Φοβία θανάτου & γηρατειών!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281

    Φοβία θανάτου & γηρατειών!

    Καλημέρα σε όλους!

    Τελευταία σκέφτομαι πολύ με φόβο τον θάνατο τον δικό μου καθώς και αγαπημένων μου προσώπων. Φοβάμαι να μεγαλώσω και να γεράσω επίσης...
    Ξέρω οτί η κατάληξή μας είναι ο θάνατος. Νιώθω οτί περνάνε τα χρόνια και πρέπει να ζήσω όσο μπορώ καλύτερα. Έχω την υγεία μου και από ψυχική αποψη και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Αλλά όταν βλέπω την μητέρα μου να καπνίζει και άλλους να κάνουν κακή χρήση και να μην σκέφτονται την υγεία τους με φοβίζει ακόμα περισσότερο. Θα μου πείτε οτί μπορεί να αρρωστήσει κάποιος ακόμα και με υγιεινή διατροφή και άσκηση, το γνωρίζω!
    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει!

    Επίσης δείτε αυτό αν θέλετε: http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4754368
    Τέτοιες ιστορίες με κάνουν και σκέφτομαι πόσο τυχερή είμαι που έχω την υγεία μου και οτί πρέπει να εκμεταλευτώ όσο μπορώ την ζωή μου κανομτας όμορφα πράγματα. Το θέμα είναι οτί δεν θα έπρεπε να βλέπω αυτά για να νιώθω καλύτερα.. Ίσως όμως βοηθήσει κάποιον άλλον ως παρηγόρια διαβάζοντας το άρθρο.

    Αυτά!
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Χριστινακι...να μη σε απασχολουν αυτα τα πραγματα ακομα ειναι πολυ νωρις....
    να ξερεις οτι η φυση εχει προνοησει για ολα.....οσο μεγαλωνει ενας ανθρωπος και γερναει τοσο πιο πολυ εξοικειωνεται με την ιδεα του επερχομενου θανατου.....επισης ο θανατος των γονιων μας....μας βοηθα με καποιο τροπο να εξοικειωθουμε...
    ολα εινα σοφα δομημενα......κι οταν εισαι πολυ νεος ειναι δυσκολο να το καταλαβεις.....
    ακομα και τα γειρατεια που σε φοβιζουν...θα δεις οτι συμβαινει αυτο γιατι τωρα σου φαινεται κατι απολυτα μακρινο και ξενο....οσο ομως περνανε τα χρονια θα αλλαξεις αντιληψη.....

    και φυσικα θελω να σου πω οτι ειναι πολυ σημαντικο αυτο που λες οτι πρεπει να ζουμε την ζωη μας οσο το δυνατον πιο γεματη...μεγαλωνοντας οτα κοιτας πισω...ειναι αλλιως να δεις μια γεματη ζωη ..κι αλλιως να δεις μια ζωη..γεματη χαμενες ευκαιριες που εσυ αφησες να χαθουν.....
    γιαυτο...μη σκεφτεσε παρα μονο πως θα ζησεις το τωρα οσο πιο ομορφα και ευτυχισμενα μπορεις...
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Μετα απο αρκετες παρτιδες που ειχα και εχω ακομα ανοιχτες με τον Χαροντα... εχω να σου πω το συμπερασμα το οποιο κατεληξα. Ξεχασε τονα!!!!!!!!!!!! Να σκεφτεσαι για το καλυτερο, και να απολαμαβνεις οτι εχεις τωρα χωρις να φοβασαι αν θα το χασεις στο μελλον...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Σε ευχαριστώ Φλουδάκι μου!

    Έχεις δίκιο σε όσα γράφεις και ειδικά η τελευταία παράγραφος είναι αυτό που έχω στο μυαλό μου και θέλω τώρα όσο μπορώ να ζήσω ότι θα θελα και μπορώ! Δεν θέλω να χάσω καμία στιγμή και πόσο μάλλον να φυλακίσω τον εαυτό μου στην δυστυχία, τους φόβους κλπ. Ότι έχω θέλω να το ξεπερνώ γρήγορα για να μην χάσω τις ευκαιρίες να χαθούν. Τώρα που έχω ενέργεια, τώρα είμαι μικρή σχετικά να ζήσω πράγματα που αργότερα δεν θα "μπορώ"...
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    ακριβως....κι οταν θα μεγαλωσεις και θα κοιτας πισω την ζωη σου.....θα νιωθεις ικανοποιηση και πληροτητα....κι αυτο πιστεψε με τα γλυκαινει ολα !!!
    το αντιθετο....τα κανει ολα μαυρα.....
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Μετα απο αρκετες παρτιδες που ειχα και εχω ακομα ανοιχτες με τον Χαροντα... εχω να σου πω το συμπερασμα το οποιο κατεληξα. Ξεχασε τονα!!!!!!!!!!!! Να σκεφτεσαι για το καλυτερο, και να απολαμαβνεις οτι εχεις τωρα χωρις να φοβασαι αν θα το χασεις στο μελλον...
    Τόσα χρόνια είχα φυλακίσει τον εαυτό μου με την κατάθλιψή μου και τις σκέψεις μου συν τον θάνατο του πατέρα , την ασελγεία εις βάρος μου και πολλά άλλα. Πηγαίνοντας σε ψυχολόγο και αποφασισμένη να ξεπεράσω τα προβλήματά μου και να απελευθερωθώ από αυτά και τις σκέψεις μου.. ήρθα πολύ κοντά στον εαυτό μου, είδα πολλά πράγματα που δεν έβλεπα. Έχω δίψα για ζωή... τόσα χρόνια είχα πεθάνει! Τώρα ξεκίνησα να ζω ουσιαστικά (1 χρόνο τώρα)...
    Λιλιουμάκι έχεις δίκιο! Πρέπει να μην τον σκέφτομαι καθόλου και να ζήσω χωρίς να φοβάμαι!
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    ακριβως....κι οταν θα μεγαλωσεις και θα κοιτας πισω την ζωη σου.....θα νιωθεις ικανοποιηση και πληροτητα....κι αυτο πιστεψε με τα γλυκαινει ολα !!!
    το αντιθετο....τα κανει ολα μαυρα.....
    Πόσο σωστό και σοφό αυτό που λες! Πραγματικά αυτό σκεφτόμουν τελευταία..
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Πόσο σωστό και σοφό αυτό που λες! Πραγματικά αυτό σκεφτόμουν τελευταία..
    αχ...ναι...οσο πιο γρηγορα το καταλαβεις και το εφαρμοσεις τοσο το καλυτερο!!!
    κι οπως εγραψε και η Μαρκελλα σημερα σε ενα αλλο θεμα...να θυμασε οτι μετανιωνουμε παντα πιο πολυ γιαυτα που δεν καναμε.....κι οχι γιαυτα που καναμε....μεγαλη κουβεντα...με πολυ ουσια
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    αχ...ναι...οσο πιο γρηγορα το καταλαβεις και το εφαρμοσεις τοσο το καλυτερο!!!
    κι οπως εγραψε και η Μαρκελλα σημερα σε ενα αλλο θεμα...να θυμασε οτι μετανιωνουμε παντα πιο πολυ γιαυτα που δεν καναμε.....κι οχι γιαυτα που καναμε....μεγαλη κουβεντα...με πολυ ουσια
    Ναι αυτό το έχω σαν οδηγό στην ζωή μου (αυτό που είπε η Μαρκέλλα)!
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  10. #10
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Τόσα χρόνια είχα φυλακίσει τον εαυτό μου με την κατάθλιψή μου και τις σκέψεις μου συν τον θάνατο του πατέρα , την ασελγεία εις βάρος μου και πολλά άλλα. Πηγαίνοντας σε ψυχολόγο και αποφασισμένη να ξεπεράσω τα προβλήματά μου και να απελευθερωθώ από αυτά και τις σκέψεις μου.. ήρθα πολύ κοντά στον εαυτό μου, είδα πολλά πράγματα που δεν έβλεπα. Έχω δίψα για ζωή... τόσα χρόνια είχα πεθάνει! Τώρα ξεκίνησα να ζω ουσιαστικά (1 χρόνο τώρα)...
    Λιλιουμάκι έχεις δίκιο! Πρέπει να μην τον σκέφτομαι καθόλου και να ζήσω χωρίς να φοβάμαι!
    Έχεις αυτη την προηγουμενη "εμπειρία" Χριστίνα και το πως ζεις τωρα (ενα χρονο τωρα) και τη διαφορά αναμεσα στα δυο. Άρα το νόημα της ζωης το κατέχεις. Κι αν κρίνω και απ τα πολλά ωραία που λες εδω, αρα ξερεις πολύ καλά το νοημα της ζωης και ετσι τι πρέπει να κάνεις και τι όχι μέχρι να φτάσεις στην ηλικία που θα σε απασχολούν αυτα τα δυο για τα οποία άνοιξες το θέμα. Και αφου κατεχεις το νόημα και πραγματώνοντας το καθημερινα η μεταβαση σου στα γηρατια θα ειναι ομαλή γιατι θα συνοδευεται από προηγουμενες ωραίες εμπειρίες. Προς το παρόν ξέχασε το ...... και "επέστρεψε" στα ωραια που ζεις τωρα. Απώθησε την σκέψη, αντικατεστησε την με άλλες που αφορουν το σημερα και με ότι ωραιο κανεις που σε ευχαριστει.
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Έχεις αυτη την προηγουμενη "εμπειρία" Χριστίνα και το πως ζεις τωρα (ενα χρονο τωρα) και τη διαφορά αναμεσα στα δυο. Άρα το νόημα της ζωης το κατέχεις. Κι αν κρίνω και απ τα πολλά ωραία που λες εδω, αρα ξερεις πολύ καλά το νοημα της ζωης και ετσι τι πρέπει να κάνεις και τι όχι μέχρι να φτάσεις στην ηλικία που θα σε απασχολούν αυτα τα δυο για τα οποία άνοιξες το θέμα. Και αφου κατεχεις το νόημα και πραγματώνοντας το καθημερινα η μεταβαση σου στα γηρατια θα ειναι ομαλή γιατι θα συνοδευεται από προηγουμενες ωραίες εμπειρίες. Προς το παρόν ξέχασε το ...... και "επέστρεψε" στα ωραια που ζεις τωρα. Απώθησε την σκέψη, αντικατεστησε την με άλλες που αφορουν το σημερα και με ότι ωραιο κανεις που σε ευχαριστει.
    Τι όμορφο αυτό που γράφεις! Ναι, η αλήθεια είναι αυτή που λες.. έχω πιάσει το νόημα της ζωής και πόσα έχασα και φοβάμαι μην χαθούν. Ένιωσα από την μια οτί έχασα τόσα χρόνια και να νιώσω την κάθε φάση της ηλικίας μου εως τώρα, να ζήσω φυσιολογικά. Από την άλλη χαίρομαι που το μαρτύριό μου τελείωσε νωρίς και δεν θα πεθάνω με αυτό Τρομερά αντιφατικά όλα αυτά έ?
    Αλλά έχετε όλοι δίκιο! Πρέπει να το ξεχάσω γιατί ακόμα δεν είναι η ώρα του για να το σκεφτομαι.. Ας ζήσω λοιπόν το τώρα!
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

Similar Threads

  1. στο μεταιχμιο ζωης και θανατου.
    By Danay1997 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 16
    Last Post: 22-09-2011, 12:02
  2. ΦΟΒΟΣ ΘΑΝΑΤΟΥ
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-06-2011, 04:29
  3. Ψυχιατρική: μια βιομηχανία θανάτου (Ντοκιμαντέρ)
    By TasosAthens in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 10-02-2011, 15:58
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50
  5. Φοβιες θανατου...
    By nonos1503 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 27-11-2008, 17:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •