Κρυο -ζέστη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84

    Κρυο -ζέστη

    Έχω ξανά γράψει και έχω ξανά γράψει για αυτό το θέμα ...Πριν ένα μήνα ,μετά από δικη μου πρωτοβουλία ,τα ξαναβρήκαμε με τον πρώην .(εγώ τον είχα χωρίσει παλιότερα ) .Ενώ τις πρώτες μέρες ήταν πολύ ενθουσιασμένος και ορεξάτος ,ξαφνικά μόλις του μίλησα για τα αισθήματα μου και ήμουν λίγο παραπάνω δοτική από το συνηθισμένο τον ένιωσα να απομακρύνεται .Μια να μιλάμε βιντεοκληση τρεις ώρες ,μια να κάνουμε να μιλήσουμε τρεις μέρες .Και όταν ξαναβρισκόμαστε όλα οκ σαν να μην τρέχει τίποτα .Το συζήτησα λοιπόν μαζί του ,τον ρώτησα αν αυτή η συμπεριφορά οφείλεται στο ότι είναι επιφυλακτικός μαζί μου ακόμα και θέλει χρόνο ή αν συμβαίνει κάτι άλλο και του είπα ότι τα σκαμπανεβασματα με στεναχωρούν και με απομακρύνουν .Μου είπε ότι δεν έχει άμυνες ,δεν έχει νιώσει απορριψη από εμένα κλπ ,μου ακύρωσε δηλαδή αυτά που του είπα .Μου είπε ότι ήθελε να το πάμε από την αρχή και ότι όταν του εξέφρασα τόσο έντονα τα συναισθήματα μου ένιωσε ότι το πιάνω από εκεί που το αφήσαμε ,ενώ αυτός θέλει να πάει σιγά σιγά για να χτιστεί κάτι νορμαλ .Επίσης μου είπε ότι περνάει μια περίεργη φάση αυτό το μήνα ,μια μέρα ξυπνάει είναι χαρούμενος ,την επόμενη νιώθει καταθλιπτικός και χάλια .Όλα αυτά μου φάνηκαν δικαιολογίες ,του είπα ότι ίσως είναι καλύτερα να πάρει το χρόνο του ,μα μην συνεχίσουμε και να δει μόνος του τι συμβαίνει από τη στιγμή που μάλλον εγώ δεν βοηθάω .Και εδώ λοιπόν ,μου είπε ότι θέλει να συνεχιστεί το μεταξύ μας ,δεν είναι λύση όταν ο ένας περνάει μια δύσκολη φάση ,ο άλλος να φεύγει ,ότι μπορεί να μην βοηθά έμπρακτα αλλά αρκεί να είναι εκεί ..Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος και δεν μπορώ να καταλάβω αν ξενέρωσε για πιο λόγο δεν το τελειώνει από τη στιγμή που τον «έβγαλα >> από την δύσκολη θέση και τον ρώτησα ευθέως ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Άσε λίγο αυτόν στην άκρη. Εσύ, πως αισθάνεσαι με όλη αυτή την κατάσταση; Εσύ τον χώρισες, εσύ τον προσέγγισες ξανά, με ποιο σκεπτικό και τι προσδοκίες; Εκπληρώθηκαν; Είσαι ΟΚ με όλο αυτό; Θεωρείς ότι μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο η όλη φάση; Ότι θα είστε σύντομα στο ίδιο μήκος κύματος; Αν όχι τι κάνεις εκεί;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Έχω ξανά γράψει και έχω ξανά γράψει για αυτό το θέμα ...Πριν ένα μήνα ,μετά από δικη μου πρωτοβουλία ,τα ξαναβρήκαμε με τον πρώην .(εγώ τον είχα χωρίσει παλιότερα ) .Ενώ τις πρώτες μέρες ήταν πολύ ενθουσιασμένος και ορεξάτος ,ξαφνικά μόλις του μίλησα για τα αισθήματα μου και ήμουν λίγο παραπάνω δοτική από το συνηθισμένο τον ένιωσα να απομακρύνεται .Μια να μιλάμε βιντεοκληση τρεις ώρες ,μια να κάνουμε να μιλήσουμε τρεις μέρες .Και όταν ξαναβρισκόμαστε όλα οκ σαν να μην τρέχει τίποτα .Το συζήτησα λοιπόν μαζί του ,τον ρώτησα αν αυτή η συμπεριφορά οφείλεται στο ότι είναι επιφυλακτικός μαζί μου ακόμα και θέλει χρόνο ή αν συμβαίνει κάτι άλλο και του είπα ότι τα σκαμπανεβασματα με στεναχωρούν και με απομακρύνουν .Μου είπε ότι δεν έχει άμυνες ,δεν έχει νιώσει απορριψη από εμένα κλπ ,μου ακύρωσε δηλαδή αυτά που του είπα .Μου είπε ότι ήθελε να το πάμε από την αρχή και ότι όταν του εξέφρασα τόσο έντονα τα συναισθήματα μου ένιωσε ότι το πιάνω από εκεί που το αφήσαμε ,ενώ αυτός θέλει να πάει σιγά σιγά για να χτιστεί κάτι νορμαλ .Επίσης μου είπε ότι περνάει μια περίεργη φάση αυτό το μήνα ,μια μέρα ξυπνάει είναι χαρούμενος ,την επόμενη νιώθει καταθλιπτικός και χάλια .Όλα αυτά μου φάνηκαν δικαιολογίες ,του είπα ότι ίσως είναι καλύτερα να πάρει το χρόνο του ,μα μην συνεχίσουμε και να δει μόνος του τι συμβαίνει από τη στιγμή που μάλλον εγώ δεν βοηθάω .Και εδώ λοιπόν ,μου είπε ότι θέλει να συνεχιστεί το μεταξύ μας ,δεν είναι λύση όταν ο ένας περνάει μια δύσκολη φάση ,ο άλλος να φεύγει ,ότι μπορεί να μην βοηθά έμπρακτα αλλά αρκεί να είναι εκεί ..Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος και δεν μπορώ να καταλάβω αν ξενέρωσε για πιο λόγο δεν το τελειώνει από τη στιγμή που τον «έβγαλα >> από την δύσκολη θέση και τον ρώτησα ευθέως ..
    καλησπερα.
    κακως δεν το συνεχισες στο προηγουμενο θεμα, να βλεπουμε την εξελιξη, αλλα τελοσπαντων.
    να σου πω την αληθεια, κι εμενα δικαιολογιες μου φαινονται.

    κατ αρχας αυτο που λεει ειναι αδυνατον στην πραξη.
    τι να παρετε απο την αρχη δηλαδη; θα πεισετε τονε αυτο σας οτι δεν γνωριζεστε;;;;
    δεν γινεται.
    κατι αλλο εννοει ο ποιητης.
    εχω δυο ενδεχομενα στο μυαλο μου.
    1. εκανε γνωριμιες και ειναι πιο χαλαρος, ξερει οτι δεν θα χαθει αν ξαναμαλωσετε και μαλιστα ειναι ετοιμος για κατι τ ετοιο.
    2. εκατσε και το ψειρισε και ε ριξε αδικο στονε αυτο του που ηταν ο απο κατω σε αυτην την σχεση, κι εβαλε σκοπο να μην το ξαναπαθει, ωστε να μην πληγωθει και θελει να το παρει χαλαρα. αυτη η εκδοχη ομως χωλαινει, γιατι αν μπορεις να το παρεις χαλαρα, το παιρνεις και την πρωτη φορα. δεν ειναι θεμα αποφασης. ειναι θεμα οτι ΕΤΣΙ λειτουργεις.

    επομενως, εμενα κατι δυσοιωνο μου μυριζει αυτη η εξηγηση..
    σου ζητησε να ειναι ελευθερη η σχεση σας; δηλαδη υπαρχουν μερες που δεν ξερεις καν που βρισκεται και με ποιους συναντιεται και υποτιθεται οτι δεν ρωτας καν, η εχετε σχεση αποκλειστικη;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Τον προσέγγισα αρχικά γιατί ένιωθα ότι ακόμα υπάρχουν αισθήματα και από τις δυο πλευρές και σκέφτηκα ότι θα μπορούσαμε να δώσουμε μια ευκαιρία .Το λέω αυτό γιατί κάποιες φορές επιδίωξε να βρεθούμε σε κοινές παρέες ,όταν έλειπα εγώ ρωτούσε που και με ποιους ειμαι , έκανε κάποιες κινήσεις στα σοσιαλ(λαικ,μηνύματα κλπ ) .Οκ μπορεί να το παρερμήνευσα βέβαια και να μην ήθελε τίποτα παραπάνω και να ήταν όλα τυχαία γεγονότα .Όχι δεν εξελίσσεται έτσι όπως το περίμενα .Βλέπω έναν αρκετά αλλαγμένο άνθρωπο ,μη δοτικό ,μη ελεύθερο να αφεθεί συναισθηματικά .Απλώς περιμένω λίγο να δείξει ο χρόνος αν μπορεί αυτό να βελτιωθεί ή να κοπεί εντελώς .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Απορω γιατι ασχοληστε με πρωην...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Ουσιαστικά αυτό που μου ζήτησε είναι να το πάμε από την αρχή ,να μηδενίσουμε ,να μην ρουτινιασουμε όπως είχε γίνει την προηγούμενη φορά ,σιγά -σιγά και σταθερά ,χωρίς να χαθεί το ενδιαφέρον -παιχνίδι -κυνήγι .Ναι ,υπάρχουν μέρες που δεν θα μιλήσουμε καθόλου .Δεν έχουμε πει ότι έχουμε ελεύθερη σχέση ,αλλά ότι ξαναζούμε ας πούμε την όλη προσέγγιση και γνωριμία από την αρχή .Εγώ αυτό που νιώθω είναι το εξής: με ήθελε πολύ ,τελείωσε απότομα ,προσπάθησε να με ξεχάσει -ξενερώσει ,το πάγωσε μέσα του και ξαφνικά εμφανίστηκα εγώ τελείως διαφορετική ,να εκφράζομαι και να του λέω συνειδητά ότι νιώθω πολλά πράγματα για αυτόν . Νιώθω ότι αν και με ήθελε ,περισσότερο του είχε μείνει εγωιστικά η όλη κατάσταση και τώρα ξαφνικά με θεώρησε ας πούμε δεδομένη ,έπαθε ένα σοκ+ όντως προσπαθεί να δει πιο χαλαρά τις καταστάσεις .Ίσως έκανα λάθος και εγώ που μέσα σε λιγες μέρες περίμενα να τα πω όλα και σε δευτερόλεπτα να γίνουμε όπως πριν ,να είμαστε καλά και όλη μέρα μαζί σε μηνύματα ,τηλ κλπ .Θα ηρεμήσω και εγώ λοιπόν ,θα δώσω λίγο χρόνο να χαλαρώσουμε από τις πολλές συζητήσεις και από εκεί και πέρα αν δεν βελτιωθεί η χημεία μεταξύ μας ,ας τελειώνουμε .

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Ναι ,ξέρω ότι δύσκολα πετυχαίνει μια επανασύνδεση ,συνειδητά το έκανα γιατί έτσι ένιωθα και ήθελα να μας δώσω άλλη μια ευκαιρία .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Καλησπερα Μελινα . Εγω ενα πραγμα εχω να πω . Οταν θελεις καποιον και ποναει το δοντακι σου για εκεινον/εκεινη τοτε δινεσαι στη σχεση και αυτο που συμβαινει. Τα υπολοιπα ειναι δικαιολογιες κακιστης ποιοτητας . Δεν ειπα να βρισκοσαστε σε καθημερινη βαση , αλλα εστω ενα τηλεφωνημα , μια καληνυχτα , μια καλημερα , κατι ρε παιδι μου να ακουσει ο ενας τη φωνη του αλλου ειναι δεδομενο . Δεν ειπα να δινει ο ενας αναφορα τον αλλο που βρισκεται αλλα ουτε και να περνανε μερες και να μην γνωριζει ο ενας τι κανει ο αλλος . Θελω να πω , πως οταν συμβει ενας χωρισμος και επειτα τυχει και γινει μια επανενωση τοτε τα συναισθηματα ειναι πολυ πιο δεδομενα , πολυ πιο ωριμα , πολυ πιο ξεκαθαρα . Και να σου πω και κατι , εφοσον εσυ ετσι αισθανοσουν καλα εκανες και αποκαλυψες τα συναισθηματα σου . Στην τελικη εισαι μαζι του επειδη θελεις εκεινον οχι επειδη κανεις πλακιτσα , τωρα αμα αυτος το ειδε πολυ πιο χαλαρα φυσικα ειναι και δικαιωμα του αλλα θα πρεπει να το ξεκαθαρισει συντομα και αμα δεν μπορεσει τελικα να δεθει μαζι σου και να νοιωσει ερωτευμενος τοτε να ειναι ξεκαθαρος . Παντως αμα εισαι καψουρα και ερωτευμενος με το αλλο προσωπο τετοιες δικαιολογιες σου ψου μου δεν πετας παρα απολαμβανεις τη σχεση . Εσυ εισαι μαζι του ?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Συμφωνώ με όλα όσα λες και εγώ έτσι το έχω στο μυαλό Μου . Υποτίθεται ότι το πάμε σιγά σιγά για να ξανά εξελιχθεί σε σχέση .Τελοσπαντων για τον χ,ψ λόγο την μια μέρα θα με πάρει τηλέφωνο να μιλήσουμε δυο ώρες ,θα θέλει φουλ να με δει κλπ ,μετά μπορεί να αφήσει μια μέρα να περάσει ,μετά θα Μου πει ότι θέλει τον χώρο του για να μην ρουτινιασουμε ,μετά αν αδιαφορήσω εγώ για να του δώσω τον πολυπόθητο χώρο του θα μου γκρινιάξει ότι εξαφανίστηκα .Τον ρωτάω αν το κάνει από άμυνα ή αν φοβάται μην επαναληφθούν τα προηγούμενα και μου λέει όχι δεν έχω νιώσει απορριψη από εσένα .Ε αισιχτηρ άκρη δεν βγάζω ,παραιτούμαι ,πιο ξεκάθαρη και ειλικρινής δεν θα μπορούσα να Μαι .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Τον προσέγγισα αρχικά γιατί ένιωθα ότι ακόμα υπάρχουν αισθήματα και από τις δυο πλευρές και σκέφτηκα ότι θα μπορούσαμε να δώσουμε μια ευκαιρία .Το λέω αυτό γιατί κάποιες φορές επιδίωξε να βρεθούμε σε κοινές παρέες ,όταν έλειπα εγώ ρωτούσε που και με ποιους ειμαι , έκανε κάποιες κινήσεις στα σοσιαλ(λαικ,μηνύματα κλπ ) .Οκ μπορεί να το παρερμήνευσα βέβαια και να μην ήθελε τίποτα παραπάνω και να ήταν όλα τυχαία γεγονότα .Όχι δεν εξελίσσεται έτσι όπως το περίμενα .Βλέπω έναν αρκετά αλλαγμένο άνθρωπο ,μη δοτικό ,μη ελεύθερο να αφεθεί συναισθηματικά .Απλώς περιμένω λίγο να δείξει ο χρόνος αν μπορεί αυτό να βελτιωθεί ή να κοπεί εντελώς .
    τυχαια γεγονοτα ΔΕΝ ηταν.
    αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν αλλαξαν τα πραγματα στην πορεια, η δεν του συνεβη κατι. μια γνωριμια. κατι...
    ΜΗΝ δοκιμαζετε ποτε ψευτοχωρισμους, επειδη μεσα σας ξερετε οτι δεν το εννοειτε και νομιζετε οτι επειδη σας γουσταρει θα γυρισει πισω ανα πασα στιγμη, μολις τον φωναξετε.
    ειναι βαρια λεξη ο χωρισμος και μεγαλο σοκ και μπορει να χαλασει για παντα την σχεση για μια βλακεια.
    ας ειναι σοβαρος λογος τουλαχιστον..

Similar Threads

  1. Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο;
    By Irini23 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 100
    Last Post: 05-03-2021, 14:41
  2. Κρυο χερι
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 16-01-2020, 03:45
  3. Μια κρυο, μια ζεστη
    By anivia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2016, 18:26
  4. Replies: 113
    Last Post: 01-05-2011, 17:23
  5. Κρύο και επιθυμία για φαγητό
    By dominique in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 30-01-2010, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •