Άγχος για μελλοντική τύφλωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    4

    Άγχος για μελλοντική τύφλωση

    Καλημέρα. Τον τελευταίο μήνα μου έχει γίνει έμμονη ιδέα το ότι θα τυφλωθώ. Από πολύ μικρή είχα μυγάκια (floaters) στο πεδίο όρασής μου, στα οποία δεν έδινα και μεγάλη σημασία. Μέχρι που βρήκα online ότι αποτελούν σύμπτωμα αποκόλλησης του αμφιβληστροειδούς, εάν συνδιάζονται με διάφορες φλασιές στο οπτικό πεδίο, σαν αυτό που παθαίνεις όταν κοιτάς για πολύ ώρα κατάματα τον ήλιο και μετά αλλάζεις το focus σε κάποιο άλλο αντικείμενο. (συγγνώμη για το λεξιλόγιο, αλλά περνάω αρκετή ώρα σε ξενόγλωσσα forums και έχω ψιλοξεχάσει ελληνικούς όρους) Εγώ έχω και τα 2 συμπτώματα, τις φλασιές κυρίως όταν κοιτάω τέρμα δεξιά από το δεξί μου μάτι. Πήγα σε οφθαλμίατρο και μου είπε ότι έχω αστιγματισμό. Του ανέφερα όλα μου τα συμπτώματα και είπε ότι ίσως είναι από το άγχος. Δεν μου έκανε την εξέταση με τις σταγόνες όπου σου μεγεθύνουν την κόρη γιατί είπε ότι δεν χρειάζεται(έτσι ώστε να μπορέσει να δει αν έχω κάποια πιθανή αποκόλληση). Το μόνο που μου είπε είναι ότι δεν έχω καταρράκτες. Το άγχος μου όμως έγινε χειρότερο, υποφέρω με αυτές τις σκέψεις, γιατί δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς την όρασή μου. Έχω πολλά όνειρα και στόχους οι οποίοι θα καταστραφούν εάν μου συμβεί κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω καν γιατί ποστάρω εδώ, απλά κουράστηκα να ζω με αυτόν τον φόβο και να είναι το μόνο που με απασχολεί και με κάνει να αγνοώ τα πάντα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Koopatroopa
    Εφοσον ο οφθαλμιατρος ειπε οτι εισαι οκ, μπορεις να ηρεμισεις. Εφοσον εχεις πολλα ονειρα και στοχους ασε τις αυθυποβολες και τα ξενογλωσσα φορουμ και κυνηγα τα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εφοσον ο φθαλμιατρος ειπε οτι δεν ειναι παθολογικο αλλα πιθανα ψυχολογικο, σειρα εχει ο ψυχολογος.
    πηγαινε εκει, αυτο που περιγραφεις εχει να κανει με αγχος και αρρωστοφοβια κι οχι με αληθινη παθηση.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Koopatroopa
    Εφοσον ο οφθαλμιατρος ειπε οτι εισαι οκ, μπορεις να ηρεμισεις. Εφοσον εχεις πολλα ονειρα και στοχους ασε τις αυθυποβολες και τα ξενογλωσσα φορουμ και κυνηγα τα.
    Το θέμα είναι ότι φοβάμαι πως ίσως δεν έκανε σωστή διάγνωση. Εννοείται πως είναι γιατρός και δεν ξέρω παραπάνω από αυτόν αλλά δεν μπορώ να ηρεμήσω με τίποτα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εφοσον ο φθαλμιατρος ειπε οτι δεν ειναι παθολογικο αλλα πιθανα ψυχολογικο, σειρα εχει ο ψυχολογος.
    πηγαινε εκει, αυτο που περιγραφεις εχει να κανει με αγχος και αρρωστοφοβια κι οχι με αληθινη παθηση.
    Παίρνω αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά για περίπου ένα χρόνο. Έχω δοκιμάσει 3 ψυχολόγους, ανάμεσα σε αυτούς και έναν ψυχίατρο και κανείς δεν φαίνεται να καταλαβαίνει την αρρωστοφοβία μου και την προσπερνούν :( Γνωρίζω το πρόβλημά μου αλλά οι σκέψεις δεν με αφήνουν τον τελευταίο καιρό. Έχω ξεχάσει πως είναι το να μην νιώθεις άγχος που σε καθηλώνει στο σπίτι και δεν σου επιτρέπει να ζήσεις την ζωή σου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Φίλε τα έχω περάσει στο παρελθόν αλλά είχα μια διαφορά από σένα. Ζητούσα από την αρχή βυθοσκόπηση με μυδριατικό, και δεν έδινα επιλογή να μην μου την κάνει.
    Εξηγούσα πως πάσχω απο ΓΑΔ και ότι δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης απο πλευράς μου, απλά ήθελα την βυθοσκόπηση ως επιβεβαιωτικό στοιχείο.
    Μόνος ένας υποχονδριακός μπορεί να σε νιώσει φίλε!
    Εγώ έλυσα την αρρωστοφοβία μου με συνδυασμό Βενλαφαξίνης+Μιρταζαπίνης. Έχω κόψει το πρωτο φάρμακο εδώ και 7 χρόνια χωρίς σοβαρή υποτροπή.
    Άγχος για την υγεία υπάρχει απλά δεν ξεφεύγει εκτός ελέγχου.

Similar Threads

  1. Αγχος,κριση πανικου,αγχος προσμονης
    By manolis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 01:39
  2. Άγχος εργασίας..πως να διώξω το άγχος???
    By giorgos35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 07-10-2018, 23:53
  3. Άγχος, άγχος και πάλι άγχος..
    By nikos04 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 23:06
  4. ΑΓΧΟΣ πανω στο αγχος
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 11-06-2015, 12:39
  5. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •