Αγωγές, άγχος, ηρεμιστικά χάπια κλπ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Οι αγωγες που ακολουθειτε/-ουσατε σας εχουν βοηθησει/βοηθουν;;

Voters
3. You may not vote on this poll
  • Ναι

    1 33.33%
  • Οχι

    2 66.67%
  • Αρκετα

    0 0%
  • Καθολου

    0 0%
  • ΔΓ/ΔΑ

    0 0%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137

    Αγωγές, άγχος, ηρεμιστικά χάπια κλπ

    καλησπέρα.
    υπαρχει κανεις/καμία που να κάνει αγωγή με ηρεμιστικά η άμα τα παιρνει παράλληλα με κάποιο άλλο αντικαταθλιπτικο; Και αν ναι ποια ηρεμιστικα χαπια είναι αυτα και τι εμπειρίες έχετε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    καλησπέρα.
    υπαρχει κανεις/καμία που να κάνει αγωγή με ηρεμιστικά η άμα τα παιρνει παράλληλα με κάποιο άλλο αντικαταθλιπτικο; Και αν ναι ποια ηρεμιστικα χαπια είναι αυτα και τι εμπειρίες έχετε
    Κάπου το 15 έπαιρνα αγωγή με αντικαταθλιπτικό και κάτι άλλο και έπαιρνα και για λίγο διάστημα ζαναξ για να κοιμάμαι επειδή θυμάμαι είχα ένταση και δυσκολία στον ύπνο αλλά δεν θυμάμαι τι αγωγή ακριβώς έπαιρνα γιατί τότε άλλαζα συνέχεια
    Πάντως από συμπτώματα στην αρχή είχα ζαλάδα και μια ατονία

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Κι εγώ έπαιρνα αντικαταθλιπτικό με Xanax για να κοιμάμαι μέχρι να δουλέψει το αντικαταθλιπτικό. Δεν ήθελα να το παίρνω κάθε μέρα ούτε σε καμιά σοβαρή δόση οπότε το έκοψα εύκολα μετά από κάνα δυο τρεις μήνες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Κι εγώ έπαιρνα αντικαταθλιπτικό με Xanax για να κοιμάμαι μέχρι να δουλέψει το αντικαταθλιπτικό. Δεν ήθελα να το παίρνω κάθε μέρα ούτε σε καμιά σοβαρή δόση οπότε το έκοψα εύκολα μετά από κάνα δυο τρεις μήνες.
    τα xanax ειναι αρκετα καλα χαπια; σε καποιο δυσκολα διαχειρισιμο επεισοδιο που σε επιανε σεκαλυπτε; ειναι και γνωστης εταιρειας/βιομηχανιας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Κάπου το 15 έπαιρνα αγωγή με αντικαταθλιπτικό και κάτι άλλο και έπαιρνα και για λίγο διάστημα ζαναξ για να κοιμάμαι επειδή θυμάμαι είχα ένταση και δυσκολία στον ύπνο αλλά δεν θυμάμαι τι αγωγή ακριβώς έπαιρνα γιατί τότε άλλαζα συνέχεια
    Πάντως από συμπτώματα στην αρχή είχα ζαλάδα και μια ατονία
    τα XANAX σε βοηθησαν/-ουσαν αρκετα στα συμπτωματα ζαλαδας,ατονιας κλπ δηλαδη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    τα XANAX σε βοηθησαν/-ουσαν αρκετα στα συμπτωματα ζαλαδας,ατονιας κλπ δηλαδη.
    Τα xanax τα έπαιρνα για να είμαι ήρεμη και να κοιμάμαι και να μην παθαίνω κρίσεις ναι γενικά με βοηθουσαν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Και τωρα παίρνω που που από κάνε όταν έχω ένταση για να χαλαρωσω και με πιάνουν αμέσως

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Και τωρα παίρνω που που από κάνε όταν έχω ένταση για να χαλαρωσω και με πιάνουν αμέσως

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    τα xanax ειναι αρκετα καλα χαπια; σε καποιο δυσκολα διαχειρισιμο επεισοδιο που σε επιανε σεκαλυπτε; ειναι και γνωστης εταιρειας/βιομηχανιας.
    Βασικά τα έπαιρνα για να κοιμάμαι. Αλλά ξέρω ότι δίνονται για ιδιαίτερα αυξημένο άγχος, κρίσεις πανικού κλπ. Είναι αποτελεσματικά αν εννοείς αυτό αλλά δεν είναι για μακροχρόνια χρήση γιατί δημιουργούν εθισμό. Για μακροχρόνια χρήση οι ψυχίατροι προτιμούν να δίνουν ένα αντικαταθλιπτικό με ένδειξη και για άγχος παρά ζαναξ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Βασικά τα έπαιρνα για να κοιμάμαι. Αλλά ξέρω ότι δίνονται για ιδιαίτερα αυξημένο άγχος, κρίσεις πανικού κλπ. Είναι αποτελεσματικά αν εννοείς αυτό αλλά δεν είναι για μακροχρόνια χρήση γιατί δημιουργούν εθισμό. Για μακροχρόνια χρήση οι ψυχίατροι προτιμούν να δίνουν ένα αντικαταθλιπτικό με ένδειξη και για άγχος παρά ζαναξ.
    ποσο περιπου κοστιζουν τα ζαναξ με συνταγη; συνταγουγραφουμενα αγοραζονται μονο ετσι δεν ειναι;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Και τωρα παίρνω που που από κάνε όταν έχω ένταση για να χαλαρωσω και με πιάνουν αμέσως
    πολυ θετικο αυτο, ειδικα για ¨μεγαλα¨επεισοδια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    ποσο περιπου κοστιζουν τα ζαναξ με συνταγη; συνταγουγραφουμενα αγοραζονται μονο ετσι δεν ειναι;
    Είναι φθηνά αλλά θέλουν συνταγή

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Είναι φθηνά αλλά θέλουν συνταγή
    ευχαριστω πολυ

  14. #14
    garfield
    Guest
    Centrac ειναι αγχολυτικα με βοηθησαν να μην με πιανει τρεμουλο και ταχυπαλμια οταν ειμαι με κοσμο. Οι αρνητικες σκεψεις παραμενουν παρ' ολα αυτα.

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    32
    το xanax καλυπτει τις επαναλαμβανομενες αρνητικες σκεψεις η πρεπει ν το αντιμετωπισω με ψυχοθεραπεια ? εχω υπερβολικες σκεψεις που με κανουν να βρισκομαι στη πριζα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ηρεμιστικά...
    By Διαπεφόμπαστος in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 04-11-2019, 19:46
  2. Αγχος και χαπια
    By maripapa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 10-10-2018, 17:22
  3. ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ
    By marouli66 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 5
    Last Post: 16-06-2018, 21:27
  4. Replies: 7
    Last Post: 21-04-2012, 17:48
  5. αγχος απο χαπια
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-03-2010, 15:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •