Νιώθω ότι δεν περνάω καλά στην ζωή μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125

    Νιώθω ότι δεν περνάω καλά στην ζωή μου

    Καλησπέρα σας είμαι χάλια νιώθω ότι στην ζωή μου δεν περνάω καλά.. Μόνο δουλειά και σπίτι και μια έξοδο στον μήνα.. Είμαι απελπισμένη η μητέρα μου κατά κάποιον τρόπο επεμβαίνει πολύ στην ζωή μου προσπαθώ να την απομάκρυνω αλλά δεν μπορώ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Εκεί που είσαι έχεις και άλλες επιλογές; Η δουλειά σου γενικά σου δίνει το δικαίωμα των επιλογών; ασικά τι θα ήθελες απο τη ζωή σου; Το μέρος που βρίσκεσαι σε ικανοποιεί; Μπορείς με κάποιο τρόπο να το αλλάξεις; Η δουλειά που κάνεις σε ικανοποιεί; Μηπως η αλλαγή επαγγέλματος σου έδινε αυτά που δεν έχεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Δεν ξέρω τι με ικανοποιει πια..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Αν είσαι ελεύθερη κι έχεις κ την δουλειά σου μπορείς να μείνεις μόνη σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Τι δουλεια κανεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Τι δουλεια κανεις;
    Νοσηλεύτρια σε δημόσιο νοσοκομείο είμαι... Περνάω και μια ερωτική απογοητευση.. Δεν μπορώ να την διαχειριστώ άλλο πια.. Θέλω η ζωή μου να τελειώσει..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Lizakirg View Post
    Νοσηλεύτρια σε δημόσιο νοσοκομείο είμαι... Περνάω και μια ερωτική απογοητευση.. Δεν μπορώ να την διαχειριστώ άλλο πια.. Θέλω η ζωή μου να τελειώσει..
    Οχι και να τελειωσεις τη ζωη σου για μια ερωτικη απογοητευση.τωρα σου φενεται βαρυ αλλα με τον καιρο θα το ξεπερασεις.σ αυτες τις περπτωσεις ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος.ησουν σε σχεση κ την τελειωσε αυτος;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Αυτός την τελείωσε.. Μας ειχε τύχει και μια εγκυμοσύνη η οποία δυστυχώς δεν προχώρησε μετά απ αυτό άλλαξε η ψυχολογία μου και αντί με στηρίξει αποφάσισε να χωρίσουμε..

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Μια επίσκεψη σε ψυχολόγο θα σε βοηθούσε

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Καταλαβαίνω ότι πονάς δεν ήταν μόνο ο χωρισμος είναι όλο το όνειρο που γκρεμίστηκε. Κ μένα η γνώμη μου είναι να το συζητήσεις με ψυχολόγο όχι να πάρεις φάρμακα αλλά να σε βοηθήσει να δεις κ την θετική πλευρά. Όσο κι αν σου φενεται περίεργο έχει κ τα θετικά του που χωρίσεις. Όταν χωρίζουμε είμαστε τόσο εστιασμένο σ αυτό το γεγονός που δεν μπορούμε να δούμε καθαρά. Σκέψου ότι το καλύτερο είναι να ζεις δίπλα σ έναν άνθρωπο που σ αγαπάει κ τον αγαπάς όλα τ άλλα που χτίζονται με συμβιβασμούς κ εθελοτυφλωντας κάποια στιγμή γκρεμιζονται κ συμπαρασερνουν κι άλλους που δε φταίνε για τις επιλογές μας. Δεν πειράζει ας αργήσει λίγο ακόμα η αγάπη αρκεί να έρθει μέχρι να ρθει φόρεσε τα καλά σου κ μην κλαις για που φεύγουν αυτοί που δεν εκτιμούν την αξία σου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Quote Originally Posted by Lizakirg View Post
    Καλησπέρα σας είμαι χάλια νιώθω ότι στην ζωή μου δεν περνάω καλά.. Μόνο δουλειά και σπίτι και μια έξοδο στον μήνα.. Είμαι απελπισμένη η μητέρα μου κατά κάποιον τρόπο επεμβαίνει πολύ στην ζωή μου προσπαθώ να την απομάκρυνω αλλά δεν μπορώ...
    Γεία σου! Αρχικα μιας και εγραψες ότι είσαι νοσηλευτρια ευχομαι να είσαι υγιής και ασφαλής.

    Είναι σαφώς δύσκολο να βγείς από μια λούπα, δουλεία σπίτι σπίτι δουλεια. Γραφεις οτι η μαμά σου παρεμβαίνει, πάντα ηταν τόσο εντονα στην ζωή σου;

    Μου είπε κάτι πολυ σημαντικό η ψυχολόγος σε μια συνεδρία. Ένα παιδί 12 χρονών και μια γυναικα 30 χρονών δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες από την μαμά τους, ναι μικρός την χρειαζεσαι, χρειαζεσαι την γνώμη της, χρειάζεσαι την φροντίδα κυριολεκτικα για να επιβιωσης.Στην ενήλικη ζωή χρειάζεσαι άλλα πραγματα. Την στήριξη της στις ΔΙΚΕΣ σου αποφασεις πλεον. Γιατί εσυ αποφασίζεις. Οχι εκείνη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κούκλα μου, είχες βρει δουλειά εκεί που σπούδαζες, έμεινες άνεργη, γύρισες στο πατρικό όπου έλεγες ότι δεν έχεις παρέες και πολλές ευκαιρίες για παρέες και ήσουν κλεισμένη σπίτι. Βίωνες τον χωρισμό πολύ άσχημα μόνη σου, προσπάθησες να κάνεις κάτι με άλλον αλλά δεν ήταν κατάλληλη στιγμή/κατάλληλος για εσένα και φαίνεται ότι ακόμα δεν ξεπέρασες τον πρώην. ΟΚ, ο κάθε άνθρωπος έχει τους δικούς του ρυθμούς για να ξεπεράσει έναν χωρισμό και να τον χωνέψει. Ωστόσο λες ότι τώρα βρήκες δουλειά σε καινούριο μέρος! Κάθε αλλαγή στη ζωή μας έχει και δυσκολίες, ωστόσο γιατί δεν εκμεταλλεύεσαι τα θετικά της κατάστασης; Είσαι μακριά από τη μητέρα σου και δεν μπορεί να σε επηρεάζει τόσο πολύ αν δεν την αφήσεις, πρακτικά είναι πιο εύκολο να βάλεις όρια. Είσαι σε νέο μέρος, ευκαιρία να γνωρίσεις καινούριους ανθρώπους και να δοκιμάσεις νέα πράγματα. Μια έξοδο το μήνα γιατί; Για να είσαι νοσηλεύτρια, θα είσαι σε κάποιο νοσοκομείο, σωστά; Άρα δεν είσαι σε χωριό 100 γερόντων. Ακόμα και μία μικρή επαρχιακή πόλη με ελάχιστες επιλογές, παραμένει ένα μέρος με κάποιες επιλογές για γνωριμίες και εξόδους, ειδικά αν είναι καινούριο μέρος για εσένα, έδαφος ανεξερεύνητο. Πως να αλλάξει η ψυχολογία σου αν είσαι συνεχώς σπίτι-δουλειά και μένεις μόνη με τις σκέψεις σου; Προσπάθησε να κάνεις κάποια πράγματα στον ελεύθερο χρόνο σου, ακόμα κι αν σου φαίνονται άσκοπα κι ότι δεν σε γεμίζουν στην αρχή. Το ένα φέρνει το άλλο, μην παραιτήσε και μην τελματώνεις!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1
    Κι εγω σε δημοσιο νοσοκομειο, κι εγω χωρισμενος. Σε καταλαβαινω, περναω φριχτα.... Βαγγέλης λεγομαι

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 02:23
  2. δεν νιωθω καλα...
    By P73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 45
    Last Post: 26-03-2015, 16:20
  3. Περνάω πολύ καλά
    By flu in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 14-11-2011, 04:15
  4. Μη Ρωτάς Πώς Περνάω... Δεν είμαι καλά!!!!!
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 26-09-2011, 12:49
  5. Δεν νιωθω καλα
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-08-2008, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •