Ψυχολόγος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Ψυχολόγος

    Οσοι έχετε πάει σε ψυχολόγο έχετε δει αποτέλεσμα;
    Ρωτάω γιατί δεν είναι και κάτι φτηνό.
    Επίσης έχετε κατάθλιψη;
    Η κατάθλιψη έχει σχέση με τις κρίσεις πανικού και τις φοβίες;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Η κτθλψη , που εχω παρεπτιτοντως , δεν εχει καμμια σχεση με κρισεις πανικου και φοβιες .......εκτος απο αγοραφοβια , μπορει να ειναι συνοδευτικη της κτθλψης .......
    δεν εχω παει σε ψυχιολογο , και δεν σκοπευω .......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Πίσω από τις αγχώδης διαταραχές κρύβεται πάντα η σχεδόν πάντα καταθληψη. Εάν δεν υπάρχει από πριν τότε σίγουρα έρχεται στην πορεία. Δυστυχώς τα στατιστικά αυτό δείχνουν.

  4. #4
    Quote Originally Posted by DOMINO View Post
    Οσοι έχετε πάει σε ψυχολόγο έχετε δει αποτέλεσμα;
    Ρωτάω γιατί δεν είναι και κάτι φτηνό.
    Επίσης έχετε κατάθλιψη;
    Η κατάθλιψη έχει σχέση με τις κρίσεις πανικού και τις φοβίες;
    Θα συμφωνήσω με τον ge0rge. Η κατάθλιψη όπως καταλαβαίνω έρχεται να συμπληρώσει τις κρίσεις πανικού και την αγχώδη διαταραχή. Εγώ τουλάχιστον έτσι το βιώνω. Γιατί όσο βλέπω ότι δεν είμαι τόσο λειτουργική όσο θα ήθελα με πιάνει απελπισία που με οδηγεί σε κατάθλιψη. Έχω καταλάβει ότι συνήθως έρχεται σε δεύτερο χρόνο.
    Όσον αφορά τον ψυχολόγο έχω να σου πω ότι ,από όσα έχω διαβάσει αλλά και από προσωπική εμπειρία, είναι η πιο ασφαλής μέθοδος να απαλλαγείς από όλα αυτά τα δυσάρεστα που υποβαθμίζουν την καθημερινότητά σου και σε στεναχωρούν.
    Εγώ έχω ξεκινήσει από τον Ιανουάριο. Δε μπορώ να πω ότι είμαι ακόμη καλά. Έχω πολύ δρόμο μπροστά μου και το καταλαβαίνω. Ωστόσο η ένταση και κυρίως η συχνότητα των συμπτωμάτων έχει σταδιακά υποχωρήσει. Υπάρχουν πολλές φορές που ξεχνιέμαι και περνάω πραγματικά όμορφα. Είναι σα να επιστρέφω στη ζωή σιγά- σιγά. Περνάω και δύσκολα. Πολύ δύσκολα αλλά όχι συνεχώς όπως μέχρι πριν από 4 μήνες. Το σημαντικότερο κατά την άποψή μου είναι ότι μέχρι τώρα έχω αποφύγει τα φάρμακα. Η ψυχολόγος μου δίνει δύναμη για να συνεχίσω και με τροφοδοτεί με ιδέες για αντιμετώπιση των συμπτωμάτων αλλά και με σκέψεις που επεξεργάζομαι και προσπαθώ να κατανοήσω τι ακριβώς είναι αυτό που οδήγησε ως εδώ και πώς θα το αντιμετωπίσω στη ρίζα του.
    Φιλικά στο λέω. Μην χάνεις τον χρόνο σου. Πήγαινε σύντομα σε έναν ειδικό που εμπιστεύεσαι. Κάνε αυτή την επένδυση για τον εαυτό σου. Εγώ κουκούλωνα το πρόβλημά μου για πάρα πολλά χρόνια και η κρίση όπου πλέον δε μπορούσα να διαχειριστώ ήταν ένα τσουνάμι που διέλυσε όλη μου τη ζωή. Κάντο όσο ακόμη το ελέγχεις. Α, και κάτι άλλο. Όσο πιο γρήγορα το αντιμετωπίσεις, τόσο πιο γρήγορα θα δεις αποτελέσματα.
    Σου εύχομαι τα καλύτερα. Από καρδιάς

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητη απαλπισμενη , ο καθενας βιωνει την κτθλη με τον δικο του τροπο , δεν υπαρχουν δυο ιδιες κτθλψεις .....

  6. #6
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αγαπητη απαλπισμενη , ο καθενας βιωνει την κτθλη με τον δικο του τροπο , δεν υπαρχουν δυο ιδιες κτθλψεις .....
    Δεν είπα κάτι διαφορετικό πιστεύω. Όμως το να πάει κάποιος σε ψυχολόγο δεν είναι συνταγή για κάποιες καταθλίψεις και για κάποιες άλλες όχι. Γνώμη μου. Αν έχεις διαφορετική άποψη, σεβαστή.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Εγώ πιστεύω πως ότι είναι ο βήχας για το κρυολόγημα είναι και η αγχώδης διαταραχές για την κατάθλιψη. Δηλαδή είναι ένα σύμπτωμα της.

  8. #8
    Κάπως έτσι το βιωσα και εγώ, αν και δεν το πολυκαταλαβαινα έπεσα σε κατάθλιψη και σιγά σιγά ήρθαν και οι κρίσεις.
    Όσο για τον ψυχολόγο ρωτάω καθαρά από οικονομική άποψη.
    Δεν είμαι από αυτούς που απορριπτουν την βοήθεια.
    Όταν όμως είναι 40 ευρώ η επίσκεψη και είναι κάθε βδομάδα, δηλαδή 160 το μήνα, όμως εσύ παίρνεις 600 και είσαι με τρία παιδιά, με πανεπιστήμιο και φροντιστήρια,
    Τότε δεν υπάρχουν περιθώρια για πεταμένα λεφτά.

  9. #9
    Ίσως φαίνεται ψυχρό όπως το ρώτησα όμως είναι η πραγματικότητα που ζω.

  10. #10
    Quote Originally Posted by DOMINO View Post
    Κάπως έτσι το βιωσα και εγώ, αν και δεν το πολυκαταλαβαινα έπεσα σε κατάθλιψη και σιγά σιγά ήρθαν και οι κρίσεις.
    Όσο για τον ψυχολόγο ρωτάω καθαρά από οικονομική άποψη.
    Δεν είμαι από αυτούς που απορριπτουν την βοήθεια.
    Όταν όμως είναι 40 ευρώ η επίσκεψη και είναι κάθε βδομάδα, δηλαδή 160 το μήνα, όμως εσύ παίρνεις 600 και είσαι με τρία παιδιά, με πανεπιστήμιο και φροντιστήρια,
    Τότε δεν υπάρχουν περιθώρια για πεταμένα λεφτά.
    Φίλε DOMINO, συνεχίζω να πιστεύω ότι τα 160€ είναι μια πολύ σημαντική επένδυση για σένα αλλά και την οικογένειά σου. Γιατί αν εσύ είσαι καλά τότε και η οικογένειά σου θα είναι καλύτερα. Κατανοώ αυτό που λες. Τα χρήματα δεν περισσεύουν σε κανέναν. Είναι όμως πολύ σημαντικό. Επίσης θα πρέπει να βρεις τον κατάλληλο ψυχοθεραπευτή που σου ταιριάζει. Εγώ αναγκάστηκα να αλλάξω ψυχολόγο. Ένιωθα πώς δε με βοηθούσε με τον τρόπο που είχα εγώ στο μυαλό μου, ένιωθα να βαλτώνω. Μια συνεδρία που μπορεί ψυχρά να την βλέπεις σαν 60 λεπτά κουβέντας και 40€ χαμένα, μπορεί να σου δώσει πολύ μεγαλύτερη δύναμη απ' όση φαντάζεσαι. Μου έχει τύχει να ξεκινήσω την συνεδρία με συναισθήματα παραίτησης, απελπισίας και άρνησης και μέσα σε λιγότερο από 30 λεπτά να νιώθω ότι μπορώ να κάνω θαύματα. Αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου εμπειρία. Αν θελήσεις μπορώ μέσω προσωπικού μηνύματος να σου δώσω τα στοιχεία του ψυχολόγου που εμπιστεύομαι απόλυτα. Έχει πολλές γνώσεις, μεράκι για τη δουλειά του και το κυριότερο θετική αύρα και αισιοδοξία που την μεταφέρει. Προς Θεού δεν επιθυμώ να προσηλυτίσω κανέναν. Αν μπορώ όμως να βοηθήσω, θα το κάνω με χαρά.
    Καλή συνέχεια, καλή δύναμη

Similar Threads

  1. ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
    By Ακροβατης in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 28-02-2011, 15:17
  2. Ψυχολογος
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 09-08-2010, 01:35
  3. Ψυχολογος
    By confused22 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 29-03-2010, 00:18
  4. ψυχολόγος... που?
    By One_world in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 11-01-2010, 22:16
  5. ΚΛΙΝΙΚΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
    By sandy25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-2007, 19:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •