα ίδια και τα ίδια ενώ δεν του είναι ευχάριστο να μιλάει για τα σώψυχά του.
    Νομίζω ψάχνει απλά αφορμή να τα τινάξει όλα στον αέρα.
    Επιχειραμοτολώ υπέρ της θεραπείας αλλά είναι πανέξυπνος και έχει χίλια δυό παραδείγματα για την εκμετάλλευση των φαρμακευτικών. τη μη χρησιμότητα και τα αμφίβολα αποτελέσματα της θεραπείας και δεν έχει τέλος..
    Προσωπικά κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και καιρό ξεκινώντας από κρίσεις άγχους και βρίσκοντας ισορροπίες σε πολλά θέματα που με απασχολούσαν για πολύ καιρό και μόνο καλά λόγια μπορώ να πω.
    Τι θα με συμβουλεύατε. Πως να το χειριστώ ώστε να δώσει μια ευκαιρία στον εαυτό του για να δώσει χρόνο και να διαπιστώσει απτά οφέλη;
    καλησπερα.
    την ψυχοθεραπεια, την κανει στον ψυχιατρο που του δινει και την αγωγη, ή εχει αλλον για την ψυχοθεραπεια κι αλλον για την αγωγη;
    αν ναι, ο ψυχιατρος αυτος, ειναι εκπαιδευμενος ψυχοθεραπευτης, ή του λεει οτι του κανει ψυχοθεραπεια, επειδη εχει το δικαιωμα ως ψυχιατρος, αλλα στην πραγματικοτητα κανουν μια συζητηση;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    39
    Είναι διαφορετικός γιατρός αλλά ναι είναι εκπαιδευμένος.
    Πιθανώς ο ψυχοθεραπευτής να μην τον εμπνέει όσο το φανταζόταν πριν ξεκινήσει αλλά είναι άτομο που δεν θα δώσει εύκολα ευκαιρία σε διαφορετικό γιατρό. Που δεν ξέρω αν φταίει αυτό κιόλας, όπου και να πας πρέπει να μιλήσεις πολύ για τα παιδικά σου χρόνια τους γονείς κλπ.
    Δεν είναι μπροστά στις θεραπείες ούτε έχω τόσες γνώσεις για να καταλάβω αν είναι όντως θεραπεία αυτό που συμβαίνει ή απλά κουβέντα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Δεν μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο. Προσπάθησε μόνο αυτή η αρνητικοτητα που βγάζει να μην σε μιζεριαζει κι εσένα. Για να αλλάξει κάποιος συνήθειες δηλαδή τρόπο σκέψης είναι πολύ δύσκολο και είναι φυσιολογικό να βγάζει αντίσταση. Πρέπει πρωτίστως να αντιλαμβάνεται ο ίδιος την ανάγκη της αλλαγής.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by marilena4 View Post
    Είναι διαφορετικός γιατρός αλλά ναι είναι εκπαιδευμένος.
    Πιθανώς ο ψυχοθεραπευτής να μην τον εμπνέει όσο το φανταζόταν πριν ξεκινήσει αλλά είναι άτομο που δεν θα δώσει εύκολα ευκαιρία σε διαφορετικό γιατρό. Που δεν ξέρω αν φταίει αυτό κιόλας, όπου και να πας πρέπει να μιλήσεις πολύ για τα παιδικά σου χρόνια τους γονείς κλπ.
    Δεν είναι μπροστά στις θεραπείες ούτε έχω τόσες γνώσεις για να καταλάβω αν είναι όντως θεραπεία αυτό που συμβαίνει ή απλά κουβέντα
    δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι παραπανω, εκτος απο το να τον ενθαρρυνεις να αλλαξει ψυχοθεραπευτη, ΑΝ σου πει οτι το σκεφτεται. οχι με το ζορι.. απο την αλλη, η καταθλιψη ειναι μια σοβαρη ασθενεια. αν κανει ο,τι μπορει, αλλα δεν υπαρχει μεγαλη βελτιωση, δεν ειναι κατι που αφορα καποιον αλλον εκτος απο τον ιδιο και τους γιατρους του. νομιζω οτι επωμιζεσαι κατι που δεν σου αναλογει.
    δηλαδη, αν ειχε σπασμενο ποδι, αλλα τον παρακολουθουσε γιατρος, θα αναρωτιοσουν μηπως μπορεις να κανεις κατι παραπανω;

    αν καταλαβα καλα ειναι φιλος και οχι ο συντροφος σου. δεν ε χετε ερωτικη σχεση, ωστε να επηρρεαζει αμεσα την ζωη σου η ψυχολογικη του κατασταση. σωστα;.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    39
    Είναι φίλος κολλητός. Δεν έχει ερωτική ζωή είναι μεταξύ των πραγμάτων που αρνείται λόγω της ασθένειας.
    Δεν είναι μόνο θέμα γιατρού θέλει να κόψει κ τα χάπια κ όλα.
    Νομίζω πως η βύθιση στη μελαγχολία είναι η εύκολη λύση για τους καταθλιπτικούς κάτι σαν safe zone. Θα φύγει ένα μεγάλο πολύμηνο ταξίδι στο εξωτερικό το καλοκαίρι όταν ταξιδεύει ξεχνιέται. Μόλις βέβαια μείνει κάπου σταθερός τα πάντα επιστρέφουν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by marilena4 View Post
    Είναι φίλος κολλητός. Δεν έχει ερωτική ζωή είναι μεταξύ των πραγμάτων που αρνείται λόγω της ασθένειας.
    Δεν είναι μόνο θέμα γιατρού θέλει να κόψει κ τα χάπια κ όλα.
    Νομίζω πως η βύθιση στη μελαγχολία είναι η εύκολη λύση για τους καταθλιπτικούς κάτι σαν safe zone. Θα φύγει ένα μεγάλο πολύμηνο ταξίδι στο εξωτερικό το καλοκαίρι όταν ταξιδεύει ξεχνιέται. Μόλις βέβαια μείνει κάπου σταθερός τα πάντα επιστρέφουν.
    καταθλιπτικος με πολυμηνα ταξιδια στο εξωτερικο, πρεπει να ειναι σε πολυ καλη κατασταση.. μηπως υπερβαλεις λιγο;

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    39
    Όλοι οι καταθλιπτικοί είναι κρεβατωμένοι δηλαδή; δεν υπάρχουν διαβαθμίσεις;
    Ταξιδεύει μοναχικά δίχως να συνδέεται με άτομα στο διάβα του κ ξεχνάει τις σκέψεις του. Όπως άλλοι δουλεύουν ασταμάτητα για τον ίδιο λόγο.
    Εγω ρωτάω πως να βοηθήσω να μην σταματήσει τη θεραπεία. Εσάς που ενδεχομένως έχετε περισσότερη εμπειρία

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by marilena4 View Post
    Όλοι οι καταθλιπτικοί είναι κρεβατωμένοι δηλαδή; δεν υπάρχουν διαβαθμίσεις;
    Ταξιδεύει μοναχικά δίχως να συνδέεται με άτομα στο διάβα του κ ξεχνάει τις σκέψεις του. Όπως άλλοι δουλεύουν ασταμάτητα για τον ίδιο λόγο.
    Εγω ρωτάω πως να βοηθήσω να μην σταματήσει τη θεραπεία. Εσάς που ενδεχομένως έχετε περισσότερη εμπειρία
    οχι, δεν ειναι ολοι κρεβατωμενοι, αλλα με σοβαρη καταθλιψη κανεις δεν κανει ΠΟΛΥΜΗΝΑ ταξιδια, αν δεν τον υποχρεωνει η δουλεια.
    εδω μας ελεγε ενα μελος που εχει αυτην την παθηση, οτι φοβαται να σχετισθει, γιατι δεν ξερει αν θα καταφερει να παει εστω καποια εκδρομη. και μιλαμε για πολυμηνα ταξιδια...
    να σε ρωτησω κατι αλλο.
    ποσα χρονια ειστε στενοι φιλοι;
    υπαρχει περιπτωση να σου λεει οτι δεν ασχολειται με το σεξ λογω καταθλιψης, αλλα να σου κρυβει την ερωτικη του ζωη, γιατι ντρεπεται γι αυτην;

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    39
    Δεν ξέρω αν είναι σοβαρή η κατάσταση του ή τι όνομα έχει. Προφανώς για να δώσει ο γιατρός χάπια κάτι θα διέγνωσε.
    Έχω επικοινωνία και με άλλο του φίλο που κ κείνος ανησυχεί για τα ιδια πράγματα. Τη μοναχικότητά του κ όλα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κοιτα κυκλοφορει μια αληθεια οτι ολοι ειμαστε μπαζα αληθεια ειναι αυτο αλλα αμα εισαι υγιεισ καταφερνεισ πραγματα κ καποιοι ειναι λιγοτερο μπαζα ειναι θεμα υγειασ το θεμα αμα εισαι υγιεισ δε μετραει η εμφανιση

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αμα εισαι υγιεισ 100 τα εκατο σε θελουν ολοι αρκει να τα λεσ σωστα εγω κανω 3 δουλειεσ τουσ ξερω ολουσ αρκει να πει ο μητσοτακησ να πει οτι στην ελλαδα ειναι το ριαλ θινγκ κι ολοι οι αλλοι ειστε ψευτεσ να πουλησει την αληθεια δηλαδη μακαρι να το πει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Πρεπει να αποκτησουν ολοι αυτοεκτιμηση κι αυτοπεποιθηση για να μη γινονται μαλακιεσ πρεπει να προχωρησουμε με την αληθεια αλλιωσ μπορει να πεθανουμε ολοι ετσι επερχεται ισοτητα κι η ζωη θα γινει μια κ θα εχει διαφορα στα υλικα αγαθα μονο κ θα σωθουμε ολοι

  14. #14
    Quote Originally Posted by marilena4 View Post
    Δεν ξέρω αν είναι σοβαρή η κατάσταση του ή τι όνομα έχει. Προφανώς για να δώσει ο γιατρός χάπια κάτι θα διέγνωσε.
    Έχω επικοινωνία και με άλλο του φίλο που κ κείνος ανησυχεί για τα ιδια πράγματα. Τη μοναχικότητά του κ όλα.
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι παραπανω, εκτος απο το να τον ενθαρρυνεις να αλλαξει ψυχοθεραπευτη, ΑΝ σου πει οτι το σκεφτεται. οχι με το ζορι.. απο την αλλη, η καταθλιψη ειναι μια σοβαρη ασθενεια. αν κανει ο,τι μπορει, αλλα δεν υπαρχει μεγαλη βελτιωση, δεν ειναι κατι που αφορα καποιον αλλον εκτος απο τον ιδιο και τους γιατρους του. νομιζω οτι επωμιζεσαι κατι που δεν σου αναλογει.
    δηλαδη, αν ειχε σπασμενο ποδι, αλλα τον παρακολουθουσε γιατρος, θα αναρωτιοσουν μηπως μπορεις να κανεις κατι παραπανω;

    αν καταλαβα καλα ειναι φιλος και οχι ο συντροφος σου. δεν ε χετε ερωτικη σχεση, ωστε να επηρρεαζει αμεσα την ζωη σου η ψυχολογικη του κατασταση. σωστα;.

    Η ψυχοθεραπεία (ψυχίατρος ή ψυχολόγος) είναι πιο προσωπική σχέση σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη ειδικότητα. Πιο εύκολα δέχεται την άποψη και τη θεραπεία κάποιος όταν ο θεραπευτής τον γεμίζει, βρίσκει δηλαδή στον θεραπευτή κάτι σαν χημεία, ιδίως αν πρόκειται για ψυχίατρο. Ο ψυχολόγος, πέραν αυτού, ιδίως θα πρέπει να είναι ειδικευμένος στην κατάλληλη για το άτομο μεθοδολογία θεραπείας.

    Κάπου λες για μοναχικότητα. Μοναχικότητα υπάρχει δυο ειδών, η οικειοθελής απομόνωση ενώ είναι πάμπολλες και ιδίως εύκολες για το άτομο οι συναναστροφές με άτομα τα οποία το γεμίζουν σε βαθμό αληθινής φιλίας, και η απόρριψη από τέτοια άτομα πχ με προσβολή ή παραγνώριση ή αποφυγή.

    Το άτομο που η κατάσταση του χρήζει φαρμακευτικής αγωγής νοουμένου ότι έχει πλήρη επίγνωση του εαυτού του και του θεματος όπως εν προκειμένου, θα αναζητήσει συνήθως στο τέλος από μόνο του τέτοια αγωγή και ειδικό. Αυτό που μπορεί να κάνει κάποιος φίλος του είναι να τον παρακινήσει, να τον συμβουλέψει, ώστε να τον κεντρίσει, αλλά να μην τον πιέσει.

    Η κατάθλιψη έχει πάντα κάποια ή κάποιες πρωταρχικές αιτίες τις οποίες δεν γνωρίζω αν έχεις διαγνώσει/εντοπίσει από την επικοινωνία σου με το άτομο αυτό, οι οποίες αφορούν στην (πρότερη ή σε βάθος χρόνου) ζωή του. Συνήθως κάτι που βελτιώνει την ζωή του και σχετίζεται με τις αιτίες αυτές πχ επιδίωξη καλύτερης δουλειάς, φιλίες, μια σχέση, οδηγεί σε βελτίωση στο θέμα κατάθλιψη ακόμα και προφανή. Σε κάθε περίπτωση η συναναστροφή με άτομα τα οποία νιώθει πως τον καταλαβαίνουν ή τον γεμίζουν είναι από τα καλύτερα φάρμακα.
    γιάννης

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    39
    Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.
    Ναι έχω κάποια ιδέα για τους λόγους που συμβαίνουν αυτά γνωρίζοντας λεπτομέρεις από τη ζωή του.
    Η μοναχικότητα είναι εκούσια, επιδιώκει παρέα μόνο με ελάχιστα άτομα που τον γεμίζουν-μεταξύ τους είμαι και εγώ.
    Επειδή έχω κάνει ψυχοθεραπεία μου τα λέει με περισσότερες λεπτομέρειες γνωρίζοντας ότι θα κατανοήσω καλύτερα από άλλους.
    Πιστεύω πως το ίδιο θέμα θα έχει με κάθε θεραπευτή διότι ξεκινάει από κάθος βάση. Πρώτον ότι δν απολαμβάνει να μιλάει για τα προσωπικά του και δεύτερον επειδή δεν πιστεύει ότι ο ίδιος θα έχει αποτελέσματα από τη διαδικασία αυτά.
    Παλιότερα ήταν πολύ αρνητικός αλλά νομίζω πως τελικά το κάνει απλά για να πει ότι το έκανε και να γυρίσει πίσω εκεί που δε χρειάζεται να τα δουλέψει όλα αυτά.
    Εμένα αυτό που με ανησυχεί κυρίως είναι ότι έχει χάσει κάθε διάθεση για δημιουργικότητα, δεν θέλει να εργαστεί δε βρίσκει κίνητρο ούτε γι αυτό, ούτε για να έχει ερωτική ζωή και βασικά το μόνο που θέλει είναι να ταξιδεύει και να αλλάζει εικόνες ώστε να μην σκέφτεται αυτά που τον στοιχειώνουν. Τα οικονομικά του του επιτρέπουν αυτό το λάιφ στάιλ οπότε δύσκολα θα εξαναγκαστεί λόγω συνθηκών να πιεστεί να μπει σε μια άλλη πραγματικότητα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πως να βοηθήσω τον φίλο μου που περνάει κατάθλιψη?
    By l0re in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 15-08-2012, 23:26
  2. Βοήθεια για ενα φίλο
    By anonymos32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 23-04-2012, 01:26
  3. ΑΓΧΩΤΙΚΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ..ΒΟΗΘΕΙΑ
    By CHRPAP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 176
    Last Post: 11-07-2008, 11:16
  4. Καταθλιψη-Μοναξια-Βοηθεια
    By thetimeisnow in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 34
    Last Post: 09-04-2008, 15:32
  5. Βοήθεια σε εναν φίλο!
    By a_friend in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 21-10-2006, 22:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •