Αμοιβη μη-πραγματοποιημενης συνεδριας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 17 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 241
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713

    Αμοιβη μη-πραγματοποιημενης συνεδριας

    Με αφορμη την εν λογω "Ερωτηση της εβδομαδας" https://www.psychology.gr/forum/thre...B3%CE%BF%CF%85 και τη δημοσκοπηση https://www.psychology.gr/dimoskopis...syxologou.html

    εχει πληρωσει ποτε καποιος απο εσας για συνεδρια ψυχοθεραπειας η οποια ποτέ δε συνεβη?
    Αν ναι, ειχατε προειδοποιηθει απο την αρχη της συνεργασιας οτι θα συνεβαινε αυτο? Ειχατε συμφωνησει?
    Συνεχισατε τις επισκεψεις στον ιδιο επαγγελματια και τι αποψη σχηματισατε για αυτον μετα απο τετοιο αιτημα?

    Αν οχι, ετυχε ποτε να ακουσετε για ψυχολογο που ζητησε χρηματα για υπηρεσια την οποια δεν παρειχε?

    Ομοιως, ετυχε ποτε ΟΠΟΙΣΔΗΠΟΤΕ επαγγελματιας ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ειδικοτητας να σας ζητησει χρηματα για υπηρεσια ή προιον το οποιο ποτε δε λαβατε, επειδη ακυρωσε το ραντεβου σας?
    Αντιστοιχα, εχει προσφερει ποτε δωρεαν την υπηρεσια του ενας επαγγελματιας, επειδη ο ιδιος ακυρωσε το προηγουμενο ραντεβου με πελατη του?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Με αφορμη την εν λογω "Ερωτηση της εβδομαδας" https://www.e-psychology.gr/forum/th...B3%CE%BF%CF%85 και τη δημοσκοπηση https://www.e-psychology.gr/dimoskop...syxologou.html

    εχει πληρωσει ποτε καποιος απο εσας για συνεδρια ψυχοθεραπειας η οποια ποτέ δε συνεβη?
    Αν ναι, ειχατε προειδοποιηθει απο την αρχη της συνεργασιας οτι θα συνεβαινε αυτο? Ειχατε συμφωνησει?
    Συνεχισατε τις επισκεψεις στον ιδιο επαγγελματια και τι αποψη σχηματισατε για αυτον μετα απο τετοιο αιτημα?

    Αν οχι, ετυχε ποτε να ακουσετε για ψυχολογο που ζητησε χρηματα για υπηρεσια την οποια δεν παρειχε?

    Ομοιως, ετυχε ποτε ΟΠΟΙΣΔΗΠΟΤΕ επαγγελματιας ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ειδικοτητας να σας ζητησει χρηματα για υπηρεσια ή προιον το οποιο ποτε δε λαβατε, επειδη ακυρωσε το ραντεβου σας?
    Αντιστοιχα, εχει προσφερει ποτε δωρεαν την υπηρεσια του ενας επαγγελματιας, επειδη ο ιδιος ακυρωσε το προηγουμενο ραντεβου με πελατη του?
    Εγω οταν χανω μια συνεδρια την πληρωνω ειτε την αναπληρωνω. Αποδειξη κοβεται κανονικα. Υπαρχει ενα συμβολαιο ας πουμε. Δεν επηρεαστηκε η γνωμη μου αρνητικα. Οταν καποιος εχει γραφειο δε γινεται να μην πληρωθει. Εστω και 2 ευρω ο θεραπευομενος πρεπει να τα δινει.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Εγω οταν χανω μια συνεδρια την πληρωνω ειτε την αναπληρωνω. Αποδειξη κοβεται κανονικα. Υπαρχει ενα συμβολαιο ας πουμε. Δεν επηρεαστηκε η γνωμη μου αρνητικα. Οταν καποιος εχει γραφειο δε γινεται να μην πληρωθει. Εστω και 2 ευρω ο θεραπευομενος πρεπει να τα δινει.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Αλλο να την αναπληρωσεις, αλλο να τη χρεωθεις στην τιμη της πραγματοποιημενης συνεδριας.
    Επισης, αλλο τα χ € για τη χαμενη ας πουμε ωρα εργασιας και αλλο τα 50€ για μια ωρα κατα την οποια ο θεραπευτης δε σου προσεφερε κανενα εργο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Αλλο να την αναπληρωσεις, αλλο να τη χρεωθεις στην τιμη της πραγματοποιημενης συνεδριας.
    Επισης, αλλο τα χ € για τη χαμενη ας πουμε ωρα εργασιας και αλλο τα 50€ για μια ωρα κατα την οποια ο θεραπευτης δε σου προσεφερε κανενα εργο.
    Υπαρχει ενα συμβολαιο στη δικη μου περιπτωση τουλαχιστον και πρεπει να τηρειται.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Υπαρχει ενα συμβολαιο στη δικη μου περιπτωση τουλαχιστον και πρεπει να τηρειται.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Οκ δεκτο εφοσον το γνωριζες εξαρχης και το δεχτηκες

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Οκ δεκτο εφοσον το γνωριζες εξαρχης και το δεχτηκες
    Οντως πρεπει να εχει συμφωνηθει απο την αρχη.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Παιδιά αν υπάρχει συμβόλαιο, πρέπει να τηρούνται τα συμφωνηθέντα. Επίσης αν ο ψυχολόγος θέλει να πάρει τα λεφτά του πίσω ΝΟΜΙΜΑ, πρέπει να έχει κόψει αποδείξεις (έστω ανεξόφλητες).

    Απαγορεύεται να ζητά κάτι πέρα της νόμιμης αμοιβής του και κάτι που δεν υπάρχει στους κανόνες του συμβολαίου.

    Και απαγορεύεται να ζητά "μαύρα λεφτά" γενικά.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Παιδιά αν υπάρχει συμβόλαιο, πρέπει να τηρούνται τα συμφωνηθέντα. Επίσης αν ο ψυχολόγος θέλει να πάρει τα λεφτά του πίσω ΝΟΜΙΜΑ, πρέπει να έχει κόψει αποδείξεις (έστω ανεξόφλητες).
    Ποιος τυπος χαρακτηρα υπογραφει τετοιο συμβολαιο?

    Κατερινα, στη δικη σου περιπτωση ειχαν υπογραψει οι γονεις σου οταν ξεκινησες ανηλικη σε παιδοψυχολογο?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Κάνω μια δουλειά που μοιάζει λίγο στην διαδικασία με αυτή του ψυχολόγου (άσχετο αντικείμενο προφανώς) οπότε έχω να κάνω καθημερινά με ανθρώπους και ραντεβού που ακυρώνονται κτλ.

    Δεν υπάρχει τίποτα πιο εκνευριστικό από ένα ραντεβού που ακυρώνεται τελευταία στιγμή και ξαφνικά βρίσκεσαι στη μέση του ωραρίου σου να κοιτάς το ταβάνι. Δεν υπάρχει τίποτα πιο εκνευριστικό από το να μην μπορείς να υπολογίσεις ούτε κατά προσέγγιση το εισόδημα του μήνα σου γιατί αυτό εξαρτάται άμεσα από τις ακυρώσεις. Επίσης υπάρχουν άνθρωποι που αυτό το έχουν σύστημα, που δεν μπορούν να μπουν σε κανένα πλαίσιο προγραμματισμού και να αναλάβουν καμιά ευθύνη.

    Όταν μιλάμε για την τελευταία περίπτωση αυτών που το κάνουν συστηματικά και με το παραμικρό, προσωπικά σταματώ την συνεργασία. Για τους υπόλοιπους εφαρμόζω πια το εξής : αν ακυρωθεί ραντεβού από την πλευρά μου, το αναπληρώνω όπως και να έχει. αν ακυρωθεί με ευθύνη του άλλου για κάποια σοβαρή αιτία (ασθένεια πχ) το παραβλέπω και δεν ασχολούμαι και προσπαθώ αν μπορώ να το αναπληρώσω κάποια άλλη στιγμή. Αν όμως ακυρωθεί ραντεβού γιατί "δεν έχω όρεξη σήμερα", "μου έτυχε μια άλλη υποχρέωση", "με πονάει η φτέρνα μου" τότε το χρεώνω κανονικά σα να έγινε. Και αυτή τη συμφωνία την κάνω από την αρχή. Γιατί θεωρώ ανεύθυνη και χωρίς σεβασμό αυτή τη στάση του να χαλάς το πρόγραμμα του άλλου ο, τι ώρα σου καπνίσει κοιτώντας μόνο τον εαυτό σου και τις δικές σου ανάγκες. Δεν μπορώ κάθε τρεις και λίγο να χαλάω όλο το πρόγραμμα μου για να αναπληρώνω ώρες σε ανθρώπους που δεν με σέβονται, ούτε μπορώ να χάνω λεφτά εξαιτίας τους. Άρα για μένα μια καλή και ξεκάθαρη συμφωνία από την αρχή είναι απαραίτητη.

    Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο βρίσκω πολύ λογικό ο ψυχολόγος να θέλει να πληρωθεί για την ώρα που τον δέσμευσες και δεν πήγες. Οτι μπορεί να τύχει κάτι κάποια στιγμή ανθρώπινα είναι λογικό και εκεί θα περιμένω να με καταλάβει. Αν αυτό είναι κάτι που επαναλαμβάνεται πάντως θεωρώ πολύ λογικό να θέλει να εξασφαλίσει την θέση σου.

    Προσωπικά δεν έχω μεγάλη εμπειρία με ψυχολόγους, σε έναν που πήγα πάντως είχαμε μια πολύ ξεκάθαρη σχέση σε αυτό το κομμάτι. Αν σου ακυρώσω τελευταία στιγμή θα πληρώσω την επίσκεψη σαν να έγινε. Αν είναι κάτι που το έχουμε κουβεντιάσει προηγουμένως, προγραμματισμένες διακοπές πχ που θα λείπω, εκεί συζητάμε πως θα αναπληρώσουμε τις ώρες. Έτυχε κάποια στιγμή να ακυρώσω ραντεβού πάντως και να τον ειδοποιήσω την προηγούμενη μέρα και μου την είπε. Συμφωνήσαμε πως επειδή ήταν η μοναδική φορά που το είχα κάνει, δεν θα με χρέωνε αλλα μου ξεκαθάρισε πως θα το έκανε αν επαναλαμβανόνταν. Δεν επαναλήφθηκε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ποιος τυπος χαρακτηρα υπογραφει τετοιο συμβολαιο?

    Κατερινα, στη δικη σου περιπτωση ειχαν υπογραψει οι γονεις σου οταν ξεκινησες ανηλικη σε παιδοψυχολογο?
    Δεν υπογραφουμε συμβολαιο. Η συμφωνια ειναι προφορικη. Προκειμενου να κυλησουν ολα ομαλα στη θεραπεια πρεπει να τηρουνται ολα, ακομα και η πληρωμη αναλογα με το τι εχει συμφωνησει καποιος.

  11. #11
    Ομολογώ πως πρώτη φορά το ακούω αυτό, αλλά θυμάμαι πως μια φίλη μου παλαιότερα είχε ακυρώσει μια συνέδρια και της είπε η ψυχολόγος να την πλήρωσεί κανονικά. Η κοπέλα τσατιστηκε και δεν ξαναπήγε, αλλά τώρα που το σκέφτομαι έχει κάποιο νόημα, γιατί όντως αυτή έχει έναν θέμα με τον προγραμματισμο και της είχε αλλάξει αρκετές φορές προηγούμενες συνεδρίες (ώρα, μέρος κλπ). Γενικά πάντως πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να συμφωνηθει από την αρχή τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δεν υπάρχει τίποτα πιο εκνευριστικό από το να μην μπορείς να υπολογίσεις ούτε κατά προσέγγιση το εισόδημα του μήνα σου γιατί αυτό εξαρτάται άμεσα από τις ακυρώσεις. Επίσης υπάρχουν άνθρωποι που αυτό το έχουν σύστημα, που δεν μπορούν να μπουν σε κανένα πλαίσιο προγραμματισμού και να αναλάβουν καμιά ευθύνη.
    Οκ πραγματι ισχυει αυτο.
    Παμε ομως πρακτικα στην επαγγελματικη σχεση ψυχολογου(που θελει επισης να αποκαλειται θεραπευτης) με πελατη(ψυχικα ασθενη)
    Ο ψυχολογος εχει να κανει με ανθρωπους που υποφερουν απο διαφορες διαταραχες οπως καταθλιψη(με πληθωρα συμπτωματων που καταβαλλουν τον ασθενη), αγχωδη διαταραχη, κοινωνικη φοβια, ψυχαναγκασμους, ψυχωτικα επεισοδια, μανιες, συστολη πολλων ειδων για πολυαριθμα θεματα και καταστασεις...
    Εχουμε λοιπον εναν ασθενη με κοινωνικη διαταραχη και κρισεις πανικου που χανει μια συνεδρια γιατι κατερρευσε(παραδειγμα)
    Ο ψυχολογος ανεγγιχτος συναισθηματικα, ζηταει τα 50€ για τη συνεδρια που δεν εγινε.
    Στη μεθεπομενη προγραμματισμενη συνεδρια που ακολουθει, ο ψυχολογος προσπαθει να ανακουφισει τον πελατη(ψυχικα ασθενη) απο σεψεις και συναισθηματα που του προκαλουν αγχος για τις συνεπειες μιας πραξης του που ειχε αιτιο την ΨΥΧΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ.

    Βλεπει κανεις το παραλογο του πραγματος???

    Μιλαμε για ανθρωπους που μπορει να μη βγαινουν απο το σπιτι καθολου, παρα μονο για συνεδριες, ανθρωπους που παθαινουν κρισεις πανικου, μπορει να εχουν αγοραφοβια, πληθωρα συμπτωματων που να συντελεσουν στο να χασουν καποια συνεδρια.
    Αλλα στη χαμενη συνεδρια ο ψυχολογος θελει τα 50 του € παρολο που δεν τα δουλεψε, ενω στην πραγματοποιημενη συνεδρια συζηταει για το αγχος του πελατη(ασθενους.......)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Savatage καλά κάνει ο ψυχολόγος και παιρνει τα χρηματα. Ο ασθενής πρέπει να καταλάβει εμπρακτα πως συνεπειες εχει και γι αυτα που δςν κάνει, οχι μονο γι αυτα που κάνει. Προσωπικά δεν ςχω πληρώσει για συνεδρια που εχασα γιατι ηξερα πως θα πληρωνα και μαζευα τα κομμάτια μ και πήγαινα. Σε φαση αρνησης κ σε φασεις που πιστευα πως τρελος ήταν ο θεραπευτης κ όχι εγω. Εχει τυχει να ειμαι με πυρετο κ χάλια κ δεν δέχτηκε τα χρηματα γιατι κ ηξερε τα οικονομικά μ κ ηξερε οτι δεν ελειψα λόγω της ασθένειας.

    Πιστευω πως η συμφωνία βοηθά επειδή πολλές ασθενιες κ διαταραχές κάνουν τον ανθρωπο ανευθυνο κ αναβλητικό. Ειναι κίνητρο. Βεβαια δς σημαίνει πως ολοι το κάνουν με καλή προθεση κ δεν συγχωρουν ουτε τον πυρετο...

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Πιστευω πως η συμφωνία βοηθά επειδή πολλές ασθενιες κ διαταραχές κάνουν τον ανθρωπο ανευθυνο κ αναβλητικό. Ειναι κίνητρο. Βεβαια δς σημαίνει πως ολοι το κάνουν με καλή προθεση κ δεν συγχωρουν ουτε τον πυρετο...
    Δεν εχω ακυρωσει ποτε συνεδρια, αλλα οχι απο φοβο οτι θα πεταξω τα χρηματα μου χωρις να λαβω τιποτα. Τις θεωρουσα και τις θεωρω πολυ σημαντικες και χρησιμες και πηγαινω με απολυτη επιγνωση του τι προσπαθουμε να κανουμε εκει.

    Αν ομως ειχα κρισεις πανικου και με επιανε μια πολυ εντονη πριν παω σε συνεδρια, λογω αγοραφοβιας ή κοινωνικης φοβιας πχ, δε θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα να θεωρηθει ανευθυνοτητα και αναβλητικοτητα.
    Ομοιως και για αλλα περιστατικα που σε μενα δε συμβαινουν αλλα θα μπορουσαν σε εκατονταδες αλλους ασθενεις.
    πχ Ψυχωτικος που ξαφνικα νομιζει οτι τον κυνηγα η μαφια, καταθλιπτικος που δεν μπορει να παρει τα ποδια του και κλαιει απαρηγορητος και δε λειτουργει καν η μνημη του για να εχει τον αναλογο υπευθυνο προγραμματισμο και τοσα αλλα πιθανα σεναρια.

    Ο χρονος του ψυχολογου δεν ειναι σημαντικοτερος απο του γιατρου, του καθηγητη, του προπονητη κ.ά. Ομως εχετε ακουσει να κανουν και αυτοι τετοιες συμφωνιες και να ζητουν τα χρηματα που δε δουλεψαν?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Οκ πραγματι ισχυει αυτο.
    Παμε ομως πρακτικα στην επαγγελματικη σχεση ψυχολογου(που θελει επισης να αποκαλειται θεραπευτης) με πελατη(ψυχικα ασθενη)
    Ο ψυχολογος εχει να κανει με ανθρωπους που υποφερουν απο διαφορες διαταραχες οπως καταθλιψη(με πληθωρα συμπτωματων που καταβαλλουν τον ασθενη), αγχωδη διαταραχη, κοινωνικη φοβια, ψυχαναγκασμους, ψυχωτικα επεισοδια, μανιες, συστολη πολλων ειδων για πολυαριθμα θεματα και καταστασεις...
    Εχουμε λοιπον εναν ασθενη με κοινωνικη διαταραχη και κρισεις πανικου που χανει μια συνεδρια γιατι κατερρευσε(παραδειγμα)
    Ο ψυχολογος ανεγγιχτος συναισθηματικα, ζηταει τα 50€ για τη συνεδρια που δεν εγινε.
    Στη μεθεπομενη προγραμματισμενη συνεδρια που ακολουθει, ο ψυχολογος προσπαθει να ανακουφισει τον πελατη(ψυχικα ασθενη) απο σεψεις και συναισθηματα που του προκαλουν αγχος για τις συνεπειες μιας πραξης του που ειχε αιτιο την ΨΥΧΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ.

    Βλεπει κανεις το παραλογο του πραγματος???

    Μιλαμε για ανθρωπους που μπορει να μη βγαινουν απο το σπιτι καθολου, παρα μονο για συνεδριες, ανθρωπους που παθαινουν κρισεις πανικου, μπορει να εχουν αγοραφοβια, πληθωρα συμπτωματων που να συντελεσουν στο να χασουν καποια συνεδρια.
    Αλλα στη χαμενη συνεδρια ο ψυχολογος θελει τα 50 του € παρολο που δεν τα δουλεψε, ενω στην πραγματοποιημενη συνεδρια συζηταει για το αγχος του πελατη(ασθενους.......)
    Καταλαβαίνω αυτό που λες οτι έχει κάποια βάση ούτε έχω περάσει ποτέ από φάση με κρίσεις πανικού κτλ οπότε είμαι έξω από τον χορό όπως καταλαβαινείς κι ίσως κρίνω αυστηρά.

    Συμφωνώ όμως με αυτό που γράφει κι η kutchunie πιο πάνω οτι είναι ανάληψη ευθύνης. Σκέψου ότι ίσως είναι και μέρος της θεραπείας να μπορεί να αναλάβει ο θεραπευόμενος αυτή την ευθύνη των ραντεβού. Όλα στην ζωή μας έχουν συνέπειες και αυτό κάπως πρέπει να γίνει κατανοητό στην διάρκεια της θεραπείας ειδικά σε ανθρώπους που δυσκολεύονται.

    Δεν μιλώ φυσικά για ακραίες περιπτώσεις όπου μπορεί να συμβεί κάτι έκτακτο ή να αρρωστήσεις. Εκεί εννοείται ότι οφείλει ο θεραπευτής να δείξει κατανόηση αλλά η ψυχοθεραπεία είναι δέσμευση στον εαυτό μας κυρίως, αν δεν μπορούμε να κρατήσουμε ούτε τα ραντεβού πώς θα μπορέσουμε να μείνουμε πιστοί στην προσπάθεια;

Page 1 of 17 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ακύρωση συνεδρίας και αμοιβή ψυχολόγου
    By NikosD. in forum Η ερώτηση της εβδομάδας
    Replies: 25
    Last Post: 12-01-2020, 13:10
  2. ψυχολογο ή ψυχίατρο και με τι αμοιβή?
    By grammen2479 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 29-01-2015, 15:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •