Ισως η δυσκολότερη απόφαση μου - Page 20
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 20 of 20 FirstFirst ... 10181920
Results 286 to 292 of 292
  1. #286
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εσύ πως είσαι όμως εφόσον αναγνωρίζεις κάποια πράγματα .
    Έχεις σκεφτεί πως θα το διαχειριστείς όλο αυτό για να είσαι καλά ?
    Όσο περνάνε οι μέρες είμαι και καλύτερα,έχω οριστικοποιήσει την απόφασή μου να χωρίσουμε.Η σύζυγός μου δεν είναι καλά,ελπίζω η στάση της να μην με κάνει να αλλάξω γνώμη. Το μόνο που μένει είναι να βρούμε τη χρυσή τομή στο θέμα των παιδιών. Δεν θέλω δικαστήρια και χαζά, ήρεμα και πολιτισμένα να χωρίσουμε. Ζήτησα συνεπιμέλεια και δεν το δέχτηκε ,λέει θα κάνουμε κακό στα παιδιά αν δεν έχουν μια σταθερή βάση. Με θέλει στη ζωή των παιδιών καθημερινά ,όχι μόνο σκ. Πιστεύω θα μου προτείνει να συνεχίσουμε να μείνουμε κάτω από την ίδια στέγη για το καλό των παιδιών πιστεύοντας ότι με τον χρόνο θα τα βρούμε. Είναι μητέρα των παιδιών μου, δεν μου κάνε κάτι κακό, εννοείται θέλω να είναι και αυτή καλά για να είναι ευτυχισμένα και τα παιδιά μας,όσο μπορούν να είναι στις υπάρχουσες συνθήκες. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα συνεχίσω να ζω μια ζωή που δεν την αντέχω.

  2. #287
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Sakis1984 View Post
    Όσο περνάνε οι μέρες είμαι και καλύτερα,έχω οριστικοποιήσει την απόφασή μου να χωρίσουμε.Η σύζυγός μου δεν είναι καλά,ελπίζω η στάση της να μην με κάνει να αλλάξω γνώμη. Το μόνο που μένει είναι να βρούμε τη χρυσή τομή στο θέμα των παιδιών. Δεν θέλω δικαστήρια και χαζά, ήρεμα και πολιτισμένα να χωρίσουμε. Ζήτησα συνεπιμέλεια και δεν το δέχτηκε ,λέει θα κάνουμε κακό στα παιδιά αν δεν έχουν μια σταθερή βάση. Με θέλει στη ζωή των παιδιών καθημερινά ,όχι μόνο σκ. Πιστεύω θα μου προτείνει να συνεχίσουμε να μείνουμε κάτω από την ίδια στέγη για το καλό των παιδιών πιστεύοντας ότι με τον χρόνο θα τα βρούμε. Είναι μητέρα των παιδιών μου, δεν μου κάνε κάτι κακό, εννοείται θέλω να είναι και αυτή καλά για να είναι ευτυχισμένα και τα παιδιά μας,όσο μπορούν να είναι στις υπάρχουσες συνθήκες. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα συνεχίσω να ζω μια ζωή που δεν την αντέχω.
    Απόλυτα σεβαστό και κατανοητό όλο αυτό .
    Τις έχεις προτείνει να πάτε σε ένα παιδοψυχολογο να μιλήσετε πως μπορειται να διαχειριστείτε αυτο τον χωρισμό ώστε να είναι εύκολη η μετάβαση και έτσι και αυτή να μην φοβάται ότι όλο αυτό θα βλάψει τα παιδιά ?

    Αν και φοβάμαι ότι χρησημοποιει τα παιδιά για να μπορέσει να σε πείσει για μια ακόμη προσπάθεια μάλλον ...

    Αυτό που προτείνει είναι πολύ λάθος ειλικρινά .
    Δεν είμαι υπέρ των διαζυγίων αλλά όταν ο γάμος δεν προχωρά ειναι προτιμότερο να λήγει όπως το λες ,ήρεμα και πολιτισμένα .

    Τις αποφάσεις σου τις πήρες και να ξέρει η γυναίκα σου πως είναι προς τιμήν σου όλο αυτό που κάνεις .
    Λίγοι ειναι αυτοί που σέβονται τον γάμο τους ακόμα και όταν είναι μόνο στα χαρτιά .
    Είσαι άντρας όμως και το κυριότερο ανθρωπος με συναισθηματικές ανάγκες .
    Αυτές πρέπει κάποια στιγμή να καλυφθούν δεν μπορείς να τις καταπιέσεις γιατί μετά θα σκάσουν αλλιώς ..

    Κάντε μια προσπάθεια από κοινού ή τουλάχιστον πήγαινε να μιλήσεις εσύ σε κάποιον ειδικό που να σε κατευθεινει για το επόμενο βήμα ...

    Εφόσον πήρες την απόφαση σου ,επόμενος σου στόχος είναι η ηρεμία των παιδιών και αυτή θα έρθει μέσα από καλή συνεργασία .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #288
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Απόλυτα σεβαστό και κατανοητό όλο αυτό .
    Τις έχεις προτείνει να πάτε σε ένα παιδοψυχολογο να μιλήσετε πως μπορειται να διαχειριστείτε αυτο τον χωρισμό ώστε να είναι εύκολη η μετάβαση και έτσι και αυτή να μην φοβάται ότι όλο αυτό θα βλάψει τα παιδιά ?

    Αν και φοβάμαι ότι χρησημοποιει τα παιδιά για να μπορέσει να σε πείσει για μια ακόμη προσπάθεια μάλλον ...

    Αυτό που προτείνει είναι πολύ λάθος ειλικρινά .
    Δεν είμαι υπέρ των διαζυγίων αλλά όταν ο γάμος δεν προχωρά ειναι προτιμότερο να λήγει όπως το λες ,ήρεμα και πολιτισμένα .

    Τις αποφάσεις σου τις πήρες και να ξέρει η γυναίκα σου πως είναι προς τιμήν σου όλο αυτό που κάνεις .
    Λίγοι ειναι αυτοί που σέβονται τον γάμο τους ακόμα και όταν είναι μόνο στα χαρτιά .
    Είσαι άντρας όμως και το κυριότερο ανθρωπος με συναισθηματικές ανάγκες .
    Αυτές πρέπει κάποια στιγμή να καλυφθούν δεν μπορείς να τις καταπιέσεις γιατί μετά θα σκάσουν αλλιώς ..

    Κάντε μια προσπάθεια από κοινού ή τουλάχιστον πήγαινε να μιλήσεις εσύ σε κάποιον ειδικό που να σε κατευθεινει για το επόμενο βήμα ...

    Εφόσον πήρες την απόφαση σου ,επόμενος σου στόχος είναι η ηρεμία των παιδιών και αυτή θα έρθει μέσα από καλή συνεργασία .
    Θα κάνω τα πάντα για τα πουλάκια μου. Δεν φταίνε σε τίποτα αυτά για τις λάθος επιλογές μας.
    Βγαίνει η συναισθηματική φόρτιση σιγά σιγά στον ύπνο μου ,πάντα το είχα αυτό. Σήμερα μού είπε ότι παραμιλάω τον ύπνο μου και λέω άσχημα πράγματα για αυτήν. Η ψυχοθεραπεία μου είναι το παραμιλητό μάλλον...

  4. #289
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Sakis1984 View Post
    Θα κάνω τα πάντα για τα πουλάκια μου. Δεν φταίνε σε τίποτα αυτά για τις λάθος επιλογές μας.
    Βγαίνει η συναισθηματική φόρτιση σιγά σιγά στον ύπνο μου ,πάντα το είχα αυτό. Σήμερα μού είπε ότι παραμιλάω τον ύπνο μου και λέω άσχημα πράγματα για αυτήν. Η ψυχοθεραπεία μου είναι το παραμιλητό μάλλον...
    Καλημέρα και καλό μήνα να έχουμε !

    Σάκη αυτό που βιώνεις στον ύπνο σου δεν λέγεται ψυχοθεραπεία καλέ μου ,λέγεται ξέσπασμα .
    Ένα ξέσπασμα το οποίο έρχεται από την ψυχολογική πίεση που ασκείται σε εσένα όλο αυτό το διάστημα από τα γεγονότα και τις σκέψεις που σε βασανιζουν ..

    Να ξέρεις μέσα από τις κρίσεις ο άνθρωπος βγαίνει ακόμα πιο δυνατός και σίγουρα όταν το επόμενο του βήμα είναι πλήρως μελετημένο και γίνεται συνειδητά δεν υπάρχει περίπτωση να το μετανοιωσει.

    Μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα για το πώς αισθάνεσαι για τα παιδιά ..
    Ακόμα και ο τρόπος που εκφραζεσαι γι αυτα πραγματικά δείχνει τι μάχη γίνεται μέσα σου όλο αυτό τον καιρό ...

    Φρόντισε να περάσεις τώρα λίγο τις μέρες όσο πιο όμορφα γίνεται για χάρη τους και φυσικά να βρίσκεις τρόπους να βγάζεις όλη αυτή την πίεση που νοιωθεις .
    Μην την υποτιμάς και είσαι τυχερός που σου έσκασε έτσι με ένα απλό παραμιλητό και όχι τίποτε άλλο ..

    Βρες άτομα να μιλάς και να βγάζεις τα πάντα από μέσα σου και το κυριότερο μετά τις γιορτές βάλε στόχο να κάνεις ότι είναι καλύτερο για να πας στο επόμενο σου βήμα .

    Το μόνο σίγουρο ότι μέσα από αυτό θα βγεις ακόμα πιο δυνατός και έτοιμος να αντιμετωπίσεις οποία δυσκολία προκύψει γιατί κακά τα ψέματα όταν σε ένα διαζύγιο ο ένας ειναι αρνητικός δεν είναι και το πιο εύκολο .

    Αν όμως εσύ είσαι πλήρως κατασταλαγμένος στα θέλω σου τίποτα δεν θα σε επηρεάζει .

    Εγώ θα σου ευχηθώ καταρχήν να καταλάβει η γυναίκα σου την ανάγκη σου και να τη σεβαστή ώστε να γίνει όλο αυτό ήρεμα και ομαλά και το κυριότερο να γίνεις ένα ακόμα καλύτερος πατέρας από αυτός που ήδη είσαι για τα καμαρια σου !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #290
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Tade View Post
    Καλησπέρα σε όλους!
    Lina94 και blackrabbit έγινε καμία αλλαγή στις σχέσεις σας;
    Εγώ μια από τα ίδια, κάναμε άλλη μια φορά την ίδια κουβέντα αλλά χωρίς κανένα συμπέρασμα.
    Αλλά ακόμα δεν έχω βρει το θάρρος να πάρω πιο δραστικές αποφάσεις!
    Καλησπέρα Τάδε και χρόνια πολλά!!Και εγώ είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση.Εν τελεί και η ψυχολόγος δεν βοήθησε

  6. #291
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Καλησπέρα Τάδε και χρόνια πολλά!!Και εγώ είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση.Εν τελεί και η ψυχολόγος δεν βοήθησε
    εννοεις, οτι δεν ξεκαθαρισε τπτ περαιτερω μεσα σου, με την βοηθεια της; ή οτι δεν σου προσεφερε καποια λυση;

  7. #292
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εννοεις, οτι δεν ξεκαθαρισε τπτ περαιτερω μεσα σου, με την βοηθεια της; ή οτι δεν σου προσεφερε καποια λυση;
    Και τα δυο..

Page 20 of 20 FirstFirst ... 10181920

Similar Threads

  1. Απόφαση
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2017, 01:48
  2. Αποφαση
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 05-10-2015, 17:32
  3. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 23:33
  4. αποφαση!!!!!
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 08-02-2011, 01:18
  5. ΑΠΟΦΑΣΗ
    By ekimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 13-03-2010, 15:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •