Εξετασεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277

    Εξετασεις

    Σκευτικαμε εγώ κ οι παρέα μου το χειμώνα να αγοράσουμε ποδήλατα ..ο ένας φίλος μου το εφάρμοσε είδη και να κάνουμε ποδηλασία σε βουνά μες την πόλη για γυμναστική...

    Εγώ όμως έχω να κάνω γυμναστική από το γυμνάσιο πριν 15 χρόνια κ φοβάμαι να ξεκινήσω να δοκιμάζω της αντοχές μου...

    Σκευτικα προτού ξεκινήσω να κάνω κάποιες εξετάσεις προληπτικές...τι εξετάσεις όμως χρειάζετε να κάνω πανω στο άθλημα αυτό που είμαι κ σκουριασμενος ???

    Επισεις τα κιλά μου είναι πολύ πιο λίγα απο τι θα έπρεπε είμαι 186 κ 68 κιλά...μήπως θα έπρεπε να πάω σε κάποιο διαυροφολογο πρώτου κάνω κάτι???

    Εστάλη από Samsung S9

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    για να κανεις ποδηλατο θα πας να κανεις εξετασεις? γιατι δεν λες ευθεως οτι θες να κανεις εξετασεις ουτως η αλλως γιατι φοβασαι οτι κατι εχεις? χρησιμοποιεις το ποδηλατο για δικαιολογια

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Αν ήθελα να κάνω εξετάσεις σίγουρα δεν θα με ένοιαζε η γνώμη του φόρουμ θα πήγαινα απλά να της κάνω ...

    Μην ξεφεύγεις με το θέμα το τι νομίζεις εσύ κρατατο για την πάρτη σου δεν αφορά εμένα ..

    Η ερώτηση μου ήταν πολύ συγκεκριμένη και σαφής αν δεν ξέρεις μην λες ότι σου έρχεται στο κεφάλι... ευχαριστω...

    Εστάλη από Samsung S9

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    βαριεμαι εγω κανω συστηματικα ποδηλασια 3 χρονια τωρα, εχω φτασει να ανεβαινω 1000 μετρα υψομετρο, και να κανω 5ωρες προπονησης, με ενα κουρσακι, η μονη εξεταση που εχει αξια κατα τη γνωμη μου ειναι να κανεις καρδιογραφημα και γενικα της καρδιας εξετασης αλλα δεν ειμαι γιατρος για να σου πω ακριβως......
    εχω παρει ενα αθλητικο καρδιοσυχνεμομετρο fitband πως τα λενε αυτα της γκαρμιν και εχω πιασει 173 καρδιακους παλμους στη προπονηση και ειμαι 39 χρονων. τωρα δεν κανω μονο ποδηλασια αλλα τριαθλο,
    κανω μιση με μια ωρα κολυμπι , μιση η μια ωρα τρεξιμο (αναλογα τα κεφια μου) και δυο με πεντε ωρες ποδηλασια.
    το να εχεις λιγα κιλα στη ποδηλασια ειναι καλο, μυηκη μαζα θα βαλεις σιγα σιγα, εγω οταν ξεκινησα ειμουν 114 κιλα και τωρα ειμαι 91, ελπιζω σε δυο τρια χρονια να ειμαι 70 -75

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Ευχαριστώ για την απάντηση σου..
    Από καρδιολόγο έχω βαρεθεί να κάνω εξετάσεις...έχω κάνει καρδιογράφημα και τριπλεξ ..το καρδιογράφημα έδειξε κάποια αριθμια ενό το τριπλεξ ήταν Πόλυ καλό... είχα τότε κ έντο ανχος..οπότε θα συμβουλευτώ τον καρδιολόγο μου αν χρειάζεται να κάνω κάποιες έξτρα εξετάσεις...



    Εστάλη από Samsung S9

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by VarethikaNaVariemai View Post
    Σκευτικαμε εγώ κ οι παρέα μου το χειμώνα να αγοράσουμε ποδήλατα ..ο ένας φίλος μου το εφάρμοσε είδη και να κάνουμε ποδηλασία σε βουνά μες την πόλη για γυμναστική...

    Εγώ όμως έχω να κάνω γυμναστική από το γυμνάσιο πριν 15 χρόνια κ φοβάμαι να ξεκινήσω να δοκιμάζω της αντοχές μου...

    Σκευτικα προτού ξεκινήσω να κάνω κάποιες εξετάσεις προληπτικές...τι εξετάσεις όμως χρειάζετε να κάνω πανω στο άθλημα αυτό που είμαι κ σκουριασμενος ???

    Επισεις τα κιλά μου είναι πολύ πιο λίγα απο τι θα έπρεπε είμαι 186 κ 68 κιλά...μήπως θα έπρεπε να πάω σε κάποιο διαυροφολογο πρώτου κάνω κάτι???

    Εστάλη από Samsung S9
    Μπες στο σαιτ των ποδηλατων και ρωτα ή σε καποια ομαδα στο φεης.

    Κατ εμε χρειαζεσαι τριπλεξ τεστ κοπωσεως και τις βασικες αιματολογικες/βιοχημικες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Αμα εισαι πολυ νεος μπορει να μη χρειαζεσαι τεστ κωποσεως. Θα σου πει ο καρδιολογος.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Είμαι 26 δεν ξέρω αν πιάνουμε για νέος..

    Εστάλη από Samsung S9

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by VarethikaNaVariemai View Post
    Είμαι 26 δεν ξέρω αν πιάνουμε για νέος..

    Εστάλη από Samsung S9
    Α 26 φιλε κακα μαντατα... Γεματες οι καρδιολογικες απο 26χρονους

    Νομιζω δε χρειαζεσαι Τ.Κ. για να ξεκινησεις αθληση αλλα θα σε ενημερωσει ο καρδιολογος. Ζητα να σου γραψει πιστοποιητικο για αθλητικο συλλογο αμα δεις να βαριεται. Εκει στο cyclists προτιμουν καποιον που ειναι ο ιδιος ποδηλατης και κανει καλες τιμες σε ποδηλατες. Ριξε μια ματια αλλα μη σε ανησυχει ιδιαιτερα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Τωρα για τα κιλα σιγουρα θα σε βοηθησει ο διαιτολογος. Αν μπουκωνεις ευκολα απο το φαγητο παρε θερμιδες σε υγρη μορφη απο γαλα. Πινε μισο λιτρο μετα το φαγητο λιγο-λιγο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Και εγω σε αυτη την ηλικια αισθανομουν οτι φευγουν τα νιατα μου. Τι χαζοι που ειμαστε οι ανθρωποι! Καθε μερα που φευγει δεν ξαναγυρναει.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Χαχαχαχα με περιμένουν καρδιοπάθειες..

    Ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή σου κ το χρόνο σου θα ζητήσω καλύτερα πιστοποιητικό για να μείνω ήρεμος ότι δεν θα κάνει καμία προχειρότητα γιατί θα σφραγίσει χαρτί με υπογραφή...σε ευχαριστώ κ πάλι..

    Εστάλη από Samsung S9

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Αυτό ακριβώς φίλε τα μυαλά μας κ μια λύρα...

    Εστάλη από Samsung S9

  14. #14
    Ιατρικές εξετάσεις πριν ξεκινήσεις ένα χόμπι - άθλημα κάνεις άμα έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας ή πρόκειται για άθλημα που απαιτεί σημαντικές αντοχές ή ιδΙαίτερες σωματικές κινήσεις, απ εκεί και πέρα ένα άθλημα είναι θέμα σωματικών αντοχών που τις έχεις ή δεν τις έχεις στο dna σου. Άλλος τρέχει 10 χλμ μαραθώνιο κι άλλος στα 2 χλμ λαχανιάζει ακόμα και μετά από προπόνηση. Άμα το άθλημα/χόμπι (εν προκειμένω το ποδήλατο) αφορά την παρέα σου με την οποία περνάς ωραία κι οι υπόλοιποι ήδη το επέλεξαν καλό είναι να τους ακολουθήσεις!

    Ως παράδειγμα... Απλά μου θύμησες σαν μαθητής που τα περισσότερα παιδιά της παρέας έπαιζαν ποδόσφαιρο (σε αλάνες νοείται κι όχι γήπεδα). Εκεί που δεν ήμουν φαν του αθλήματος έμαθα ποδόσφαιρο, απλά για να μοιράζομαι ωραίες στιγμές, να μαι στην παρέα και γενικά τα κατάφερνα μια χαρά στο άθλημα.
    γιάννης

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Θα πρεπει παντως φιλε αυτη την ασφαλεια ή την αυτοπεποιθηση που σου λειπει να μαθεις να τη βρισκεις αλλου και οχι στους γιατρους. Προσπαθω τωρα να προσεγγισω το ψυχολογικο κομματι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φαρμακογεννετικες εξετασεις
    By joanna22 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 29-01-2015, 15:12
  2. Εξετάσεις αίματος
    By Gothly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 12-11-2013, 18:21
  3. Εξετασεις AIDS
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 20-09-2013, 16:35
  4. Εξετάσεις
    By someone in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-02-2009, 18:54
  5. Εξετάσεις
    By kater1na in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 17-09-2008, 19:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •