Αντιμετώπιση ιδεοληψιων.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Χριστίνα είσαι πάντα ευγενική και μετριοπαθής και δεν έχω πολλά να σου πω για το θέμα σου, ωστόσο θεωρώ το σκεπτικό σου πολύ λάθος. Είναι σαν να λες έχω ένα πονάκι στο στέρνο ώρες ώρες, κάτι με πονάει πίσω στην πλάτη κι έχω και μια δύσπνοια, αλλά το αντέχω ακόμα, θα πάω σε γιατρό όταν φτάσω στο απροχώρητο και να πας όταν αρχίσεις τις αιμοπτύσεις και τις κρίσεις άπνοιας και να πέφτεις κάτω από υποξία. Αν έχεις καρκίνο του πνεύμονα 1ου βαθμού θεραπεύεται και μάλιστα σχετικά απλά πλέον στις περισσότερες περιπτώσεις. Αν το αφήσεις και φτάσεις στο 3ο στάδιο για να ζητήσεις ιατρική βοήθεια, τι να σου κάνουν οι γιατροί; Δες τι έχει γίνει και με άλλες περιπτώσεις εδώ μέσα που πολύ δύσκολα θεραπεύονται πλέον εντελώς, γιατί να μην πας να το προλάβεις στην αρχή το πρόβλημα και να ηρεμίσεις;

  2. #17
    Σονια σ ευχαριστώ πολυ για καλά σου λόγια.... Δεν είμαι στο πρωτο στάδιο της Ιψδ... Την έχω από πολυ μικρή... Αλλά από τα 18 έγινε πιο δυσκολη..αναλογος κάθε φορά την ιδεοληψία που θα είχα...τις ξεπερνούσα όλες...τωρα μου εχουν κολλήσει κάποιες ιδεοληψίες λογο άγχους και πιεσης που περασα για ένα προσωπικο μου θέμα.... Έχω μόνο ιδεοληψίες δεν έχω καταναγκασμους... Ουσιαστικά οι σκέψεις με αγχώνουν όταν είναι πιο έντονες... Έχω μιλήσει με ψυχολόγο...απλως έγραψα εδώ στο φόρουμ για να παρω λίγο κουράγιο να μπορέσω να ξεπεράσω και αυτές τις ιδεοληψίες... Στις ψυχικές ασθένειες όπως και να το κανεις υπάρχουν και υποτροπες.. Δεν γίνεται αυτό δυστηχως να το αποφυγεις... Παιδιά ελπίζω να είστε όλοι καλά και να έρθουν για όλους μας καλυτερες μερες

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν εξακολουθείς να μιλάς με ψυχολόγο τώρα που είναι πιο έντονες και να το δουλεύετε, είσαι σε σωστό δρόμο. Αυτός θα σου πει κι αν χρειάζεται να απευθυνθείς σε ψυχίατρο ή κάτι. Όπως το περιέγραφες σε προηγούμενα μηνύματα είχα αποκομίσει την εντύπωση ότι το παλεύεις χωρίς συμβουλή/βοήθεια ειδικού κι αυτό το θεωρώ λάθος.
    Ελπίζω να αισθανθείς καλύτερα σύντομα!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    ... Γιατί δεν είμαι καλα απλά.. Και ζητάω από όσους περασαν και περνουν το ίδιο προβλημα μια συμβουλή... Ευχαριστώ όσους μου είπανε να παω σε κάποιον γιατρό θα το κάνω όταν τα πραγματα θα είναι στο απροχώρητο σε αυτό που εγώ πλεον δεν θα μπορώ να αντέξω με τις δικές μου δυνάμεις.... Αλλά αν εγώ δεν θελω να βοηθησω τον εαυτό μου και σε 10 γιατρους να παω δεν προκειται να γίνω καλα... Και εγώ θέλω να γίνω καλα... Δεν έγραψα εδώ στο φόρουμ για να συμφωνήσει κανεις μαζί μου.. Το έκανα επειδή έχω ανάγκη από συμβουλές ατόμων που περνουν το ίδιο προβλημα... Ελπίζω να είστε καλά και παλι ευχαριστώ όλους..
    Γεια σου Χριστινα , εισαι ευγενης ......σωστο ειναι αυτο που γραφεις , οτι αν δεν θελεις η ιδια να βοηθησεις τον εαυτο σου, δεν θα το κανει κανεις για σενα ........ισως κακως σου εγραψα να πας σεναν γιατρο, σιγουρα τοχεις σκεφτει η ιδια , δεν περιμενες απο εναν τριτο να στο γραψει , και δεν εχω ιδεα απο ΙΔΨ .......

  5. #20
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Γεια σου Χριστινα , εισαι ευγενης ......σωστο ειναι αυτο που γραφεις , οτι αν δεν θελεις η ιδια να βοηθησεις τον εαυτο σου, δεν θα το κανει κανεις για σενα ........ισως κακως σου εγραψα να πας σεναν γιατρο, σιγουρα τοχεις σκεφτει η ιδια , δεν περιμενες απο εναν τριτο να στο γραψει , και δεν εχω ιδεα απο ΙΔΨ .......
    Σ ευχαριστώ για την απάντηση... Να σαι παντα καλά

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Σονια σ ευχαριστώ πολυ για καλά σου λόγια.... Δεν είμαι στο πρωτο στάδιο της Ιψδ... Την έχω από πολυ μικρή... Αλλά από τα 18 έγινε πιο δυσκολη..αναλογος κάθε φορά την ιδεοληψία που θα είχα...τις ξεπερνούσα όλες...τωρα μου εχουν κολλήσει κάποιες ιδεοληψίες λογο άγχους και πιεσης που περασα για ένα προσωπικο μου θέμα.... Έχω μόνο ιδεοληψίες δεν έχω καταναγκασμους... Ουσιαστικά οι σκέψεις με αγχώνουν όταν είναι πιο έντονες... Έχω μιλήσει με ψυχολόγο...απλως έγραψα εδώ στο φόρουμ για να παρω λίγο κουράγιο να μπορέσω να ξεπεράσω και αυτές τις ιδεοληψίες... Στις ψυχικές ασθένειες όπως και να το κανεις υπάρχουν και υποτροπες.. Δεν γίνεται αυτό δυστηχως να το αποφυγεις... Παιδιά ελπίζω να είστε όλοι καλά και να έρθουν για όλους μας καλυτερες μερες
    Γεια σου Χριστίνα. Καταλαβαίνω τι περνάς γιατί στο παρελθόν έχω περάσει και εγώ αυτό το πράγμα που ζεις τώρα. Και εγώ είχα ιδεοληψίες χωρίς ψυχαναγκασμούς και πραγματικά ήταν βασανιστήριο αυτό που ζούσα. Προσπάθησα μόνος μου αρκετά, αλλά χωνόμουν όλο και πιο βαθειά στο πρόβλημα αντί να το ξεπερνάω. Και εκεί αποφάσισα ότι δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω μόνος μου και ζήτησα βοήθεια. Πραγματικά όταν έφυγα από το πρόβλημα ένιωσα τι σημαίνει να είσαι ελεύθερος από εμμονές. Θέλω να ξέρεις ότι η πηγή όλων αυτών είναι το άγχος. Αυτό επηρεάζει μια ορμόνη του εγκεφάλου η οποία μειώνεται και έχεις αυτά τα κολλήματα. Δεν είναι απολύτως τίποτε. Ίσως κάποιος άλλος ανθρώπος να τα κατάφερνε μόνος του εγώ δεν μπόρεσα. Και δεν μετανιώνω που έτρεξα και φώναξα στον γιατρό μου. Δεν είμαι καλά. Σας παρακαλώ βοηθήστε με. Και με βοήθησε πάρα πολύ. Εύχομαι σύντομα να φύγουν όλα και να ηρεμήσεις. Μην φοβάσαι κορίτσι. Δεν είσαι μόνη σου. Όλα καλά θα πάνε. Βρες πράγματα που σου αρέσουν να κάνεις και μην δίνεις σε τροφή σε σκέψεις που σε αγχώνουν. Διώξε το άγχος και όλα θα περάσουν.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    7
    Καλησπέρα σε ολο το forum ,
    Είναι η πρώτη μου δημοσίευση εδώ , δεν γνωρίζω πως θα μπορούσα να στείλω inbox σε κάποιον ή πως να δεχτώ μυνήματα.
    Θα μπορουσε κάποιος σχετικός με το θεμα να μου συστήσει κάποιον γιατρό στην Αθήνα που να ειδικεύεται σε ιδψ (ιδεοληψίες επί το πλείστον) , κατάθλιψη και να γνωρίζει καλά από φαρμακολογία του σήμερα?
    Συγγνώμη και ευχαριστώ !

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Christos37 πρέπει να φτάσεις τις 50 δημοσιεύσεις στο φόρουμ για να λάβεις και να στείλεις ΠΜ.
    Δεν ξέρω απο ιδεοληψίες να σε βοηθήσω, καλωσήρθες πάντως : )

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αντιμετώπιση Άγχους
    By WhyAlwaysMe? in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 22-09-2019, 18:44
  2. Άγχος-αντιμετώπιση
    By Maria10 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 63
    Last Post: 27-08-2019, 01:06
  3. Αντιμετώπιση χωρισμού
    By Marina_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 30-06-2015, 09:38
  4. ΠΕΦΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ
    By Lacrymosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 07-12-2011, 08:48
  5. αντιμετωπιση αγχους
    By αγωνια in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-07-2010, 23:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •