Δεν έχω κάνει τίποτα στην ζωή μου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354

    Δεν έχω κάνει τίποτα στην ζωή μου!

    Δεν έχω κάνει τίποτα στην ζωή μου!! Γνωστή μου έχουν της δουλειές τους, αστυνομικός ο ένας δάσκαλος ο άλλος, εγώ όλο ξάπλα, καφέ και τηλεόραση! Μου έγινε ρουτίνα αυτή η ζωή, η καθημερινότητα, αλλά πολλές φορές με πιάνει μελαγχολία και σκέφτομαι γιατί να μην είναι αλλιώς η ζωή μου πιο δραστήρια με χόμπι, με κάποια δουλειά, όπως τόσοι άλλοι. Αισθάνεστε και εσείς έτσι, ή είμαι ο μόνος;

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Και εγώ έτσι αισθάνομαι. Αλλά θες να αλλάξεις ; Αυτό είναι το θέμα. Η ρουτίνα αυτή γίνεται συνήθεια και μετά είναι δύσκολο να αλλάξει.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Καταρχάς, το ότι βλέπεις άλλους να έχουν τις δουλειές τους ή κάποιοι τις οικογένειές τους, δε σημαίνει απαραίτητα ότι περνούν καλά. Κάθε άνθρωπος έχει τα θέματά του και, επίσης, ποτέ δεν ξέρουμε τι συμβαίνει σε κάθε σπίτι. Η εικόνα έξω πολλές φορές ξεγελάει.

    Όπως και να έχει, όμως έχεις σκεφτεί να κάνεις κάτι; Π.χ. να σπουδάσεις κάτι (ίσως κάτι άλλο σε περίπτωση που έχεις ήδη πτυχίο) ή/και να κάνεις κάποια συγκεκριμένη δραστηριότητα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Deploy View Post
    Καταρχάς, το ότι βλέπεις άλλους να έχουν τις δουλειές τους ή κάποιοι τις οικογένειές τους, δε σημαίνει απαραίτητα ότι περνούν καλά. Κάθε άνθρωπος έχει τα θέματά του και, επίσης, ποτέ δεν ξέρουμε τι συμβαίνει σε κάθε σπίτι. Η εικόνα έξω πολλές φορές ξεγελάει.

    Όπως και να έχει, όμως έχεις σκεφτεί να κάνεις κάτι; Π.χ. να σπουδάσεις κάτι (ίσως κάτι άλλο σε περίπτωση που έχεις ήδη πτυχίο) ή/και να κάνεις κάποια συγκεκριμένη δραστηριότητα;
    Έχω πάει σε δύο ΙΕΚ, όσο για δραστηριότητα δεν ξέρω τι υπάρχει στην περιοχή μου και ντρέπομαι να ρωτήσω, θέλω από την μια να κάνω κίνηση και από την άλλη δεν κάνω, σκέφτομαι επίσης ότι θα αποτύχω σε ότι και να κάνω!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Τα αντικείμενα που σπούδασες σου αρέσουν; Αν όχι, υπάρχει κάτι με το οποίο θα σου άρεσε να ασχοληθείς;

    Γιατί να αποτύχεις; Δεν υπάρχει λόγος να μπαίνεις σε διαδικασία αυτοαξιολόγησης. Αν και, συνήθως όταν ξεκινάμε μια δραστηριότητα, με τον καιρό γινόμαστε καλύτεροι. Το θέμα είναι να βρεις κάτι που σου αρέσει.

  6. #6
    kopela93
    Guest
    Αν πήγες σε δύο ΙΕΚ ,τότε σου μένει να βρεις μια δουλειά
    Και ένα χόμπι για να περνάς καλά τον ελευθερο σου χρόνο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Πόσα χρόνια συμβαίνει αυτό;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Πόσα χρόνια συμβαίνει αυτό;
    Για πιο από όλα ρωτάς;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Να δουλέψεις εννοώ
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Για πιο από όλα ρωτάς;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Να δουλέψεις εννοώ
    Μερική απασχόληση είχα το 2018!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Ωραία θά σού πω κάτι όπως τά έχω δεί από μένα καί από άλλους. Σύμφωνα με τις δικές μου εμπειρίες καί αντίληψη θά μιλήσω μόνο.
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Μερική απασχόληση είχα το 2018!
    Υπάρχουν δύο ενδεχόμενα-λυσεις.
    Υπάρχουν αυτοί που έχουν κολλήσει. Που θέλουν νά δουλέψουν πραγματικά. Αλλά έχουν απογοητευτεί από προηγούμενες δουλειές καί έχουν κυριευτει από συναισθήματα αχρηστιας κ.α.
    Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο στην περίπτωση σου και δεν μπορείς Με τίποτα να ξεπεράσεις τις προηγούμενες δουλειές που είχες καί σού μειναν σαν τραύματα αυτές οι εμπειρίες, πας σέ έναν ψυχολόγο καί τό συζητάς ώστε νά τό λύσεις μέσα σού.
    Αυτό σέ περίπτωση που πραγματικά θέλεις νά εργαστείς καί νιώθεις ότι έχεις κολλήσει.

    Η δεύτερη περίπτωση είναι η περίπτωση που κοιτάς τί κάνουν οι άλλοι, που προχωρανε και συγκρίνεις τόν εαυτό σου Με τους άλλους. Επειδή οι άλλοι δουλεύουνε δεν σημαίνει ότι καί εσύ απαραίτητα πρέπει νά κάνεις ο, τί κάνουν οι άλλοι. Μπορείς νά μήν δουλεύεις καί νά κάθεσαι κιάλλα χρόνια ζώντας Με επιδόματα κεα (ξέρω άτομα που αυτό κάνουν στη ζωή τους).

    Εσύ σε ποια από τις δύο κατηγορίες ανήκεις;
    Είτε θέλεις είτε δεν θέλεις.
    Δεν έχει νόημα να γράφεις στο φόρουμ εδώ και τρία χρόνια πόσο άχρηστος είσαι καί ότι δεν δουλεύεις.
    Αν θέλεις υπάρχουν λύσεις. Αν δεν θέλεις αποδεξου το καί ζησε με τά λίγα.η απόφαση δική σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Η αναβλητικοτητα στη ζωη ειναι μεγαλο θεμα να ξερεις.Το θελω ν ακανω αυτο ...το σκεφτομαι ολη την ωρα...αλλα δεν ξεκιναω να το κανω ποτε ...δεν οδηγει πουθενα.Επισης ειναι αλλο το θεμα χομπι και αλλο το θεμα εργασια.Να βαριεσαι δλδ να εχεις ενα χομπι οκ να το συζητησουμε αλλτο να μην εργαζεσαι καν ειναι θεμα.Καταρχας οικονομικα πως ζεις εαν δεν εργαζεσαι?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Η αναβλητικοτητα στη ζωη ειναι μεγαλο θεμα να ξερεις.Το θελω ν ακανω αυτο ...το σκεφτομαι ολη την ωρα...αλλα δεν ξεκιναω να το κανω ποτε ...δεν οδηγει πουθενα.Επισης ειναι αλλο το θεμα χομπι και αλλο το θεμα εργασια.Να βαριεσαι δλδ να εχεις ενα χομπι οκ να το συζητησουμε αλλτο να μην εργαζεσαι καν ειναι θεμα.Καταρχας οικονομικα πως ζεις εαν δεν εργαζεσαι?
    Με τά επιδόματα.
    Είναι 200το μήνα σύν επίδομα ενοικίου καποιο ποσό. Καί αν μένεις καί σε δικό Σου σπίτι ή σού στέλνουν οι γονείς... όλα αυτά βοηθούν στη διατήρηση τής αδρανειας.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Σορι δεν ξέρω πώς τα βγάζει πέρα ο Αντρέας αλλά τά γράφω σύμφωνα Με άλλες περιπτώσεις που γνωρίζω.

    Πράγματικα αν ήμουν γονιός παιδιού θά τό άφηνα χωρίς χρήματα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Kαταλαβαινεις και μονη σου οτι πρεπει να σταματησει ολο αυτο. Φοβασαι λες την αποτυχια, αλλα εκει βρισκεσαι αυτη τη στιγμη. Δεν χρειαζεται κανα σπουδαιο ταλεντο για παρα πολλες δουλειες. Η ζωη ειναι ομορφη μην την αφηνεις να κυλαει ετσι. Make it worth it.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. εχω κανει δυο αποπειρες στην ζωη μου...
    By hlias1988 in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 12
    Last Post: 11-12-2020, 13:30
  2. Είμαι 23 και δεν έχω κάνει τίποτα σοβαρό με αγορι
    By Lemonpie5 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 485
    Last Post: 11-04-2018, 16:25
  3. Έχω την εντύπωση ότι δεν θα κάνω τίποτα στην ζωή μου.
    By δελφίνι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 53
    Last Post: 18-01-2015, 02:11
  4. τιποτα δεν με κανει να αισθανομαι καλα
    By marianthi567 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 08-08-2011, 22:35
  5. Κανει τιποτα το Ladose?
    By klajdi2 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-02-2009, 05:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •