Γενικευμένη διαταραχή άγχους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    13

    Γενικευμένη διαταραχή άγχους

    Καλησπέρα σας και καλό μήνα!
    Ήθελα πολύ να μιλήσω με όσους πάσχουν από διαταραχή άγχους και φοβίες.
    Έχω όλη μέρα άγχος και αρνητικές σκέψεις.
    Έχω παραιτηθεί από τη δουλειά έχασα τις φίλες μου (εξαφανίστηκαν όταν “αρρώστησα”) φοβάμαι να μείνω μόνη μου.
    Κάνω θεραπεία με Zoloft 50mg και xanax ένα χρόνο περίπου.
    Δεν βλέπω βελτίωση όμως Μόνο με τα xanax κοιμάμαι μεσημέρι και βράδυ.
    Τι άλλο μπορώ να κάνω;!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Δυστυχώς ειναι πολυ δυσκολη η ΓΑΔ, αυτο που προτεινουν ολοι ειναι η ψυχοθεραπεία αλλα απο οτι φαίνεται και εδω μεσα δεν εχει θεαματικα αποτελέσματα αλλιως ολοι θα ειχαμε γινει καλα. Σε μια έρευνα που διαβαζα για την πορεια προγνωσης της ΓΑΔ, ελεγε οτι μετα απο 12 χρονια το 60% ηταν χωρις συμπτωματα και μετα απο 22 χρονια το 80%. Υπομονη και επιμονη.
    Last edited by worryfree; 02-02-2023 at 22:55.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Fivifab View Post
    Καλησπέρα σας και καλό μήνα!
    Ήθελα πολύ να μιλήσω με όσους πάσχουν από διαταραχή άγχους και φοβίες.
    Έχω όλη μέρα άγχος και αρνητικές σκέψεις.
    Έχω παραιτηθεί από τη δουλειά έχασα τις φίλες μου (εξαφανίστηκαν όταν “αρρώστησα”) φοβάμαι να μείνω μόνη μου.
    Κάνω θεραπεία με Zoloft 50mg και xanax ένα χρόνο περίπου.
    Δεν βλέπω βελτίωση όμως Μόνο με τα xanax κοιμάμαι μεσημέρι και βράδυ.
    Τι άλλο μπορώ να κάνω;!
    Τα Ζαναξ ειναι αποτελεσματικα σε ολους για το αγχος. Τα αντικαταθλιπτικα ομως δεν πιανουν παντα. Ρωτα τον γιατρο σου αν μπορεις να δοκιμασεις καποια αλλη αγωγη εναντι του Ζολοφτ, αν δεν βλεπεις διαφορα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Δυστυχώς ειναι πολυ δυσκολη η ΓΑΔ, αυτο που προτεινουν ολοι ειναι η ψυχοθεραπεία αλλα απο οτι φαίνεται και εδω μεσα δεν εχει θεαματικα αποτελέσματα αλλιως ολοι θα ειχαμε γινει καλα. Σε μια έρευνα που διαβαζα ελεγε οτι μετα απο 12 χρονια το 60% ηταν χωρις συμπτωματα και μετα απο 22 χρονια το 80%. Υπομονη και επιμονη.
    Δεν έχω δοκιμάσει ψυχοθεραπεία και πρέπει να ξεκινήσω μήπως επανέλθω.
    Πριν τη ΓΑΔ ήμουν άνθρωπος αισιόδοξος με πολλά ενδιαφέροντα και φίλους.
    Ευχαριστώ για την κατανόηση [emoji1317]

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Τα Ζαναξ ειναι αποτελεσματικα σε ολους για το αγχος. Τα αντικαταθλιπτικα ομως δεν πιανουν παντα. Ρωτα τον γιατρο σου αν μπορεις να δοκιμασεις καποια αλλη αγωγη εναντι του Ζολοφτ, αν δεν βλεπεις διαφορα.
    Μόλις ξύπνησα από τον μεσημεριανό ύπνο με xanax προς το παρόν ακόμα ήρεμη..
    Γνωρίζεις κάποια άλλη αγωγή αποτελεσματική έναντι του ζολοφτ -Θα πάω και στην γιατρό μου -αλλά αν γνωρίζει κάποιος ή είδε διαφορά με αλλά φάρμακα θα ήθελα να μου πει..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Υπόψη ότι το χρόνιο άγχος μπορεί να οδηγήσει σε κατάθλιψη οπότε πρέπει να επιστρατευσεις όλες σου τις δυβαμεις και να το αντιμετωπίσεις τώρα που είναι νωρίς. κοίτα το ενδεχόμενο να συζητήσεις με το γιατρό σου τυχών αλλαγή αγωγής... ειναι δύσκολα τα αντικαταθλιπτικα ως που να βρεις το κατάλληλο.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Υπόψη ότι το χρόνιο άγχος μπορεί να οδηγήσει σε κατάθλιψη οπότε πρέπει να επιστρατευσεις όλες σου τις δυβαμεις και να το αντιμετωπίσεις τώρα που είναι νωρίς. κοίτα το ενδεχόμενο να συζητήσεις με το γιατρό σου τυχών αλλαγή αγωγής... ειναι δύσκολα τα αντικαταθλιπτικα ως που να βρεις το κατάλληλο.
    η διάγνωση προς το παρόν είναι ΓΑΔ και υποτροπιαζουσα κατάθλιψη
    Πάνε πακέτο αυτά από προσωπική εμπειρία μιλάω [emoji17]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Fivifab View Post
    Καλησπέρα σας και καλό μήνα!
    Ήθελα πολύ να μιλήσω με όσους πάσχουν από διαταραχή άγχους και φοβίες.
    Έχω όλη μέρα άγχος και αρνητικές σκέψεις.
    Έχω παραιτηθεί από τη δουλειά έχασα τις φίλες μου (εξαφανίστηκαν όταν “αρρώστησα”) φοβάμαι να μείνω μόνη μου.
    Κάνω θεραπεία με Zoloft 50mg και xanax ένα χρόνο περίπου.
    Δεν βλέπω βελτίωση όμως Μόνο με τα xanax κοιμάμαι μεσημέρι και βράδυ.
    Τι άλλο μπορώ να κάνω;!
    Γειά σου
    Δύο πράγματα πρέπει να κάνεις/κάνουμε για να βγούμε απο τον βάλτο.
    Το ένα είναι να βρούμε στην σωστή αγωγή για εμάς και το δεύτερο να ξαναρχίσουμε δουλειά ή κάτι δημιουργικό που να μας αποφέρει χρήματα και να νοηματοδοτει την καθημερινότητά μας,και να επανακοινωνικοποιηθούμε.
    Το ζολοφτ που παίρνεις είναι σσρι...Υπάρχουν και άλλες κατηγορίες αντικαταθλιπτικων,οπως τα τρικυκλικα,τα σνρι,τα τετρακυκλικα όπως το ρεμερόν κλπ...συζήτησέ το με την γιατρό σου...Αφου έναν χρόνο δεν είδες βελτίωση,σημαίνει ότι δεν σε έπιασε το συγκεκριμένο.
    Καλή (μας) δυναμη!
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Πρεπει να σου καναν οτι μου κανανε κ μενα παιρνω φαρμακα για τη συμπεριφορα κ που κ που κανενα ψυχ υπαρχει θεραπεια νορτζεσικ ντεπον η ριλιφ αλγκοφρεν κ πανε τα παπαρια στη θεση τουσ μυοχαλαρωτικο με παυσιπονο ρωτα γιατρο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αυτα τα κανουν σε οσουσ τουσ αλλαζουνε τη συμπεριφορα τα ψυχ φαρμακα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Από αυτά που γράφεις βλέπω ότι έχεις πρόβλημα και με τον ύπνο, ρώτησε τον γιατρό σου για αντικαταθλιπτικό που βοηθά στον ύπνο,π.χ. remeron.
    Κι εγώ ΓΑΔ έχω αλλά αυτό πάει πακέτο με κατάθλιψη φοβίες αϋπνίες κτλ. Παρόλα αυτά,οπως και πολύς κοσμος με αυτά τα προβλήματα, έχω δουλειά οικογένεια κι ένα σωρό υποχρεώσεις που βγάζω εις πέρας ικανοποιητικά,με την ψυχή στο στόμα βέβαια και xanax ,χαχα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Νομιζω οτι πρεπει να συζητήσεις με την γιατρό σου σχετικά με την αγωγή σου! Ίσως να σου αυξήσει τη δόση ή να σου αλλαξει αγωγή! Υπάρχουν πολλα φάρμακα δεν εχει νοημα να σου πουμε ποια παίρνουμε γιατί δεν ταιριαζουν σε όλους τα ίδια! Με την ιδια αγωγή αντιμετωπισες την 1η φορα την καταθλιψη? Σιγουρα και η ψυχοθεραπεια βοηθαει παρα πολύ.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Από αυτά που γράφεις βλέπω ότι έχεις πρόβλημα και με τον ύπνο, ρώτησε τον γιατρό σου για αντικαταθλιπτικό που βοηθά στον ύπνο,π.χ. remeron.
    Κι εγώ ΓΑΔ έχω αλλά αυτό πάει πακέτο με κατάθλιψη φοβίες αϋπνίες κτλ. Παρόλα αυτά,οπως και πολύς κοσμος με αυτά τα προβλήματα, έχω δουλειά οικογένεια κι ένα σωρό υποχρεώσεις που βγάζω εις πέρας ικανοποιητικά,με την ψυχή στο στόμα βέβαια και xanax ,χαχα
    Με τον ύπνο το βράδυ δεν είχα παλιά πρόβλημα και όταν δούλευα λόγω ωραρίου 9-5 δεν κοιμόμουν για χρόνια μεσημέρια.
    Με “βάζω” για ύπνο τα μεσημέρια γιατί ηρεμώ και δεν σκέφτομαι..
    Το βράδυ με πέρνει ο ύπνος αλλά μπορεί να ξυπνήσω στις 2 και να μην μπορώ να ξανά κοιμηθώ γι αυτό παίρνω πάλι 1g xanax πριν ξαπλώσω και κοιμάμαι γύρω στις 7-8 ώρες.
    Δεν θέλω να σκέφτομαι συνέχεια και να αγχώνομαι και δεν βρίσκω τίποτα πλέον ενδιαφέρον και έχω πέσει σε αδράνεια.
    Έχω δοκιμάσει περπάτημα κάνω δουλειές στο σπίτι κλπ αλλά πάλι σκέφτομαι αρνητικά και συνέχεια!
    Όσοι γνωστοί με ξέρουν χρόνια νομίζουν ότι κάνω πλάκα δεν πιστεύουν ότι από μια γυναίκα με αυτοπεποίθηση δραστήρια κοινωνική έχω γίνει έτσι..κανείς δεν μπορεί να καταλάβει πραγματικά τι περνάμε και συμβουλές του τύπου μην σκέφτεσαι μην αγχώνεσαι και όλα είναι στο μυαλό μας δεν θέλω καν να τις ακούω..
    θέλω να ξυπνήσω ένα πρωί και να έχω όρεξη επιτέλους για ζωή οπως παλιά και να χαμογελάσω!
    Συμβουλή της ψυχιάτρου μου ήταν να λέω στον εαυτό μου «μη σκέφτεσαι» να πηγαίνω εκεί που αισθάνομαι ασφάλεια (γονείς,Αδελφη ), περπάτημα κοντά σε θάλασσα και να αποφεύγω ότι με αγχώνει. Οι πιο δύσκολες ώρες της ημέρας μου εδώ και μήνες είναι όταν ξυπνάω το πρωί
    και ίσως αν βρω δουλειά επανέλθω..
    Μέχρι τώρα έχω καταλάβει ότι δεν αγαπάω εμενα και δεν μπορώ να προσαρμοστώ στις αλλαγές που έγιναν στη ζωή μου (παραίτηση και φιλίες ετών που απομακρύνθηκαν).
    Ελπίζω να βγάζουν νόημα οπως τα γράφω..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Νομιζω οτι πρεπει να συζητήσεις με την γιατρό σου σχετικά με την αγωγή σου! Ίσως να σου αυξήσει τη δόση ή να σου αλλαξει αγωγή! Υπάρχουν πολλα φάρμακα δεν εχει νοημα να σου πουμε ποια παίρνουμε γιατί δεν ταιριαζουν σε όλους τα ίδια! Με την ιδια αγωγή αντιμετωπισες την 1η φορα την καταθλιψη? Σιγουρα και η ψυχοθεραπεια βοηθαει παρα πολύ.
    Η πρώτη αγωγή ήταν τα ζολοφτ δεν με έπιασαν και σε 2 μήνες μου έδωσε ability
    το οποίο με οδήγησε στο άλλο άκρο σε έπαρση αλαζονεία ναρκισσισμό τσακωνόμουν με όλους (τότε παραιτήθηκα από την δουλειά μου)
    Τα έκοψα μόνη μου και εκεί άρχισα να έχω ζαλάδες και ένα πρωί στη δουλειά δεν μπορούσα να περπατήσω χωρίς να κρατιέμαι από κάπου και έχανα τις αισθήσεις μου και με έπιανε ο ύπνος και έτυχε και μπροστά σε πελάτες να κλείσω τα μάτια για δευτερόλεπτα και να με ξυπνήσουν!
    Από τότε άρχισα πάλι τα ζολοφτ.. έχω να πάω 4 μήνες στη γιατρό γιατί εφόσον μου γράφει άυλη τα φάρμακα έχω βολευτεί και πρέπει να πάω άμεσα να δοκιμάσω άλλη αγωγή ή να πάρω και μια δεύτερη γνώμη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Fivifab View Post
    Μέχρι τώρα έχω καταλάβει ότι δεν αγαπάω εμενα και δεν μπορώ να προσαρμοστώ στις αλλαγές που έγιναν στη ζωή μου (παραίτηση και φιλίες ετών που απομακρύνθηκαν).
    Ελπίζω να βγάζουν νόημα οπως τα γράφω..
    You hit the nail on the head!
    Μια χαρά βγάζουν νόημα αυτά που λες γιατί τα περνάω και εγώ...Εχουμε πέσει σε μια κατάσταση που στην ψυχιατρική ονομάζεται learned helplessness(μαθημένη ανημπόρια).
    Ξέρουμε οτι είμαστε σε μια αδιέξοδη κατάσταση αλλά δεν παίρνουμε την πρωτοβουλία να κάνουμε τις αλλαγές που χρειάζονται για να βγούμε απο αυτην.
    Πρέπει να ξεκινήσουμε από το να αγαπήσουμε τον εαυτό μας οπως είπες,αλλά πως γίνεται αυτό?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Γενικευμένη αγχωδης διαταραχή
    By Chris91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 30-08-2022, 11:55
  2. Γενικευμένη Αγχώδη Διαταραχή
    By Marich in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 19-11-2020, 21:11
  3. Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή
    By Billouthor in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-01-2017, 12:56
  4. ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-09-2013, 23:12
  5. Γενικευμένη μορφή άγχους - any help ?
    By Αίγλη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 07-04-2012, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •