δεν θελω να δουλεψω! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 49
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μόνο όσο πιο πολύ εκτείθεσαι σε αυτά που σε φοβίζουν τα απομυθοποιείς σιγά σιγά και μάθεις πως να τα χειρίζεσαι. Όσο τα αποφεύγεις μεγεθύνονται στο μυαλό σου και παίρνουν διαστάσεις εκτός πραγματικότητας και μετά όλο και πιο δύσκολα τα αντιμετωπίζεις.

    Δεν μπορεί σε μία δουλειά να είναι οι αντιδράσεις όλων μονομπλόκ ούτε να μην υπάρχει ούτε καν ένα θετικό. Κράτα όσο γίνεται τα θετικά και προσπάθησε να αλλάξεις οπτική γωνία. Επίσης αν πας προκατειλημμένη ότι όλα θα είναι χάλια, όλα χάλια θα τα βλέπεις. Προετοίμασε τον εαυτό σου για τα καλύτερα και για το πως θα διαχειριστείς τα χειρότερα.
    Ναι αλλά όχι μόνο στην συγκεκριμένη περίπτωση αλλά γενικότερα θέλει και κάποια καθοδήγηση από κάποιον να ειδικό ώστε να εκτεθεί σιγά σιγά αυτό ισχύει και για μένα στην κατάσταση που την φοβίζει!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by antonia1 View Post
    Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον..εχω παει σε ψυχολογο ομως η συγκεκριμενη δεν αλλαξε κατι.. θα ηθελα να παω σε αλλον ομως προς το παρον μου ειναι δυσκολο, τα οικονομιικα μου δεν ειναι πολυ καλα..
    Πεσμου εχεις καποιν δικο σου που μπορείς να μιλας ?
    Η κατασταση σου δεν μπορει να αντιμετωπιστει με απευθειας έκθεση μπορει να εχει αντιθετα αποτελέσματα .
    Βημα βήμα πρεπει να γινει και παντα να εχεις καποιον να μιλας για ολες τις αντιδρασεις που βγαζεις ωστε να τις συζητας και να βρισκεις ουσιαστικές λυσεις για να περνας στο επόμενο βήμα ..
    Θες καποιον να σου μάθει πως πάνω απο τις υπάρχουν σκέψεις σου (δευτερες ,τριτες )υπάρχουν και οι βασικές(μια σκεψη λογικης ) αυτες που θα σε κανουν να υποτιμήσεις τους φόβους σου και θα σου δώσουν το κίνητρο να προχωράς .

    Μην πας κατευθείαν στα βαθια ,προσεχε δεν παιζουμε με αυτά,ειδικα οταν μιλάμε για κλινικες περιτωσεις ...μπορει να οδηγηθείς σε ακομα χειρότερα αποτελέσματα .Θες καθοδήγηση και συμπαρασταση, αυτο να θυμάσαι μέχρι να αποκτήσεις αυτοπεποιθηση και πίστη στις δυνατότητες σου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by antonia1 View Post
    τελοσπαντων το μειλ μου ειναι [email protected]
    εχεις απολυτο δικο Γιωργο ομως δυστυχως αυτη η σκεψη και εικονα που εχω φτιαξει για τον εαυτο μου δεν φευγει απο το μυαλο μου..
    Πανε σε εναν ειδικο μηπως και.μπορεσει να βοηθήσει..δεν ξερω αν υπάρχουν δημοσια δωρεαν ειδικοι για αυτές της περίπτωσης..
    Ξερω οτι πολλοί και πολλες θα αντιδράσουν..αλλα εγω το ξεπερασα με προσευχές και παρακαλια στο θεο..και τώρα ειμαι καλα..εδω και ενα χρονο περιπου δουλεύω μια χαρα και το διασκεδάζω κι ολας..απο κει και οερα τι να οω μακαρι να το ξεοερασεις..αλλα.και εγω ειμαι της γνωμης να κάνεις ενα ενα τα βήματα οχι με τη μια μπορει να φερει αντίθετα αποτελέσματα..δουλέψε το σιγα σιγα...
    Πεισε τον εαυτό σου οτι αξιζει και οτι αξισει να δουλέψει και μπορει..δεν εισαι αχρηστη και κανενας ανθρωπος δεν ειναι άχρηστος..δοκιμασε ν ακανεις δουλειές στο σπίτι.. παράδειγμα καθαριότητα..η μαγείρεμα..η κατι άλλο γενικότερα..να δεις πως θα εισαι..

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    10
    Ενταξει δουλειες του σπιτιου κανω και δεν εχω και κανενα θεμα. το θεμα ειναι οταν συναναστρεφομαι με ατομα που εγω στο μυαλο μου εχω ορισει οτι ειναι πολυ ανωτεροι μου και μπροστα τους δεν αξιζω τιποτα..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by antonia1 View Post
    Ενταξει δουλειες του σπιτιου κανω και δεν εχω και κανενα θεμα. το θεμα ειναι οταν συναναστρεφομαι με ατομα που εγω στο μυαλο μου εχω ορισει οτι ειναι πολυ ανωτεροι μου και μπροστα τους δεν αξιζω τιποτα..
    Αρα το προβλημα σου δεν ειναι ακριβως ακριβώς η δουλειά απλα σκαλωνεις σε αλλα πράγματα..νομιζεις οτι εισαι κατωτερη αυτο ειναι το προβλημα σου....ετσι νομίζω φυσικα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Ειναι μια μανδαμ που ξερει απο ολα τα προβληματα της ψυχο-πολυλογιας. Περιμενε θα εμφανισθει


    https://enallaktikidrasi.com/2021/04...kaneis-lathos/

    καλο Ελενα , καλο........ας διαβασει και η θεματοθετρια το αρθρακι, ισως την βοηθησει , αν και αναφερεται μερικως στα προβληματα της ....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by antonia1 View Post
    Ενταξει δουλειες του σπιτιου κανω και δεν εχω και κανενα θεμα. το θεμα ειναι οταν συναναστρεφομαι με ατομα που εγω στο μυαλο μου εχω ορισει οτι ειναι πολυ ανωτεροι μου και μπροστα τους δεν αξιζω τιποτα..
    Γιατί έχεις κατηγοριοποίηση έτσι τον ευατο σου κορίτσι μου ?
    Τι είναι αυτό δηλαδή που βλέπεις στον άλλον και λες εγώ δεν το έχω ..
    Κάποια στοιχεία του μπορείς να μας πεις ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Πανε σε εναν ειδικο μηπως και.μπορεσει να βοηθήσει..δεν ξερω αν υπάρχουν δημοσια δωρεαν ειδικοι για αυτές της περίπτωσης..
    Ξερω οτι πολλοί και πολλες θα αντιδράσουν..αλλα εγω το ξεπερασα με προσευχές και παρακαλια στο θεο..και τώρα ειμαι καλα..εδω και ενα χρονο περιπου δουλεύω μια χαρα και το διασκεδάζω κι ολας..απο κει και οερα τι να οω μακαρι να το ξεοερασεις..αλλα.και εγω ειμαι της γνωμης να κάνεις ενα ενα τα βήματα οχι με τη μια μπορει να φερει αντίθετα αποτελέσματα..δουλέψε το σιγα σιγα...
    Πεισε τον εαυτό σου οτι αξιζει και οτι αξισει να δουλέψει και μπορει..δεν εισαι αχρηστη και κανενας ανθρωπος δεν ειναι άχρηστος..δοκιμασε ν ακανεις δουλειές στο σπίτι.. παράδειγμα καθαριότητα..η μαγείρεμα..η κατι άλλο γενικότερα..να δεις πως θα εισαι..
    Εάν έχετε πίστη και σε αυτό το βουνό να πείτε πέσε μέσα στην θάλασσα θα γίνει, δεν ξέρω εάν το είπα σωστά αλλά κάπως έτσι είναι!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εάν έχετε πίστη και σε αυτό το βουνό να πείτε πέσε μέσα στην θάλασσα θα γίνει, δεν ξέρω εάν το είπα σωστά αλλά κάπως έτσι είναι!!
    Έτσι ακριβώς φίλε Ανδρέα...εγώ με προσευχές ξεπέρασα τέτοια προβλήματα που δεν χωράει ο νους.
    Δόξα το Θεό εισακουσθημεν..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Ναι αλλά όχι μόνο στην συγκεκριμένη περίπτωση αλλά γενικότερα θέλει και κάποια καθοδήγηση από κάποιον να ειδικό ώστε να εκτεθεί σιγά σιγά αυτό ισχύει και για μένα στην κατάσταση που την φοβίζει!
    Ο ειδικός είναι μία βοήθεια και μία βοήθεια πάντοτε κάνει αυτό που λέει η λέξη, βοηθάει. Την άκρη σου όμως πρέπει να παλέψεις να τη βρεις μόνος σου, με βοήθειες, ναι, αλλά από εσένα εξαρτάται. Αν νέοι άνθρωποι δεν μπορούμε ούτε να ρισκάρουμε να πάμε για δουλειά χωρίς καθοδήγηση και ειδικό, τι να σου πω. Σε λίγο σε αυτό το site θα γράφει κάποιος θέλω να πάω τουαλέτα, αλλά δεν μπορώ από μόνος μου και θα του λέμε δες ειδικό πρώτα.

    Με αυτή τη νοοτροπία βλέπεις ανθρώπους να τρέχουν στους ψυχολόγους χρόνια και χρόνια, αλλά ουσιαστική βοήθεια να μην έχουνε πάρει γιατί δεν είναι έτοιμοι να ψάξουν βαθιά μέσα τους, να βρουν την δύναμη που όλοι έχουμε και να ανασυγκροτήσουν δυνάμεις. Με λίγα λόγια σε καμία περίπτωση δεν λέω στη θεματοθέτρια να μην πάει σε ειδικό αν θέλει. Να πάει. Αλλά να μην μπει σε ένα φαύλο κύκλο να ταμπελοποιήσει τον εαυτό της ότι έχω αυτό το θέμα, περιμένω να λυθεί με τον ψυχολόγο για να πάω για δουλειά ή έγινε το τάδε περιστατικό στη δουλειά, περιμένω να το αναλύσω με τον ειδικό να μου πει πως θα το χειριστώ. Πρέπει να το δουλέψει πάνω από όλα με τον εαυτό της, αλλά και στην πράξη, όχι μόνο στην θεωρεία με ατελείωτες αναλύσεις. Οι φοβίες όσο τις ψειρίζεις τόσο χειρότερες γίνονται.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερες...η δουλεια ειναι μια μορφη ψυχοθεραπειας.Σιγουρα εχεις παντα ενα αγχος για το τι ανθρωπους θα βρεις,αν θα τα καταφερεις,αλλα θεωρω οτι ειναι μονοδρομος για ολους.Εκτος βεβαια αν πιασεις το τζοκερ.:-) Απο κει και περα ,τους φοβους πρεπει να τους αντιμετωπιζεις καταματα...το λεω για να το ακουω κ εγω!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ο ειδικός είναι μία βοήθεια και μία βοήθεια πάντοτε κάνει αυτό που λέει η λέξη, βοηθάει. Την άκρη σου όμως πρέπει να παλέψεις να τη βρεις μόνος σου, με βοήθειες, ναι, αλλά από εσένα εξαρτάται. Αν νέοι άνθρωποι δεν μπορούμε ούτε να ρισκάρουμε να πάμε για δουλειά χωρίς καθοδήγηση και ειδικό, τι να σου πω. Σε λίγο σε αυτό το site θα γράφει κάποιος θέλω να πάω τουαλέτα, αλλά δεν μπορώ από μόνος μου και θα του λέμε δες ειδικό πρώτα.

    Με αυτή τη νοοτροπία βλέπεις ανθρώπους να τρέχουν στους ψυχολόγους χρόνια και χρόνια, αλλά ουσιαστική βοήθεια να μην έχουνε πάρει γιατί δεν είναι έτοιμοι να ψάξουν βαθιά μέσα τους, να βρουν την δύναμη που όλοι έχουμε και να ανασυγκροτήσουν δυνάμεις. Με λίγα λόγια σε καμία περίπτωση δεν λέω στη θεματοθέτρια να μην πάει σε ειδικό αν θέλει. Να πάει. Αλλά να μην μπει σε ένα φαύλο κύκλο να ταμπελοποιήσει τον εαυτό της ότι έχω αυτό το θέμα, περιμένω να λυθεί με τον ψυχολόγο για να πάω για δουλειά ή έγινε το τάδε περιστατικό στη δουλειά, περιμένω να το αναλύσω με τον ειδικό να μου πει πως θα το χειριστώ. Πρέπει να το δουλέψει πάνω από όλα με τον εαυτό της, αλλά και στην πράξη, όχι μόνο στην θεωρεία με ατελείωτες αναλύσεις. Οι φοβίες όσο τις ψειρίζεις τόσο χειρότερες γίνονται.
    Καταλαβαίνω τι λες και σου λέω γενικότερα ναι σε καποιες περιπτώσεις ισχύει αυτο και εχεις δικιο..αλλα η εργοφοβια
    Ειναι ενα ειδος προβληματος που έχει αναγνωριστεί απο επιστημονες και χριζη βοήθειας επιστημόνων...απλα επειδη είναι λιγο σπανια ασθενεια ο πιο πολυς κοσμος δεν το ξερει και το περναει για τεμπελιά και μοιάζει με τεμπελια απίστευτα...δεν ειναι όμως...ειναι ασθένεια..
    Τωρα το πώς θα το παλέψει ο καθενας αυτο το ξερει ο ιδιος
    ..οι πληοψηφια των ανθρώπων που πασχει απο εργοφοβια επειλεγει να κανουν μια δικη τους δουλειά η εργασια απτο σπίτι.. έτσι εξασφαλίζουν το εισόδημα τους και αισθάνονται και η ιδιοι περίφημα...η εργοφοβια μπορει να εχει πολλές μορφές και διαφερει απο ανθρωπο σε άνθρωπο.. άλλους τους οισνει ταχυκαρδία καιενας αγνωστος φοβος όταν επρόκειτο να πανε για δουλειά και αλλοι φοβούνται οτι θα εκτεθούν.οτι θα κανουν λαθοι και οι αλλοι ειτε θα τους κατηγορήσουν ειτε θα τους χλευάσουν..και παει λέγοντας.
    Καποτε ειχα βρει ενα αθρο και νομίζω οτι το ειχα ανεβασει σε παρομοιο θεμα.
    Η διαφορά με τους κλασικιυς αιωνιους τεμπέληδες ειναι το εξεις.
    Η τεμπέληδες ποτε μα ποτε δεν θα πουν η δεν θα παραδεχρουν οτι δεν θελουν η οτι φοβούνται να δουλέψουν
    ..διοτι καταβαθος οντως δεν φοβούνται...
    Η κλασικη απάντηση των τεμπέληδων ειναι στάνταρ και εξεις...
    Δεν βρισκω δουλειά ψαχνω αλλα ολο λενε θα με ειδοποιήσουν αλλα ποτε δεν το κανουν..(πλην της οικονομικης κρίσης που οντως δεν εβρισκε κανεις δουλεια)
    Δούλευα αλλα με απολυσανε μαζι με ομαδικες η ατομικες απολύσεις..
    Δούλευα αλλα με απολυσανε ετσι απλα..(που αυτο σε ολους μας εχει τυχει και θα τύχει φυσικά)
    Αλλα αν τους ρωτήσεις ποσο καιρο δουλευες εκει και σε απολυσανε στην απαντηση τους θα καταλαβεις πολλα..
    Δουλεψα ενα μηνα..η το πολυ δυο μηνες.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Οι επιστήμονες έχουν μία ονομασία για το οτιδήποτε, τραβάς τα μαλλιά σου από το άγχος, τριχοτιλλομανία, τρως τα νύχια σου, ονυχοφαγία α, σύµπτωµα αγχώδους διαταραχής. Θες να βάζεις ίδιο χρώμα μανταλάκια στο ίδιο ρούχο, ψυχαναγκασμός. Οπότε με το παραμικρό βουρ στους ψυχολόγους και στους ψυχίατρους.
    Το θέμα είναι τι διάσταση παίρνει όλο αυτό μέσα στο μυαλό σου και αν είσαι λειτουργικός και πως το χειρίζεσαι. Η ένστασή μου είναι ότι εκεί που παλιά οι εποχές ήταν σκληρές, υπήρχαν σοβαρά προβλήματα και δεν τα αναγνωρίζαμε ως τέτοια, δεν υπήρχε στήριξη για άτομα ευάλωτα ή ενημέρωση για την σωστή αντιμετώπιση ενός θέματος, έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο. Έχει υποσχεθεί κανείς σε κανέναν ότι η ζωή είναι σπαρμένη με ροδοπέταλα, όλα θα τα βρούμε εύκολά ή ότι θα βρούμε τον εαυτό μας χωρίς να δοκιμασθούμε και να ψηθούμε λίγο πάνω στη ζωή; Και δεν το λέω ούτε σαδιστικά ούτε μαζοχιστικά ούτε τίποτα. Ποιος άνθρωπος θέλει να ταλαιπωριέται ή χαίρεται να βλέπει κάποιον να ταλαιπωριέται; Όμως όλες οι εμπειρίες μέσα στη ζωή είναι. Πας σε μία δουλειά, είναι άσχημες οι συνθήκες, αγχώνεσαι, φεύγεις. Ε, θα πας σε άλλη και μπορεί να είναι καλύτερη ή να είναι άσχημα αλλά να έχειςε μάθει να το διαχειρίζεσαι. Τι σταδιακή έκθεση και καθοδήγηση και ξέρω κι εγώ τι να κάνεις δηλαδή; Θα πας και θα τους πεις κοιτάξτε, σε όλη την ιστορία της ανθρωπότητας οι άνθρωποι δουλεύουν, αλλά επειδή τη σήμερον ημέρα δεν μπορούμε να βγούμε από το comfort zone μας, εγώ θα έρχομαι μέρα παρά μέρα μέχρι να συνηθίσω και να εκτεθώ σταδιακά και να μου δίνετε το εν τέταρτον της δουλειάς για να μην αγχώνομαι μέχρι να δω ότι αισθάνομαι άνετα;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Όλες οι εμπειρίες ειναι μέσα στην ζωή αλλά όταν μιλάμε για κλινικές αποδεδειγμένες περιπτώσεις δεν μπορούμε να έχουμε τέτοιες απόψεις ..

    Κανένας μας δεν θέλει να φτάνει στο σημείο να τρέχει σε γιατρούς και ψυχοθεραπευτές .
    Τι γίνεται όμως όταν ένας άνθρωπος σωματοποιει το άγχος και τις φοβίες του?

    Τι γίνεται όταν υπάρχουν 'ψευδη επιλιπτικα επεισόδια" μόνο και μόνο επειδή πιέσεις τον ευατο σου να υπερβεί τα όρια του ?

    Τι γίνεται όταν ο φόβος σου και το άγχος σου σωματοποιειται μέσα από την αύξηση της αρτηριακής σου πίεσης με άμεσο κυνδινο ακόμα και της ίδια σου της ζωής ...

    Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες και πραγματικά μακάρι κανένας να μην χρειαζόταν να φτάσει να ζητάει βοήθεια ..

    Δεν ειναι θέμα δύναμης ούτε τσαμπούκα ούτε αποφασιστικότητας ..
    Είναι οργανικό το θέμα και πραγματικά μόνο όσοι τα έχουν περάσει μπορούν καταλάβουν γιατί κάποιοι τα ξεπερνούν μόνοι τους και κάποιο με βοήθεια ...

    Μέχρι τα 35 μου τα πάντα τα ξεπερνούσαν μόνη μου χωρίς γιατρούς και χωρίς τίποτα ..
    Και μιλάμε για αγωνίες προβληματα και ζόρια με παιδιά ..εκεί το άγχος χτυπάει κόκκινο ,οι φοβίες σου είναι τριπλάσιες και όμως τις διαχειριζομουν μια χαρά ..

    Ξαφνικά τι έγινε στα 35 μου σταμάτησα να είμαι δυνατή ?
    Γιατί σωματοποίησα τον φόβο μου και το άγχος μου ?

    Έπαψα να βάζω την λογική μπροστά και να πολεμάω το οτιδήποτε ?
    Έγινα από το πουθενά καταθλιπτική χωρίς κανένα παιδικό τραύμα η αποθημενο?

    Όχι φυσικά ...
    Και όμως εκεί χρειάστηκα βοηθεια ώστε η έκθεση μου στους τότε φόβους μου να μην μου προκαλεί ταχυκαρδίες ,λυποθυμικα επεισόδια ,ακόμα και επεισόδια που μπορεί να έχει ένας επιληπτικός....

    Μην υποτιμούμε τον μεγαλύτερο εχθρό του ίδιου μας του ευατου ...
    Δεν ειναι ότι δεν είμαστε δυνατοί ή ότι ξαφνικά πάψαμε να έχουμε τον ελενχο της ζωής μας από το πουθενά ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ μιλάω για την θεματοθέτρια, όχι για εσένα. Είναι η κοπέλα κλινική περίπτωση;;; Φαίνεται να είναι μία κοπέλα με χαμηλή αυτοπεποίθηση. Η αυτοπεποίθηση έρχεται και όταν αποκτάς εμπειρίες, γίνεσαι αποδεκτός ή ξεπερνάς μόνος σου κάποια εμπόδια που πριν τα θεωρούσες ακατόρθωτα και γενικώς εμπειρικά χωρίς καν να το καταλαβαίνεις εκείνη τη στιγμή, αλλάζεις. Δεν είναι ο μόνος δρόμος οι ατελείωτες συνεδρίες με ειδικούς.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να ζω χωρίς εγωισμό, θέλω να γνωρίσω την ψυχή μου
    By IVAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 04-07-2018, 22:39
  2. Replies: 67
    Last Post: 14-02-2016, 01:21
  3. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΟΥΣ-ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ
    By Flumen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 05-02-2012, 20:31
  4. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΣΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ
    By liuli in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 04-12-2010, 00:07
  5. θελω να δουλεψω για να ξεχνιεμαι!!!
    By sofakithess20189 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 10
    Last Post: 09-12-2009, 22:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •