Σκέψεις για απαλλαγή από το στρατό - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 65
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    δεν ξερω για εσενα, αλλα η αληθεια ειναι οτι παρα πολλοι θελουν να την σκαπουλαρουν,.
    θυμαμε εναν στον στρατο ειχε παρει πολλες αναβολες, ηταν κοινωνικος κτλ δεν εμαθα ποτε γιατι πηρε αναβολες εκτος απο οτι ηταν με την θεληση του. οπλο δεν ειχε ετσι εκανε αλλες δουλειες. μου εκανε εντυπωση αφου ηταν κοινωνικος και ζουσε καλα αναμεσα σε αλλους ανθρωπους τι προβλημα ειχε αλλα βεβαια δεν μπορουσα να ρωτησω
    για να κανεις θητεια με ι4, αρκει και ενα ορθοπεδικο προβλημα. πχ μεση, κλπ. οποτε, αν δεν στο πει, δεν φαινεται, αλλα κατοπιν εξετασεων, το ι4 το παιρνει. εχουμε εναν κοντινο μας ετσι που εχει ι4 λογω μεσης η γονατου, δεν θυμαμαι ακριβως.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για να κανεις θητεια με ι4, αρκει και ενα ορθοπεδικο προβλημα. πχ μεση, κλπ. οποτε, αν δεν στο πει, δεν φαινεται, αλλα κατοπιν εξετασεων, το ι4 το παιρνει. εχουμε εναν κοντινο μας ετσι που εχει ι4 λογω μεσης η γονατου, δεν θυμαμαι ακριβως.
    remedy ( η προς οποιονδηποτε ενδιαφερομενο ) , Ι3 και Ι4 υπηρετουν κανονικα , μονο σε γραφειο ομως , δεν φερουν οπλο, μονο με Ι5 την γλυτωνεις ( τρελλοχαρτο ) , κι εγω που ημουν Ι2 , λογω γυαλιων μυωπιας , εφερα οπλο, και συμμετειχα σε ασκησεις ........μονο με Ι5 δεν φερεις οπλο , γιατι θεωρεισαι επικινδυνος .........για τους αλλους βεβαια .....
    Last edited by Macgyver; 08-04-2021 at 03:33.

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Η γνωμη μου ειναι οτι τ πραματα ειναι καπου μπερδεμενα!, επειδη δεν νιωθω οτι ξεχωριζω επειδη πηγα ειδικες δυναμεις η επειδη εκανα καποια σχολεια παραπανω! απεναντιας νομιζω οτι εαν ερθει η αναποφεχτη στιγμη αυτοι που θα ορθωσουν τα στηθοι τους δεν θα ειναι αποκληστικα αυτοι που νομζουμε!
    Δεν εχω εμπειρια απο πολεμο! δεν θελω να κανω τον εξυπνο, αλλα σαν ειμουν μικρος σημετειχα σε διαφορες συμπλοκες μεταξι οπαδων ομαδων,εποχες του 90 μεχρι αρχες 2000,θυμαμαι λοιπον ειδικα στις αρχες οπου δεν του γνωριζα καλα, αρα ειχα πολυ πιο αντικοιμενικη κριση, οτι ατομα της δικης πλευρας που εμφανισιακα,μεσα απο την γλωσσα του σωματος κι απο τα οσα ελεγαν δεν "σου γεμιζαν το ματι"που λεμε, μαλιστα οχι μονο αλλα φοβομουν κι ελεγα με αυτους που παμε διπλα μας, ? , ταυτοχρωνα υπηρχαν μερικα ατομα απο αυτα που ειναι θωρηβοδες, που ειναι εκδηλοτικα!που μιλανε εντονα! και εχουν γενικα μια παρουσια πολυ εντονη που σε τρομαζει οταν μαλιστα εισαι 14 -15 χρονων! κι ομως καποιοι απο αυτους τους "τσαμπουκαδες" μικρος ποσωστο βεβαια αλλα σεβαστο στην ωρα της συγκρουσης ηταν το αντιθετο απο αυτο που φανταζομασταν σαν νεοι εφηβοι! που το βλακοδες μυαλο μας ειχε κανει ηρωες οσουν μαχονταν για τετοιες ιδεες! την ιδια ωρα μαλιστα τα ατομα που "δεν σου γεμιζαν το ματι" επαιζαν τρομερο ξυλο παιδια! δεν καταλαβαιναν τυποτα! λες κι μαζευαν την ενεργεια τους ολες τις μερες που ηταν ηρεμοι κι λιγομηλιτοι και την ωρα της συμπλοκηςμε τους αλλους οπαδους ,οχι μονο επαιζαν ξυλο ασταματητο αλλα εκαναν κι κατις αλλο τρελο, δεν κοιταγαν πισω τους να δουν εαν ερχομαστε εμεις!, εαν δλδ παραμενη συμπαγες το πληθος για την οποια υποστυριξηθα χρειαζοταν αφου τα χτυπηματα σε τετοιες συμπλοκες ειναι και υπουλα!, κι επισηςμεσα σε 5 δευτερολεπτα μπορει να γινουν παρα πολλα! Ετσι λοιπον απο τοτε εβαλα μεσα στο μυαλο μου οτι το θαρρος κι θρασσος σε μια μαχη - βεβαια θα μου πειτε αλλο ο πολεμος με οπλα κι αλλο ο χουλιγκανισμος - κι ομως υπηρχαν μαχαιρια, καδρονια πολλα ατομα τραυματιστικαν σοβαρα, πολλα παιδια εχουν κουσουρια ,κι εχουν μεινει αναπηρα ,αλλα τα Μ.Μ.Ε. δεν ενδιαφερετε επειδη ειναι χουλιγκανσ.!
    Ετσι λοιπον εχω μαθει να μην χλεβαζω κι να μην υποτημω τοθαρρος και την μαχιτικοτητα κανενος ανδρος! διοτις μεσα στην μαχη μπορει να ειναι ο πιο δυναμικος απο ολους μας! Το λαθος ομως που δεν ξερουν τα παιδια ,αυτα που αποφευγουν το στρατευμα ειναι οτι η εκπεδευση στον στρατο ποσο μαλον τις εποχες αυτες ειναιπολυ σημαντικο!! διοτις ,δεν μπορεις να τα μαθεις ολα αυτα σαν αρχησει ο πολεμος! Δεν γινετε δλδ η λογικη που εχω ακουσει, οτι αφου εχουμε ειρηνη τωρα, τι να πηγαινουμε στρατο?? αμα γινει το κακο τοτες θα ερθουμε! δυστυχως δεν παει ετσι,διοτις θελουν μηνες εκπεδευσεις τα νεα οπλα και οι μεθοδολογιες της μαχης στα συγχρωνα πεδια μαχων,δεν εινΙ ΟΠΩς ΠΑΛΙΑ ΟΠΟΥ ΕΠΕΡΝΕς ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙ ΣΤΟΝ ΩΜΟ και πηγαινες στο βουνο, σημερα ειναι αλλιως, ακομα κι στην δικη μου εποχη του 2001, θυμαμαι οτι οι πιο παλλιοι απο εμας οι εκπεδευτες μας ,μας ελεγαν οτι δεν εκαναν μαθηματα ουτε για νασιπλοοια ,ουτε τυποτα!, απεναντιας εμεις επρεπε να μαθουμε πληροφορικη-τα βασικα οχι τρελα πραματα- να μαθουμε να ανοιγουμε ρανταρ κι δεχτες!,να διαβαζουμε χαρτες ναυσιπλοοιας, να βγαζουμε πορειες με κι αλλα, κι ας ειμασταν απλοι κομαντος! διοτις η λογικη ηταν οτι μπορει να χρειαστει!

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    δεν ξερω για εσενα, αλλα η αληθεια ειναι οτι παρα πολλοι θελουν να την σκαπουλαρουν,.
    για μενα το 75% εχει προθεση να την σκαπουλαρει, χωρις ναχει τιποτα σοβαρο.......ισως ναμαι και επιεικης με τον υπολογισμο 75% και ναναι παραπανω .....

  5. #50
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    για μενα το 75% εχει προθεση να την σκαπουλαρει, χωρις ναχει τιποτα σοβαρο.......ισως ναμαι και επιεικης με τον υπολογισμο 75% και ναναι παραπανω .....
    Αληθεια ρε παιδια, ας ειμαστε ειλικρηνεις!, πειτε μου ποιο νεο αγορρι θα αφησει με χαρα κι ανεση την κοινωνικοτητα του, τος φιλους , τη ζεστσια του σπιτιου τρου, το φαγητο της μανουλας του κι να παει γεματος χαρα στον στρατο!, να αφησει την κοπελα στις ορεξεις αλλων ,ενω αυτος θα ειναι μεσα σε δασος να φιλαει σκοπιες! να κανει αγκαριες ,σε τουαλετες καθαριζωντας ακαθαρσειες σε κανει αγκαριες, σκοπς να ακουει
    Συμφνωνω με τα νουμερα, οπου λετε, κα πειτε μου , το βλεπετε δλδ παραλογο? εγω νομιζω οτι ειναι φσιολογικο! ποιο νεο παιδι θα θελει να αφησει τα ανεμελια νιατα του και νακανει βολτες στα συνορα της Ελλαδας! μεσ στα κουνουπια στην σκονη,στην βροματου φαγητου! ποιος νεος θς ηθελα να σταματησει να βλεπει γυναικες στις ηλικιες αυτες!! κι να βλεπει μνο ανδρες? ,να ςιναι ξε νος ααναμεσα σε ξενους ! Βεβαια αυτο ειναι και στην τυχη αναλογα που θα πας, εγω οο ειμουνειδικες δυνσμεις επειγ ητσν λιγες οι μοναδες και σε μεγαλες πολεις ολο κι κποιους γνωστους.Μςχρι οπου με εδιοξαν λιγο πριν μηνες απολυθω,κι πηγα σε παραμεθοριες ,αποτελλεμα ηταν να ειμαι απολυτος μονος μου ενω οι αλλο γνωριζονταν μεταξι τος, υπαρχαν κι μερικοι κομπλεξικοι οπου με προκι φυσικα λογο ηλικιας μου κι βλακεις μου αλλο που δεν ηθελα κι εγω, ετσι δεν τους χαλασα χατηρι! χαχα.
    Ετσι λοιπον ειναι φυσιολογικο να μη αρσει ο στρατος!, αλλα πρεπει να κανουμε τη θυτεια μας ρε παιδια συστηχως πρεπει,αφου βλεπετε οτι συνεχως ειδικα οι τουρκοι ειδικα προκαλουν! τι να κανουμε ? να τους αφησουμε να συνεχιζουν"?

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    remedy ( η προς οποιονδηποτε ενδιαφερομενο ) , Ι3 και Ι4 υπηρετουν κανονικα , μονο σε γραφειο ομως , δεν φερουν οπλο, μονο με Ι5 την γλυτωνεις ( τρελλοχαρτο ) , κι εγω που ημουν Ι2 , λογω γυαλιων μυωπιας , εφερα οπλο, και συμμετειχα σε ασκησεις ........μονο με Ι5 δεν φερεις οπλο , γιατι θεωρεισαι επικινδυνος .........για τους αλλους βεβαια .....
    το ξερω μακ. οχι σε γραφειο, απαραιτητα. κανεις ολων των ειδων τις δουλειες. μονο σκοπιες δεν κανεις και ασκησεις με οπλα.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    διαβασα το ποστ και γω θα παρω απαλλαγη δεν εχουν κανένα λογο να μην σου δωσουν αν ο γιατρός σου σου δώσει βεβαίωση και δεν έχεις συνέπειες μονο αν θες να δουλέψεις σε σώματα ασφαλειας
    Καλημερα!

    Δυστηχως δεν ισχυει μονο για τα σωματα ασφαλειας ...Πλεον τείνει να γίνει σε όλους τους τομεις του δημοσίου ..Ειδικα σε θεματα προκηρύξεων εχουν σαν απαραίτητη προϋπόθεση, οχι μονο να μην υπαρχει εκκρεμότητα με την θητεία σου ,αλλα να εχεις υπηρετήσει κιολλας ..

    Ακομα και σε προκυριξεις που βγαζουν οι δημοι καθε πολεων, πλεον εχει διαφορετικη μοριοδοτηση κάποιος που εχει υπηρετήσει κανονικα απο αυτον που εχει παρε απαλλαγή ,δεν εξαιρείτο απλα μοριοδοτητε λιγοτερο ...

    Προσπαθουν να παγιωθει ολο αυτο γιατι μπορει να μειωθεηκε η θητεια ,αλλα ολο ενα και περισσοτεροι προσκομίζουν πλαστα χαρτια για να παρουν απαλλαγή και δυστηχως μαζι με αυτους παίρνει η μπαλα και τα ατομα που οντως εχουν θεμα και δεν γινεται να υπηρετησουν για λογους ασφαλείας ..

    Οσοι παρετε απαλλαγή δειτε το λιγο πιο ζεστα το ολο θεμα με τους τωρινους νομους και μην βασιζεσται σε αρθρα και δημοσιευσεις ...Ρωτηστε ειδικους εργατολογους που αυτοι ξερουν ακομα και το τι πρόκειται να ψηφιστεί στο άμεσο μελλον μονο και μονο μην βρεθειτε προεκπληξεων.....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #53
    CHRISTOS CHRISTOS
    Guest
    Μπορίς να πάρεις Ι5 και να βγάλης κανονικά δίπλομα, αυτό είναι θέμα ψυχιάτρου αν σε θεωρί ικανό προς οδήγησι(το έχο ρωτήσει γι'αυτό στο λέο θέλο και'γω να βγάλο δίπλωμα και μπορο) και επίσης μπορείς να μπις στο δημόσιο κανονικά στις προκυρήξης για ΑΜΕΑ, εκί απλά ζειτάνε να έχεις απαλαγεή νόμιμα... το'χο ρωτήσει στην δικηγόρο μου. Αυτά από μαίνεα και συγγνόμι για το ωρθωγραφικά λάθι, αλλά δεν ξέρο καλί ορθωγραφήα.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by CHRISTOS CHRISTOS View Post
    Μπορίς να πάρεις Ι5 και να βγάλης κανονικά δίπλομα, αυτό είναι θέμα ψυχιάτρου αν σε θεωρί ικανό προς οδήγησι(το έχο ρωτήσει γι'αυτό στο λέο θέλο και'γω να βγάλο δίπλωμα και μπορο) και επίσης μπορείς να μπις στο δημόσιο κανονικά στις προκυρήξης για ΑΜΕΑ, εκί απλά ζειτάνε να έχεις απαλαγεή νόμιμα... το'χο ρωτήσει στην δικηγόρο μου. Αυτά από μαίνεα και συγγνόμι για το ωρθωγραφικά λάθι, αλλά δεν ξέρο καλί ορθωγραφήα.
    Διπλωμα βγαζεις μονο αν τα φαρμακα που φαινονται απο το ΑΜΚΑ σου δεν απαγορεύουν την οδηγηση ......δεν εξαρταται μονο απο τον γιατρο ,γιατι αν προκαλεσεις ατυχημα η ασφαλιστικη θα ξεσκονίσει τα παντα και αν δει οτι υπαρχει στον ΑΜΚΑ σου χαπι που επηρεαζει ακομα και τον χειρισμο μηχανηματων οχι αποκλειστικα την οδηγηση, τοτε πολυ απλα την εβαψε και ο ψυχιατρος που υπεγραψε και η σχολη και ολοι γενικα μαζι ...


    Μην λεμε οτι να ναι και παραπληροφορουμε ...Και στο κατω κατω τιμονι κρατας ,με αυτα δεν παιζουν και δεν σου φταει κατι ο αλλος να παθει ζημια απο την δικη απερισκεψια ..

    Οσο για την ορθογραφια μπορεις και καλυτερα, νομίζω .....
    Αληθεια η μεση πως παει?Το νευροντιν βοηθησε ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #55
    CHRISTOS CHRISTOS
    Guest
    ο ψιχίατρος κρίνη πιος θα βγάλη δίπλομα τον είχα ροτήση πριν από 2 μήνες, άσχρτα τι φάρμακα πέρνεις, μπορί να περνεις δινατά χάπια αλλλά να είσε καλά, δεν έχει κνα κάνεη, δεν παραπλιροφορώ εσεί το ξκάνεις, και φδεν η΄ξερω γιατή με επιτίυεσε δεν σεκανα τίποτης. Εμένα με το ίπε ο ψυχίατρος και ρότησα και σχολή οδηγόν και μηχνολογικό.

    Γηα το διμόσιο υπάρχη πρ΄σοβληση ΑΜΕΑ

    εγώ πε΄'ρνω λύρυκα, ο φίλος μου ο εγκαταλειλμένος απ΄'την φίλη του πέρνη νευροντίν, και την παλέυη λέει ώσο μπορεή ο κακόμοιρος, απλά αναροτιέται τι σημβαίνει αλλά εντάξη έτσι εήναι η ζωή, προχοράμε

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Προσπαθουν να παγιωθει ολο αυτο γιατι μπορει να μειωθεηκε η θητεια ,αλλα ολο ενα και περισσοτεροι προσκομίζουν πλαστα χαρτια για να παρουν απαλλαγή και δυστηχως μαζι με αυτους παίρνει η μπαλα και τα ατομα που οντως εχουν θεμα και δεν γινεται να υπηρετησουν για λογους ασφαλείας .....
    μαριλου, δεν μειωθηκε η θητεια , τελευταια αυξηθηκε 2 μηνες , λογω ελλειψης εφεδρων , και αυτο γιατι δεν μας παιρνει σαν κρατος να προσλαβουμε κι αλλους δημοσιους υπαλληλους , στρατιωτικους μονιμους δλδ. ( ισως λογω τουρκικων προκλησεων ) τα χρηματα αυτα , θα πληρωνες εσυ κι εγω , κι ολοι μας , σαν παραπανω φορους ......oποτε αυξανουν την θητεια .....

    και πραματι,μπαινουν στο ΑΜΚΑ σου και βλεπουν τα παντα για σενα , μεχρι και αποδειξη τελων κυκλοφοριας δεν χρειαζεται πλεον να εχεις , γιατι βλεπουν ηλεκτρονικα αν ταχεις πληρωσει η οχι.....

    επειδη επαθα μια μονοφασικη ( απαξ ) επιληπτικη κριση τον 7/20, αν δουν αντιεπιληπτικα , την πατησα .......για τα επομενα 2 χρονια , θα με ' κυνηγαει' η απαξ επιληπτικη κριση ......με το σκεπτικο, ' και που ξερω γω ρε φιλε αν ξαναπαθες επιληπτικη κριση και προκαλεσες το ατυχημα ' ? οποτε θα επικαλεστει ο δικηγορος του αλλουνου ( ανυπαρχει τραυματισμος ) , την επιληπτικη μου κριση , και θα δικαιωθει απο οποιοδηποτε δικαστηριο.....

    δεν πα ναχεις χαρτι απ τον ιδιο τον Φρουντ......
    Last edited by Macgyver; 08-04-2021 at 18:32.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μαριλου, δεν μειωθηκε η θητεια , τελευταια αυξηθηκε 2 μηνες , λογω ελλειψης εφεδρων , και αυτο γιατι δεν μας παιρνει σαν κρατος να προσλαβουμε κι αλλους δημοσιους υπαλληλους , στρατιωτικους μονιμους δλδ. ( ισως λογω τουρκικων προκλησεων ) τα χρηματα αυτα , θα πληρωνες εσυ κι εγω , κι ολοι μας , σαν παραπανω φορους ......oποτε αυξανουν την θητεια .....

    και πραματι,μπαινουν στο ΑΜΚΑ σου και βλεπουν τα παντα για σενα , μεχρι και αποδειξη τελων κυκλοφοριας δεν χρειαζεται πλεον να εχεις , γιατι βλεπουν ηλεκτρονικα αν ταχεις πληρωσει η οχι.....

    επειδη επαθα μια μονοφασικη ( απαξ ) επιληπτικη κριση τον 7/20, αν δουν αντιεπιληπτικα , την πατησα .......για τα επομενα 2 χρονια , θα με ' κυνηγαει' η απαξ επιληπτικη κριση ......με το σκεπτικο, ' και που ξερω γω ρε φιλε αν ξαναπαθες επιληπτικη κριση και προκαλεσες το ατυχημα ' ? οποτε θα επικαλεστει ο δικηγορος του αλλουνου ( ανυπαρχει τραυματισμος ) , την επιληπτικη μου κριση , και θα δικαιωθει απο οποιοδηποτε δικαστηριο.....

    δεν πα ναχεις χαρτι απ τον ιδιο τον Φρουντ......

    Το ξερω Μακ ,η θητεια ειχε μειωθει και τωρα ξανα αυξηθηκε στις τελευταιες δυο σειρες που μπηκαν ....

    Οσο για το τι ισχυει με τροχαια ατυχηματα και ολο τον κλοδο αυτών τα γνωριζω απο πρωτο χερι ...Ενα κομματι της δουλειας μου ειναι και οι πραγματογνωμοσυνες τροχαιων ..Δεν λεω επειδη τα διαβασα καπου ολα αυτα ...Εχουν δει τα ματια μου παρα πολλα και δυστηχως καθε μερα βλεπουν ....
    Πλεον αν εμπλακεις σε ατυχημα ειδικα με θανατο ή βαρύ τραυματισμο η ασφαλιστικη που πρεπει να πληρωσει παρα πολλα ,ψαχνει μεχρι και αν πηρε ντεπον και γιατι το πηρε, αν ανιχνευτή στο αιμα του οδηγου που πρκαλεσε το τροχαιο..

    Γι αυτο καλυτερα να μην οδηγεις ακομα και ενα απλο ηρεμιστικο να εχεις πάρει ή υπογλώσσιο γιατι ειχες λιγο παραπανω πιεση που λενε ...
    Οπως επισης μπορει ο οποισδηποτε αυτη την στιγμη να παει να βγαλει διπλωμα με πλαστες υπογραφες γιατρων ,αν ομως εμπλακει σε ατύχημα η ασφαλιστικη θα κυνηγήσει μεχρι και την σχολη που του εβγαλε το διπλωμα και φυσικα τους γιατρους ..
    Οποτε κανενας πλεον γιατρος δεν το διακυνδινευει και πολυ περιοτερο για 50 ευρω που γραφτηκε πιο επανω ..
    Μεχρι και κατι δημοσιοι κυνδινοι παππούδες που κυκλοφορουν ετσι και τους σταματησουν για ελενχο εχουν το δικαιωμα αν καταλαβουν οτι κατι δεν παει καλα να ζητησουν περισσοτερα στοιχεια κατω απο ποιες προϋποθέσεις ανανεωθηκε το διπλωμα ...
    Οποτε αυτο με το φακελακι και τα λαδωματα πολυ δυσκολα πλεον υπαρχει ..

    Και επι της ευκαιριας αυτες ειναι καποιες απο τις γνωσεις μου Μακ ,απλα ενημερωτηκα ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οσο για το τι ισχυει με τροχαια ατυχηματα και ολο τον κλοδο αυτών τα γνωριζω απο πρωτο χερι ...Ενα κομματι της δουλειας μου ειναι και οι πραγματογνωμοσυνες τροχαιων ..Δεν λεω επειδη τα διαβασα καπου ολα αυτα ...Εχουν δει τα ματια μου παρα πολλα και δυστηχως καθε μερα βλεπουν ....
    Πλεον αν εμπλακεις σε ατυχημα ειδικα με θανατο ή βαρύ τραυματισμο η ασφαλιστικη που πρεπει να πληρωσει παρα πολλα ,ψαχνει μεχρι και αν πηρε ντεπον και γιατι το πηρε, αν ανιχνευτή στο αιμα του οδηγου που πρκαλεσε το τροχαιο..
    Γι αυτο καλυτερα να μην οδηγεις ακομα και ενα απλο ηρεμιστικο να εχεις πάρει ή υπογλώσσιο γιατι ειχες λιγο παραπανω πιεση που λενε .
    Οπως επισης μπορει ο οποισδηποτε αυτη την στιγμη να παει να βγαλει διπλωμα με πλαστες υπογραφες γιατρων ,αν ομως εμπλακει σε ατύχημα η ασφαλιστικη θα κυνηγήσει μεχρι και την σχολη που του εβγαλε το διπλωμα και φυσικα τους γιατρους
    Οποτε κανενας πλεον γιατρος δεν το διακυνδινευει και πολυ περιοτερο για 50 ευρω που γραφτηκε πιο επανω ..
    Οποτε αυτο με το φακελακι και τα λαδωματα πολυ δυσκολα πλεον υπαρχει ..
    Και επι της ευκαιριας αυτες ειναι καποιες απο τις γνωσεις μου Μακ ,απλα ενημερωτηκα ...
    ενταξει, μαριλου, το γνωριζεις καλυτερα απο μενα το αντικειμενο, το καταλαβα .............αφου αυτη ειναι η δουλεια σου.......

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    σωστο αυτο, αλλα η γνωματευση Ι5 , θα σε ακολουθει για πολλα χρονια , μεχρι και το υπουργειο μεταφορων θα ειναι σχολαστικο σε Ι5 απαλλαγες στην χορηγηση διπλωματος , η ανανεωση αυτων ........δεν ειναι πλεον ευκολο να γλυτωσεις την θητεια , χωρις σοβαρη αιτια , και συνεπειες στην μετεπειτα ζωη σου ....
    Δεν ισχύει αυτό με το Ι5 για δίπλωμα η δουλειά.. Εγώ μπορούσα να πάρω απαλλαγή από τον στρατό λόγο σοβαρού τροχαίου παρόλα αυτά υπηρέτησα βγήκα Ι4 χωρίς όπλο και στο απολυτήριο δεν έγραφε καν το Ι4 και, όταν πήγα να βγάλω δίπλωμα η να δουλέψω ποτέ δεν μου χρειάστηκε το χαρτί του στρατού.. Σε δουλειές σε ρωτάνε συνήθως αν έχεις τελειώσει τις στρατιωτικές θητείες για να μν τους κρεμάσεις καμία στιγμή..
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Έγραψε στο topic ένα παιδί με έντονες ιδεοληψίες πρόκλησης σωματικής βλάβης στον εαυτό του και κάθεστε και γράφετε αν ο Μακρυγιάννης πολέμησε, αν απελευθερωθήκαμε από τους Τούρκους, αν ο άλλος είχε έναν που πήρε απαλλαγή αν και κοινωνικός (λες και πρέπει να είσαι ακοινώνητος για να έχεις κάποιο ψυχικό νόσημα). Αν δεν έχει κάποιος να γράψει κάτι σχετικό, καλύτερα να μην απαντάει.

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Θα την πάρω την απαλλαγή;
    By Elrudinam in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 6
    Last Post: 16-12-2020, 11:23
  2. δικαιουμαι απαλλαγη?
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 26-06-2020, 02:23
  3. Απαλλαγή από στρατό
    By Anonguy46 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 11-06-2020, 17:16
  4. Πως εχει η διαδικασια για να παρει καποιος απαλλαγη στρατευσης
    By Winston_man in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 32
    Last Post: 29-06-2015, 21:52
  5. Στρατο
    By giorgos96 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 14
    Last Post: 18-05-2015, 14:42

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •