συνδιασμος φαρμακων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175

    συνδιασμος φαρμακων

    Γνωρίζει κάποιο μέλος αν υπάρχει η δυνατότητα ταυτόχρονης λήψης αντικαταθλιπτικών και αντιψυχωσικών φαρμάκων μέσω χυμού , και αν αυτος ο συνδιασμος θα μπορούσε να προκαλέσει κάποιες παρενέργειες διαφορετικές , με το να γινόταν η λήψη σε διαφορετικές ώρες ; Υπάρχει ανάγκη να χορηγηθεί αγωγή 'μυστικά' σε κάποιον που έχει πρόβλημα εμφανέστατο αλλά αρνείται να το αποδεχθεί λόγο οτι η ευθυκρισία του έχει πάει 'περίπατο' . Γνωρίζω οτι είναι αντιδεοντολογικό , αλλά πιθανότατα είναι η μοναδική λύση προκειμένου να γλυτώσει την νοσηλεία σε κλινική στο άμμεσο μέλλον.
    Πέιτε μου και την γνώμη σας επι τούτου . Δυσκολέυτηκα πολύ μέχρι να καταλήξω σε αυτήν την απόφαση , επεξεργάστηκα διεξοδικά τα πάντα αλλά υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο κάτι να μου διαφεύγει και να κάνει την διαφορά στα μέχρι τώρα συμπεράσματα μου .

    Ευχαριστώ για όποιες απαντήσεις .
    Last edited by O Frikoubikos; 30-09-2011 at 01:32.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καταρχην θελεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?? Ειναι υποθετικη η ερωτηση σου η αναφερεσαι σε υπαρκτη κατασταση?? εχει σημασια αυτο που σε ρωταω..
    Κατα δευτερον κ κυριοτερον, ποιος ο λογος να προβεις σε κατι τετοιο, κ με ποιο κριτηριο συγκεκριμενα ΕΣΥ.... κ μαλιστα ΧΩΡΙΣ a priori συννενοηση με καποιον γιατρο...
    Δεν μπορουμε ετσι να αποφασιζουμε αυτοβουλα για αλλους ανθρωπους.. Προσωπικα αμα μου γινοτανε χορηγηση φαρμακων "εν αποκρυφοις" μολις το αντιλαμβανομουνα θα εσπαγα κυριολεκτικα στο ξυλο οποιον το ειχε επιχειρησει....
    ΔΕΝ καταδεχομαι να με ποτιζουν φαρμακα κρυφα θαρρεις κ ειμαι κανα μομολο, ΕΧΩ επιγνωση του προβληματος μου κ της αναγκαιοτητας ληψης φαρμακων ΚΑΙ αναλαμβανω μονη μου τη ευθυνη του εαυτου μου..
    ΑΥΤΟ (ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ) ισχυει για τον ΚΑΘΕΝΑ....
    Τωρα αμα του αλλουνου η ευθυκρισια εχει παει οπως λες περιπατο, καλυτερα να διαπραγματευτεις το ζητημα σε συννενοηση με γιατρο ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ κ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ να πεισεις το ατομο αυτο οτι ΠΡΕΠΕΙ να λαβει φαρμακευτικη αγωγη...
    Παιζει κ ο τροπος που θα το πεις στον αλλον τεραστιο ρολο... μπορει απλα ο τροπος σου να τον εξοργιζει κ να μην ειναι ο καταλληλος, προσπαθησε επομενως να βρεις τα κουμπια του.....
    Το ατομο αυτο εχει ψυχωση/ διπολικη, κατι αλλο?? (με το τσιγγελι θα τα βγαζω μου φαινεται..)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    lacry, δεν ενεργω αυθαίρετα , σαφώς και έχω έρθει σε επαφή με κάποιους γιατρούς , αλλά ουδείς μπορεί να κάνει διάγνωση εξ αποστάσεως. Οι πιο πολλοί με συμβούλεψαν να προβω σε εισαγγελική απόφαση ώστε το άτομο να νοσηλευτεί , αλλά αυτο είναι κάτι που μου φαντάζει πιο απάνθρωπο ακόμα , συνάμα δεν πιστεύω οτι η παρούσα κατάσταση του χρήζει ακόμα τέτοιας αντιμετώπισης . Ψυχολογικά θα τον τσάκιζε , και θα ένιωθε προδωμένος σε σημείο να μην θέλει να μου ξαναμιλήσει . Απο τις περιγραφές που έκανα στους γιατρούς , έκαναν λόγο για κατάθλιψη και ψυχωτικές διαθέσεις . Νομίζω οτι με την χορήγηση λίγων φαρμάκων ισως καταφέρει και βγεί απο την δίνη που βρίσκεται , έστω και για λίγο , και δει τα πράγματα λίγο διαφορετικά ωστε να βρει τον εαυτο του κάπως . Μετά μπορεί να καταλάβει και απο μόνος του οτι χρειάζεται βοήθεια , διοτι προς το παρών είναι ανενδοτος . Πίστεψε με , υπο άλλες συνθήκες δεν θα ήθελα καν να σκεφτώ να κάνω κάτι τέτοιο σε έναν άλλον άνθρωπο , αλλά επι της παρούσης μου φαντάζει ως η μοναδική λύση. Δεν δέχεται ούτε συζήτηση για να απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό, πόσο μάλλον να ακολουθήσει αγωγή , με μαθηματική ακρίβεια όμως οδηγείται προς τα εκεί βάση της εξέλιξης που έχει το πρόβλημα του . Συμπερασματικά λοιπόν , έχω δύο επιλογές . Η τον αφήνω να χειροτερέψει ( επώδυνο για μένα) η του χορηγώ κρυφα μικρές δοσεις φαρμάκων , με την ελπίδα να συνειδητοποιήσει το πρόβλημα, οχι οτι θα τον κάνω καλά εγώ με αυτά. Δεν έχω αυταπάτες , ούτε έχω κάποια ενδόμυχη επιθυμια να παραστησω τον γιατρό προς άλλους .
    Ελπίζω τώρα να έγινα πιο κατανοητός βάση αυτων των λεπτομερειων.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ωπα για μισο λεπτο γιατι πολυ απολυτα κ τελεσιδικα τα περιγραφεις τα πραγματα.....
    Λες οτι εχεις ερθει σε επαφη με καποιους γιατρους κ οτι δεν μπορουν να προχωρησουν σε διαγνωση εξ αποστασεως... Απ την αλλη λες οτι σου ειπαν να προχωρησεις στην συγκεκριμενη ενεργεια (κρυφη χορηγηση χαπιων) κ μαλιστα ω μη γενοιτο να νοσηλευτει με εισαγγελικη εντολη.. Δεν ειναι αντιφατικο αυτο?? Δλδ πως μπορεις να αποφασιζεις για καποιον ασθενη τι πρεπει να γινει στην περιπτωση του, χωρις να εχεις ερθει σε καμια επαφη μαζι του (για τους γιατρους μιλαω), αλλα βασιζομενος απλα κ μονο στα λεγομενα καποιου αλλου ??
    Το ατομο αυτο ποσο κοντινο σου ειναι ?? Συγγενικο προσωπο η φιλικο ? Εχει σημασια αυτο κ το κατα ποσο του εχεις το θαρρος κ εχετε οικειοτητα καθως κ πως θα διαχειριστεις τις αντιδρασεις του σε περιπτωση που τελικα κανεις αυτο που σκεφτεσαι, γιατι αν μη τι αλλο αργα η γρηγορα θα το μαθει...
    Προσπαθησε σε παρακαλω να του/της μιλησεις κ να τον/την πεισεις να παει εστω μια φορα στο γιατρο.. Πες του οτι μονο απλα θα παει να μιλησουν κ τιποτα παραπανω.. προσπαθησε να τον κερδισεις με το μερος σου.. ειδικα αν εχει κ ψυχωση οπως λες...
    Προσωπικη μου αποψη η οχι κ τοσο σωστη αυτη πρακτικη να εφαρμοζεται μονο αν εχουν εξαντληθει ολες οι υπολοιπες εναλλακτικες επιλογες κ παντα μετα απο συνεννοηση με γιατρο, κ φυσικα να ενημερωθει το ατομο για αυτο που του "στηνουν".......
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by O Frikoubikos View Post
    lacry, δεν ενεργω αυθαίρετα , σαφώς και έχω έρθει σε επαφή με κάποιους γιατρούς , αλλά ουδείς μπορεί να κάνει διάγνωση εξ αποστάσεως. Οι πιο πολλοί με συμβούλεψαν να προβω σε εισαγγελική απόφαση ώστε το άτομο να νοσηλευτεί , αλλά αυτο είναι κάτι που μου φαντάζει πιο απάνθρωπο ακόμα , συνάμα δεν πιστεύω οτι η παρούσα κατάσταση του χρήζει ακόμα τέτοιας αντιμετώπισης . Ψυχολογικά θα τον τσάκιζε , και θα ένιωθε προδωμένος σε σημείο να μην θέλει να μου ξαναμιλήσει . Απο τις περιγραφές που έκανα στους γιατρούς , έκαναν λόγο για κατάθλιψη και ψυχωτικές διαθέσεις . Νομίζω οτι με την χορήγηση λίγων φαρμάκων ισως καταφέρει και βγεί απο την δίνη που βρίσκεται , έστω και για λίγο , και δει τα πράγματα λίγο διαφορετικά ωστε να βρει τον εαυτο του κάπως . Μετά μπορεί να καταλάβει και απο μόνος του οτι χρειάζεται βοήθεια , διοτι προς το παρών είναι ανενδοτος . Πίστεψε με , υπο άλλες συνθήκες δεν θα ήθελα καν να σκεφτώ να κάνω κάτι τέτοιο σε έναν άλλον άνθρωπο , αλλά επι της παρούσης μου φαντάζει ως η μοναδική λύση. Δεν δέχεται ούτε συζήτηση για να απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό, πόσο μάλλον να ακολουθήσει αγωγή , με μαθηματική ακρίβεια όμως οδηγείται προς τα εκεί βάση της εξέλιξης που έχει το πρόβλημα του . Συμπερασματικά λοιπόν , έχω δύο επιλογές . Η τον αφήνω να χειροτερέψει ( επώδυνο για μένα) η του χορηγώ κρυφα μικρές δοσεις φαρμάκων , με την ελπίδα να συνειδητοποιήσει το πρόβλημα, οχι οτι θα τον κάνω καλά εγώ με αυτά. Δεν έχω αυταπάτες , ούτε έχω κάποια ενδόμυχη επιθυμια να παραστησω τον γιατρό προς άλλους .
    Ελπίζω τώρα να έγινα πιο κατανοητός βάση αυτων των λεπτομερειων.
    για κατσε βρε φρικουμπικε.
    εφοσον ο ανθρωπος αρνειται να παει σε γιατρο, οποτε δεν προκειται για συνεχιση της αγωγης του, η αγωγη πως δοθηκε???
    με οσα εξιστορουσες εσυ στον γιατρο και με αυτα εγραψε συνταγη????
    κι αν εσυ εκανες λαθος?
    πολυ περιεργη μου φαινεται αυτη η συνταγογραφηση.
    εγω προτεινω να μη του δωσεις τπτ, αν δεν δει ΤΟΝ ΙΔΙΟ ο γιατρος κι αν η κατασταση ειναι πραγματικα εκρυθμη, καλυτερα να παρεις εισαγγελικη εντολη.
    τουλαχιστον αν παει αναγκαστικα σε καποιο νοσοκομειο θα τον δουν καποιοι γιατροι πριν τον χαπακωσουν, δεν θα τον χαπακωσουν με τις εντυπωσεις ενος τριτου...

    εγω βρισκω πιο απανθρωπη την τυφλη συνταγογραφηση απο την εισαγγελικη παραγγελια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και εαν ειναι εκρυθμη η κατασταση...τι θα γινει οταν καταλαβει οτι του ριχνεται φαρμακα στο χυμο? Το εχουν κανει και σε μενα και το καταλαβα σχεδον αμεσως....μην πω απο την πρωτη μερα απο μια περιεργη παρενεργεια , απλως ειχα τις αμφιβολιες μου.

    Νομιζεται οτι δεν θα το καταλαβει?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    οχι με χυμο γκρειπφρουτ αμα δωσεισ μεγιστη δοση σε καποια φαρμακα ανεβαζει την συγκεντρωση στο αιμα οπτε αμα δωσεισ τη μεγιστη θα παει περιπατο και αυξανε σιγα σιγα οχι με τη μια ολο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ξερετε οτι μερικα φαρμακα εχουν πραγματι κατι σπανιες παρενεργειες που αν δεν τους δωσεις σημασια μπορει να παθεις μεγαλη ζημια? Και ερωτω.

    Εαν στην περιπτωση που επιτυχεται να του δινεται αγωγη χωρις να το καταλαβει , ας υποθεσουμε οτι καταφερνετε και του τι δινεται σταθερα , ας υποθεσουμε οτι δεν θα θελησει να παει κανα ταξιδι...τοτε σε περιπτωση καποιας παρενεργειας που δεν θα αναφερει στο γιατρο γιατι δεν ξερει οτι ....παιρνει φαρμακα τι γινεται?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Εγώ θα ήθελα να θέσω και κάτι επιπλέον σε αυτά που ήδη σου λένε οι χρήστες... είν' δυνατόν να υπάρχει έστω και μία στο εκατομμύριο να συμβεί τέτοιο πράγμα, ΧΩΡΙΣ ο "ασθενής" να έχει προβεί σε κάποιες εξετάσεις ήδη - θυρεοειδής, σκώτια, αίματα - ή ακόμη - ακόμη να μην έχει παρθεί το πρότερο ιατρικό ιστορικό του - μπορεί να έχει αλλεργία ο χριστιανός σε κάποιες απ' τις ουσίες των φαρμάκων - ... εμένα ρε φίλε κάποτε, πιο πολύ με ταλαιπώρησαν οι εξετάσεις που έκανα για το πρόβλημά μου - κάποιες πολύ επώδυνες - κι όχι τόσο οι θεραπείες που μου εφάρμοσαν... αν υπάρχει λόγος για εισαγγελική παρέμβαση, ας γίνει έτσι. Αλλά όχι γιουβέτσι, δίνω συνδιασμό - με την ήδη τεράστια γκάμα σε αντικαταθλιπτικά και αντυψυχωσικά, ποιών αλήθεια; - κι όποιον πάρει ο Χάρος... ουφ!...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    λοιπόν , σε παλαιότερες αναρτήσεις μου , για όσους θυμούνται έχω αναφέρει οτι γενικά είμαι ενάντια των φαρμάκων , και αυτο δεν ισχύει μόνο για τον εαυτό μου. Εχω τις ίδιες πεποιθήσεις απέναντι στον οποιονδήποτε που θα με ρωτήσει κάτι σχετικό . Το αναφέρω αυτο για να καταλάβετε πόσο δύσκολο ήταν και για μένα να καταλήξω σε αυτό το συμπέρασμα. Δεν μου αρέσουν οι εύκολες λύσεις , πόσο μάλλον όταν γίνονται και επικύνδινες , και με το ενδεχόμενο να έχω μερίδιο ευθύνης .
    Το άτομο αυτό όμως είναι συγγενικό μου , το γνωρίζω πολύ καλά , και κάποιες παραμέτρους οι γιατροί δεν μπορούν να τις υπολογίσουν δυστυχώς. Επειτα οι γιατροί που επισκέφτηκα δεν έδειξαν όμοφωνια προς τον τρόπο αντιμετώπισης . Κάποιοι έκαναν λόγο για εισαγγελική , κάποιοι άλλοι μου είπαν να μην το κάνω . Η κατάσταση είναι αρκετα αμφιλεγομενη , και εγώ γνωρίζω οτι σε περίπτωση που τον εξαναγκάσω με εισαγγελική να δει ψυχίατρο , πρώτον θα υποκριθει και δεν θα δείξει τίποτα ενώπιον του απο τους ιδεασμούς που έχει , δεύτερον θα με μισήσει , και θαζ με θεωρήσει επίσης εχθρό του.
    Με την κρυφή αγωγή , παρότι υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο να με καταλάβει , έχω την ελπίδα οτι ισως απεγκλωβιστει λίγο απο το στρες που έχει και δει τα πράγματα διαφορετικά, οχι οτι θα γίνει καλά μονο απο αυτο. Ισως με αυτόν τον τρόπο καταλάβει απο τι έχει ανάγκη. Στην συνέχεια θα του το αποκαλύψω απο μόνος μου. ¨οσο για τις παρενέργειες πιστεύω οτι δεν θα είναι τόσο εμφανη γιατί μιλάμε πάντα για την ελάχιστη δοσολογία και αυτη αραιωμένη μέσα σε χυμο. Ουσιαστικά μπορεί να μην εχει και καμμια επιδραση πάνω του με αυτον τον τρόπο , και η ολη φάση να είναι μια αποτυχία.
    Για όσους επιμένουν οτι πρέπει να τον πείσω να πάει σε γιατρο , έχω να πω οτι δοκίμασα τα ΠΑΝΤΑ !!! Και οχι μόνο εγώ . Ασχολήθηκαν ανθρώποι απο όλο το σόι, με ποικίλους τρόπους αλλά δεν υπήρχε καμμια επιτυχια. Διερωτόμαι λοιπόν , αν αξίζει να τον αφησω στην μοίρα του μέχρι να πιάσει πάτο και μετα να τον περιλάβουν οι γιατροί όπως όπως και αφου θα έχει γίνει χάλια ουσιαστικά , η μήπως τελικά δεν είναι και τόσο ''ανηθικο'' επι της παρούσης να προσπαθησω να τον βοηθήσω έμμεσα με αυτον τον ύπουλο έστω κάπως τρόπο ώστε να εξομαλυνθει κατα το δυνατόν η επικοινωνία μας .
    Ειλικρινά , ποτέ στην ζωή μου δεν π'ίστευα οτι θα καλούμουν να μπω σε ένα τέτοιο διλλημα για έναν δικό μου άνθρωπο , και μάλιστα να καταληξω εκεί , αλλα η ζωη έχει και τις εκπληξεις της , καλές κακές. Σας παρακαλω μην βιαστειτε να βγάλετε συμπερασματα απο την επισφαλη θέση που βρισκεστε . Εχω ρίξει ξενυχτια αναλογιζόμενος τις καταστασεις , και πως θα μ πορούσα να βοηθησω .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    φρικ
    για τι συμπεριφορα μιλαμε τελικα?
    εχεις σοβαρες ενδειξεις οτι μπορει να κανει κακο στον εαυτο του η στους αλλους, η μιλαμε για ιδεες που σου φαινονται παραλογες, σε θεωρητικο επιπεδο?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    φρικ
    για τι συμπεριφορα μιλαμε τελικα?
    εχεις σοβαρες ενδειξεις οτι μπορει να κανει κακο στον εαυτο του η στους αλλους, η μιλαμε για ιδεες που σου φαινονται παραλογες, σε θεωρητικο επιπεδο?
    Κυρίως το δεύτερο . Μιλάει συνέχεια για άτομα που του κάνουν μάγια-ξόρκια , η που του στέλνουν σκόπιμα αρνητική ενέργεια , και εν το μεταξύ αυτη η λίστα οσο περνάει ο καιρός αυξάνει σε αριθμό και έχει φτάσει στο σημείο να υποπτέυεται όλη την γειτονία οτι μηχανοραφούν εναντίον του.
    Βρισκεται συνέχεια κάτω απο στρές , και δεν έχει κάνει ύσηχο ύπνο εδώ και χρόνια , με αποτέλεσμα να επιδεινώνεται κλιμακωτά . Δεν νομίζω οτι μπορεί να βλάψει άλλους , αλλά νομίζω οτι κάποια στιγμ'η μ πορεί να χάσει τον εαυτό του εντελώς απο το πρόβλημα του γιατί θα βουλίαξει μέσα σε αυτο. Τότε θα είναι τα πράγματα πολύ δύσκολα ώστε να επανέλθει .Μια εισαγγελική δεν θα βοηθήσει ,γιατί μπορεί χαλαρά να υποδυθει ενώπιον ενός γιατρού οτι δεν συμβαίνει τίποτα . Παραλίγο να ξεγελάσει έναν φίλο μου ψυχολόγο , που τον επισκέφτηκε μετά πολλου κόπου απο την μεριά μου . Δυστηχώς , η φαρμακευτική μεθοδος φαίνεται ως η έσχατη λύση , οσο και αν δεν μου αρεσει .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Δε μπήκα να σου κάνω κριτική και απ' τον τρόπο που γράφεις καταλαβαίνω πως υποφέρεις και νοιάζεσαι πολύ. Αλλά επιμένω. Πώς θα γίνει η επιλογή συγκεκριμένων φαρμάκων; Και πώς θα τον/την πείσεις να κάνει κάποιες εξετάσεις πρώτα; Είχα φίλη με παρόμοια ιδεοληψία, αλλά εκείνη ορμούσε κιόλας. Την άντεξα κάνοντας τεράστια υπομονή. Έπρεπε πάση θυσία να απομακρύνω το σκυλί της. Το κακοποιούσε και το απομόνωνε. Εκείνη έπινε πολύ μπάφο ταυτόχρονα. Δε ξέρω ειλικρινά...

Similar Threads

  1. κοψημο φαρμακων
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 89
    Last Post: 22-09-2009, 12:25
  2. περί φαρμάκων
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 13-06-2009, 21:46
  3. Διακοπη φαρμακων
    By Silmarien in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-01-2009, 18:35
  4. αλλαγή φαρμάκων
    By prasiniklosti in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 23-06-2008, 14:29
  5. παρενέργειες φαρμάκων
    By Martina in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 18-05-2007, 03:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •