Πρωτη Αιτια Των Ανθρωπινων Δεινων Στην Υγεια Ειναι Η Καταθλιψη Συμφωνα Με Τον ΠΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129

    Πρωτη Αιτια Των Ανθρωπινων Δεινων Στην Υγεια Ειναι Η Καταθλιψη Συμφωνα Με Τον ΠΟΥ

    Το 2017 πρωτη φορα περασε μπρωστα η καταθλιψη, περασε τους τραυματισμους απο τρακαρισματα, περασε τον καρκινο! και πλεον -δλδ το 2017- συφωνα με τον Παγκοσμιο Οργανισμο Υγειας ,τον ΠΟΥ η καταθλιψη ειναι η πρωτη αιτια που οι ανθρωπη πασχουν σε θεματα υγειας, που νιωθουν ασχημα και που δεν εχουν θετικη μελοντικη ελπιδα για την υγεια τους, νιωθουν οτι λογο καταθλιψης η υγεια τους ειναι τοσο χαλια που δεν μπορει να υπαρξει φαρμακο, γιατρος και θεραπεια να τους το αλλαξει . Ακομα δλδ και σε σχεση με τον καρκινο αυτη η ερευνα δειχνει οτι ο καρκινοπαθης νιωθει πιο πολλες ελπιδες οτι θα γινει καλα, νιωθει πιο τυχερος απο αυτον που πασχει απο καταθλιψη κλινικης μορφης.Εδω πρεπει να γινει ενας διαχωρισμος, με την λεξη καταθλιψη η ερευνα λεει για την βιοχημικη αλλαγη στον εγκεφαλο, αναφερει την κλινικη μορφη δλδ και οχι τη καταθλιψη που πολυ κοσμος μπερδευει με την μελαγχωλια, κατι που ολοι σχεδον θα περασουν στη ζωη τους ,κατις που ερχετε επιρεασμενο απο τις καιρικες συνθηκες και απο φασεις της ζωης οπως ο θανατος συγγενους μας, αυτο το ειδος στεναχωριας δεν ειναι καταθλιψη κλινικης μορφης διοτις ειναι μια λογικη αντιδραση ενος υγειες οργανισμου σε βαρια λυπη, ενω ο καταθλιπτικος νιωθει σνεχως ετσι, ο ασθενης καταθλιπτικος σχεδον επιδιωκει να υπαρξουν στιγμες ττοιες, θανατος, αρρωστιες διοτι ο οργανισμος του λειτουργει στο φυσικο του περιβαλον τα βασικα του αντανακλαστικα δλδ ειναι στην λειτουργια που θελουν την λυπη.Αυτο βιολογικα εχει σχεση με τον υποκαμπο και την αμυγδαλιτιδα του εγκεφαλου, οπου συμφωνα με την ερευνα ο καταθλιπτικος παθαινει μια σμικρινση αυτου του σημειου στο μυαλο του, σαν ατροφια, και μην ξεναμε οτι κει κρυβοντε η μνυμη, τα βασικα αντανακλαστικα τα αισθηματα λυπης και χαρας.
    Εκεινα τα σημεια του μυαλου επισης κρυβουν και τα σημεια που εχουν τις πρωτεινες και τα συστατικα ωστε να δωσουν δυναμικη στους νευροδιαβηβαστες μας για να μεταφερθει και να ανοιξει κατα καποιον τροπο τις 4 σημαντικες ουσιες που θα μας προσφερουν την χαρα, μια απο αυτες ειναι η ντοπαμινη αλλη μια ειναι η σεροτονινη, και εκει σκοπευουν τα πιο πολλα αντικαταθλυπτικα .
    Δυστυχως ομως οταν θα υπαρξει φαρμακο για τον ρατσισμο , για την κακια η για την αθεια τοτες θα υπαρξει και το καλητερο φαρμακο κι για την καταθλιψη, διοτι ειναι τοσο βαθια μεσα μας οι αφορμες που την προκαλουν που δεν μπορει ενα χαπι να τα αλλαξει ολα, διοτις εχει να κανει με τις απετησεις που εχουμε απο τον εαυτο μας, οταν νομιζουμε οτι θα επρεπε σε ενα προβλημα να ειμαστε πιο αποδοτηκα ατομα και τελικα δεν ειμαστε, αυτο ειναι διοτις εχουμε μεγαλη ιδεα για τον εαυτο μας! αυτο δεν αλλαζει με ενα χαπι, αυτο ειναι λογο του οτι εχουμε απομακρινθει απο τον Χριστο, νομιζουμε οτι ειμαστε κατι σημαντικο, εχουμε γινει απο ταπινα ανθρωπακια που ειμασταν ,εχουμε γινει μεγαλοι και τρανοι, νομιζουμε οτι μπορουμε να κανουμε τα παντα! αποτελεσμα? οταν προσπαθουμε και δεν τα καταφερνουμε να μας παιρνει απο κατω, εκει ειναι που ερχετε το αλκοολ, να μας κανει να νομιζουμε οτι ο λογος που δεν το καναμε ειναι οτι εφτεγαι ο γειτονας, κολαμε με το αλκοολ και η ζωη παει ολο και πιο σκατα!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Άλλαξες τροπάριο τώρα;;;; τώρα αυτά που την προκαλούν είναι μέσα μας; ο τρόπος που σκεφτόμαστε; άρα είναι κ στο χέρι μας;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Άλλαξες τροπάριο τώρα;;;; τώρα αυτά που την προκαλούν είναι μέσα μας; ο τρόπος που σκεφτόμαστε; άρα είναι κ στο χέρι μας;
    Πρωτα , δεν ειναι δικα μου μονο, ειναι του ΠΟΥ, συμφωνω ομως.
    δευτερων, μαλον δεν καταλαβαινεις το τι διαβαζεις, εννοειτε και ειναι προβλημα υγειας και βιοχημιας η κλινικη καταθλιψη, ισως αν το ψαξεις λιγο να το μαθεις και εσυ μετα απο 20 χρονια !
    Αυτο που προσθεσα εγω, και δεν ειναι κατι νεο, ειναι αποψη της εκκλησιας ειναι οτι η καταθλιψη ειναι ασθενια του ΕΓΩ, εχει να κανει με το οτι αναζητουμε να κανουμε πολλα, οτι παουμε να ειμαστε ταπινοι, οτι παμε να φτασουμε τον Θεο οτι γενικα κανουμε πολλες αμαρτιες! και ισως εχουν δικιο για καποιες μορφες καταθλιψεις οχι για ολες, εγω για παραδηγμα δεν εχω προβλημα λογο του οτι ειμαι μακρια απο τον Θεο, αλλα πολλοι αλλοι εχουν για αυτο τον λογο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Ανεξάρτητα από τη σύνδεση του επιχειρήματος με την εκκλησία (δεν απορρίπτω τη σύνδεση απλά θέλω να πω ότι το επιχείρημα λειτουργεί και σε άλλα επίπεδα), το επιχείρημα έχει βάση. Είχα δει στην τηλεόραση πριν χρόνια μια εκπομπή όπου ένας καθηγητής φιλοσοφίας έλεγε το ίδιο περίπου, ότι δηλαδή όσο υπήρχε σχέση υπηκόου με βασιλιά στον Μεσαίωνα οι δυνατότητες του ανθρώπου ήταν πεπερασμένες και ο ρόλος του ξεκάθαρος. Στη σύγχρονη εποχή που κυριαρχεί η ατομικότητα και ο καταναλωτισμός μεγαλώνει κανείς (στον δυτικό κόσμο) με την πεποίθηση (ψευδαίσθηση ότι μπορεί να πετύχει τα πάντα και αυτό οδηγεί συχνά σε απογοητεύσεις. Κι ένα βιβλίο που διάβασα πρόσφατα, ο Πειρασμός της αθωότητας του Πασκάλ Μπρυκνερ, έλεγε πως ο σύγχρονος τρόπος ζωής ενθαρρύνει την παραμονή του ανθρώπου σε μια παιδική κατάσταση αποφυγής ευθυνών και αδυναμίας.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ανεξάρτητα από τη σύνδεση του επιχειρήματος με την εκκλησία (δεν απορρίπτω τη σύνδεση απλά θέλω να πω ότι το επιχείρημα λειτουργεί και σε άλλα επίπεδα), το επιχείρημα έχει βάση. Είχα δει στην τηλεόραση πριν χρόνια μια εκπομπή όπου ένας καθηγητής φιλοσοφίας έλεγε το ίδιο περίπου, ότι δηλαδή όσο υπήρχε σχέση υπηκόου με βασιλιά στον Μεσαίωνα οι δυνατότητες του ανθρώπου ήταν πεπερασμένες και ο ρόλος του ξεκάθαρος. Στη σύγχρονη εποχή που κυριαρχεί η ατομικότητα και ο καταναλωτισμός μεγαλώνει κανείς (στον δυτικό κόσμο) με την πεποίθηση (ψευδαίσθηση ότι μπορεί να πετύχει τα πάντα και αυτό οδηγεί συχνά σε απογοητεύσεις. Κι ένα βιβλίο που διάβασα πρόσφατα, ο Πειρασμός της αθωότητας του Πασκάλ Μπρυκνερ, έλεγε πως ο σύγχρονος τρόπος ζωής ενθαρρύνει την παραμονή του ανθρώπου σε μια παιδική κατάσταση αποφυγής ευθυνών και αδυναμίας.
    Μα το αρθρο αυτο που αναφερω ελεγε αυτο, οτι οι ανθρωποι εχουμε βαλει πολυ ψυλα τον "πηχη" της επιτυχιας και ειδικα τα σχετικα με οικονομικα,πραγμα που πολλες φορες μας ξεπερναει αφου δεν εχουν σχεσει οι δικες μας ικανοτητες μοναχα αλλα και των συγγενων μας για να πετυχουμε στον επαγγελματικο τομεα, δλδ οσο εξυπνος και δραστηριος να ειναι καποιος εαν υπαρχει ενας αλλος ανθρωπος οπου την ιδια στιγμη με χαμηλοτερη εξυπναδα και με λιγοτερες ικανοτητες και επιστημες εχει οικογενεια δυνατη αυτος θα πετυχει! Αυτο ομως δεν το καταλαβαινει πολλες φορες ο κοσμος ετσι νομιζει οτι φταιει αυτος για το οτι δεν τα καταφερνει! Εαν σε αυτο προσθεσουμε και τον δυτικο τροπο ζωης, τον νεοφιλελευθερο δαρβινικου τυπου καπυταλισμο χωρις ομως κανονες και αρχες επιτηρησης οπως εν αρχη υπηρξαν στον καπιταλισμο και σε οσα εγραφε ο Ραιτ. Ετσι λοιπον δεν ζουμε σε μια κοινωνια οπου ο καθε ενας με αντικοιμενικα δεδομενα θα προσπαθησει και οποιος ειναι καλυτερος ας πετυχει, αυτο δεν υπαρχει ειδικα στην Ελλαδα ,οταν ομως προτυπα για τα νεα τεκνα εχουν γινει ο πλουτος ανεξαρτητου ηθικης προελευσης,οταν η πονηρια και η φοροδιαφυγη με το κλεισιμο του ματιου ειναι μια ξευτο μαγκια που την ζηλευουν αντι να την βλεπουν ως υβρη! ολα αυτα κανουν τα νεα παιδια που τυχανουν να εχουν ηθικες αρχες και ταυτοχρωνα ειναι επιρεασμενα απο τον νεο τροπο ζωης η αποτυχια τους χτυπα την πορτα! και ας μην ανοιγουν θα μπει μεσα σπαζοντας την πορτα! ετσι, μπαινει στην ζωη τους η καταθλιψη με κοινωνικα δεδομενα, τοραεαν καποια απο αυτα τα παιδια εχουν και προδιαθεση απο την υγεια τους αστα να πανε , για αυτο τα νουμερα των νεων με καταθλιψη κλινικης μορφης εχουν εκτιναστει στα υψη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Εγώ θα το προχωρήσω ακόμα πιο πέρα. Νομίζω πως δεν παθαίνουν κατάθλιψη μόνο όσοι αποτυγχάνουν κάπου. Είναι ο σύγχρονος τρόπος ζωής που μας κάνει να δυσκολευόμαστε να βρούμε νόημα. Και διπλάσια χρήματα π.χ. να βγάλω απλώς αγοράζω όσα ήδη έχω σε μεγαλύτερο μέγεθος (αυτοκίνητο, τηλεόραση κλπ)...Η ατομικότητα οδηγεί στο να δίνει ο καθένας τις μάχες του μόνος του περισσότερο από ποτέ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εγώ θα το προχωρήσω ακόμα πιο πέρα. Νομίζω πως δεν παθαίνουν κατάθλιψη μόνο όσοι αποτυγχάνουν κάπου. Είναι ο σύγχρονος τρόπος ζωής που μας κάνει να δυσκολευόμαστε να βρούμε νόημα. Και διπλάσια χρήματα π.χ. να βγάλω απλώς αγοράζω όσα ήδη έχω σε μεγαλύτερο μέγεθος (αυτοκίνητο, τηλεόραση κλπ)...

    θα το παω ακομη πιο περα .......κατ αρχην , η μελαγχολια που αναφερει ο Γ, Πανου, δεν ειναι κατι που παθαινουν ολοι, ειναι με αλλη λεξη η κτθλψη που παθαιναν στην αρχαια Ελλαδα , νομιζαν τοτε οτι στο αιμα του ασθενους ετρεχε μελανα χολη , εξ ου και η λεξη ............η κτθλψη δεν οφειλεται σε αυτα τα ' προβληματα ' που αναφερεις , εχουν βεβαια τριπλασιαστει απο τα 80s ως σημερα οι διαγνωμενες κτθλψεις , ειναι ομως ακομη αγνωστη η αιτια της .......το παγκοσμιου φημης ινστιτουτο max planck , προσανατολιζεται σε γονιδιακη θεραπεια , δλδ. καποιο ελατωμματικο γονιδιο ( η μεταλλαγμενο ) φερει πιθανον την ευθυνη ...... αλλες θεωριες εχουν διατυπωθει, οπως φλεγμονη εγκεφαλου , αλλεργια , κ.α .......η επιστημη ειναι πολυ πισω οσον αφορα τον εγκεφαλο , η οτιδηποτε εχει να κανει με αυτον .....
    η θρησκεια δεν εχει καμμια σχεση, μην τρελαθουμε εντελως ......ακομη και οι μοναχοι παθαινουν κτθλψη , και την ονομαζουν ' ακηδια ' .....μιας κι εχω διαβασει αρκετα πατερικα βιβλια ......

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Πρωτα , δεν ειναι δικα μου μονο, ειναι του ΠΟΥ, συμφωνω ομως.
    δευτερων, μαλον δεν καταλαβαινεις το τι διαβαζεις, εννοειτε και ειναι προβλημα υγειας και βιοχημιας η κλινικη καταθλιψη, ισως αν το ψαξεις λιγο να το μαθεις και εσυ μετα απο 20 χρονια !
    Αυτο που προσθεσα εγω, και δεν ειναι κατι νεο, ειναι αποψη της εκκλησιας ειναι οτι η καταθλιψη ειναι ασθενια του ΕΓΩ, εχει να κανει με το οτι αναζητουμε να κανουμε πολλα, οτι παουμε να ειμαστε ταπινοι, οτι παμε να φτασουμε τον Θεο οτι γενικα κανουμε πολλες αμαρτιες! και ισως εχουν δικιο για καποιες μορφες καταθλιψεις οχι για ολες, εγω για παραδηγμα δεν εχω προβλημα λογο του οτι ειμαι μακρια απο τον Θεο, αλλα πολλοι αλλοι εχουν για αυτο τον λογο.
    συμφωνω απόλυτα ότι η κατάθλιψη έχει να κάνει με το εγώ. Δεν είναι άποψη μόνο της χριστιανικής θρησκείας κι άλλες θρησκείες το υποστηρίζουν κ αρχαίοι κ σύγχρονοι φιλόσοφοι κ ψυχολόγοι. Το διογκωμενο εγώ βοηθά τα μωρά να επιβιώσουν, εγώ πεινάω εγώ κρυώνω εγώ θέλω αγκαλιά εγώ κλαίω αυτά λένε τα μωρά όσο όμως ο άνθρωπος μεγαλώνει η επιβίωση του δεν εξαρτάται πλέον από το Εγώ πρέπει να ωριμάσει, να σκέφτεται τους άλλους και το ΕΜΕΙΣ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    θα το παω ακομη πιο περα .......κατ αρχην , η μελαγχολια που αναφερει ο Γ, Πανου, δεν ειναι κατι που παθαινουν ολοι, ειναι με αλλη λεξη η κτθλψη που παθαιναν στην αρχαια Ελλαδα , νομιζαν τοτε οτι στο αιμα του ασθενους ετρεχε μελανα χολη , εξ ου και η λεξη ............η κτθλψη δεν οφειλεται σε αυτα τα ' προβληματα ' που αναφερεις , εχουν βεβαια τριπλασιαστει απο τα 80s ως σημερα οι διαγνωμενες κτθλψεις , ειναι ομως ακομη αγνωστη η αιτια της .......το παγκοσμιου φημης ινστιτουτο max planck , προσανατολιζεται σε γονιδιακη θεραπεια , δλδ. καποιο ελατωμματικο γονιδιο ( η μεταλλαγμενο ) φερει πιθανον την ευθυνη ...... αλλες θεωριες εχουν διατυπωθει, οπως φλεγμονη εγκεφαλου , αλλεργια , κ.α .......η επιστημη ειναι πολυ πισω οσον αφορα τον εγκεφαλο , η οτιδηποτε εχει να κανει με αυτον .....
    η θρησκεια δεν εχει καμμια σχεση, μην τρελαθουμε εντελως ......ακομη και οι μοναχοι παθαινουν κτθλψη , και την ονομαζουν ' ακηδια ' .....μιας κι εχω διαβασει αρκετα πατερικα βιβλια ......
    Σεβαστές όλες οι απόψεις αλλά κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να εστιάζουμε μόνο στον βιολογικό παράγοντα. Εξάλλου η ανθρώπινη φύση δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί παρά μόνο ως ολότητα. Δεν είμαστε μόνο σώμα. Οι σκέψεις που κάνουμε μπορούν να αλλάξουν τη χημεία μας και η χημεία μας μπορεί να μας αλλάξει τις σκέψεις. Για μένα είναι φανερό πως ο σημερινός άνθρωπος ματαιώνεται συνεχώς λόγω της ανάγκης διατήρησης του καταναλωτισμού (την οποία προωθεί ο καπιταλισμός). Υπάρχουν άτομα που παραπονιούνται επειδή δεν μπορούν να αποκτήσουν ένα τραπέζι αξίας 10 χιλιάδων ευρώ απλά γιατί δεν τρέφουν το πνεύμα τους και το μυαλό τους βρίσκεται στο εχειν, στο φαίνεσθαι και όχι στο τι είσαι. Η απουσία νοήματος στη ζωή του ανθρώπου είναι επίσης σημαντικός παράγοντας (εδώ εμπλέκεται, μεταξύ άλλων, και η πίστη στον Θεό, όχι η εκκλησία).

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Όχι ότι δεν υπάρχουν άλλες αιτίες κατάθλιψης. Μοτίβα συμπεριφοράς σαν αυτά που περιγράφονται στο βιβλίο Αισθανθείτε καλά του Μπερνς είναι βασικές αιτίες όπως και άλλες που τις συνειδητοποιείς ειδικά κατά τη διάρκεια της ψυχοθεραπείας. Τέλος πάντων... μεγάλη συζήτηση...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Εχουν αναφερθει παρα πολλοι συγγραφεις στο ζητημα της καταναλωσης και στο ποσο πολυ προσπαθουνε καποιοι ανθρωποι να γεμισουν την ψυχη τους με τετοιο τροπο.Απο τους πρωτους νομιζω ηταν ο Πλατων στο Τιμαιο, οπου ξεχωριζει τους κοσμους σε δυο κατηγοριες τον υλικο κοσμο και τον ιδεατο.Ο πρωτος ειναι κοσμος που μπορει να ανακτηθει με το χρημα, διοτις εχει ανταλαξιμη αξια το καθε τι, εχει σχεση δλδ με τραπεζια, πολυθρωνες ,κοσμηματα και τετοια,οτι εχει υλη δλδ.Ο δευτερος ανηκει σε αλλη διασταση δεν μπορει να υπαρξει με ανταλαξιμο τροπο, εκει υπαρχουν εννοιες οπως δηκαιοσυνη ,φροντιδα, ολα αυτα δεν εχουν υλη, δεν μπορουμε να τα ακουμπησουμε αλλα υπαρχουν. Εχουν ανεκτιμιτη αξια αφου το χρημ δεν μπορει να τα αγορασει. Ο πλατων ελεγε λοιπον οτι ο καθενας μας δυαλεγει ποιος κοσμος ειναι ο καλυτερος καισε αυτον κολαει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Σεβαστές όλες οι απόψεις αλλά κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να εστιάζουμε μόνο στον βιολογικό παράγοντα. Εξάλλου η ανθρώπινη φύση δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί παρά μόνο ως ολότητα. Δεν είμαστε μόνο σώμα. Οι σκέψεις που κάνουμε μπορούν να αλλάξουν τη χημεία μας και η χημεία μας μπορεί να μας αλλάξει τις σκέψεις. Για μένα είναι φανερό πως ο σημερινός άνθρωπος ματαιώνεται συνεχώς λόγω της ανάγκης διατήρησης του καταναλωτισμού (την οποία προωθεί ο καπιταλισμός). Υπάρχουν άτομα που παραπονιούνται επειδή δεν μπορούν να αποκτήσουν ένα τραπέζι αξίας 10 χιλιάδων ευρώ απλά γιατί δεν τρέφουν το πνεύμα τους και το μυαλό τους βρίσκεται στο εχειν, στο φαίνεσθαι και όχι στο τι είσαι. Η απουσία νοήματος στη ζωή του ανθρώπου είναι επίσης σημαντικός παράγοντας (εδώ εμπλέκεται, μεταξύ άλλων, και η πίστη στον Θεό, όχι η εκκλησία).
    Καλα τα λες , δεν λεω ........ελα ομως που ειμαι 59 ετων , δεν ανηκω σε αυτη την γενια , που εχουν ακρατο καταναλωτισμο, ειχα την δυνατοτητα για τα παντα , και εχω , δεν μενοιαζε το φαινεσθαι , ουτε τωρα με νοιαζει , ειχε νοημα η ζωη μου , πολυ καλα περνουσα , κι ομως στα 40-42 μου αρχισα να παθαινω κτθλψη .....χωρις φανερη αιτια .....δεν ξερω τι φταιει ...... ξερω τις συμβουλες προσπαθησε, κανε , κλπ. αλλα δεν μπορω....εχω και πιστη στον Θεο , η τον Χριστο ....και γυμναζομουν φουλ.........γι αυτο λεω για την βιολογικη αιτια .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Πρωτα , δεν ειναι δικα μου μονο, ειναι του ΠΟΥ, συμφωνω ομως.
    δευτερων, μαλον δεν καταλαβαινεις το τι διαβαζεις, εννοειτε και ειναι προβλημα υγειας και βιοχημιας η κλινικη καταθλιψη, ισως αν το ψαξεις λιγο να το μαθεις και εσυ μετα απο 20 χρονια !
    Αυτο που προσθεσα εγω, και δεν ειναι κατι νεο, ειναι αποψη της εκκλησιας ειναι οτι η καταθλιψη ειναι ασθενια του ΕΓΩ, εχει να κανει με το οτι αναζητουμε να κανουμε πολλα, οτι παουμε να ειμαστε ταπινοι, οτι παμε να φτασουμε τον Θεο οτι γενικα κανουμε πολλες αμαρτιες! και ισως εχουν δικιο για καποιες μορφες καταθλιψεις οχι για ολες, εγω για παραδηγμα δεν εχω προβλημα λογο του οτι ειμαι μακρια απο τον Θεο, αλλα πολλοι αλλοι εχουν για αυτο τον λογο.
    Λέει ο ΠΟΥ ότι αιτία κατάθλιψης είναι η αθεια;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    maragel , αυτα ειναι αηδιας του κω..ου , αφου στο ποστ μου #7 γραφω για την ακηδια ( με απλα λογια κτθλψη ) που παθαινουν οι μοναχοι, αλλα ο Γ.Πανου αποφευγει να απαντησει ....τι ναπαντησει ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    maragel , αυτα ειναι αηδιας του κω..ου , αφου στο ποστ μου #7 γραφω για την ακηδια ( με απλα λογια κτθλψη ) που παθαινουν οι μοναχοι, αλλα ο Γ.Πανου αποφευγει να απαντησει ....τι ναπαντησει ?
    Πραγματικά, δεν αντέχω εδώ μέσα από πολλούς, την φάση με τους θεούς και τους δαίμονες!!!και γράφουν με περισπούδαστο ύφος μπούρδες για θρησκείες λες και κάναν καμία μεγάλη ανακάλυψη,ενώ αυτά που λένε μας γυρνάνε στον μεσαίωνα....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Το πιο δυσκολο στην κατάθλιψη είναι..
    By NaYa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 91
    Last Post: 17-11-2020, 21:29
  2. Τα χτυπηματα στην υγεια που υπονομευσαν τη ζωη μου
    By Ορέστης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 12-10-2020, 07:30
  3. Replies: 34
    Last Post: 13-07-2017, 14:03
  4. Στην υγεια των...
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 22-01-2017, 03:15
  5. ψυχωσωματικα αιτια η δυσκολια στην καταποση και ο κομπος στο λαιμο
    By giorgos889 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-11-2015, 09:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •