Είναι φυσιολογικό να θέλω τυπικές σχέσεις με την μάνα Μ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Είναι φυσιολογικό να θέλω τυπικές σχέσεις με την μάνα Μ;

    Καλησπέρα μένω κάτω από τους γονείς Μ σε ξεχωριστά σπίτια προσπαθώ συνέχεια να τους αποφεύγω.Χτες γύρισα από διακοπές κ συνάντησα την μάνα Μ κ Μ είπε αν θέλω να μαγειρέψει κάτι να φάμε κ της είπα ότι θέλει κ δεν έχω θέμα αν είναι κουρασμένη ας μην κάνει κάτι κ επέμενε της λέω για πλάκα μια γαριδομακαρονάδα θα τρωγα τώρα και Μ πε ότι είμαι παρανοϊκός. Στενοχωρήθηκα πολύ κ θύμωσα είναι λογικό; Η είμαι υπερβολικός ;Μόλις το πα πάντως ότι με πείραξε Μ πε ότι πώς κάνω έτσι έκανε πλάκα. Πολλές φορές πάντως Μ επιτίθεται κ σε απλά πράγματα ας πούμε ότι λέω σε κάτι το γνώμη Μ για την επικαιρότητα κ Μ λέει αυτό το πες και καλά τώρα γτ; Για να μας δείξεις ότι είσαι έξυπνος ; Είναι φυσιολογικό που δεν νιώθω την ανάγκη να τους βλέπω και τους αποφεύγω ; Η είμαι υπερβολικός; Επίσης δεν νιώθω ένα πάγωμα σαν να μην με νοιάζουν τόσο

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    24
    Προφανώς δεν ταιριάζετε (και με γονείς υπάρχει χημεία και έλλειψή της), και αυτή είναι αγενής χωρίς να το καταλαβαίνει και δεν έχει ενσυναίσθηση για να γνωρίζει την ψυχολογία σου. Μπορείς να λες λίγα τυπικά μαζί τους, δεν είνα αυτό το κακό. Έτσι προστατεύεις κατά κάποιο τρόπο τον εαυτό σου. Ωστόσο μην την αντιπαθείς γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας της, η αγωγή της και δεν καταλαβαίνει τι ακριβώς κάνει. Πρόσεξε μην μιλήσεις άσχημα εσύ και το μετανιώσεις στη συνέχεια. Ως ηλικιωμένη έχει το ελαφρυντικό της ηλικίας, δες το κι έτσι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by cyrax View Post
    Καλησπέρα μένω κάτω από τους γονείς Μ σε ξεχωριστά σπίτια προσπαθώ συνέχεια να τους αποφεύγω.Χτες γύρισα από διακοπές κ συνάντησα την μάνα Μ κ Μ είπε αν θέλω να μαγειρέψει κάτι να φάμε κ της είπα ότι θέλει κ δεν έχω θέμα αν είναι κουρασμένη ας μην κάνει κάτι κ επέμενε της λέω για πλάκα μια γαριδομακαρονάδα θα τρωγα τώρα και Μ πε ότι είμαι παρανοϊκός. Στενοχωρήθηκα πολύ κ θύμωσα είναι λογικό; Η είμαι υπερβολικός ;Μόλις το πα πάντως ότι με πείραξε Μ πε ότι πώς κάνω έτσι έκανε πλάκα. Πολλές φορές πάντως Μ επιτίθεται κ σε απλά πράγματα ας πούμε ότι λέω σε κάτι το γνώμη Μ για την επικαιρότητα κ Μ λέει αυτό το πες και καλά τώρα γτ; Για να μας δείξεις ότι είσαι έξυπνος ; Είναι φυσιολογικό που δεν νιώθω την ανάγκη να τους βλέπω και τους αποφεύγω ; Η είμαι υπερβολικός; Επίσης δεν νιώθω ένα πάγωμα σαν να μην με νοιάζουν τόσο
    Καλημέρα !
    Καταρχήν αν δεν σε νοιάζονταν δεν θα σε ρωτούσε αν ήθελες να σου φτιάξει κάτι ....

    Και μόνο η κίνηση αυτή λέει πολλά .
    Τώρα θες να μας πεις αν έτσι ήταν πάντα ή άλλαξε μετά από κάποιο περιστατικό ?
    Εσύ τι άνθρωπος είσαι ?
    Κανείς πλάκες ,μιλάς ειρωνικά και γενικά μήπως δεν είναι επιτυχημένα "τα αστειακια " που κάνεις ?
    Τι ηλικία έχουν οι δικοί σου ?
    Σε βοηθάει με τις δουλειές του σπιτιού σου ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    cyrax,

    Εγώ το ακούω σαν να βρίσκεσαι σε ένα μεταβατικό στάδιο, όπου πλέον μεγάλωσες και θες να ανοίξεις τα δικά σου φτερά.
    Θες να βρεις τον εαυτό σου, τα όνειρα σου και να είσαι ελεύθερος και ανεξάρτητος.
    Όμως., όταν μένεις δίπλα στους γονείς σου και έρχεσαι σε συχνή επαφή, έρχεσαι σε επαφή και με όλα τα καλά και τα κακά της παιδική ςοσυ ηλικίας.
    Δηλαδή ναι είναι πολύ συνηθες οι γονείς χωρίς να το καταλαβαίνουν να είναι επικριτικοί και αυτό πολλές φορές μπορεί να στερεί από το άτομο την ανάλογη αυτοπεποίθηση.
    Όταν το άτομο θέλει να βρει τη δύναμή του, να ανοίξει τους ορίζοντές του, μπορεί να θέλει να ξεφύγει λίγο από το οικογενειακό περιβάλλον ειδικά αν αυτό δεν είναι ενθαρρυντικό και δεν προσφέρει ανευ όρων αποδοχή και αγαπη.
    Εμένα τα συναισθήματα σου μου φαίνονται απόλυτα φυσιολογικά.
    Το μούδιασμα που αισθάνεσαι στην ουσία είναι οι άμυνες και οι τοίχοι που έχεις υψώσει,
    ενώ ο θυμός σου μπορεί να προκύπτει από την διαπίστωση ότι παρόλο που υποσχέθηκες να μην σε επηρεαζουν τελικά σε επηρεάζουν κάποιες φορές συναισθηματικά τα λόγια τους.
    Το ότι οι γονείς είναι επικριτικοί είναι δικό τους θέμα-δικοί τους αδυναμία, και είναι πιστευω οι περισσότεροι γονείς λίγο ή πολύ επικριτικοί, δυστυχώς!

  5. #5

    Προς Μαριλου

    Όχι δεν έχω ζητήσει ποτέ βοήθεια για τις δουλειές στο σπίτι τα κάνω μόνος Μ πάντα .οι γονείς Μ είναι 59 κ 64.Δεν έχουν αλλάξει μετά από κάποιο περιστατικό εγώ άλλαξα μετά από κάποια περιστατικά την στάση Μ.Επισης ειδικά με τους γονείς Μ επειδή ξέρω πως είναι δεν κάνω αστειακια ποτέ όπως δεν λέω και τα προσωπικά Μ γενικά θα έλεγα ότι είμαι κλειστός άνθρωπος και αν κάνω αστεία είναι μόνο με ανθρώπους που εμπιστεύομαι η ξέρω καλά
    Last edited by cyrax; 03-08-2021 at 05:57. Reason: Μαριλου

  6. #6
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    cyrax,

    Εγώ το ακούω σαν να βρίσκεσαι σε ένα μεταβατικό στάδιο, όπου πλέον μεγάλωσες και θες να ανοίξεις τα δικά σου φτερά.
    Θες να βρεις τον εαυτό σου, τα όνειρα σου και να είσαι ελεύθερος και ανεξάρτητος.
    Όμως., όταν μένεις δίπλα στους γονείς σου και έρχεσαι σε συχνή επαφή, έρχεσαι σε επαφή και με όλα τα καλά και τα κακά της παιδική ςοσυ ηλικίας.
    Δηλαδή ναι είναι πολύ συνηθες οι γονείς χωρίς να το καταλαβαίνουν να είναι επικριτικοί και αυτό πολλές φορές μπορεί να στερεί από το άτομο την ανάλογη αυτοπεποίθηση.
    Όταν το άτομο θέλει να βρει τη δύναμή του, να ανοίξει τους ορίζοντές του, μπορεί να θέλει να ξεφύγει λίγο από το οικογενειακό περιβάλλον ειδικά αν αυτό δεν είναι ενθαρρυντικό και δεν προσφέρει ανευ όρων αποδοχή και αγαπη.
    Εμένα τα συναισθήματα σου μου φαίνονται απόλυτα φυσιολογικά.
    Το μούδιασμα που αισθάνεσαι στην ουσία είναι οι άμυνες και οι τοίχοι που έχεις υψώσει,
    ενώ ο θυμός σου μπορεί να προκύπτει από την διαπίστωση ότι παρόλο που υποσχέθηκες να μην σε επηρεαζουν τελικά σε επηρεάζουν κάποιες φορές συναισθηματικά τα λόγια τους.
    Το ότι οι γονείς είναι επικριτικοί είναι δικό τους θέμα-δικοί τους αδυναμία, και είναι πιστευω οι περισσότεροι γονείς λίγο ή πολύ επικριτικοί, δυστυχώς!
    Ναι αυτό που λες το νιώθω και εγώ πολύ το θέμα είναι δυστυχώς ότι με τα οικονομικά Μ έχω βολευτει να μην πληρώνω νοίκι κ το ότι έχουμε έστω αυτήν την απόσταση απλα νιώθω ενοχές καμιά φορά πως γίνεται να μην νιώθω την ανάγκη να τους δω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by cyrax View Post
    Όχι δεν έχω ζητήσει ποτέ βοήθεια για τις δουλειές στο σπίτι τα κάνω μόνος Μ πάντα .οι γονείς Μ είναι 59 κ 64.Δεν έχουν αλλάξει μετά από κάποιο περιστατικό εγώ άλλαξα μετά από κάποια περιστατικά την στάση Μ.Επισης ειδικά με τους γονείς Μ επειδή ξέρω πως είναι δεν κάνω αστειακια ποτέ όπως δεν λέω και τα προσωπικά Μ γενικά θα έλεγα ότι είμαι κλειστός άνθρωπος και αν κάνω αστεία είναι μόνο με ανθρώπους που εμπιστεύομαι η ξέρω καλά
    Οποτε αλλαγη υπαρχει ασχετα απο ποιανου πλευρα προηλθε πρωτα .
    Αρα αφου υπαρχει αλλαγη απο εσενα θα υπαρχει και απο εκεινους ,αυτο λεει η λογικη ...

    Πολυ φυσιολκογικο μιας και αφου μενεις μονος σου, θελεις ουσιαστικα να αποκοπεις και απο εκεινους ...Δεδομενου οτι ποτε δεν ειχατε και τις πιο θερμες σχεσεις νομιζω οτι τωρα πλεον θελεις να το πας και ενα βημα παρακατω που ειναι ουσιαστικα η πληρη αποκοπει ..

    Πληρει αποκοπη ομως σημαινει και πληρη απεξαρτηση και απο αυτους ετσι ?
    Και στο οικονομικο κομματι .Δεν μπορεις να δεχεσαι ενα μερος δικο τους και το αλλο να το αποριπτεις ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Ναι προσπαθώ ρε συ βήμα βήμα απλά δεν είναι κ τόσο εύκολο οικονομικά κ να ξέρεις ότι έκανα πάρα πολλές προσπάθειες προσέγγισης επειδή είναι γονείς Μ αλλά της απορρίπταν δεν ξύπνησα έτσι ένα πρωι. Δεν θέλω πλήρη αποκοπή απλά μια τυπική σχέση

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by cyrax View Post
    Ναι προσπαθώ ρε συ βήμα βήμα απλά δεν είναι κ τόσο εύκολο οικονομικά κ να ξέρεις ότι έκανα πάρα πολλές προσπάθειες προσέγγισης επειδή είναι γονείς Μ αλλά της απορρίπταν δεν ξύπνησα έτσι ένα πρωι. Δεν θέλω πλήρη αποκοπή απλά μια τυπική σχέση
    Τι περιλβανει για εσένα ο όρος τυπική σχέση που υπάρχει ανάμεσα σε ένα γονιό με το παιδί του ειδικά όταν υπάρχουν συνθήκες μερικής συγκατοίκησης?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Τι περιλβανει για εσένα ο όρος τυπική σχέση που υπάρχει ανάμεσα σε ένα γονιό με το παιδί του ειδικά όταν υπάρχουν συνθήκες μερικής συγκατοίκησης?
    Να λες ένα καλημέρα αν συναντηθείς και να λες απλά πράγματα αν τύχει αλλά όχι τα προσωπικά

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Ωραία εφόσον ποτέ δεν λέγατε τα προσωπικά ούτε φαντάζομαι και τώρα γιατί αντιδρας ?

    Ένα καλημέρα το λες αν μέσα σε αυτό το καλημέρα είναι και η ερώτηση μήπως θέλει κάτι να σου φτιάξει να φας είναι κακό ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Είναι φυσιολογικό;;;;;
    By andreas86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-06-2020, 23:57
  2. είναι φυσιολογικό?
    By s'agapw in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2012, 00:42
  3. Ειναι φυσιολογικο.....????
    By πιεσμενη in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 25-07-2011, 22:59
  4. ειναι φυσιολογικο;
    By lenaki__ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 03-09-2010, 18:55
  5. Είναι φυσιολογικό;
    By eva_5 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 3
    Last Post: 02-02-2009, 19:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •