Κουράστηκα να σωματοποιω το άγχος μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10

    Κουράστηκα να σωματοποιω το άγχος μου

    Καλησπέρα σας.
    Έχω διαγνωστεί με Γαδ και αρρωστοφοβια.Παιρνω θεραπεία με seroxat και Xanax.
    Γενικά στα 12 χρόνια που παλεύω με αυτό είχα πολλά ψυχοσωματικά συμπτώματα.
    Το τελευταίο που αντιμετωπίζω αφορά το εμβόλιο για τον covid.
    Να σας ενημερώσω ότι είμαι υπέρ του εμβολίου.
    Εξάλλου έχω τελειώσει με τις δύο δόσεις του εμβολίου μου.
    Το πρόβλημα ξεκίνησε πριν κάνω την πρώτη δόση.
    Έχτιζα άγχος ότι θα πάθω κάτι σοβαρό μετά την πρώτη δόση.
    Τελικά με χίλια ζόρια την κάνω.
    Τις δύο πρώτες μέρες είχα τις γνωστές παρενέργειες που δεν με αγχωσαν ιδιαίτερα.
    Ενώ για μια ημέρα ειμουν τελείως καλά ξαφνικά άρχισε να με καίει η περιοχή που έγινε το εμβόλιο.
    Μετά με έκαιγε ο ώμος και η περιοχή της καρδιάς.
    Σαν γνήσιος αρρωστοφοβηκος καπάκι πήγα σε καρδιολόγο να κάνω τσεκ.
    Φυσικά δεν είχα τίποτα.
    Μετά επειδή δεν περνούσε κόλλησε το μυαλό μου ότι παθαίνω θρόμβωση στο χέρι.
    Τα συμπτώματα χειροτέρεψαν και επιπλέον είχα και διάφορα πονακια τσιμπήματα στο χέρι.
    Παίρνω τηλέφωνο τον καρδιολόγο μου να τον ρωτήσω εάν είναι θρόμβωση.
    Ενώ μου εξήγησε ο άνθρωπος πως είναι η θρόμβωση (πράγμα που δεν έχω) , μου έφερε ένα παράδειγμα μιας ασθενής του που είχε θρόμβωση στο γόνατο για να μου εξηγήσει καλύτερα.
    Έλα μου ντε όμως εγώ έγινα χειρότερα γιατί δεν πέρασε μισή ώρα που μου το είπε και άρχισε να με καίει το γόνατο!
    Άλλο άγχος εκεί.Μου κράτησε μια μέρα.
    Τέλος πάντων το χέρι καλά κρατούσε και έφτασε η ώρα να κάνω την δεύτερη δόση του εμβολίου.
    Κάνω την δόση και όσο περίμενα στην αναμονή μετά είχα την αίσθηση του κόμπου στον λαιμό.
    Την επόμενη μέρα όλα τα συμπτώματα είχαν φύγει στο χέρι.
    Δυστυχώς μετά από τρεις ημέρες χωρίς συμπτώματα ξαφνικά με πόνεσε σε ένα σημείο και από εκείνη την ώρα μέχρι και τώρα είναι γενικά αδύναμο μυϊκα από τον αγκώνα μέχρι τα δάχτυλα.
    Επίσης με καίει η αριστερή πατούσα.
    Είχα ραντεβού με την ψυχίατρο μου και μου είπε ότι σωματοποιω το άγχος μου στο χέρι.
    Είναι τόσα πολλά που θέλω να γράψω αλλά ήδη σας κούρασα.
    Τόσο δύναμη πια έχει ο εγκέφαλος?
    Όποιος κατάφερε και το διάβασε όλο αυτό τον ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Ευτυχώς και δυστυχώς ναι, τόση δύναμη έχει. Ευτυχώς γιατί μπορείς να το δεις κι απ'την θετική πλευρά ότι μπορείς να ξεπεράσεις πράγματα εφόσον όμως το πιστέψεις. Βέβαια είναι σημαντικό να αποκλειστεί κάτι οργανικό για να πάμε στο ψυχολογικό. Τώρα τι να σου πω για την μυϊκή αδυναμία; Κι εγώ αισθάνομαι περίεργα το πόδι μου και μου περνάει και μένα από το μυαλό το εμβόλιο (έχω κάνει κι εγώ τις δύο δόσεις). Είναι λειτουργικό το χέρι σου ή όχι; Είναι απλά αίσθηση χωρίς να σε εμποδίζει κάπου;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Είναι λειτουργικό ναι, απλά φενεται να κουράζεται πιο πολύ από το δεξί χέρι που δεν έκανα τις ενέσεις εκεί.
    Πχ λουζομουν και τα αριστερό χέρι το αισθανομουν πιο αδύναμο και σαν να με ψιλοποναει.
    Εσένα το πόδι σου πως το αισθάνεσαι?
    Πότε σε έπιασε ?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    10
    και εγω βαρεθηκα να βγαινει το αγχος μου σε διαφορα σημεια του σωματος μου ας πουμε αυτη την περιοδο μου εχει βγει στο εντερο μου εχει κολλησει στο μυαλο οτι εχω προβλημα με αποτελεσμα να αυξανεται υπερβολικα το αγχος και να γινεται χειροτερο.Και αναρωτιεμαι και εγω ο εγκεφαλος γιατι εχει τετοια δυναμη; και τι τροπος υπαρχει να καταπολεμηθει;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Εγώ εδώ και 22 ολόκληρα χρόνια ούτε ένα ούτε δύο, έχω πρόβλημα με την ούρηση, έχω πάει δύο φορές σε ουρολόγο και τίποτα, αυτό το πράγμα μου έχει κάνει να στερηθω πράγματα στην ζωή μου αλλά έχω μάθει πια να ζω με αυτό!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Quote Originally Posted by Vslalex View Post
    Είναι λειτουργικό ναι, απλά φενεται να κουράζεται πιο πολύ από το δεξί χέρι που δεν έκανα τις ενέσεις εκεί.
    Πχ λουζομουν και τα αριστερό χέρι το αισθανομουν πιο αδύναμο και σαν να με ψιλοποναει.
    Εσένα το πόδι σου πως το αισθάνεσαι?
    Πότε σε έπιασε ?
    Αν είσαι δεξιόχειρας λογικό δεν είναι όμως να είναι πιο αδύναμο το αριστερό; Το τελευταίο δίμηνο σαν να μην έχει την ίδια ευαισθησία στην αφή... μάλλον ιδέα μου είναι... έχω και προβλήματα στο αριστερό ισχίο, στη μέση... μπορεί να σχετίζεται...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    22
    Καλησπέρα,

    Εγώ δεν έχω κάποια συμβουλή να σου δώσω. Αυτό που έχω να πω είναι ότι εγώ πριν κανω το εμβόλιο είχα πάθει 3-4 φορές κρίσεις πανικού. Δεν πήγα ποτέ σε ειδικό. Έκανα την πρώτη δόση του εμβολίου και έπαθα αγχώδη διαταραχή. Να συμπληρώσω ότι έχω αρρωστοφοβια.. αρχικά πήγα σε καρδιολόγο και παθολόγο και δεν είχα τίποτα. Έπειτα ξεκίνησα ψυχοθεραπεία.Είμαι στην τρίτη εβδομαδα έχω κάνει 3 συνεδρίες και ακόμα τα συμπτώματα έρχονται και φεύγουν. Επίσης και εγώ έχω πόνο στον ώμο όχι συνέχεια αλλά και αυτό έρχεται και φεύγει. Επίσης μουδιάζουν τα χέρια μου όταν παθαίνω κρίση και κρυώνω. Είναι σε 5 μέρες να κάνω την δεύτερη δόση και ακόμα το δουλεύω μέσα μου.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    27
    Παιδια καλημερα σας. Οντας και γω με ΓΑΔ και αρρωστοφοβια εδω και τουλαχιστον 20 χρονια (Γονεις καθηγητες πανεπιστημίου. πατερα ψυχολογο, μητερα παθολογο, αδελφη καρδιολογο) , παρολαυτα μενω μακρυα και φοβιες και κρισεις συνεχως! Το λεω για οσους τρεχουν σε γιατρους, εγω τους εχω σε οικογενεια και παρολαυτα ειμαι φουλ αρρωστοφοβικη και οτι κιαν μου λενε, καθε εβδομαδα νομιζω οτι εχω κατι διαφορετικο, Η καρδια φυσικα ειναι η αγαπημενη φοβια :P .
    Anyway, εκανα και τις 2 δοσεις εμβολιου. Σε καθε δοση ειχε 2 εβδομαδες πονο στο χερι, μουδιασματα, καψιματα, ολη η αριστερη μερια στην πλατη και σουβλιες. Ειναι απολυτα φυσιολογικο ακομα και 2 εβδομαδες μετα , για οσους εχουν αγχος. Σας το λεω επιβεβαιωμενα. Οπως και να μελανιασει το χερι στο σημειο του εμβολιου αλλα και πιο κατω. Χαλαρωστε οσον αφορα το εμβολιο, καλυτερα που το καναμε , περισσοτερες συμνεπειες θα ειχαμε αν νοσουσαμε μη οντας εμβολιασμενοι.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Nikoleta-Morrison View Post
    Παιδια καλημερα σας. Οντας και γω με ΓΑΔ και αρρωστοφοβια εδω και τουλαχιστον 20 χρονια (Γονεις καθηγητες πανεπιστημίου. πατερα ψυχολογο, μητερα παθολογο, αδελφη καρδιολογο) , παρολαυτα μενω μακρυα και φοβιες και κρισεις συνεχως! Το λεω για οσους τρεχουν σε γιατρους, εγω τους εχω σε οικογενεια και παρολαυτα ειμαι φουλ αρρωστοφοβικη και οτι κιαν μου λενε, καθε εβδομαδα νομιζω οτι εχω κατι διαφορετικο, Η καρδια φυσικα ειναι η αγαπημενη φοβια [emoji14] .
    Anyway, εκανα και τις 2 δοσεις εμβολιου. Σε καθε δοση ειχε 2 εβδομαδες πονο στο χερι, μουδιασματα, καψιματα, ολη η αριστερη μερια στην πλατη και σουβλιες. Ειναι απολυτα φυσιολογικο ακομα και 2 εβδομαδες μετα , για οσους εχουν αγχος. Σας το λεω επιβεβαιωμενα. Οπως και να μελανιασει το χερι στο σημειο του εμβολιου αλλα και πιο κατω. Χαλαρωστε οσον αφορα το εμβολιο, καλυτερα που το καναμε , περισσοτερες συμνεπειες θα ειχαμε αν νοσουσαμε μη οντας εμβολιασμενοι.
    Νικολέτα εγώ που έχω τρεις εβδομάδες μπούκωμα????? Και έπαθα και φαρυγγίτιδα ??? Να πάω σε 2 μέρες να κάνω 2η δόση?.. Ρωτά την οικογένεια..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Έχω σωματοποιησει τα πάντα!
    Εχω υπαρξει με μουδιασμενα ποδια, χερια, με τρεμουλο για μηνες, με πονους σε διαφορετικα μερη καθε φορα, με θολη οραση, ενοχλησεις σχεδον σε καθε μερος του σωματος.
    Οταν ακουσω ο Ταδε επαθε το ταδε και τα πρωτα συμπτωματα ηταν αυτα, την ιδια μερα θα τα παθω.
    Αυτο που εχω καταφερει εως τωρα ειναι να αναγνωριζω οτι αυτα ειναι απλα ψυχοσωματικα και οχι κανονικο προβλημα. Δινω στον εαυτο μου συνηθως 2-3 εβδομαδες. Κ λεω πως αν κατι συνεχισει περα απο αυτες τις εβδομαδες θα παω να το κοιταξω. Στο 90% των περιπτωσεων μεχρι την 3η εβδομαδα εχουν περασει. Οσες φορες χρειαστηκε να δω κατι δοξα τω Θεο αποδειχτηκε οτι ηταν ψυχοσωματικο που απλα επιμενει. Με το που με διαβεβαιωνουν οι γιατροι οτι δεν ειναι κατι, ως δια μαγειας περνανε.
    Συντομα βεβαια βγαζω κατι αλλο, και η ζωη κυλαει ετσι ομορφα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    22
    Και εγώ αυτό έπαθα με το εμβόλιο. Πιο πριν δεν είχα τέτοια θέματα... Άκουγα όμως τόσο καιρό ο ένας έπαθε αυτό ο άλλος έπαθε αυτό και φοβήθηκα πάρα πολύ. Παρόλα αυτά πήγα και το έκανα και έπαθα κρίσεις πανικού και μετά ήρθε η διάγνωση αγχώδης διαταραχή. Αύριο έχω να κάνω 2 δόση και τρέμω... Άσε που έπαθα και φαρυγγίτιδα και κάνω αγωγή και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω το εμβόλιο παράλληλα η όχι. Καμιά συμβουλή??? Ευχαριστώ πολύ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Θα πρεπει να ρωτησεις τον γιατρο σου εαν μπορεις να το κανεις τωρα που εισαι αρρωστη, η εστω τους γιατρους στο εμβολιαστικο κεντρο.

    Ολα θα πανε καλα με το εμβολιο, δεν σου προκαλει αυτο τα συμπτωματα αλλα το αγχος σου. Εχω υπαρξει σε αυτη την θεση δεκαδες φορες. Βαθιες ανασες, ακουγεται κλισε αλλα βοηθουν πολυ!

Similar Threads

  1. Κουράστηκα !
    By mango in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 25-05-2020, 17:48
  2. κουραστηκα
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 30-11-2015, 19:57
  3. κουραστηκα
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 08-09-2013, 06:36
  4. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.
    By Anael in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 12
    Last Post: 27-04-2010, 14:08
  5. κουράστηκα
    By ferro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 78
    Last Post: 24-02-2008, 03:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •