Ψυχολογικό error. Βοήθεια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    4

    Ψυχολογικό error. Βοήθεια!

    Καλή χρονιά σε όλους!
    Ένα πολύ σύντομο ιστορικό..Τα τελευταία τέσσερα χρόνια δεν ήταν εύκολα για εμένα καθώς μέχρι πρότινος έκανα το παιδί-πυροσβεστήρα σε χωρισμό γονιών.. Παράλληλα, ανέλαβα μεγάλο μέρος ευθυνών όπως και η ψυχολογική προστασία του ανήλικου αδερφού μου(δημοτικό) και άλλα πολλά.. Προσπάθησα μετά από κάμποσο καιρό να δώσω χρόνο στον εαυτό μου και να φορτίσω τις μπαταρίες μου παίρνοντας μια απόσταση από όλα (έφυγα στο εξωτερικό για κάποιους μήνες).. Επιστρέφοντας και έχοντας πετύχει την ψυχολογική "ξεκούραση" που είχα ανάγκη ήρθα αντιμέτωπη με το θέμα που με απασχολεί σήμερα..
    Η μητέρα μου διαγνώστηκε με καρκίνο.. χρειάστηκε λοιπόν να ταρακουνήσω τον πατέρα μου και να του ζητήσω κατανόηση, να διαχειριστώ τη ψυχολογία του αδερφού μου ξανά ως προς τη διάγνωση της μητέρας μας, να σταθώ στη μητέρα μου ψυχολογικά και σωματικά και παράλληλα να συνεχίσω τη ζωή μου ως φοιτήτρια και σύντροφος..
    Το πρόβλημα είναι ότι νιώθω πως προστατεύοντας όλους τους υπόλοιπους δεν βρήκα ποτέ το χρόνο να αποσυμπιέσω τη δική μου πλευρά. Δυστυχώς όλο αυτό αρχίζει να επηρεάζει την κοινωνικότητα και τη σχέση μου..Νιώθω αδύναμη να βοηθήσω, να χαρώ,να λυπηθώ,να νευριάσω πια.. ψυχολογία που βγάζει error , τι κάνω;

  2. #2
    george1520
    Guest
    Εύχομαι η μαμά να βγει δυνατή και γενικά να πάνε όλα καλά. Πόσο είναι ο αδελφός;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    4
    Επτά χρονών

  4. #4
    george1520
    Guest
    Ο πατέρας όσο αφορά τον μικρό πως είναι; Ασχολείται;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    4
    Ασχολούταν πολύ και σταμάτησε

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Tmax View Post
    Ασχολούταν πολύ και σταμάτησε
    Ο λόγος; Γιατί δεν κάνεις μια συζήτηση μαζί του; Θεωρώ πως έχεις βάλει αρκετά θέματα στην πλάτη σου. Συγγενείς που να νοιάζονται υπάρχουν; Η μαμά μπορεί να φροντίζει τον εαυτό της;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    4
    Θεωρώ ότι εναποθέτει το ενδιαφέρον του στη μητέρα μου για να τη στηρίξει.. συγγενείς που ενδιαφέρονται υπάρχουν..η μητέρα μου δε μπορεί να φροντίσει τον εαυτό της πλήρως οπότε ζώντας στο ίδιο σπίτι επωμίζομαι όλες τις ευθύνες..

  8. #8
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Tmax View Post
    Θεωρώ ότι εναποθέτει το ενδιαφέρον του στη μητέρα μου για να τη στηρίξει.. συγγενείς που ενδιαφέρονται υπάρχουν..η μητέρα μου δε μπορεί να φροντίσει τον εαυτό της πλήρως οπότε ζώντας στο ίδιο σπίτι επωμίζομαι όλες τις ευθύνες..
    Τι είναι αυτό που σε κουράζει περισσότερο; ψυχικά εννοώ..

Similar Threads

  1. Database error
    By WhyAlwaysMe? in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 31-10-2018, 00:13
  2. 503 Service unavailable error
    By savatage in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 02-01-2018, 01:27
  3. Error σε επεξεργασια θεματος..
    By alekos123 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 26
    Last Post: 14-12-2013, 22:09
  4. Ψυχολογικο η οχι?
    By marikos100 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 08-11-2013, 20:39
  5. 505 internal server error
    By ανεμος in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 12
    Last Post: 15-12-2010, 01:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •