Συμπληρωμα μαγνησίου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Συμπληρωμα μαγνησίου

    Μου είχε γραψει ένα ο καρδιολογος καποια στιγμή. Δεν είχα έλλειψη, μονο λίγο χαμηλή σχετικά η τιμή. Διαβασα ότι τα συμπληρωματα μπορει να είναι επικινδυνα και να προκαλεσουν και αρρυθμίες. Εχει πάρει κανείς συμπληρωμα; Μπορει να γίνει επικινδυνο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Μου είχε γραψει ένα ο καρδιολογος καποια στιγμή. Δεν είχα έλλειψη, μονο λίγο χαμηλή σχετικά η τιμή. Διαβασα ότι τα συμπληρωματα μπορει να είναι επικινδυνα και να προκαλεσουν και αρρυθμίες. Εχει πάρει κανείς συμπληρωμα; Μπορει να γίνει επικινδυνο;
    Οτιδήποτε και να πάρεις όταν ξεπερνάς τα όρια είναι επικίνδυνο. Και το νερό ακόμα σε μεγάλες ποσότητες έχει αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία.

    Παίρνω μαγνήσιο και με βοήθησε πάρα πολύ στην αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού και του άγχους.

    Αν κάνεις χρήση με βάση τα όρια ασφαλείας που σου σύστησε ο ιατρός σου δεν έχεις λόγο να φοβάσαι. Άσε που θα συμβάλλει στη γενικότερη ευεξία σου.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Ο γιατρός μου είπε να παρω το συμπληρωμα για ένα μήνα. Στις εξετάσεις μου όμως το μαγνήσιο δεν ήταν κάτω απο τα όρια του φυσιολογικου,ήταν απλα καπως πεσμενη η τιμή. Εσύ ειχες κάτω απο τα όρια;

    Με ανησυχεί επίσης που το συμπληρωμα περιεχει ανά φακελακι 300 mg το οποιο είναι πάνω κάτω το μαγνήσιο που χρειάζεται ο οργανισμός μας. Αν όμως εγώ φαω και τρόφιμα που περιεχουν μαγνήσιο, σημαίνει πως θα αυξηθεί υπερβολικα το μαγνήσιο στο αίμα μου; Πώς θα καταλαβω δηλαδή κάτι τέτοιο; εσύ παιρνεις καθημερινά;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ο γιατρός μου είπε να παρω το συμπληρωμα για ένα μήνα. Στις εξετάσεις μου όμως το μαγνήσιο δεν ήταν κάτω απο τα όρια του φυσιολογικου,ήταν απλα καπως πεσμενη η τιμή. Εσύ ειχες κάτω απο τα όρια;

    Με ανησυχεί επίσης που το συμπληρωμα περιεχει ανά φακελακι 300 mg το οποιο είναι πάνω κάτω το μαγνήσιο που χρειάζεται ο οργανισμός μας. Αν όμως εγώ φαω και τρόφιμα που περιεχουν μαγνήσιο, σημαίνει πως θα αυξηθεί υπερβολικα το μαγνήσιο στο αίμα μου; Πώς θα καταλαβω δηλαδή κάτι τέτοιο; εσύ παιρνεις καθημερινά;
    Το υπερβολικό μαγνήσιο αποβάλλεται από τον οργανισμό μέσω των νεφρών και των ούρων.

    Εγώ παίρνω 150 με 200 mg τη μέρα και όπως σου είπα με βοήθησε πολύ.

    Αν ο ιατρός σου είπε για ένα μην, τότε απλά θέλει να αναπληρώσει το έλλειμμα που υπάρχει στον οργανισμό σου.

    Δεν νομίζω πως συντρέχει λόγος να αισθάνεσαι κάποια ανησυχία.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν παθαινεις τιποτα απο το μαγνησιο, και ολοι σχεδον οιο ενηλικες ειμαστε deficient σε μαγνησιο.......300 mg δεν ειναι πολλα , λιγα φαγητα περιεχουν μαγνησιο.... τοξικο σε τοσο μικρη δοση δεν γινεται ....ναπαιρνες 2000-3000μγ να σου πω ειναι πολυ....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post

    Δεν νομίζω πως συντρέχει λόγος να αισθάνεσαι κάποια ανησυχία.
    Συμφωνω , γκολντεν ......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Υπαρχει και το φαραμακευτικο mag 2 , σε αμπουλες , τα 20 κανουν καπου 8 ευρω , αλλα εινα εγγυημενο ....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Μου είχε γραψει ένα ο καρδιολογος καποια στιγμή. Δεν είχα έλλειψη, μονο λίγο χαμηλή σχετικά η τιμή. Διαβασα ότι τα συμπληρωματα μπορει να είναι επικινδυνα και να προκαλεσουν και αρρυθμίες. Εχει πάρει κανείς συμπληρωμα; Μπορει να γίνει επικινδυνο;
    Εμενα μου ριχνει την πιεση και μου κανει λιγο ζαλαδα, αλλα οχι παντα. Ειναι ασφαλες, αλλα καλυτερα να εχεις φαει κατι πριν το παρεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εμενα μου ριχνει την πιεση και μου κανει λιγο ζαλαδα, αλλα οχι παντα. Ειναι ασφαλες, αλλα καλυτερα να εχεις φαει κατι πριν το παρεις.
    Νομιζω οτι ειναι ιδεα σου , εμενα δεν μου κανει καμμια παρενεργεια , Ορεστη .......κι εχω τεραστια πειρα απο συμπληρωματα ......μην παιρνεις συμπληρωματα mag , μονο φαρμακευτικα ....... .... το χειροτερο και το φτηνοτερο ειναι της nowfoods .......μην σε παρω και στο λαιμο μου , εσυ ξερεις καλυτερα τον εαυτο σου .....το mag 2 παιρνω .....αμπουλες ....

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Εγώ έχω ήδη υποταση,δεν θελω να πεσει κι άλλο. Και κάτι για μείωση των ανδρογονων και συρρίκνωση όρχεων απο παρατεταμενη χρήση διαβασα.

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Επίσης παρατήρησα ότι άλλαξαν κάπως οσμή τα ούρα μου. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Επίσης παρατήρησα ότι άλλαξαν κάπως οσμή τα ούρα μου. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;
    Eνιωθα λιγο τσουξιμο καποιες φορες που πηρα παραπανω. Δε θυμαμαι για οσμη.

    Παντως απο οτι διαβασα αν δεν εχεις νεφρικη ανεπαρκεια πρεπει να παρεις 5 γραμμαρια για να πεθανεις. Σε νορμαλ ποσοτητες δεν κανει σοβαρες παρενεργειες.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Νομιζω οτι ειναι ιδεα σου , εμενα δεν μου κανει καμμια παρενεργεια , Ορεστη .......κι εχω τεραστια πειρα απο συμπληρωματα ......μην παιρνεις συμπληρωματα mag , μονο φαρμακευτικα ....... .... το χειροτερο και το φτηνοτερο ειναι της nowfoods .......μην σε παρω και στο λαιμο μου , εσυ ξερεις καλυτερα τον εαυτο σου .....το mag 2 παιρνω .....αμπουλες ....
    Δεν ειναι ιδεα μου γιατι μετρησα πιεση 8 με 4.9. Εγω κανονικα εχω 12 με 8.5 πιεση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Δεν ειναι ιδεα μου γιατι μετρησα πιεση 8 με 4.9. Εγω κανονικα εχω 12 με 8.5 πιεση.
    E, τοτε εχεις δικιο ,.......πολυ χαμηλη πιεση .....θα πρεπει να ζαλιζεσαι .....

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Τι ώρα την ειχες μετρησει; Εμενα το φυσιολογικό μου είναι 10 η μεγάλη και 6,5 η μικρή. Εχω υποταση, δεν θα ήθελα να πεσει κι άλλο.


    Προχθες είχα πάρει ένα συμπληρωμα απο power health με σκέτο μαγνήσιο, σήμερα αγορασα το syustenium που έχει μαγνήσιο, καλλιο και βιταμίνη c. Θα με πειραξει να αλλαξω το συμπληρωμα ;
    Εσείς ποιο παιρνετε;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15
    Last Post: 13-01-2020, 23:46
  2. Να πάρω συμπλήρωμα σιδήρου ?
    By Stavrosbmw in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 34
    Last Post: 20-07-2017, 00:13
  3. Συμπλήρωμα πρωτεϊνης
    By Άκης_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 02-06-2014, 14:57
  4. Replies: 13
    Last Post: 12-05-2011, 20:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •