νομιζω οτι εχω καρδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1

    νομιζω οτι εχω καρδια

    Γεια σας. Θα ηθελα να μοιραστω και το δικο μου προβλημα μαζι σας. Ειμαι 16 ετων και φοβαμαι οτι εχω προβλημα με την καρδια μου. Ολα ξεκινησαν την προηγουμενη κυριακη. Το πρωι που ξυπνησα ημουν καλα. Μετα με επιασε μια δυσπνοια και ενας πονος στο στηθος. Εκεινη την στιγμη τρομαξα. Αρχισα να ψαχνω στο ιντερνετ για την δυσπνοια απο τι προκαλειτε. Μετα ξαπλωσα λιγο να ηρεμησω. Μολις συκωθηκα ζαλιζομουν με επιασε μια καουρα στο στηθος αναπνεα γρηγορα. Πανικοβληθηκα! Εψαξα στο ιντερνετ τα συμπτωματα για εμφραγμα και ηταν ολα αυτα που ειχα νιωσει. Μετα λεω αντε επαθα εμφραγμα πηγα στο κεντρο υγειας της περιοχης και μου καναν καρδιογραφημα. Μου λενε δεν εχεις τιποτα αλλα δεν με πεισαν. Την επομενη μερα πηγα σε καρδιολογο και μου εκανε και αυτος μονο καρδιογραφημα και δεν βρηκε τιποτα. Απο εκεινη την ημερα μεχρι σημερα καθε μερα μου ποναει το στηθος και μερικες φορες με σφυγκει, ποναει το στομαχι μου και μετραω συνεχεια τους σφυγμους μου. Καθε μερα που ξυπναω απο το πρωι ως το βραδυ ψαχνω για ασθενεις στο ιντερνετ και νομιζω οτι εχω στηθαγχη. Εχω και κατι ανωμαλους σφυγμους δηλαδη εκει που καθομαι η καρδια χτυπαει αργα μετα για 2 δευτ. πιο γρηγορα μετα ξανα ετσι αργα. Αλλες φορες σταματαει για λιγο δηλαδη χτυπαει κανονικα μετα λιγο γρηγορα και σταματαει για λιγο. Επισης μου κοβεται η αναπνοη οταν ξαπλωνω μερικες φορες ή οταν σηκωνομαι. Αισθανομαι τους παλμους μου. Καθε μερα φοβαμαι οτι ειναι η τελευταια μου. Με επιασε 4 φορες μεσα σαυτες τις μερες κριση πανικου με εντονες ταχυπαλμιες και ζαλαδα. Μια που ηταν η πιο φοβερη ηταν μια που με επιασε πολυ δυνατη ταχυπαλμια μολις ξκπλωσα να ηρεμησω χτυπησε 2 χτυπους πολυ αργα και μετα ξανα γρηγορα. Τρομαξα πολυ. Συνεχεια σκεφτομαι οτι εχω καποιο προβλημα με τη καρδια και οτι εχω κοιλιακη μαρμαρυγη και οτι αμα εχω τετοια αρρυθμια θα πεθανω ξαυνικα απο αυτη. Πιστευετε οτι ειναι απο το αγχος; Μηπως πρεπει να κανω και αλλες εξετασεις; Δεν αντεχω αλλο να φοβαμαι μηπως πεθανω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    δες λιγο τα messages σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    αφου καθε μερα ειναι η τελευταια σου ζησε τη σα να ειναι η τελευταια σου κι ολα θα πανε καλα !!!!

  4. #4
    λες μαυτο το τροπο να το ξεχασω; δεν ειναι σοβαρο ;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    όχι αδερφέ δεν είναι τίποτα κ πρέπει να ζεις με όλη σου τη δύναμη κ θα σ φύγει η ιδέα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13
    Είμαι 40 χρονών, στις 2 Μάιου του 2000 (δεν θα την ξεχάσω ποτε εκείνη την ημέρα) μπήκα στον κόσμο των «κρίσεων πανικού», «κρίσεων άγχους» όπως θέλεις πες το. Από τοτε πέρασαν 12 χρόνια και χρειάσθηκε να κάνω πολύ μεγαλη προσπάθεια και πολλες φορές τεράστια υπομονή για να αντιμετωπίσω ολη εκεινη την κατασταση που ζουσα. Ειχα κ εγω πολύ έντονο θεμα με την καρδία και όπως εσυ πιστευα οτι θα πεθάνω και ειχα παρα, παρα πολλά σωματικά συμπτώματα, η ζωη μου ειχε γινει εφιάλτης. Επειδή διαβασα το μηνυμα σου και πραγματικα καταλαβαίνω πως νιωθεις, θα ηθελα με ολο το θαρος να σου γραψω τα βηματα προτείνω εγω με την εμπειρία μου στο θεμα, λοιπον αγαπητέ φιλε!.

    1. Μη φοβασαι, όλα θα περασουν και θα νιωθεις παλι καλα, συντομα! πιστεψε με.
    2. Μιλάς αμεσα με τους γονεις σου και τους εξηγείς πως νιώθεις.
    3. Αφού κανείς τις απαραίτητες εξετάσεις Παθολόγο – καρδιολόγο - ενδοκρινολόγο (οπωσδήποτε δες τον θυροειδή σου), και οτι αλλο απαιτηθει και αποκλίσεις τα παθολογικά αιτα προχωράς!
    4. Δεν ξανα κανεις τις εξετάσεις από την αρχη! Μια φορα (σωστα και ολοκληρωμένα αρκεί)
    5. Εφόσον δεν υπαρχει παθολογικό αίτιο και παντα σε συνεννόηση με την οικογένεια επισκέπτεσαι ή ψυχολόγο ή / και νευρολόγο για την υπόλοιπη θεραπεία.
    6. Σύντομα θα εισαι καλα, μη φοβηθείς να λαβεις καποια αγωγή αν στο συστήσει ο γιατρος σου, εγω παιδευόμουν χρονια με εναλλακτικές θεραπειες και δεν καταφερα κατι και σε 8 μηνες εγινα καλα με μια αντικαταθλιπτική αγωγή! Δεν είναι κακο, ανθρωπινα είναι αυτά. (δεν προκαλουν εξάρτηση ουτε αλλοίωση του χαρακτήρα)
    7. Προσπαθα να εμβαθύνεις μεσα σου και να δεις που εισαι, κατά που πας, που θελεις να πας. Να το «φιλοσοφήσεις λιγο» που λεμε.
    8. Κανε πράγματα, και να εισαι με ανθρώπους που σε κανουν να νιώθεις καλα
    9. Μη φοβάσαι όλα θα πανε καλα! στο λεω εγω! (και που το ξερω; ) …το ξερω!

    Καλη δύναμη ενημέρωσε για τα νεα σου.

    Με εκτίμηση.
    Γιωργος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    ειναι δυνατον αγαπη μου γλυκεια 16 χρονων ν εχεις καρδια!!!!καταρχας ο ανησυχητικος πονος για καρδια ειναι πισω στην πλατη και ποτε μπροστα!!!!ισως καπως ν ειχες πλακωθει στον υπνο σ κ ν πιαστηκες ισως τ air contition υστερα ολα τ συμπτωματα που αναφερεις ειναι καθαρα αιτια των σκεψεων σ......μην αγχωνεσαι δεν εχεις τπτ απολυτως........

  8. #8
    Παλι τα ιδια αισθανομαι. Νομιζω μου ειχε περασει για λιγο αλλα ξεκινησαν παλι αυτα τα συμπτωματα. Ο πονος στη κοιλια εχει αλλαξει λιγο δεν μπορω να το περιγραψω. Ερχονκαι καουρες στο στηθος πονοι στη πλατη τη μεση τα χερια. Σημερα εχω τσιμπιματα στα δαχτυλα του αριστερου χεριου. Εκανα ξανα 2 καρδιογραφηματα και μου ειπαν ειναι καλα. ο δευτερος γιατρος μονο 5 δευτερολεπτα το ειδε. και τα 2 μου τα δωσαν σπιτι. Αρχισα να ψαχνω στο ιντερνετ πως ειναι το φυσιολογικο καρδιογραφημα και το συγκρινα με το δικο μου και βλεπω διαφορα. Εκαναν λαθος οι γιατροι; Διαβασα και για τις καρδιοπαθειες των νεων που ειναι αιτια να παιθανουν ξαφνικα οπως η υπερτροφικη μυοκαρδιοπαθεια και αλλα τετοια. αισθανομαι κουραση οταν προσπαθω να περπατησω παραδειγμα και καουρα στο λαιμο κατω. Τι εξετασεις πρεπει να κανω; Δεν αντεχω αλλο. 3 μηνες εχω φοβιες

  9. #9
    gk72 σε παθολογο δεν πηγα μονο. Τωρα σε ψυχολογο αρχισα να πηγαινω και επειδη εκεινη δεν μπορουσε να μου δωσει φαρμακα πηγα σε ψυχιατρο για να μου δωσει. Τωρα ξεκινησα να παιρνω αντικαταθλιπτικα . Αλλα αυτοι πονοι δεν μαφηνουν να ηρεμησω. Συνεχεια σκεφτομαι μηπως πρεπει να παω σε νοσοκομειο για να με εξετασουν. Να μου κανουν εκει οτι εξεταση χρειαζεται

  10. #10
    Quote Originally Posted by thesgio View Post
    gk72 σε παθολογο δεν πηγα μονο. Τωρα σε ψυχολογο αρχισα να πηγαινω και επειδη εκεινη δεν μπορουσε να μου δωσει φαρμακα πηγα σε ψυχιατρο για να μου δωσει. Τωρα ξεκινησα να παιρνω αντικαταθλιπτικα .
    Τι αντικαταθλιπτικα παιρνεις ??

  11. #11
    ladose μου εδωσε

  12. #12
    λες να παω στο νοσοκομειο;

  13. #13
    Quote Originally Posted by thesgio View Post
    λες να παω στο νοσοκομειο;
    Σου στελνω προσωπικο μυνημα,περιμενε !

  14. #14
    Πουθενα να μην πας.. Εισαι τοσο νεο παιδι και ειλικρινα το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.. Μην πατας τα συμπτωματα που εχεις γιατι οσο το σκεφτομαι και οσο τρελαινεσαι μπαινει στο υποσυνειδητο σου και αρχιζει ενας φαυλος κυκλος.. Ξεχνα το, απασχολη το μυαλουδακι σου με κατι αλλο, πηγαινε για κανενα μπανακι, καμια βολτιτσα και ολα καλα θα πανε

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Αχχχ αυτα τα καταραμενα συμπτωματα & οι φοβοι τους......μεχρι & σε μικρα παιδακια μπορουν να καταστρεψουν τη ζωη.....γιατι thesgio εισαι μικρο παιδι ακομα!!!!Εδω παντως υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν να σε καταλαβουν,ομως προσπαθησε με δυναμη,ειναι πολυ νωρις να ξεκινησεις μια ζωη γεματη φοβους,αυτο ειναι γολγοθας,ακου & καποιους που το ζουν!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. φοβια με καρδια
    By sunset in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 215
    Last Post: 11-05-2019, 17:14
  2. φοβία με καρδια
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 24-04-2017, 19:14
  3. Νομίζω πως σταματά η καρδιά μου
    By kummer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 14-03-2013, 13:35
  4. Με την καρδιά μου τι θα κάνω;
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-10-2012, 09:28
  5. πόνος στην καρδιά
    By kallia13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 15-04-2008, 11:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •