Ευερεθιστο εντερο ΣΕΕ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 139
  1. #1

    Ευερεθιστο εντερο ΣΕΕ

    Καλησπέρα παιδιά ίσως να προυοαρχει ένα παρόμοιο ποστ αλλά έχω την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και 6 χρόνια. Πριν χρόνια όταν ήμουν Τρίτη λυκείου λίγο πριν τις πανελλήνιες με έπιασε ένας έντονος πόνος στη κοιλιά και για μα ανακούφιστω υπήρχε ανάγκη αφοδευσης. Με έπιανε συχνά την ώρα που είχα μάθημα στο σχολείο και πάνω στη ταραχη μου αναηκαζομουν να φύγω από το σχολείο. Πήγα σε γαστρεντερολογο και μου διεγνωσε ότι Πάσχω από σύνδρομο ευερεθιστου εντέρου. Να μην τα πολυλογω, ακολούθησα δίαιτες, έπαιρνα διαφορά φάρμακα αφού είχα φτάσει σε σημείο να μην βγαίνω από το σπίτι γιατί με είχε κύριεψει ο φόβος μην με πιάσει τίποτα την ώρα που είμαι έξω. εν τέλει μειώθηκαν κάπως τα συμπτώματα αλλά δεν είδα οριστική λύση. Άρχισα να ζω με αυτό και και συνιθησα να ζω ετσι. Καταλάβαινα ότι με πήγαινε πίσω στη ζωή μου και δεν μπορούσα να απολαύσω ούτε έναν καφέ με παρέα γιατί ήμουν υπό το φόβο της αποτομης αισθησης αφοδευσης αλλά ούτε και να δώσω χαρά στους περιγυρους μου αλλά ούτε στον ίδιο μου τον εαυτό. Ας μην τα πολυλογω μετά από 6 χρόνια έλαβα την απόφαση να ξαναπάω σε γαστρεντερολογο και να ξεκινήσω από το 0. Πήγα σε γαστρεντερολογο κάναμε τις απαραίτητες εξετάσεις αίματος μέχρι και κωλονοσκοπηση και με βρήκε καθαρό. Τώρα παίρνω κάτι χάπια dicelet δύο την ημέρα. Ο γιατρός μου είπε ότι οργανικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα ούτε με πειράζει κάποια τροφή. Επομένως καταλήγω στο συμπέρασμα ότι είναι καθαρά ψυχολογικό. Έχω παρατηρήσει τον εαυτό μου να μου έρχεται να πάω τουαλέτα όταν μου μιλάει κάποιος ( γλώσσοδιαρροια) και ενώ δεν με ενδιαφέρει αυτό που λέει κάθομαι και τον ακούω για λόγους ευγένειας, 2) όταν αναμένω για να κάνω κάτι για παράδειγμα όταν είμαι σε μια τράπεζα και περιμένω να πληρώσω έναν λογαριασμό η κάτι και έχει πολύ κόσμο πριν από εμένα. 3) όταν είναι να βγω ένα ραντεβού η να πάω για καφέ με κάποιον τον οποίο δεν είμαστε τόσο συχνά μαζί για παράδειγμα έναν μακρινό συγγενή που ήρθε για διακοπές και βγήκαμε για καφέ.

    Θέλω να θέσω κάποια ερωτήματα.
    1) τι πιστεύετε ότι παθαίνω και μου συμβαίνει αυτό; Άγχος στρες μαλακινση στον εγκέφαλο;
    2) υπάρχει πλήρη αντιμετώπιση;
    3) υπάρχουν άλλα άτομα οι οποίοι πάσχουν από το ίδιο πράγμα; ( θα ήθελα αν θέλουν να έρθουν σε επικοινωνία μαζί μου στο ([email protected])
    4) τώρα τελευταία σκέφτομαι να πάω σε ψυχίατρο. Ποια είναι η άποψη σας;

    Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση και μου ενδιαφέρουν οι απαντήσεις σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Οι τάσεις αφόδευσης παραμένουν οι ίδιες;
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  3. #3
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Η συχνότητα της αφοδευσης έχει μειωθεί. Η τάση είναι ίδια από την στιγμή που θα έχω να αντιμετωπίσω Αυτά που έχω παρατηρήσει ότι με προξενουν τάση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    καλησπερα!!ειναι ψυχολογικο δεν θυμαμε ομως πως το λενε....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    337
    Εγω το εχω αυτο απο τα 18 μου και τωρα ειμαι 33!! Ειναι λογω στρες! Οποτε στεναχωρηθω και τολμησω να φαω κατι που επιδεινωνει την κατασταση τρεχω κ δε φτανω!!
    Ευτυχως μπορει να περασουν και τρεις μηνες και να μην εμφανιστει το προβλημα.
    Σε γαστρεντερολογο δεν εχω παει ποτε. Απλα ο παθολογος που με ειδε τοτε, μου γραψε κατι καψουλες τα imodium που σταματουν για την ωρα το προβλημα. Ειδικα οταν ειμαι καπου εξω και πριν φυγω απ το σπιτι εχω επισκεφτει καμποσες φορες την τουαλετα, σιγιυρα θα χρειαστω ενα imodium. Αποφευγω ομως μετα να φαω καποιο γλυκο η να πιω καφε.
    Καποια διαιτα δεν εχω κανει ποτε μου για αυτο θεμα..το μονο σιγουρο ειναι οτι δε φευγει ποτε, οπως μου χει πει ο γιατρός μας. Το χεις εφ ορου ζωης.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Christine View Post
    Εγω το εχω αυτο απο τα 18 μου και τωρα ειμαι 33!! Ειναι λογω στρες! Οποτε στεναχωρηθω και τολμησω να φαω κατι που επιδεινωνει την κατασταση τρεχω κ δε φτανω!!
    Ευτυχως μπορει να περασουν και τρεις μηνες και να μην εμφανιστει το προβλημα.
    Σε γαστρεντερολογο δεν εχω παει ποτε. Απλα ο παθολογος που με ειδε τοτε, μου γραψε κατι καψουλες τα imodium που σταματουν για την ωρα το προβλημα. Ειδικα οταν ειμαι καπου εξω και πριν φυγω απ το σπιτι εχω επισκεφτει καμποσες φορες την τουαλετα, σιγιυρα θα χρειαστω ενα imodium. Αποφευγω ομως μετα να φαω καποιο γλυκο η να πιω καφε.
    Καποια διαιτα δεν εχω κανει ποτε μου για αυτο θεμα..το μονο σιγουρο ειναι οτι δε φευγει ποτε, οπως μου χει πει ο γιατρός μας. Το χεις εφ ορου ζωης.
    Χριστίνα καλησπέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση, κοίταξε προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει λύση και μάλιστα πολλές! Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα το έχω μέχρι τα 33!!!! Μου. Αν ψάξεις σε ξένα Google θα δεις ένα σωρό λύσεις όχι γαστρεντερολογικης φύσης. Θεωρώ ότι πρέπει να ξεπεραστεί πάση θυσία καθώς δεν ζεις τη ζωή σου. Για εμένα καλό είναι να το κοιτάξεις από την αρχή.

  7. #7
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    καλησπερα!!ειναι ψυχολογικο δεν θυμαμε ομως πως το λενε....
    Δεν Βοήθας. Γνωρίζεις κανέναν που είχε τέτοιο θέμα και το ξεπέρασε; Γνωρίζεις λύση; γνωρίζεις κάποια μαρτυρία;;
    Ευχαριστώ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    καλησπερα!!ειναι ψυχολογικο δεν θυμαμε ομως πως το λενε....
    Καλύτερα εφόσον δεν είμαστε ειδικοί ας μην βγάζουμε απευθείας διαγνώσεις. Γιατί που ξέρεις μπορεί χωρίς να το θες να κάνεις ζημία στον άλλον. Δηλαδή μπορεί στην τελική να μην είναι ψυχολογικό να είναι κάτι άλλο και να το αφήσει στην άκρη το πρόβλημα και να χειροτερεύει. Ποτέ δεν ξέρουμε τι μπορεί να ισχύει.
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  9. #9
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Καλύτερα εφόσον δεν είμαστε ειδικοί ας μην βγάζουμε απευθείας διαγνώσεις. Γιατί που ξέρεις μπορεί χωρίς να το θες να κάνεις ζημία στον άλλον. Δηλαδή μπορεί στην τελική να μην είναι ψυχολογικό να είναι κάτι άλλο και να το αφήσει στην άκρη το πρόβλημα και να χειροτερεύει. Ποτέ δεν ξέρουμε τι μπορεί να ισχύει.
    Είναι σίγουρα ψυχολογικό αφού πήγα σε γιατρό και με έβγαλε καθαρό. Αλλά πως θα αντιμετωπίστει ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    337
    Quote Originally Posted by Thomdimi View Post
    Χριστίνα καλησπέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση, κοίταξε προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει λύση και μάλιστα πολλές! Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα το έχω μέχρι τα 33!!!! Μου. Αν ψάξεις σε ξένα Google θα δεις ένα σωρό λύσεις όχι γαστρεντερολογικης φύσης. Θεωρώ ότι πρέπει να ξεπεραστεί πάση θυσία καθώς δεν ζεις τη ζωή σου. Για εμένα καλό είναι να το κοιτάξεις από την αρχή.
    Ευτυχως σε μενα μπορει να περασει αρκετο διάστημα εως κ 4 μηνων και να μη με πιασει.
    Εχω και το αλλο ομως....κρεμμυδι, πιπερια με πειραζουν πολυ! Αερια κυριως.....δυσοσμα...και φουσκωμα..

    Ο γιατρός μας μας λεει οτι δε φευγει....πρεπει να μετριασουμε το αγχος.

    Σε μενα ξεκινησε στην Γ Λυκείου οταν ειχα πολυ διαβασμα κ πιεση.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Christine View Post
    Ευτυχως σε μενα μπορει να περασει αρκετο διάστημα εως κ 4 μηνων και να μη με πιασει.
    Εχω και το αλλο ομως....κρεμμυδι, πιπερια με πειραζουν πολυ! Αερια κυριως.....δυσοσμα...και φουσκωμα..

    Ο γιατρός μας μας λεει οτι δε φευγει....πρεπει να μετριασουμε το αγχος.

    Σε μενα ξεκινησε στην Γ Λυκείου οταν ειχα πολυ διαβασμα κ πιεση.
    Και εμένα από εκεί ξεκίνησε το όλο θέμα. Όμως απορρίπτω το γεγονός ότι δεν υπάρχει ιαση. Αποκλείεται! ?!! Αφού είναι κάτι ψυχολογικό πλέον χρειάζομαστε ίσως και ψυχοθεραπεία...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    337
    Quote Originally Posted by Thomdimi View Post
    Και εμένα από εκεί ξεκίνησε το όλο θέμα. Όμως απορρίπτω το γεγονός ότι δεν υπάρχει ιαση. Αποκλείεται! ?!! Αφού είναι κάτι ψυχολογικό πλέον χρειάζομαστε ίσως και ψυχοθεραπεία...
    Εγω παντως οποτε στρεσαριστω εντονα, πρεπει επειγοντως να παω τουαλετα!

    Ευτυχως που δεν υποφερω συνεχώς απο το συνδρομο. Θα τα χα παιξει!

    Ισως αν τρωγαμε προβιοτικα που κανουν καλο στη ομαλη ρυθμιση του εντερου;;

    Σε γιαουρτι υπαρχουν σιγουρα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Quote Originally Posted by Thomdimi View Post
    Είναι σίγουρα ψυχολογικό αφού πήγα σε γιατρό και με έβγαλε καθαρό. Αλλά πως θα αντιμετωπίστει ?
    Δεν γνωριζω δεν ειμαι ειδικος απλα αν θες πανε σε ενα ψυχολογο
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  14. #14
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Δεν γνωριζω δεν ειμαι ειδικος απλα αν θες πανε σε ενα ψυχολογο
    Πήγα σε ψυχίατρο παιδιά και θα προσπαθήσω να γιατρευτω με ομοιοπαθητικη

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    133
    Εγώ έχω να σου πω πως πάσχω και εγώ από ευερέθιστο έντερο εδώ και πολλά χρόνια από το γυμνάσιο που άρχισαν τα πρώτα άγχοι. Αρχικά οι γιατροί μου έλεγαν για δυσκοιλιότητα και τίποτα σοβαρό να παίρνω κάποια φάρμακα και να τρώω κάποιες συγκέκριμενες τροφές για να με βοηθήσουν...Αλλά οι πόνοι συνεχιζόντουσαν. Από πολύ μικρή από το δημοτικό περίπου άρχισα την ομοιοπαθητική καθώς είχα κυστίτιδες και έτσι αποφάσισα να κάνω ομοιοπαθητική και στο έντερο (μπορώ να σου εγγυηθώ ότι η ομοιοπαθητική με έσωσε και με σώζει ακόμη και από μικρό προβλήματα π.χ. συνεχή κούραση). Θα σου πρότεινα να αρχίσεις ομοιοπαθητική. Θα σε σώσει. Όμως πρέπει και εσύ να βοηθήσεις τον εαυτό σου δηλαδή να σταματήσεις να αγχώνεσαι γιατί τότε θα κάνεις πραγματική θεραπεία και σωματικά και ψυχικά. Όταν έλεγξα το άγχος μου τότε ηρέμησαν και οι πόνοι μου. Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι ψυχίατρο νομίζω ότι μπορείς να τα καταφέρεις μόνη σου και η ομοιοπαθητική θα σε βοηθήσει και σε αυτό.

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ
    By στελιος66 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 09-05-2014, 23:38
  2. Ευερέθιστο έντερο
    By Νελ in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 20
    Last Post: 04-05-2014, 17:36
  3. αγχοσ κ ευερεθιστο εντερο
    By afroxilanthi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 19-03-2014, 19:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •