Άγχος για δουλειά και συναδελφοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133

    Άγχος για δουλειά και συναδελφοι

    Είμαι σε μια δουλειά ας πούμε οκ, αλλά είμαι εδώ και 6 χρόνια, οπότε νιώθω άνετα, έχω δύο συναδέλφους τους οποίους συμπαθώ πολύ. Θα έλεγα ότι έμεινα τόσα χρόνια για αυτούς τους δύο. Κάνω αιτήσεις για δουλειά αλλά αγχώνομαι πολύ, τη δουλειά θα τη μάθω αργα η γρήγορα αυτο που με στεναχωρεί είναι ότι θα χάσω αυτούς τους δύο. Μου στάθηκαν πολύ σε δύσκολες μου στιγμές. Αν δεν ήταν αυτοί δεν θα κατάφερνα τον πρώτο μήνα .δεν είναι άτομο χαρούμενο από τη φύση μου, καθώς αγχωδης επηρεάζομαι από το γύρω μου, παίρνω χαρά από το περιβάλλον μου καθώς και στεναχώρια. Και αυτοί οι δύο συνάδελφοί με κάνουν να νιώθω ωραία που τους βλέπω.
    Φοβάμαι ότι δεν θα βρω ξανά έτσι, θέλω να πηγαίνω δουλειά και να μου αρέσει να συνεργάζομαι με αυτούς που συμπαθώ. Το ξέρω ότι δεν γίνεται να τα έχεις καλά με όλους αλλά θα ήθελα να έχω κάποια άτομα κοντινά μου. Να σημειώσω ότι δεν έχω κοινωνική ζωή όλες οι φίλες μου παντευτηκαν βαριέμαι να βγαίνω κιολας
    Πείτε μου αν νιώθει κάποιος το ίδιο, αν έχει τέτοια φοβία συναδέλφων
    Επίσης φοβάμαι την αποσταση, δεν θέλω να είμαι πολυ μακριά γιατί είχα και ένα ατύχημα με το αμάξι επίσης δεν έχουμε τακτικά ΜΜΜ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Βλεπεισ τον κοσμο απο εξω προσ τα μεσα εξαρτασαι απο τα λογια των αλλων και δεν εχεισ δικια σου εικονα εαυτου δε λεσ ασ πουμε ειμαι ενα κοριτσακι ομορφο εξυπνο κλπ αλλα περιμενεισ οι αλλοι να σου φερθουν κι οπωσ σου φερθουν αυτη τη γνωμη εχεισ για τον εαυτο σου κλασσικη γυναικα στα 40 που θα ξερεισ τον εαυτο σου θα εχεισ γινει μπαχατελα απο το πολυ σεξ μεχρι τοτε αυτη ειναι η μοιρα ολων σασ να μην εχετε αυτογνωσια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    [QUOTE=elis;1215127 θα εχεισ γινει μπαχατελα απο το πολυ σεξ [/QUOTE] Πρωτη φορα διαβαζω αυτην την φραση. Μπαχατέλα απο το πολυ σεξ; Δηλαδη;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η δουλειά είναι ΟΚ αλλά κάνεις αιτήσεις για αλλού, άρα από κάποιες απόψεις δεν είναι ΟΚ. Ίσως σου αρέσει ή έχεις συνηθίσει εκεί, αλλά θες κάποια νέα επαγγελματική πρόκληση ή εξέλιξη που δεν την βρίσκεις ή αλλάξαν κάποια δεδομένα ή έχει μικρές απολαβές και δεν σου φτάνουν ή οτιδήποτε άλλο.

    Εδώ πρέπει να σταθμίσεις τα πράγματα λίγο πιο ψύχραιμα. Λες ότι την νέα σου δουλειά σαν δουλειά λίγο πολύ θα την παλέψεις. Σε ανησυχεί το καινούριο περιβάλλον. Αυτό δεν το ξέρεις από πριν αλλά γιατί αποκλείεις ότι θα βρεθούν συνάδελφοι να ταιριάζετε εκεί που θα πας; Κι αν δεν ταιριάζετε και τόσο γιατί να φέρεις την καταστροφή; Στην δουλειά δεν πας με προτεραιότητα να κάνεις παρέες! Σχετικά με τους δύο τωρινούς σου συναδέλφους γιατί λες ότι θα τους χάσεις; Μπορείς να κρατήσεις επαφές, δεν χρειάζεται να χαθείτε.

    Νομίζω ότι είναι δύο διαφορετικά θέματα εδώ. Το ένα το φυσιολογικό άγχος της αλλαγής που όλοι έχουμε ακόμα κι αν είναι μία αλλαγή με τις καλύτερες προϋποθέσεις και το άλλο είναι ότι φαίνεται να έχεις θέματα κοινωνικοποίησης και φοβάσαι μη χάσεις τις λίγες επαφές που έχεις και ότι δεν θα κάνεις άλλες.

    Σε αυτή τη φάση της ζωής σου, σε ψυχολογικό αλλά και σε πρακτικό επίπεδο ποια είναι η μεγαλύτερη ανάγκη σου; Ποιες οι προτεραιότητές σου;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Μπαχατελα θα πει σαραβαλο θα εχει ασχυμηνει θα εχει χαζεψει κλπ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Η δουλειά είναι ΟΚ αλλά κάνεις αιτήσεις για αλλού, άρα από κάποιες απόψεις δεν είναι ΟΚ. Ίσως σου αρέσει ή έχεις συνηθίσει εκεί, αλλά θες κάποια νέα επαγγελματική πρόκληση ή εξέλιξη που δεν την βρίσκεις ή αλλάξαν κάποια δεδομένα ή έχει μικρές απολαβές και δεν σου φτάνουν ή οτιδήποτε άλλο.

    Εδώ πρέπει να σταθμίσεις τα πράγματα λίγο πιο ψύχραιμα. Λες ότι την νέα σου δουλειά σαν δουλειά λίγο πολύ θα την παλέψεις. Σε ανησυχεί το καινούριο περιβάλλον. Αυτό δεν το ξέρεις από πριν αλλά γιατί αποκλείεις ότι θα βρεθούν συνάδελφοι να ταιριάζετε εκεί που θα πας; Κι αν δεν ταιριάζετε και τόσο γιατί να φέρεις την καταστροφή; Στην δουλειά δεν πας με προτεραιότητα να κάνεις παρέες! Σχετικά με τους δύο τωρινούς σου συναδέλφους γιατί λες ότι θα τους χάσεις; Μπορείς να κρατήσεις επαφές, δεν χρειάζεται να χαθείτε.

    Νομίζω ότι είναι δύο διαφορετικά θέματα εδώ. Το ένα το φυσιολογικό άγχος της αλλαγής που όλοι έχουμε ακόμα κι αν είναι μία αλλαγή με τις καλύτερες προϋποθέσεις και το άλλο είναι ότι φαίνεται να έχεις θέματα κοινωνικοποίησης και φοβάσαι μη χάσεις τις λίγες επαφές που έχεις και ότι δεν θα κάνεις άλλες.

    Σε αυτή τη φάση της ζωής σου, σε ψυχολογικό αλλά και σε πρακτικό επίπεδο ποια είναι η μεγαλύτερη ανάγκη σου; Ποιες οι προτεραιότητές σου;
    Οι απολαβές είναι μικρές,
    Όχι δεν πάμε με την προτεραιότητα να κάνουμε παρέες αλλά το να συμπαθείς τα άτομα που δουλεύεις είναι ωραίο συναίσθημα. Εδώ να πω ότι με τους δύο συναδέλφους βρισκόμαστε μόνο στη δουλειά. Οι επαφές μας είναι μόνο εκεί δεν βγαίνουμε για καφέ δεν στελνω μυνήματα δεν τηλεφώνιομαστε. Όμως όσες φορές πήγα με περίεργη διάθεση με βοήθησαν πολύ με τα λόγια τους.
    Μου φτάνει να έχω άτομα που να συνεργαζόμαστε άψογα.
    Έχω θέματα κοινωνικοποίησης, η έξοδος μου είναι η δουλειά, το σουπερμάρκετ και ο χορός μια φορά την εβδομάδα. Δεν έχω φίλες μόνο την αδελφή μου. Μια φίλη που έχω τη βλέπω σπάνια μόνο όταν πάω επίσκεψη σπίτι της. Ούτε αγόρι.

    Φοβάμαι απ ότι κατάλαβες την αλλαγή.

    Σε ψυχολογικό επίπεδο, θέλω ηρεμία, ασφάλεια , άνεση εκεί νιώθω ότι μπορώ να καταφέρω πολλά. Όμως μερικές φορές πιάνω τον εαυτό μου να βαριέται
    Σε πρακτικό επίπεδο χρειάζομαι χρήματα για να φτιάξω το σπίτι μου.

    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει και νιώθω έτσι.
    Σήμερα πήγα μια βόλτα στο εμπορικό και εκείνη τη στιγμή που ήμουν έξω από το comfort zone μου σκέφτηκα ότι έχω τη ρουτίνα μου και μπορώ να πάω κάπου χωρίς άγχος ενώ αν ήμουν σε άλλη δουλειά που θα με δυσκόλευε δεν θα μπορούσα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπερα, τον είχα αυτο το φοβο, αν και οχι σε τετοιο βαθμο, οποτε εμενα καιρο στη δουλεια, μετα δυσκολα ξεκολλουσα, το ιδανικο ειναι να εισαι ελευθερος παντα να κανεις οτι επιλογη θελεις, δυσκολο στη πραξη, προσπαθω να έω στον εαυτο μου: κανε το καλυτερο για εσενα, οποιο και αν ειναι αυτο,,

Similar Threads

  1. Νέα δουλειά και άγχος
    By Xristos__t in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 05-03-2023, 03:43
  2. Άγχος για την τη δουλειά
    By Juanita Asa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-12-2022, 21:02
  3. Άγχος για δουλειά
    By Nikos156 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-06-2018, 21:23
  4. δουλεια και αγχος
    By giannis97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-06-2016, 00:17
  5. Εχω το άγχος για την δουλεία
    By Anta in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 31-08-2010, 10:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •