Στην αναμονή για τη ζωή που θες....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    4

    Στην αναμονή για τη ζωή που θες....

    Καλησπέρα,
    Γράφω κι εγώ ένα post για να μοιραστώ σκέψεις και συναισθήματα και να δω γνώμες! Είμαι 33, ζω μόνη μου (εννοώ ανεξάρτητη), με μια δουλειά που με ικανοποιεί ψυχικά και οικονομικά. Πριν ένα χρόνο βγήκα από μια άσχημη σχέση, έκανα συστηματικά ψυχοθεραπεία και μπορώ να πω ότι εσωτερικά, τα έχω βρει αρκετά καλά με τον εαυτό μου. Η ζώη μου γενικώς είναι όμορφη και ήρεμη. Έχω άτομα που με νοιάζονται, όχι έντονη κοινωνική ζωή, αλλά κάποιες ουσιαστικές σχέσεις. Προσωπική ζωή δεν υπάρχει. Και έρχομαι στο θέμα για το οποίο άνοιξα το post. Το μέρος όπου ζω το απεχθάνομαι. Δεν κατάγομαι από εδώ. Ήρθα, μετά τις σπουδές, γιατί εδώ είναι οι γονείς μου και ξεκίνησα να εργάζομαι, με σκοπό να αποκτείσω εμπειρία, να ολοκληρώσω το μαστερ και να πάω σε ένα πολύ συγκεκριμένο τόπο που ήθελα και θέλω να ζήσω. Ξεκάθαρα πράγματα. Όμως..... Γνώρισα έναν άνθρωπο, τον ερωτεύτηκα και κάναμε σχέση. Χωρίς να το πολύ-καταλάβω (δεν ρίχνω ευθύνες....εγώ φταίω) μπήκα στη λουπα να "δω σοβαρά τη σχέση", και βοήθησε σε αυτό ο απίστευτα χειριστικός άνθρωπος με τον οποίο ήμουν. Anyway....Σκέφτηκα τότε ότι αν έχω οικογένεια δική μου, μπορώ να "καταπιώ" το απαίσιο (για μένα) μέρος που ζω και να πηγαίνω διακοπές στο μέρος που μου ταιριάζει. Πέρασαν 5 χρόνια...Εγώ "ανέβαινα" στη δουλειά και "κατέβαινα" ψυχικά με το άτομο που ήμουν και στο μέρος που είμαι! Αποφασίζω και βγάζω από τη ζωή μου το άτομο αυτό λοιπόν και μένω εγώ και η βαθειά μου επιθυμία....Πήγα ξανά ταξίδι στο μέρος που αγαπώ, όπου να πω ότι έχω φίλους αγαπημένους, και άρχισα να ερευνώ τις επαγγελματικές μου προοπτικές. Είτε θα αναμένω κάποια θέση (δλδ προκήρυξη) είτε θα μεταφέρω τη δική μου δουλειά εκεί (είμαι αυτοαπασχολούμενη), με ρίσκο φυσικά, γιατί είναι ένα μικρότερο μέρος. Και αυτή τη στιγμή νιώθω ότι πάγωσε ο χρόνος.... Εδώ ο κύκλος μου έχει κλείσει....Δεν αντέχω αυτό το μέρος! Φαινομενικά δεν δείχνω τίποτα. Ίσα ίσα που πιθανώς αρκετοί θα "ζήλευαν" (το λέω με την καλή έννοια) την καθημερινότητα μου. Εγώ υποφέρω... Κάθε μέρα είναι και πιο βαριά...Σίγουρα η κατάθλιψη με φλερτάρει, αλλά λόγω ψυχοθεραπείας φροντίζω τον εαυτό μου. Κάποιες φορές σκέφτομαι να τα τινάξω όλα και να πάω να κάνω δουλειές ό,τι να ναι, αλλά να είμαι εκεί που με γεμίζει. Αλλά όπως καταλαβαίνετε, στις μέρες μας όταν έχεις χτίσει κάτι με κόπο που σου δίνει μια ικανοποιητική ζωή, δεν είναι εύκολο. Ή εγώ το βλέπω δύσκολο.....Αυτά!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Να πας στο μέρος που αγαπάς και σιγά σιγά θα χτίσεις εκεί την ζωή σου.
    Μάλιστα μπορείς να αφιερώσεις ένα χρονικό διάστημα όσο βρίσκεσαι στο μέρος που είσαι ώστε να φτιάξεις ένα πλάνο (πχ συνεντευξεις ή ανάπτυξη πελατολογίου, έρευνες για σπίτια) κλπ. ώστε να είναι λίγο πιο ομαλή η μετάβαση.
    Εφόσον αυτό επιθυμείς τόσα χρόνια, και δεν έχει σβήσει αυτή η φλόγα, μάλλον αξίζει να το προσπαθήσεις.
    Στο μέρος που είσαι δεν θες να επενδύσεις ή να χτίσεις. Και αυτό κάποιες φορές δίνει την αίσθηση του κενού και του ανούσιου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    brain freeze ...

  4. #4
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    brain freeze ...

    Και με το δίκιο σου


    (Αντιγραφή από βικιπαίδεια )

    Η ψυχολογία του Τρολ

    Έρευνα των καναδών Erin Buckels, Paul Trapnell και Delroy Paulhus, οι οποίοι πήραν συνέντευξη από 1200 τρολ, βρήκε υψηλή συσχέτιση με τον σαδισμό, ψυχοπάθεια και μακιαβελλισμό.[5][6] Ο σαδισμός σημαίνει πως αντλεί ευχαρίστηση με το να προκαλεί κακό στους άλλους, η ψυχοπάθεια είναι ψυχιατρική νόσος, αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας και ο μακιαβελλισμός σημαίνει πως του αρέσει να εξαπατά και δεν έχει αισθήματα.


    Ο αμερικάνος ερευνητής Ben Radford έγραψε για το φαινόμενο των Κλόουν (παλιάτσων) στην παλιά και σύγχρονη εποχή, στο βιβλίο του Bad Clowns και βρήκε ότι οι κακοί κλόουν έχουν εξελιχθεί σε Τρολ του διαδικτύου. Δεν ντύνονται ως παραδοσιακοί κλόουν, αλλά, για την διασκέδαση τους, προκαλούν και εκμεταλλεύονται ανθρώπινες αδυναμίες με σκοπό να πούνε την "αλήθεια" και να πάρουν αντιδράσεις. Οπως το μέικ απ των κλόουν, έτσι και τα τρολ χρησιμοποιούν ανώνυμους λογαριασμούς και ψεύτικα ονόματα. Στα μάτια τους, εκτελούν ένα έργο για το ανώνυμο ακροατήριο τους από το Ιντερνετ

    https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%...4%CF%85%CE%BF)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    4
    Ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στη διαδικασία να μου απαντήσετε...Πολλές φορές η θλίψη δεν μας αφήνει να σκεφτούμε κάποια αυτονόητα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Σαλβαδόρ View Post
    Και με το δίκιο σου


    (Αντιγραφή από βικιπαίδεια )

    Η ψυχολογία του Τρολ

    Έρευνα των καναδών Erin Buckels, Paul Trapnell και Delroy Paulhus, οι οποίοι πήραν συνέντευξη από 1200 τρολ, βρήκε υψηλή συσχέτιση με τον σαδισμό, ψυχοπάθεια και μακιαβελλισμό.[5][6] Ο σαδισμός σημαίνει πως αντλεί ευχαρίστηση με το να προκαλεί κακό στους άλλους, η ψυχοπάθεια είναι ψυχιατρική νόσος, αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας και ο μακιαβελλισμός σημαίνει πως του αρέσει να εξαπατά και δεν έχει αισθήματα.


    Ο αμερικάνος ερευνητής Ben Radford έγραψε για το φαινόμενο των Κλόουν (παλιάτσων) στην παλιά και σύγχρονη εποχή, στο βιβλίο του Bad Clowns και βρήκε ότι οι κακοί κλόουν έχουν εξελιχθεί σε Τρολ του διαδικτύου. Δεν ντύνονται ως παραδοσιακοί κλόουν, αλλά, για την διασκέδαση τους, προκαλούν και εκμεταλλεύονται ανθρώπινες αδυναμίες με σκοπό να πούνε την "αλήθεια" και να πάρουν αντιδράσεις. Οπως το μέικ απ των κλόουν, έτσι και τα τρολ χρησιμοποιούν ανώνυμους λογαριασμούς και ψεύτικα ονόματα. Στα μάτια τους, εκτελούν ένα έργο για το ανώνυμο ακροατήριο τους από το Ιντερνετ

    https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%...4%CF%85%CE%BF)
    Λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω αλλά δεν είμαι τρολ. Αν δε σας αφορα το θέμα μην ασχολήστε παρακαλώ.
    Ευχαριστώ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Συνήθως δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωη αλλά η ουσία ειναι ότι ξέρεις τι θες. Όπως έφτιαξες και πέτυχες επαγγελματικά σε ενα μέρος που δεν αγαπάς φαντάσου τι μπορείς να κανείς σε ενα μέρος που αγαπάς νιώθεις άνετα και είναι οικεία . Μην θυσιάζεις τα θέλω σου για κάτι που νομίζεις ότι θα τα καλύψει είναι ανώφελο. Εύχομαι καλή τύχη σε ότι επιθυμείς. Κυνηγά το επαγγελμα σου στο μέρος που θες να ζήσεις.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

Similar Threads

  1. Νέα γνωριμία, Απόσταση και.. αναμονή!
    By KostasAnagn in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 146
    Last Post: 30-10-2021, 18:54
  2. Η αναμονη μου προκαλει αγχος
    By Xismp97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-12-2018, 00:04
  3. ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ Ψ.Υ.
    By LostClown in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2017, 17:38
  4. Και παλι σε αναμονη για Sleeve...
    By divralaura in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 16-11-2014, 18:00
  5. Αναμονή....
    By Μπερδεμένη23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-09-2013, 19:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •