Διακοπή φαρμακων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262

    Lightbulb Διακοπή φαρμακων

    Γεια σας μετά από πολυ υπομονή κατεληξα στην διακοπή φαρμακων νιώθω ότι δεν με βοηθάνε και έχω πάρα πολλές παρενέργειες ..!!τι μπορώ να πάθω??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by ibraimovic View Post
    Γεια σας μετά από πολυ υπομονή κατεληξα στην διακοπή φαρμακων νιώθω ότι δεν με βοηθάνε και έχω πάρα πολλές παρενέργειες ..!!τι μπορώ να πάθω??
    Ποια παίρνεις και για πόσο καιρό; Τι παρενέργειες; Μην τα διακόψεις απότομα

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    32
    απο μονος σου μην κανεις πειραματα.επερνα για χρονια φαρμακα τα εκοψα μονη μου και κατεληξα στο νοσοκομειο γιατι υποτροπιασε η κατασταση! μιλησε με τον γιατρο σου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Η μήπως γιατί τελικά το να κοψεις ψυχιατροπα φάρμακα είναι σαν να στερείς από τον οργανισμό σου την δόση ηρωινης;;; δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για μένα για την σχέση εξάρτησης από αυτά τα σκευάσματα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262
    Έπαιρνα minitran και brintellix ..πονούσε το στομάχι μου συνέχεια και ναυτίες...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by ibraimovic View Post
    Έπαιρνα minitran και brintellix ..πονούσε το στομάχι μου συνέχεια και ναυτίες...
    Έπρεπε να δοκιμάσεις να κόψεις το ένα πρώτα κι αυτό όχι μαχαίρι. Ο γιατρός σου τι λέει;.

  7. #7
    Quote Originally Posted by ibraimovic View Post
    Έπαιρνα minitran και brintellix ..πονούσε το στομάχι μου συνέχεια και ναυτίες...
    Να παίρνεις ότι σε κάνει να νιώθεις εσύ ασφαλής εμένα μια φορά μου έδωσε ένα χάπι το οποίο με ενοχλούσε παρά πολύ αν δεν αντιδρούσα να μου γράψει άλλο δεν θα το έκανε ποτέ εν τέλη πήρα ένα που κ με βοήθησε και παρενέργειες δεν είχε.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    32
    [QUOTE=menis_644;1183390]Η μήπως γιατί τελικά το να κοψεις ψυχιατροπα φάρμακα είναι σαν να στερείς από τον οργανισμό σου την δόση ηρωινης;;; δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για μένα για την σχέση εξάρτησης από αυτά τα σκευάσματα[/QUOTE
    Συμφωνώ ότι είναι εξάρτηση αλλά αν είναι απαραίτητα σύμφωνα με την διάγνωση του γιατρόυ είναι καλό ν τα περνεις γιατί σίγουρα θα αποδειχθεί πως θα έχει καλά αποτελέσματα και βελτίωση! Εμένα ο γιατρός μου μου έχει ότι για μια ζωή θα περνώ έστω ένα συγκεκριμένο γιατί δνε γίνεται ν το κόψω αυτό ! Συγκεκριμένα μου είπε για το zoxil ( ολανζαπινη ) !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    [QUOTE=jasmine22;1183467]
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Η μήπως γιατί τελικά το να κοψεις ψυχιατροπα φάρμακα είναι σαν να στερείς από τον οργανισμό σου την δόση ηρωινης;;; δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για μένα για την σχέση εξάρτησης από αυτά τα σκευάσματα[/QUOTE
    Συμφωνώ ότι είναι εξάρτηση αλλά αν είναι απαραίτητα σύμφωνα με την διάγνωση του γιατρόυ είναι καλό ν τα περνεις γιατί σίγουρα θα αποδειχθεί πως θα έχει καλά αποτελέσματα και βελτίωση! Εμένα ο γιατρός μου μου έχει ότι για μια ζωή θα περνώ έστω ένα συγκεκριμένο γιατί δνε γίνεται ν το κόψω αυτό ! Συγκεκριμένα μου είπε για το zoxil ( ολανζαπινη ) !
    Καλά η ολανζαπινη δυστυχώς δύσκολα κόβεται. Ακόμη και για να την μειώσεις δοσολογία είναι άθλος

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    32
    Τι εννοείς ? Γιατί κόβεται δυσκολα? Θέλω ν πω ότι δνε γνωρίζω! Για ποιο λόγο μολις προσπάθησα ν την κόψω μετά δνε ήμουν καλά ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Δεν μπορώ να σου εξηγήσω πως ακριβώς λειτουργεί απλώς η ολανζαπινη είναι απο τις πιο δύσκολες ουσίες για να κόψεις
    Έχω προσπαθεί πολλές φορές να την ελαττώσω φαντάσου και μετά υποτροπιασα οπότε την άφησα στην δόση που την έπαιρνα κανονικά
    Σου φέρνει στην επιφάνεια όλα τα συμπτώματα που έχεις

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    32
    τα συμπτωματα αυτων των ασθενειων μπορουν να υπαρχουν ακομα και με θεραπεια ? κανω θεραπεια απο την εφηβεια μου , βεβαια επιχειρησα να κοψω μονη μου τα φαρμακα ενα διαατημα , τα ειχα κοψει ολα και ειχα αφησει για το τελος την ολανζαπινη, μολις εκοψα κ αυτη την ουσια βρεθηκα στο νοσοκομειο χωρις να εχω επαφη με την πραγματικοτητα , απο τοτε κανω την θεραπεια μου σωστα αλλα εχω συμπτωματα. πιο πολυ δεν μπορω να σκεφτω καθαρα και εχω θεματα διαθεσης και συγκεντρωσης με πιανουν καταθλιπτικα κ δυσκολευομαι με τα απλα καθημερινα πραγματα , εχω φοβιες για το καθετι και αρνητικες σκεψεις ! αυτα ολα τα συμπτωματα με τον καιρο υποχωρουν η θα τα εχω μονιμα και θα βασανιζομαι ? θελω να πω ειναι θεμα θεραπειας και χρονου που πρεπει να περασει με αυτα η χρειαζομαι επειγοντως ψυχοθεραπεια.? θα ειμαι ποτε καλα χωρις συμπτωματα ?

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    Εγω παιρνω ολανζαπινη εδω και 9 10 χρονια....
    Στην αρχη μου χορηγησε ο γιατρος 30μγ ! μαζι με ηρεμιστικα κτλ... ημουν φυτο! παχυνα ειχα φτασει 123 κιλα....
    στο διαστημα αυτο υπηρχαν χρονια που δεν παρακολουθουσε καποιος ψυχιατρος και απλα μου τα εγραφε παθολογος....
    Μια στασιμη κατασταση χωρις καθοδηγηση ιατρου.... ημουν σε βαλτο....
    με το πολλα εδω και 2 χρονια με παρακουλουθει ενας καλος ψυχιατρος....
    λοιπον απο τα 30μγ ολανζαπινης τα τελευταια 2 χρονια ειμαι στα 7.5μγ ολανζαπινης... επισης παιρνω στεντον των 10μγ και λαντοζ των 10μγ.

    δεν ξερω εαν ειναι στο μυαλο που δεν ειναι αλλα οσα αρθρα εχω διαβασει οτι εχει συμπτωματα αποσυρσης η ολανζαπινη.... στον καθε οργανισμο λειτουργει διαφορετικα...

    τωρα ειμαι 99 κιλα...
    ειναι και ο τροπος ζωης του καθενος... οι δραστηριοτητες ο χαρακτηρας κτλ.
    καπνιζω πινω κανενα κρασακι το οποιο δεν υφιστατε συν τα φαρμακα.
    εχω προβληματα μνημης οραματος και δραστηριοτητων.

    η μονη μου παρηγορια ειναι η μουσικη....
    Δεν δουλευω καπου, νιωθω οτι δεν εχω δυναμεις να δουλεψω να γινω οπως ημουν πριν τα φαρμακα.
    Δεν ξερω εαν θα επανελθω.
    Θελω να πιστευω οτι νοερα εχουμε συμφωνησει με τον ψυχιατρο την σταδιακη διακοπη τους.
    Δεν εχω εξαρσεις θυμο, ειμαι νορμαλ...

    Ειναι πολλα τα χρονια με την ολανζαπινη... και δεν αντεχω τις παρενεργειες..........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Εγω παιρνω ολανζαπινη εδω και 9 10 χρονια....
    Στην αρχη μου χορηγησε ο γιατρος 30μγ ! μαζι με ηρεμιστικα κτλ... ημουν φυτο! παχυνα ειχα φτασει 123 κιλα....
    στο διαστημα αυτο υπηρχαν χρονια που δεν παρακολουθουσε καποιος ψυχιατρος και απλα μου τα εγραφε παθολογος....
    Μια στασιμη κατασταση χωρις καθοδηγηση ιατρου.... ημουν σε βαλτο....
    με το πολλα εδω και 2 χρονια με παρακουλουθει ενας καλος ψυχιατρος....
    λοιπον απο τα 30μγ ολανζαπινης τα τελευταια 2 χρονια ειμαι στα 7.5μγ ολανζαπινης... επισης παιρνω στεντον των 10μγ και λαντοζ των 10μγ.

    δεν ξερω εαν ειναι στο μυαλο που δεν ειναι αλλα οσα αρθρα εχω διαβασει οτι εχει συμπτωματα αποσυρσης η ολανζαπινη.... στον καθε οργανισμο λειτουργει διαφορετικα...

    τωρα ειμαι 99 κιλα...
    ειναι και ο τροπος ζωης του καθενος... οι δραστηριοτητες ο χαρακτηρας κτλ.
    καπνιζω πινω κανενα κρασακι το οποιο δεν υφιστατε συν τα φαρμακα.
    εχω προβληματα μνημης οραματος και δραστηριοτητων.

    η μονη μου παρηγορια ειναι η μουσικη....
    Δεν δουλευω καπου, νιωθω οτι δεν εχω δυναμεις να δουλεψω να γινω οπως ημουν πριν τα φαρμακα.
    Δεν ξερω εαν θα επανελθω.
    Θελω να πιστευω οτι νοερα εχουμε συμφωνησει με τον ψυχιατρο την σταδιακη διακοπη τους.
    Δεν εχω εξαρσεις θυμο, ειμαι νορμαλ...

    Ειναι πολλα τα χρονια με την ολανζαπινη... και δεν αντεχω τις παρενεργειες..........
    Όντως βάζεις κιλά με την ολανζαπινη και εγώ έβαλα αρκετά αλλά με προσπάθεια και με βοήθεια διαιτολόγου έχασα 10 κιλα
    Εσύ έπαιρνες πολλά mg και πιστεύω έκανες λάθος στην αρχή που έπαιρνες μόνος
    Πρέπει να σε βλέπει ψυχίατρος να σε βοηθάει και να σε συμβουλεύει
    Θα επανέλθεις
    Παίρνω ολανζαπινη λαντοζ και σταθεροποίηητη και δουλεύω κανονικά έχω μια νορμάλ ζωή

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Όντως βάζεις κιλά με την ολανζαπινη και εγώ έβαλα αρκετά αλλά με προσπάθεια και με βοήθεια διαιτολόγου έχασα 10 κιλα
    Εσύ έπαιρνες πολλά mg και πιστεύω έκανες λάθος στην αρχή που έπαιρνες μόνος
    Πρέπει να σε βλέπει ψυχίατρος να σε βοηθάει και να σε συμβουλεύει
    Θα επανέλθεις
    Παίρνω ολανζαπινη λαντοζ και σταθεροποίηητη και δουλεύω κανονικά έχω μια νορμάλ ζωή
    ποσα μγ ολανζαπινης παιρνεις?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διακοπή φαρμάκων
    By Luffy92 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 01-08-2021, 18:38
  2. Διακοπή φαρμάκων
    By Νοσηρή φαντασία in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 19-05-2021, 11:09
  3. διακοπή φαρμάκων
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 130
    Last Post: 29-10-2020, 21:49
  4. Διακοπή φαρμάκων,πως να το αποτρέψουμε?
    By Orraon in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 12-06-2012, 13:20
  5. Διακοπη φαρμακων
    By Silmarien in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-01-2009, 18:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •