σαν ψυχοπλάκωμα μοναξιάς. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Κανείς άλλος......
    γιάννης

  2. #17
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Γιάννη καλησπέρα, εδώ Gypsy! Tώρα έπεσες στην περίπτωση! Είμαι μοναχοπαίδι (δυστυχώς) και μένω σε μοναχικό σπίτι! (μονοκατοικία δηλαδή!) Είναι πολύ όμορφη η εικόνα της οικογένειας που περιγράφεις, έστω και με λιγοστή επικοινωνία. Εμένα μου έχει λείψει. Θα ήθελα πολλά αδέρφια για να υπάρχει περίσσότερη ζωή στο σπίτι.


    .
    Να κάνεις πολλά παιδιά ! έτσι όχι μόνο θα καλύψεις το κενό αλλά θα βιώσεις την πολύ όμορφη εικόνα της οικογένειας που περιγράφω!
    γιάννης

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Να κάνεις πολλά παιδιά ! έτσι όχι μόνο θα καλύψεις το κενό αλλά θα βιώσεις την πολύ όμορφη εικόνα της οικογένειας που περιγράφω!
    λολ σιγα μην γινει κ κουνελα ρε συ να κανει καμια ντουζινα κουτσουβελα!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #19
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    λολ σιγα μην γινει κ κουνελα ρε συ να κανει καμια ντουζινα κουτσουβελα!!
    ε δεν της το είπα μ αυτό το ύφος, δεν είπα να γίνει κουνέλα! δεν είσαι στο πνεύμα αυτών που γράφω.
    εγώ το έθεσα σαν ευχή για τη δικη της οικογένεια που θα φτιάξει, να ζήσει το ωραίο αίσθημα το οποίο θα θελε να είχε, να υπάρχει περισσότερη ζωή στο σπίτι, για κάτι που της έχει λήψει.
    γιάννης

  5. #20
    το ζήτημα είναι ότι βιώνω έντονα το αίσθημα μοναξιάς στο σπίτι, σα να άλλαξε η ζωή μου και μπήκε απ εδώ και πέρα σ΄ αυτό το καλούπι. και δε μου φαίνεται εύκολο να φτιάξω τώρα σωστή σχέση όταν αυτό το αίσθημα με διακατέχει
    γιάννης

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γιαννη για πλακα το ειπα ρε συ!! Σαφως κ τα παιδια προσφερουν αμετρητη χαρα κ σε κανουν να ξεχνιεσαι απο τα προβληματα σου, κ ειναι ο,τι καλυτερο για την ψυχικη ηρεμια κ την καλη διαθεση !! Εγω προσωπικα τα λατρευω κ μ αρεσει να ασχολουμαι μαζι τους κ να παιζω, αλλωστε κ η δουλεια μου με παιδια σχετιζεται !!

    Τωρα για το δικο σου θεμα, εχω να σου πω τα εξης : Το ψυχοπλακωμα που νιωθεις πιστευω δεν εχει να κανει με αυτο καθαυτο το γεγονος οτι τα 2 αδερφια σου αρραβωνιαστηκαν κ σιγα σιγα κανουν μια νεα αρχη στη ζωη τους, με αλλα δεδομενα κ μετρα κ σταθμα που ισως εσενα σε κανουν να νιωθεις λιγο αβολα κ σαν ψαρι εξω απο το νερο, αλλα κυριως με το πως εσυ το βιωνεις κ αντιμετωπιζεις την ολη κατασταση... δλδ ξεκιναει περισσοτερο απο μεσα σου, κ ο φοβος κ το αγχος μεταφραζεται με το να βιωνεις εντονη μοναξια κ να νιωθεις ενα εσωτερικο κενο.. προσπαθησε ομως να μην μεινεις σε αυτην την κατασταση που σε φθειρει, αλλα να κανεις καποια βηματα ωστε να μην αποκοπουν οι οικογενειακοι δεσμοι, που ειναι πιστευω ισχυροι κ εχουν γερα θεμελια... δεν ειναι κακο να επισκεπτεσαι τα αδερφια σου, να κανονιζετε κοινες εξοδους, να βοηθας οσο μπορεις, κ ετσι να νιωθεις πληρης κ ευτυχισμενος.. κ θα ρθει κ η δικη σου σειρα, μην αγχωνεσαι, μην πιεζεις τον εαυτο σου να βρει ντε κ καλα κοπελα για να κανεις σχεση, αυτα δεν προγραμματιζονται αλλα συνηθως ερχονται εκει που δεν τα περιμενεις κ αμα ειναι κατι καλο αλλαζει η διαθεση σου κ η καθημερινοτητα σου προς τα καλυτερο !!

    επισης εχε παραλληλα κ τα δικα σου ενδιαφεροντα, τους φιλους σου, τα χομπι σου, κ ο,τι σε κανει να νιωθεις ωραια κ πιστευω μια χαρα θα τα καταφερεις, εισαι πολυ θετικο κ αισιοδοξο ατομο κ δεν πιστευω οτι θα σε παρει απο κατω, αρκει βεβαια εσυ να μην το αφησεις να σε παρει απο κατω... ειναι το οτι παντα τα νεα δεδομενα κ συνθηκες που ανακυπτουν στα πλαισια του οικογενειακου περιβαλλοντος αρχικα λιγο φερνουν μια μικρη αναστατωσουλα, αλλα οταν ερθει η προσαρμογη παιρνουν ολα το δρομο τους κ γινονται παλι καλυτερα απο ποτε !!

    αυτα απο μενα !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #22
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Γιαννη για πλακα το ειπα ρε συ!! Σαφως κ τα παιδια προσφερουν αμετρητη χαρα κ σε κανουν να ξεχνιεσαι απο τα προβληματα σου, κ ειναι ο,τι καλυτερο για την ψυχικη ηρεμια κ την καλη διαθεση !! Εγω προσωπικα τα λατρευω κ μ αρεσει να ασχολουμαι μαζι τους κ να παιζω, αλλωστε κ η δουλεια μου με παιδια σχετιζεται !!

    Τωρα για το δικο σου θεμα, εχω να σου πω τα εξης : Το ψυχοπλακωμα που νιωθεις πιστευω δεν εχει να κανει με αυτο καθαυτο το γεγονος οτι τα 2 αδερφια σου αρραβωνιαστηκαν κ σιγα σιγα κανουν μια νεα αρχη στη ζωη τους, με αλλα δεδομενα κ μετρα κ σταθμα που ισως εσενα σε κανουν να νιωθεις λιγο αβολα κ σαν ψαρι εξω απο το νερο, αλλα κυριως με το πως εσυ το βιωνεις κ αντιμετωπιζεις την ολη κατασταση... δλδ ξεκιναει περισσοτερο απο μεσα σου, κ ο φοβος κ το αγχος μεταφραζεται με το να βιωνεις εντονη μοναξια κ να νιωθεις ενα εσωτερικο κενο.. προσπαθησε ομως να μην μεινεις σε αυτην την κατασταση που σε φθειρει, αλλα να κανεις καποια βηματα ωστε να μην αποκοπουν οι οικογενειακοι δεσμοι, που ειναι πιστευω ισχυροι κ εχουν γερα θεμελια... δεν ειναι κακο να επισκεπτεσαι τα αδερφια σου, να κανονιζετε κοινες εξοδους, να βοηθας οσο μπορεις, κ ετσι να νιωθεις πληρης κ ευτυχισμενος.. κ θα ρθει κ η δικη σου σειρα, μην αγχωνεσαι, μην πιεζεις τον εαυτο σου να βρει ντε κ καλα κοπελα για να κανεις σχεση, αυτα δεν προγραμματιζονται αλλα συνηθως ερχονται εκει που δεν τα περιμενεις κ αμα ειναι κατι καλο αλλαζει η διαθεση σου κ η καθημερινοτητα σου προς τα καλυτερο !!

    επισης εχε παραλληλα κ τα δικα σου ενδιαφεροντα, τους φιλους σου, τα χομπι σου, κ ο,τι σε κανει να νιωθεις ωραια κ πιστευω μια χαρα θα τα καταφερεις, εισαι πολυ θετικο κ αισιοδοξο ατομο κ δεν πιστευω οτι θα σε παρει απο κατω, αρκει βεβαια εσυ να μην το αφησεις να σε παρει απο κατω... ειναι το οτι παντα τα νεα δεδομενα κ συνθηκες που ανακυπτουν στα πλαισια του οικογενειακου περιβαλλοντος αρχικα λιγο φερνουν μια μικρη αναστατωσουλα, αλλα οταν ερθει η προσαρμογη παιρνουν ολα το δρομο τους κ γινονται παλι καλυτερα απο ποτε !!

    αυτα απο μενα !!
    ευχαριστώ για τον αισιόδοξο τόνο και για το ενδιαφέρον που μου δείχνεις με το μήνυμα σου. έχω στο νου και αγωνίζομαι να εφαρμόσω αυτά τα ωραία που μου συστήνεις. είναι γαλήνη το να ασχολείσαι με παιδιά!

    Το αίσθημα μοναξιάς έχει να κάνει με βιώματα από το παρελθόν, που περασα από τέτοιες καταστασεις και τις έζησα πολύ άσχημα και ο φόβος μήπως επαναληφθούν. Και δυστυχώς είμαι άτομο που δε σχετίζεται και εύκολα με τους άλλους. Νοιώθω πάντα την ανάγκη να χω το αίσθημα ότι έχω δίπλα μου τους δικούς μου ανθρώπους με τους οποίους με δένει δεσμός, δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το πόσες πολλές άλλες γνωριμίες έχω. Άμα μου λείπει το πρωτο το δεύτερο δεν με καλυπτει κι ας γνωρίζω όλο τον κόσμο. Αυτά είναι που με οδηγούν στο να νοιώθω μοναξιά.
    Για το θέμα σχέσης, δε θα μπορούσα να κάνω τωρα βεβιασμένη κίνηση για να καλύψω το κενό ούτε απ την άλλη επηρεασμένος από το αίσθημα να πλησιάζω κοπέλες, ακόμα κι αυτές που μ αρέσουν και να φαίνεται το ύφος αυτό και να τους ζητώ σχέση. μπορεί να μαι και λίγο ψάρι έξω από το νερό όπως λες....
    γιάννης

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Πιστευω πως δεν πρεπει να κανεις κατι βεβιασμενα κ αβασανιστα.. πρεπει να κανεις μια ενδοσκοπηση τι πραγματικα θες, να οριοθετησεις καποια πραγματα στη ζωη σου, κ εχοντας ρυθμισει την πυξιδα στα μετρα σου να συνεχισεις με ευχαριστα πραγματα τη ζωη σου... η μοναξια ειναι ασχημο κ δυσκολο πραγμα.... κ δη αμα απο μικρος ειχες σχετικα θεματα φοβασαι πως αν επανεμφανιστει θα ειναι δυσκολα διαχειρισιμη.. δεν εχεις κ αδικο εδω που τα λεμε.. οπως καλυτερα να εστιαζουμε στο παρον κ να δουμε τι ομορφο κ δημιουργικο μπορουμε να επιτυχουμε προκειμενου να νιωσουμε καλυτερα με τον εαυτο μας κ με τις σχεσεις μας με τους αλλους!!

    Συμφωνω στο οτι αλλο ειναι να εχεις πολλες γνωριμιες κ γνωστους, κ αλλο πραγματικους φιλους, που θα σε κανουν να αισθανεσαι ομορφα με τον εαυτο σου, θα σου ανεβαζουν τη διαθεση, θα σε κανουν να ανακαλυπτεις νεα πραγματα κ θα νοηματοδοτουν την ζωη σου!! φυσικα μεσα σ αυτο το πλαισιο τιθεται κ η οικογενεια, κ απ ο,τι καταλαβα εχετε γερες βασεις κ ειναι πολυ θετικο αυτο !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #24
    Αγαπητέ Γιάννη, ενηλικίωση, όσο σκληρό κι αν ακούγεται, είναι μια συνεχείς διαδικασία χωρισμών. Εγώ έφυγα αρχικά από το πατρικό μου, μετά από την Ελλάδα, έχασα τους καλούς φίλους από το (τότε) γυμνάσιο και όταν επέστρεψα τον πρώτο χρόνο έχασα και την αδελφή μου σε έναν άνδρα τζαμπουκά, επιθετικό και τελείως αγενή τύπο, ήρθανε καινούρια, ωραία πράγματα, συμφοιτητές τέλειοι, καλά φιλαράκια, τέλος των σπουδών, έφυγαν κι αυτοί, όλοι Ελλάδα, πάλι ένας χαμός, από αυτούς κάποιοι μας έμειναν ακόμη, με άλλους η σχέση τελείωσε οριστικά και αμετάκλητα, ήρθαμε σε αυτήν την πόλη, καλή αρχή, το σπίτι μας κέντρο διερχομένων, όλα θαυμάσια, μετακομίσαμε σε μια γειτονιά κόλαση, αλλά αγοράσαμε το σπίτι και κολλήσαμε εδώ, από τα 80 άτομα που μπαινόβγαιναν στο σπίτι μας δεν μας έμεινε σχεδόν κανείς, θάνατος των γονιών μου, δεν ξαναπάτησα στην πατρίδα από τότε παρά μόνο σαν τουρίστρια, ξανά πάλι καινούριοι γνωστοί κοκ. Η ζωή ευτυχώς ή δυστυχώς είναι συνέχεια μια αλλαγή, το μόνο σταθερό είναι η αλλαγή. Χαιρετίσματα και κουράγιο, νοσταλγία

  10. #25
    Quote Originally Posted by νοσταλγία View Post
    Αγαπητέ Γιάννη, ενηλικίωση, όσο σκληρό κι αν ακούγεται, είναι μια συνεχείς διαδικασία χωρισμών. Εγώ έφυγα αρχικά από το πατρικό μου, μετά από την Ελλάδα, έχασα τους καλούς φίλους από το (τότε) γυμνάσιο και όταν επέστρεψα τον πρώτο χρόνο έχασα και την αδελφή μου σε έναν άνδρα τζαμπουκά, επιθετικό και τελείως αγενή τύπο, ήρθανε καινούρια, ωραία πράγματα, συμφοιτητές τέλειοι, καλά φιλαράκια, τέλος των σπουδών, έφυγαν κι αυτοί, όλοι Ελλάδα, πάλι ένας χαμός, από αυτούς κάποιοι μας έμειναν ακόμη, με άλλους η σχέση τελείωσε οριστικά και αμετάκλητα, ήρθαμε σε αυτήν την πόλη, καλή αρχή, το σπίτι μας κέντρο διερχομένων, όλα θαυμάσια, μετακομίσαμε σε μια γειτονιά κόλαση, αλλά αγοράσαμε το σπίτι και κολλήσαμε εδώ, από τα 80 άτομα που μπαινόβγαιναν στο σπίτι μας δεν μας έμεινε σχεδόν κανείς, θάνατος των γονιών μου, δεν ξαναπάτησα στην πατρίδα από τότε παρά μόνο σαν τουρίστρια, ξανά πάλι καινούριοι γνωστοί κοκ. Η ζωή ευτυχώς ή δυστυχώς είναι συνέχεια μια αλλαγή, το μόνο σταθερό είναι η αλλαγή. Χαιρετίσματα και κουράγιο, νοσταλγία
    αυτό θα πει ωριμότητα, το να μην κολλάς αλλά να πηγαίνεις παρακάτω. να έχεις τις ψυχικές δυνάμεις να αποδέχεσαι τους χωρισμούς και στη συνέχεια να βιώνεις τη μοναξιά χωρίς αρνητικά συναισθήματα και να δημιουργείς μετά νέους δεσμούς, να ξέρεις ότι κι αυτοί μπορεί να τελειώσουν, μια συνεχής διαδικασία χωρισμών όπως σωστά το θέτεις.

    αλλά είναι και θέμα να σχετίζεται κανείς εύκολα και να δένει και να δένετε σε καινούργιες φιλίες ή σχέσεις. άμα δεν τόχει αυτό ο κάθε χωρισμός του φαντάζει σαν ψυχοπλάκωμα.
    γιάννης

  11. #26
    Έχεις δίκαιο Γιάννη, κι εγώ δεν ξέκοψα ποτέ μέσα μου από το παρελθόν.Είμαι άνθρωπος που όταν δένεται με κάτι, δένεται για πάντα. Αλλά, αναγκαστικά προχωράς. Σχεδόν κάθε βράδυ ονειρεύομαι το πατρικό μου, αλλά το πρωί που ξυπνάω βρίσκομαι εδώ. Όσο γελοίο κι ασήμαντο κι αν είναι αυτό που κάνεις, να το κάνεις με μεράκι, μόνο η δράση σε σώζει.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In the bounders of nowhere , at the very edge of your eyelashes
    Posts
    248
    Οταν δεν ειχα την οικογενεια κοντα μου και συνηδητα επελεξα να φυγω απο το σπιτι,ειχα 2 επιλογες, ή μια κοπελα μεσα στο σπιτι ή πολλους φιλους.Το 2ο ειναι το πιο ευκολο ενω το πρωτο ειναι περισσοτερο "τεχνικο" :P .
    και στις 2 περιπτωσεις δεν νοιωθεις μονος.Δεν μπορω να ξερω αν θα ειναι υποκαταστατα για τα αδερφια σου η πως θα παρει η μητερα σου μια τετοια αλλαγη συμπεριφορας.
    Δωσε μου στα χειλη σου να πιω το αθανατο νερο

  13. #28
    Quote Originally Posted by ithaki View Post
    Οταν δεν ειχα την οικογενεια κοντα μου και συνηδητα επελεξα να φυγω απο το σπιτι,ειχα 2 επιλογες, ή μια κοπελα μεσα στο σπιτι ή πολλους φιλους.Το 2ο ειναι το πιο ευκολο ενω το πρωτο ειναι περισσοτερο "τεχνικο" :P .
    και στις 2 περιπτωσεις δεν νοιωθεις μονος.Δεν μπορω να ξερω αν θα ειναι υποκαταστατα για τα αδερφια σου η πως θα παρει η μητερα σου μια τετοια αλλαγη συμπεριφορας.
    σμφωνώ σ αυτό που λες για τα υποκατάστατα από τη στιγμή που τα πράγματα στο σπίτι έχουν πάρει τη φυσιολογική τους πορεία. Μάλλον θα πρεπει να χαίρομαι γι αυτό παρά να βλεπα γεροντοπαλλίκαρα στο σπίτι. Θα προτιμούσα την πρώτη επιλογή, αν και το να το κυνηγώ σαν αυτοσκοπό δε ξέρω αν θα με οδηγήσει σε ωραία σχέση (λαμβανομένων υπόψη όλων των δυσκολιών τις οποίες κατά καιρούς συζητώ μαζί σας που φαίνεται πως γι αυτές δεν έχω σχέση) ούτε βέβαια το να κάνω βεβιασμένες κινήσεις με την κάθε τυχούσα απλά για να με σε σχέση. Ως προς τη δεύτερη φιλίες υπάρχουν παρά το ότι θα μπορούσε να ταν αρκετά καλήτερα τα πράγματα.

    Έχεις δίκιο νοσταλγία, εσύ που ήδη έχεις ζήσει καταστάσεις από πρώτο χέρι και ξέρεις πολύ καλήτερα, μόνο η δράση σώζει!! αυτή θα εξασφαλίσει όλα τα υποκατάστατα και θα λύσει το πρόβλημα, με τα όσα περιλαμβάνει και τα όσα θα πρεπει να κάνω για να γίνει πράξη.
    γιάννης

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In the bounders of nowhere , at the very edge of your eyelashes
    Posts
    248
    Κανεις λογικες σκεψεις και βλεπεις καθαρα ,ευγε Γιαννη!
    Θα ερθει μονο του παλλικαρε και θα ειναι τελειο! .Ποτε μην υποτιμησεις τον εαυτο για να πεις οτι θα εισαι σε μια σχεση απλα για να εισαι.( προσωπικη αποψη , την εχω πληρωσει με μεγαλες περιοδους μοναξιας... αλλα δεν αλλαζω σε αυτο το σημειο! την κοπελα μου την θελω να με καλυπτει οχι γκομενακι-βιτρινα.)
    Ισως θα μπορουσες να τους φωναξεις για κανα χαρτι, η ακομα καλυτερα για κανα επιτραπεζιο.Στην σαλλονικη ειχα γνωρισει πολυ κοσμο, ιδιαιτερα γυναικες απο επιτραπεζια! :P.
    Απλα μαθε να πετας τα ζαρια με τεχνη και προς συγκεκριμενες διευθυνσεις!
    η νοσταλγια τo ειπε καλα δραση θελει.
    Δωσε μου στα χειλη σου να πιω το αθανατο νερο

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. φόβος μοναξιάς μετά τον χωρισμό
    By filomousi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 29-07-2011, 13:34
  2. Φόβος μοναξιάς
    By La_ViTa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 08-09-2009, 20:11
  3. Replies: 6
    Last Post: 08-10-2008, 21:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •