LADOSE - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 15 FirstFirst ... 412131415 LastLast
Results 196 to 210 of 224

Thread: LADOSE

  1. #196
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Τα αντικαταθληπτικά τα ίδια γράφουν ως ένδειξη μόνο τηην μείζων κατάθλιψη...
    Εν ολίγης περιπτώσεις κακής διάθεσης, δυσθυμίας, ελαφράς κατάθλιψης και μελαγχολίας θεωρητικά βάση φυλαδίου του ίδιου του φαρμάκου δεν έχουν εγκριθεί....

    Εγώ που είχα μείζων κατάθλιψη σε ακραία επίπεδα (ένα βήμα πριν την αυτοκτονία στην κυριολεξία) με έπιασαν μια χαρά τότε γύρω στις 62 μέρες έκαναν...

    Αλλά ισχύει πως δε θα σε πάρουν απο το χεράκι να σε αναγκάσουν να βγεις ή να κάνεις πράγματα...
    Πχ δουλειά δεν ψάχνω ακόμα παρότι θεωρητικά είμαι καλά γιατί δεν το χω παρει απόφαση...
    ξέρω όμως πως με αυτά που παίρνω δε θα παθω πχ κρίση πανικού ή έντονες ταχυπαλμίες...

    Αλλά δε μας αλλάζουν και τον χαρακτήρα πια...

    @Mara έχω και εγώ ΠΟΛΥ κακή μνήμη αλλά πάντα είχα κακή μνήμη λόγω άγχους και ο νευρολόγος που είχα επισκεπτεί το΄τε μου είπε πως το άγχος παρεμβαίνει στις διαδικασίες αποθήκευσης κ ανάκλησης των πληροφοριών και μου πρότεινε και εκείνος αντικαταθληπτικά (τότε δεν έπαιρνα)...

    η μνήμη μου ουδέποτε επανήλθε σε φυσιολογικά επίπεδα αλλά αυτός είμαι εγώ..
    Δεν έχω καλή μνήμη...

    Με ladose, cipralex, ginkgo biloba και bacopa και παρότι δεν ξεχνάω πλέον τα κλειδιά στην πόρτα ή την κατσαρόλα στο μάτι κτλ δεν είναι η μνήμη μου φυσιολογική και πολλές φορές παθαίνω black out...

  2. #197
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Αnxious, σε επιπεδο σκεψης, καθαρης κρισης, μνημης, πώς είσαι?
    δεν ειχες ποτε προβλημα ε?
    γιατι εχω με το αγχος και κατι μαζεμενα που περασα προσφατα ξεχνουσα μεχρι που αφησα τα κλειδια μου ενα λεπτο πριν.
    εχω νοσο graves η οποια παντα σε κανει αφηρημενη ...δεν εχω καλη μνημη..ξεχναω ευκολα..αλλα παντα ημουν ετσι.
    ομως οχι σε σημειο να ξεχναω κλειδια..
    με τιποτα αυτο ..παντα ελεγχω πριν κλεισω την πορτα αν εχω κλειδια πανω μου.
    αυτο πυο ξεχναω ειναι η μουσικη..επειδη κανω μουσικη..οταν μαθαινω ενα νεο κομματι να το παιζω , πρεπει να το επαναλαβω 5-6 φορες για να αποθηκευθει..αλλα παντα ημουν ετσι εγω.
    αλλες φορες εχω επιστευτη διαυγεια..αλλες παλι οχι.
    φροντισε ο υπνος σου να ειναι σταθερος κ τουλαχιστον 8 ωρες.
    βιταμινη b για την μνημη επισης λενε..

  3. #198
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κ γω κανω επεισοδια μειχων καταθλιψης...ενα βημα πριν την αυτοκτονια..
    χαλι καταταση..να μη ξαναρθει!
    εχω κανει μεχρι στιγμης 6-7 τετοια επεισοδια..
    παρατηρω κ οτι κολλαει ο εγκεφαλος μου σε σκεψεις..
    σε ενα θεμα κυριως.
    κολλημα..μεγαλο..πρεπει να το συζητησω για να νιωσω καλα.
    κολλαει σε λαθη που εκανα.
    κ δεν μπορω να το "παρω" αλλιως..αλλα κ παλι απο μικρη παντα κολλαγα σε θεματα.
    κανω σκεψεις που με βασανιζουν.
    ετσι ειναι ο δικος μου εγκεφαλος.
    τον εχω αποδεχτει..οταν παιρνω αντικαταθλιπτικο σταματαει να κολλαει ο εγκεφαλος.
    γενικα ειμαι πολυ καλυτερη οταν παιρνω χαπι.

  4. #199
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Παιδιά μόλις είδα αυτό που το χα διαβάσει και παλαιότερα

    http://healthland.time.com/2011/01/0...d-to-violence/

    και σε συνδυασμό με κάποια γεγονότα των τελευταίων ημερών το λαντόζ παίρνει πόδι...

  5. #200
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Παιδιά μόλις είδα αυτό που το χα διαβάσει και παλαιότερα

    http://healthland.time.com/2011/01/0...d-to-violence/

    και σε συνδυασμό με κάποια γεγονότα των τελευταίων ημερών το λαντόζ παίρνει πόδι...
    νομιζω οσον αφορα τα αντικαταθλιπτικα δεν ειναι το φαρμακο αυτο καθαυτο που σε κανει επιθετικο αλλα το αν σου προκαλει επισοδεια μανιας η οχι

  6. #201
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Παιδιά πάντως εγώ το λαντόζ το έκοψα γιατί με έκανε όντως νευρικό και ευέξαπτο ενώ το σιπραλεξ δε μου το έκανε ακόμα και σε μεγάλες δόσεις ακόμα και πάνω από το μέγιστο του...

    Επίσης μου έφερε τρομερή αυπνία, πολύ ζωντανά όνειρα και ξύπναγα τελικά με φοβερές ημικρανίες αφού τα όνειρα ήταν ολοζώντανα...

  7. #202
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    18
    ξερει καποιος αν τ λαντοζ κανει σαν παρενεργιες ταχυπαλμιες? πηρα σημερα το πρωτο χαπι και νιωθω τηβν καρδια να χορευει ταμπουρλο !δεν ξερω αν ειναι το χαπι ο φοβος μου η το αγχος μου!!!!

  8. #203
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    έκανα και εγώ ταχυπαλμία τις πρώτες 4-5 μέρες μόνο...
    μετά εφυγε

  9. #204
    Το σκευασμα αυτο στοχευει στην μη αδρανεια υποθετω ... συνηθως δινουν κι ενα αγχολυτικο για ισσοροπια.
    Εξαρταται σε τι φαση εισαι συνειδησιακα νομιζω, αλλιως ειναι για αγχωδη διαταραχη αλλιως για μειζον υποψιαζομαι.
    εσυ backline το λαμβανεις για αγχος ? ειναι η πρωτη σου αγωγη ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #205
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    18
    ειναι η πρωτη με το λαντοζ η γιατρος μου ειπε οτι εχω υποτροπιαζουσα καταθλιψη γιατι ειχα κοψει μονη μου τα φαρμακα εχω παρα που αγχος και φοβιες τα οποια οδηγουν σε αρωστοφοβια οτι πιανω στο σωμα μου νομιχω οτι ειναι κατι κακο και θα πεθανω και ολο αυτο μου προκαλει υπερφαγικα παιρνω και ζαναξ αλλα προσπαθω να μην παιρνω συνεχεια γιατι ειχα φτασει να παιρνω μισο κουτι την ημερρα και δεν θεω να φτασω παλι θελω να ειμαι καλα να κανω ολα αυτα που μου αρεσουν και να βγω απο αυτο το πραγμα παιρνω και το ζαντιξ το βραδυ υποτιθεται γιατι φοβομουν αλλα λεω σημερα να το παρω!

  11. #206
    Quote Originally Posted by backline View Post
    ειναι η πρωτη με το λαντοζ η γιατρος μου ειπε οτι εχω υποτροπιαζουσα καταθλιψη γιατι ειχα κοψει μονη μου τα φαρμακα εχω παρα που αγχος και φοβιες τα οποια οδηγουν σε αρωστοφοβια οτι πιανω στο σωμα μου νομιχω οτι ειναι κατι κακο και θα πεθανω και ολο αυτο μου προκαλει υπερφαγικα παιρνω και ζαναξ αλλα προσπαθω να μην παιρνω συνεχεια γιατι ειχα φτασει να παιρνω μισο κουτι την ημερρα και δεν θεω να φτασω παλι θελω να ειμαι καλα να κανω ολα αυτα που μου αρεσουν και να βγω απο αυτο το πραγμα παιρνω και το ζαντιξ το βραδυ υποτιθεται γιατι φοβομουν αλλα λεω σημερα να το παρω!
    το ζαναξ εχει ηρεμιστικη επιδραση αλλα μικρης διαρκειας, συζητησε μηπως εχει να προτεινει κατι καλυτερο. Εχεις υποτροπη, επειδη τα διεκοψες αναφερεις αλλου. Περαστικα καλη αναρρωση και τι αλλο? υπομονη να πιασει η θεραπεια. σε παιρνει οικονομικα να κανεις κ ψυχοθεραπεια ; καλη δυναμη, εξαρσεις υφεσεις κ αντε παλι... αντεχουμε ομως ! Βλεπεις κλεινω αισιοδοξα :) Καλο βραδυ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #207
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    παιρνω Ladose κοντα ενα χρονο, η εμπειρια μου ειναι εξης: το πρωτο διαστημα περιπου δυο μηνες δεν κτλβα τιποτα, ισως λιγη ανυσηχια παραπανω κ λιγη αυπνια οταν συνοδευοτανε απο καφεινη, τιποτα τραγικο, δεν χρειαστηκα ουτε ηρεμιστικα ουτε τιποτα, αλλα επαιρνα το μονιμο αντιψυχωσικο μου το σολιαν,μετα το 2μηνο ολα αρχισαν να λαμπουν για καποιο λογο, η ζωη ειχε νοημα, η δουλεια δεν ηταν αγγαρεια κ η βολτα ακομα κ στον καφενε του χωριου ηταν κατι που με διασκεδαζε, γενικα ημουν πολυ καλα, βρε τι καλο φαρμακο ειναι αυτο ελεγα περδικι εγινα, ελα μου ομως που δεν κρατησε κ πολυ σταδιακα μεσα σε 3 μηνες περιπου αρχισα να πεφτω παλι σε ασχημες σκεψεις κ παλιες κακες συνηθειες αρχισα παλι να τρωω πολυ να κλεινομαι στο σπιτι κ στον εαυτο μου σε συνδιασμο με τη ληξη της συμβασης μου στο 5μηνο που ειχα μπει ηρθε κ δεσε το γλυκο, ημουν παλι στα ιδια γνωστα παλια λημερια, ανια βαρεμαρα κ κακη διαθεση, αυτη τη στιγμη παιρνω 30μγ απο αυτο το φαρμακο κ 400μγ σολιαν, το σολιαν μου κοβει τις ασχημες παραξενες ιδεες που εχω κ ειμαι ευγνωμων που υπαρχει γτ αλλιως μπορει να μου να σε κανα ιδρυμα δεμενος, αλλα οσον αφορα τα ssri παιδια τζαμπα τα πινουμε η μονη ισως χρησιμοτητα τους ειναι αν εισαι πολυ ασχημα με βαρια καταθλιψη κ πολλες τασεις αυτοκτονιας να σε γλυτωσουνε απο την αποπειρα και συνεπως τον θανατο, κατα τα αλλα ειναι αχρηστα τελειως φαρμακα. δεν ξερω με τι θα μπορουσα να φτιαξω τη διαθεση μου κ τα συμπτωματα ανηδονιας που νιωθω παντως τα ssri δεν το κανουν αυτο, τουλαχιστον οχι μακροπροθεσμα, συμβουλη μου σε οποιον εχει καταθλιπτικα συμπτωματα ειναι μην παρει ssri χαπια εκτος κ αν ειναι απολυτη αναγκη,αυτα ηθελα να πω σχετικα με το Ladose, καλο μεν λιγο δε,
    περαστικα σε ολους μας

  13. #208
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    λυπαμαι πολυ που δε σε βοηθησε...εγω οταν επαιρνα λαντοζ κ το εχω ξαναπει..ετυχε μαλλον, να μου κανει μονο καλο..
    ολα παλι ελαμπαν για οσο καιρο κ να το επαιρνα..πχ τπ πηρα για 2 χρονια..ελαμπαν ολα για 2 χρονια..χοχο..
    το κακο του ειναι οτι οταν συνεβαινε κατι πολυ ασχημο..κανα δυο φορες πχ θανατος, χωρισμος κλπ..δεν με κρατησε στην λαμψη..επεσα ευκολα.
    μηπως ειναι καλυτερο να συνδυαζεται με ψυχοθεραπεια τελικα?ξερω γω?

  14. #209
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    3
    καλησπερα, και καλως σας βρηκα.
    Σχετικα με το ΛΑΝΤΟΖ ηθελα να πω και γω την εμπειρια μου . Σημερα εκλεισα 3 βδομαδες με αυτο , μετα απο 3ετης χορηγηση CYMBALTA . Πριν απο μια εβδομαδα εγεινε το εξης...για μενα τραγικο συναισθημα. Ηασταν σε παραλια , νυχτα, και βλεπαμε τον ουρανο . Παντα μου αρεσε να βλεπω τα αστερια . Ομως ξαφνικα με επιασε μια περιεργη ανασφαλεια σαν να μην παταω στη γη . Σαν να χανομαι στο διαστημα . Σηκωθηκα αμεσως να κοιταξω κατω να νοιωσω καλυτερα , οπως οταν μας πιανει ιλιγγος . Απο τοτε εχω μια τρομερη φοβια και δεν μπορω να κοιταω ψηλα κτηρια και γενικα τον ουρανο . Νιωθω τρομερη ασταθεια οταν εχω διπλα μου ψηλα κτηρια , βουνα , και γενικα αν κοιταω τον ουρανο . Και μονο που το σκεφτομαι να κοιταξω ψηλα , με κανει να ζαλιζομαι. Τ ειπα του γιατρου και μου ειπε οτι το χαπι δεν ειναι υπευθυνο για κατι τετοιο . Ομως εγω δεν το ειχα ποτε αυτο . Πως απεκτησα ξαφνικα μια φοβια σε κατι που καποτε με συναρπαζε ( θεα υψηλων κτηριων , αστερια ...κτλ ) ;
    Εχει κανεις παρομοια εμπειρια;

  15. #210
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Παρόμοια εμπειρία όχι.

    Αλλά προσέτε το λαντόζ ΠΟΛΥ...

    Με έκανε επιθετικό και ευέξαπτο παραλίγο να διαλύσω φιλίες ετών...

    Θύμωνα νευρίαζα εκγρυγνόμουν συνέχεια

Page 14 of 15 FirstFirst ... 412131415 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •