Κρίσεις πανικού - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 90 of 90
  1. #76
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    5
    Εγώ επερνα entact 0.2 και zyprexa 6 μήνες, έχω άγχος γενικά, επεισόδια πανικού και θλίψης τελικά !! Από συμπτώματα ξεκίνησαν πριν 4 χρόνια έκτακτες αλλα πλέον έχει γυρίσει σε περίεργη αίσθηση σαν παραισθησία σε κάποια δάκτυλα του χεριού και στο σαγόνι..φυσικά η σκέψη μου είναι μόνιμα στο χειρότερο όλο το 24ωρο. Δεν ξέρω αν με βοήθησαν τα φάρμακα. Το διαχειρίζομουν αλλα δεν μπορώ να πω ότι μου πέρασε κιόλας. Τώρα τα έχω κόψει 2 μήνες και είχα αρχίσει χορό , αλλά τις τελευταίες 2 εβδομάδες είμαι πάλι στο μηδέν. Ανησυχία, στρες, φοβος, ανορεξία από αφορμή τύπου"τώρα γιατί αισθάνομαι έτσι το στόμα μου και τη γλώσσα καθώς μιλάω, μήπως μουδιάζει, μήπως παθαίνω κάτι σοβαρό ?" Ε αυτό ήταν..
    Περνώ valmane χάπια, σταγόνες rescue remedy(τίποτα απόλυτος δεν μου κάνει) και αυτό μου με καθησυχαζει όντως είναι να ξαπλώνω. Αλλά ακόμα κ αυτό είναι πρόβλημα γιατί δεν κάνω τίποτα άλλο!!! Δουλειά, δούλες σπιτιου, ύπνος. Αυτά. Και που πάω για χορό βρίσκω συνέχεια δικαιολογίες στον εαυτό μου να μην πάω και όταν πηγαίνω το αισθάνομαι σαν αγγαρεία και σίγουρα out of my comfort zone. Να μην πω ποοσο έχει επηρεαστεί η σχέση μου από όλο αυτο, είναι περιττό. Η έξοδος για καλοπέραση έχει γίνει ανάμνηση...Τώρα είμαι σε διλλημα να πάω στον ιατρό πάλι, ή να ξεκινήσω cbd oil να δω μηηηπως είναι καλό και με πιάνει και ηρεμεί το μυαλό μου και το σώμα μου..αυτααα. δεν θέλω να δεχτώ ότι δεν καταπολεμάται αυτό πράγμα..κάποτε ήμουν το αλλο άκρο από αυτό που έχω γίνει. Έχω χάσει τον εαυτό μου ,την ξενιασια που ειχα και αυτό με πληγώνει περισσότερο από όλα.

  2. #77
    Quote Originally Posted by jennystau17 View Post
    Εγώ επερνα entact 0.2 και zyprexa 6 μήνες, έχω άγχος γενικά, επεισόδια πανικού και θλίψης τελικά !! Από συμπτώματα ξεκίνησαν πριν 4 χρόνια έκτακτες αλλα πλέον έχει γυρίσει σε περίεργη αίσθηση σαν παραισθησία σε κάποια δάκτυλα του χεριού και στο σαγόνι..φυσικά η σκέψη μου είναι μόνιμα στο χειρότερο όλο το 24ωρο. Δεν ξέρω αν με βοήθησαν τα φάρμακα. Το διαχειρίζομουν αλλα δεν μπορώ να πω ότι μου πέρασε κιόλας. Τώρα τα έχω κόψει 2 μήνες και είχα αρχίσει χορό , αλλά τις τελευταίες 2 εβδομάδες είμαι πάλι στο μηδέν. Ανησυχία, στρες, φοβος, ανορεξία από αφορμή τύπου"τώρα γιατί αισθάνομαι έτσι το στόμα μου και τη γλώσσα καθώς μιλάω, μήπως μουδιάζει, μήπως παθαίνω κάτι σοβαρό ?" Ε αυτό ήταν..
    Περνώ valmane χάπια, σταγόνες rescue remedy(τίποτα απόλυτος δεν μου κάνει) και αυτό μου με καθησυχαζει όντως είναι να ξαπλώνω. Αλλά ακόμα κ αυτό είναι πρόβλημα γιατί δεν κάνω τίποτα άλλο!!! Δουλειά, δούλες σπιτιου, ύπνος. Αυτά. Και που πάω για χορό βρίσκω συνέχεια δικαιολογίες στον εαυτό μου να μην πάω και όταν πηγαίνω το αισθάνομαι σαν αγγαρεία και σίγουρα out of my comfort zone. Να μην πω ποοσο έχει επηρεαστεί η σχέση μου από όλο αυτο, είναι περιττό. Η έξοδος για καλοπέραση έχει γίνει ανάμνηση...Τώρα είμαι σε διλλημα να πάω στον ιατρό πάλι, ή να ξεκινήσω cbd oil να δω μηηηπως είναι καλό και με πιάνει και ηρεμεί το μυαλό μου και το σώμα μου..αυτααα. δεν θέλω να δεχτώ ότι δεν καταπολεμάται αυτό πράγμα..κάποτε ήμουν το αλλο άκρο από αυτό που έχω γίνει. Έχω χάσει τον εαυτό μου ,την ξενιασια που ειχα και αυτό με πληγώνει περισσότερο από όλα.
    Καλημέρα!

    Από προσωπική χρήση του cbd oil θα σου πρότεινα να το ξεκινήσεις. Με βοήθησε σε μεγάλο βαθμό. Δεν μου εξάλειψε τις κρίσεις πανικού, αλλά έχουν μειωθεί αισθητά. Κι επειδή είναι κάτι φυτικό δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις!

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ρε παιδιά στο άκυρο πριν που απλα χάζευα στην δουλειά μου άρχισα να νιώθω ότι σβήνω, ένα σφίξιμο στο κεφάλι ζαλάδα πόνο στο στήθος, δυσφορια γενικά. Υποτίθεται ότι έχουν σταματήσει οι κρίσεις επειδή παίρνω αγωγή και δεν μπορώ να καταλάβω 4ι στο καλό ήταν αυτό. Σκέφτομαι να παρατήσω την δουλειά να τρέξω νοσοκομείο γιατι αμφιβάλλω ότι ήταν κρίση. Πείτε μου ότι έχετε πάθει κάτι σχετικό πλιζ να ηρεμήσω

  4. #79
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    5
    Η κρίση εμφανίζεται με πολλά προσωπα!!
    Πιες ένα χυμό (να σε τονώσει λίγο)
    Και αν αισθάνεσαι πολύ άσχημα απλά πήγαινε στο σπίτι σου να χαλαρώσεις. Εγώ αυτό θα έκανα... Το να πας νοσοκομείο, να περιμένεις ώρες και να δεις ότι όλα είναι οκ δεν θα σε καθησυχάσει πιστευω, θα σου φάει χρόνο και θα σου ρίξει την διάθεση

  5. #80
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Ρε παιδιά στο άκυρο πριν που απλα χάζευα στην δουλειά μου άρχισα να νιώθω ότι σβήνω, ένα σφίξιμο στο κεφάλι ζαλάδα πόνο στο στήθος, δυσφορια γενικά. Υποτίθεται ότι έχουν σταματήσει οι κρίσεις επειδή παίρνω αγωγή και δεν μπορώ να καταλάβω 4ι στο καλό ήταν αυτό. Σκέφτομαι να παρατήσω την δουλειά να τρέξω νοσοκομείο γιατι αμφιβάλλω ότι ήταν κρίση. Πείτε μου ότι έχετε πάθει κάτι σχετικό πλιζ να ηρεμήσω
    Σε άκυρες στιγμές νιώθω κάτι σαν στιιαιο ίλιγγο αν σχετίζεται καθόλου...αλλά μετά αν συνεχίσω να ασχολούμαι και το κάνω 31 στο κεφάλι μου κάτι θα βρω να πάει στραβά [emoji28]

  6. #81
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Angélique View Post
    Καλημέρα!

    Από προσωπική χρήση του cbd oil θα σου πρότεινα να το ξεκινήσεις. Με βοήθησε σε μεγάλο βαθμό. Δεν μου εξάλειψε τις κρίσεις πανικού, αλλά έχουν μειωθεί αισθητά. Κι επειδή είναι κάτι φυτικό δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις!
    Σε τι μορφή σε βοηθάει ?? Σε σταγόνες ?και το περνεις σε συνδιασμό με κάτι ?

  7. #82
    Quote Originally Posted by jennystau17 View Post
    Σε τι μορφή σε βοηθάει ?? Σε σταγόνες ?και το περνεις σε συνδιασμό με κάτι ?
    Ναι, το παίρνω σε μορφή σταγόνας. Δεν το συνδυάζω με κάτι άλλο, καθώς επέλεξα να μην πάρω κάποια φαρμακευτική αγωγή. Βασικά δεν το επέλεξα μονη, επιμένει και η ψυχολόγος μου ότι δεν το χρειάζομαι.
    Πάντως, κάνουν όντως δουλίτσα οι σταγόνες cbd

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Angélique View Post
    Ναι, το παίρνω σε μορφή σταγόνας. Δεν το συνδυάζω με κάτι άλλο, καθώς επέλεξα να μην πάρω κάποια φαρμακευτική αγωγή. Βασικά δεν το επέλεξα μονη, επιμένει και η ψυχολόγος μου ότι δεν το χρειάζομαι.
    Πάντως, κάνουν όντως δουλίτσα οι σταγόνες cbd
    Πραγματικά διάβασα το ποστ σου και τις απαντήσεις σου και είναι σα να βλέπω τον εαυτό μου.. Προσπάθησα να σου στείλω προσωπικό μήνυμα αλλά δυστυχώς δε μπορώ.. Το cbd oil τι ακριβώς είναι?

  9. #84
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Πραγματικά διάβασα το ποστ σου και τις απαντήσεις σου και είναι σα να βλέπω τον εαυτό μου.. Προσπάθησα να σου στείλω προσωπικό μήνυμα αλλά δυστυχώς δε μπορώ.. Το cbd oil τι ακριβώς είναι?
    Κι εγώ είμαι σχετικά καινούρια στο φόρουμ και δεν γνωρίζω πολύ καλά τα κατατόπια του... δεν ξέρω πώς στέλνουμε προσωπικό μήνυμα :P
    Το cbd είναι λάδι κάναβης, στο οποίο έχουν κρατήσει τις φαρμακευτικές του ιδιότητες μόνο.

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Angélique View Post
    Κι εγώ είμαι σχετικά καινούρια στο φόρουμ και δεν γνωρίζω πολύ καλά τα κατατόπια του... δεν ξέρω πώς στέλνουμε προσωπικό μήνυμα :P
    Το cbd είναι λάδι κάναβης, στο οποίο έχουν κρατήσει τις φαρμακευτικές του ιδιότητες μόνο.
    Κι εγώ που είμαι παλιά , επίσης δε ξέρω πως στέλνεις.. το λαδακι έχει παρενέργειες?

  11. #86
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Κι εγώ που είμαι παλιά , επίσης δε ξέρω πως στέλνεις.. το λαδακι έχει παρενέργειες?
    Όχι, δεν μου έκανε καμία απολύτως παρενέργεια. Αντιθέτως, είδα σε σύντομο διάστημα μεγάλη αλλαγή στον ύπνο, που παίζει βασικό ρόλο στη ψυχολογία γενικότερα!

  12. #87
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    2
    Γεια σας, λοιπόν, εγώ είμαι λίγο μικρή είμαι 18 χρόνων και εδώ και ένα χρόνο έχω πάψει να ζω φυσιολογικά. Η ζωή μου πλέον είναι ανησυχίες για την υγεία μου, γιατροί, ταχυπαλμιες και φυσικά η πηγή όλων αυτών των προβλημάτων το άγχος μου. Το άγχος μου έχει χαλάσει την ποιότητα της ζωής μου. Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις μου είμαι καλά αλλά παρόλα αυτά η καρδιά μου δεν είναι καλά. Δεν ξέρω τι να κάνω έχω μιλήσει και με ψυχολόγο αλλά δεν νομίζω να με βοηθήσει. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω....

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Παιδιά καλησπέρα!! Εύχομαι να είστε καλά! Θα ήθελα να ρωτήσω, αν πριν την εκδήλωση μιας κρίσης πανικού νιώθετε κάπως περίεργα. Δηλαδή είστε σε υπερένταση; Νιώθετε οτι κάτι θα σας συμβεί;; Εμένα εχτές με έπιασε ενα επεισόδιο, που μέσα σε 5-7 λεπτά είχε ολοκληρωθεί. Δυστυχώς, επειδή έχω διαγνωστεί με παλινδρόμηση δεν μπορώ πολλές φορές να κατατάξω αν αυτό που παθαίνω είναι επεισόδιο ΓΟΠ ή κρίση πανικού. Εχτές, λοιπόν είχα φάει μεσημεριανό και γλυκο μαζί και έκανα τη χαζομάρα να ξαπλώσω. Σκέφτηκα σε κάποια φάση κάτι θέματα του γραφείου και γενικά ένιωσα μια περίεργη υπερένταση και ένα άγχος, αλλά όχι έντονο άγχος. Ξαφνικά ένιωσα μια πίεση στο σαγόνι, ένα σφίξιμο στο στήθος και έντονη ταχυκαρδία. ΣΗκώθηκα και επειδή φοβήθηκα ένιωσα να μουδιάζουν τα πόδια μου. Αφού έβηξα και προσπάθησα να ηρεμήσω, έπεσαν οι παλμοί μου και συνήλθα. Βέβαια, από εχτές η ψυχολογία μου ειναι και πάλι πεσμένη...αν έχετε να μοιραστείτε κάτι σχετικό θα το εκτιμούσα.

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Το στομαχι σου ειναι κριση πανικου ειναι να τρελαθεισ κ να επανελθεισ το στομαχι κανε κοιλιακουσ κ παρε συμπληρωματα κ κορτιζονη ρωτα γιατρο κοιλιακουσ ραχαιουσ

  15. #90
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    2
    Κοίτα, λογικά ήταν αρχικά το στομάχι σου αλλά μετά λόγω των ενοχλήσεων σε έπιασε και το άγχος και όλα αυτά ανακατεύτηκαν.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •