5-HTP - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 126

Thread: 5-HTP

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Ξανανοίγνω το θέμα γιατί το διάβαζα και εγώ αυτό σε ένα βιβλίο ενός αμερικάνου ψυχίατρου ότι το θεωρούσε καλύτερο ακόμα και απο τα ssri και με λιγότερες παρενέργειες.
    Το χει πάρει τελικά κανείς εδώ ΄μεσα να μας πει εντυπώσεις;
    Οι κριτικές του πάντως είναι άψογες όπου και αν κοίταξα και μάλιστα από άτομα που έπαιρναν χρόνια ssris

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Κανείς;
    Τελικά μόνο εγώ θα το δοκιμάσω;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    η τρυπτοφανη δεν ειναι τοσο καλη οσο καταλαβες απ αυτα π διαβασες . δεν ειναι αρκετα αποτελεσματικη το πραγματικα καλο ειναι οτι οντως οι παρενεργειες ειναι λιγοτερες
    συγκριτικα με τα φαρμακα αξιζει . υπαρχουν καλυτερες ουσιες

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    η τρυπτοφανη δεν ειναι τοσο καλη οσο καταλαβες απ αυτα π διαβασες . δεν ειναι αρκετα αποτελεσματικη το πραγματικα καλο ειναι οτι οντως οι παρενεργειες ειναι λιγοτερες
    συγκριτικα με τα φαρμακα αξιζει . υπαρχουν καλυτερες ουσιες
    Ποιές κατά την γνώμη σου είναι οι καλύτερες ουσίες;
    Εγώ προσπαθώ να βρω κάποιον αντικαταστάτη στα ssri αλλά να είναι άξιος αντικαταστάτης γιατί μερικές παρενέργειες δε θα ήθελα να τις έχω...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    καλημερα

    καταθλιψη εχεις ε ? συνηθως τα φυσικα συμπληρωματα βοηθανε περισσοτερο απο τα φαρμακα . λοιπον υπαρχουν πολλες ουσιες ειναι γυρω στις 20 κ παραπανω . ολες ειναι καλες αλλα απ οσα εχω διαβασει η καλυτερη ειναι η sam-e . απο κει κ περα ομως στον καθε ανθρωπο δεν ταιριαζουν ολες οι ουσιες . εσενα μπορει να σε βοηθησει μια αλλη ....
    πρεπει να μου πεις καποια επιπλεον πραματα για σενα κ το προβλημα σου οχι για κουτσομπολιο :D αλλα για να βοηθησω περισσοτερο .
    εγω εχω καταθλιψη μειζων . πηρα αρκετες φυσικες ουσιες αλλα δυστυχως -το τονιζω -πολυ αργα κ ετσι δε με βοηθησαν . αν εσυ θες να δοκιμασεις πιστευω οτι αξιζει .
    σκεψου το καλα και αν το αποφασισεις πες μου . εγω τελευταια μπαινω λιγο στο φορουμ αλλα θα χω το νου μου . αν θες στειλε μου πμ για ποιο ευκολη συνενοηση

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    φίλε σου έχω στείλει Pm εδώ και μένες
    μήπως δεν σου ήρθε;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    και εγώ είχα πάρει 5-htp για 1 μηνα,
    αλλα πέρα από τα έντονα όνειρα και πιο βάθη ύπνο
    δεν έκανε κάτι παραπάνω.
    οι κατάθλιψη oi φοβίες και οι ιδεοληψίες συνέχισαν.
    προσοχή μην το συνδυάζεται ποτε με σρι λόγο κινδύνου να πάθετε σύνδρομο σεροτονίνης

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Tο 5 - HTP δεν μπορει να περασει το brain barrier , ειναι σαν να παιρνεις σεροτoνινη απο το στομα . Τοχω δοκιμασει παντως , αποτελεσμα 0 . Προτιμω τις βιταμινες Β , ιδιως η Β12 ενδεικνυται για καταθλιψη και omega-3 σε μεγαλουτσικες δοσεις , το omega-3 το παιρνει και ο ψυχιατρος μου ( εχει κτθλψη ) , κανει καλο και σε πολλα αλλα . Παιρνω και D3 , ιδιως τις μερες που δεν βγαινω εξω . Οτιδηποτε αλλο το αποφευγω , αν και τα γνωριζω . Το sam-e διατεινεται οτι κατι κανει , αλλα οχι μαζι με sssri's .

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    16 μέρες το παίρνω το 5htp θα του δώσω και άλλο χρόνο.
    ΆΛλωστε και το cipralex είχε κάνει κοντά 2 μήνες να με πιάσει.

    Γιατί τα ssri να αργούν τόοοοοοσο.
    Ακόμα και τώρα να πω θα πάω να μου γράψουν κανένα ssri θα θέλει πάλι 2 μήνες φοβάμαι και αποθαρύνομαι...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Για να δώσω και λίγο feedback, τελικά το πήρα 1 μήνα το 5htp 200mg και βοήθησε γύρω στο 20-30%.
    Αλλά όχι παραπάνω.
    Πιστεύω ότι για ελαφριά, εποχιακή κτλ κατάθλιψη είναι πολύ καλό.

    Αλλά για χρόνια κατάθλιψη με αγχώδη και κρίσεις πανικού δυστυχώς δεν είναι ούτε για πλάκα.
    Ξαναγύρισα στο cipralex και αυτή την φορά (επειδή το χα ξαναπάρει μάλλον) μπήκα κατευθείαν σε φουλ δόση (μετά από 2-3 μέρες) στα 20mg και την 10η μέρα άρχισε ήδη να με πιάνει.

    Στην τελική σκέφτομαι σάμπως ήξερα πως ακριβώς δρα και το 5htp ή πόσο ασφαλές θα είναι και αυτό μακροπρόθεσμα...
    Τουλάχιστον στο cipralex έχεις και κάποιον να κατηγορήσεις

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος για φαρμακα κανουμε ο,τι λεει ο γιατρος κ οχι ο,τι μας κατεβει εδωπερα σαν φορουμ δεν επιτρεπεται να προτεινουμε φαρμακευτικη αγωγη η να κανουμε διαγνωσεις,ειναι κ αναλογα τον οργανισμο ποιο φαρμακο δεν σου προκαλει πολλες παρενεργειες καλο κουραγιο!

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    19
    Αυτο το 5-ΗΤΡ δεν είναι και τόσο αποτελεσματικό .
    Υποτίθεται οτι είναι ενα συμπλήρωμα διατροφής με βασικό συστατικό το αμινοξύ της τρυπτοφάνης , το οποίο αφού καταφέρει να περάσει τον αιματοεγκεφαλικό φραγμό , μετουσιώνεται σε νευροδιαβιβαστη σεροτονίνης, δηλαδη στην βιοχημική ουσία που παράγει ο εγκέφαλος για να νοιώθουμε όμορφα.

    Το πρόβλημα με αυτό το αμινοξύ , είναι η αναποτελεσματικότητα του. Ναι μέν δουλεύει σαν πρόδρομο μόριο για την κατασκευή σεροτονίνης απο τον εγκέφαλο , παρ ΄ολα αυτά όμως δεν καταφέρνει να απορροφηθεί απο τον οργανισμό και να περάσει τον αιματοεγκεφαλικό φραγμό.

    Για να περάσει μια ουσία πλούσια σε τρυπτοφάνη τον αιματοεγκεφαλικό φραγμό , υπάρχουν μυστικά. Ενα απο αυτά τα μυστικά είναι η αναλογία σακχάρων προς πρωτεϊνες στο σύνολο της τροφής . Μια αποτελεσματική πηγή τρυπτοφάνης που είναι σε θέση να μετατραπεί σε σεροτονίνη , είναι η μαυρη σοκολάτα με υψηλή συγκέντρωση κακαο (περίπου 80%).


    Με αδειο στομάχι, μια σοκολάτα με 80% κακαο εξ αιτίας της ζάχαρης και της χαμηλής πρωτεϊνης , μπορεί να απορροφηθεί απο τον οργανισμό. Εγω όταν νοιώθω πεσμένος η αγχωμένος ή σε υπερένταση τρωω μια σοκολάτα με πολύ κακαο.

    Το 5-ΗΤΡ δεν βρήκα κάποιον τρόπο να το απορροφήσω και ετσι κάθε φορά που το χρησημοποιούσα δεν έκανε τίποτα !

    Αν υπάρχει κάποιος που κατάφερε να βρεί κάποιον αποτελεσματικό καταλύτη για το 5-ΗΤΡ , θα ήθελα να το διαβάσω.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Το περίεργο είναι ότι πολλοί την χρησιμοποίησαν αποτελεσματικά.
    Έτσι είναι με τα φυτικά άλλους τους πιάνουν και άλλους όχι.
    Όπως και με τα φάρμακα.
    Άλλον το 5htp τον πιάνει 100% άλλον 30% (εμένα) άλλον καθόλου...

    Σαν αντικαταθλιπτικό κάτι έκανε σε μένα.
    Τις κρίσεις πανικού δεν κράταγε ούτε για πλάκα όμως...

    Έτσι και αλλιώς όλα χημικά και φάρμακα είναι με άλλη αναλογία ωφέλειας - παρενεργειών και γιαυτό θέλει δοκιμές μέχρι να βρούμε το βότανο, φάρμακο, χάπι που μας βοηθά...

    Μέχρι τότε υπομονή και αρκετή κριτική σκέψη και δικά μας φίλτρα έναντι στους ψυχιάτρους που έχουν πολλές φορές συμφέροντα και συμφωνίες για συγκεκριμένα φάρμακα.
    Ακόμα και αν είναι καλός ο ψυχίατρος και ξέρει το καλύτερο χάπι για μας μπορεί να γράφει κάποιο από το οποίο παίρνει ποσοστά και ας μην είναι το κατάλληλο για εμάς...

    Ειδικά όταν πας σε γραφείο ψυχιάτρου και είναι γεμάτο αντικείμενα από εταιρίες φαρμάκων από μπλοκάκια, στυλους, ρολόγια, ποστ-ιτ κτλ για αντιψυχωτικά κτλ τότε ειδικά πρόσεχε και κρίνε και συ το τι σου γράφει και το αν θα αλλάξεις γιατρό... Αυτό πάει στην @μυσπ

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Tο 5 - HTP δεν μπορει να περασει το brain barrier , ειναι σαν να παιρνεις σεροτoνινη απο το στομα . Τοχω δοκιμασει παντως , αποτελεσμα 0 . Προτιμω τις βιταμινες Β , ιδιως η Β12 ενδεικνυται για καταθλιψη και omega-3 σε μεγαλουτσικες δοσεις , το omega-3 το παιρνει και ο ψυχιατρος μου ( εχει κτθλψη ) , κανει καλο και σε πολλα αλλα . Παιρνω και D3 , ιδιως τις μερες που δεν βγαινω εξω . Οτιδηποτε αλλο το αποφευγω , αν και τα γνωριζω . Το sam-e διατεινεται οτι κατι κανει , αλλα οχι μαζι με sssri's .


    Παναγιωτη , καλησπερα , διαβασε καλα αυτο που γραφω , εχω μεγαλη εμπειρια με τα αμινοξεα , και φυσικα εχω δοκιμασει το 5 HTP . Προσθεσε στα ανωτερω , το rhodiola rosea . κι αυτο αποτελεσματικο . Αγγελος .

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    na kanete gymnastiki i gymnastiki voithaei
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •