Παρέα για έναρξη σωστής διατροφής χωρίς βουλιμικα επεισοδια(ελπιζω)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 73
  1. #1

    Παρέα για έναρξη σωστής διατροφής χωρίς βουλιμικα επεισοδια(ελπιζω)

    Είναι καμιά πρόθυμη να ξεκινήσει μαζί μου ένα πλάνο 20 ημερών, σωστής διατροφής?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Είναι καμιά πρόθυμη να ξεκινήσει μαζί μου ένα πλάνο 20 ημερών, σωστής διατροφής?
    Είναι αυτό που προσπαθώ και εγώ καιρό και τώρα είμαι ξανά σε αντίστοιχο challenge με τον εαυτό μου...

  3. #3
    Από εχθές προσπάθησα να ηρεμήσω και να οργανώσω τη διατροφή μου . Σημερα μπορώ να πω ότι το ακολουθώ. Φοβαμαι ομως οτι σύντομα θα ξανακάνω κι άλλο βουλιμικο επεισόδιο...δεν αντέχω αυτό το φαυλο κυκλο...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Από εχθές προσπάθησα να ηρεμήσω και να οργανώσω τη διατροφή μου . Σημερα μπορώ να πω ότι το ακολουθώ. Φοβαμαι ομως οτι σύντομα θα ξανακάνω κι άλλο βουλιμικο επεισόδιο...δεν αντέχω αυτό το φαυλο κυκλο...
    Κι εγώ είναι 2 μέρες που καταφέρνω να μείνω μακριά από τα υπερφαγικά... Η αλήθεια είναι ότι εχθές το απόγευμα που άρχισα να έχω έντονη επιθυμία να φάω , απέσπασα την προσοχή μου κάνοντας μερικές δουλειές στο σπίτι και βοήθησε.. Έχεις προσπαθήσει να εφαρμόσεις κάτι αντίστοιχο στιγμές που νιώθεις έντονη ανάγκη για βουλιμικό ;

  5. #5
    Μόλις καθάρισα όλο το σπίτι! Έκανα ένα ημερολόγιο με το τι τρώω τις τελευταίες δέκα ημέρες και παρατηρώντας πως ξεσπάω συχνά, είπα να δοκιμάσω να τρώω κάθε 3 ώρες. Το κακό είναι πως έχω πάρει 12 κιλα το τελευταίο τρίμηνο...πραγμα που σημαίνει ότι τίποτα δε μου χωράει ,είμαι χάλια ψυχολογικά εξατίας αυτού , οπότε ξεσπάω με όλο και συχνότερες κρίσεις που χειροτερεύει το πρόβλημα μου. Επίσης είμαι σε περίοδο εξεταστικής, δηλαδή όλη μέρα σπίτι διαβάζοντας...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Μόλις καθάρισα όλο το σπίτι! Έκανα ένα ημερολόγιο με το τι τρώω τις τελευταίες δέκα ημέρες και παρατηρώντας πως ξεσπάω συχνά, είπα να δοκιμάσω να τρώω κάθε 3 ώρες. Το κακό είναι πως έχω πάρει 12 κιλα το τελευταίο τρίμηνο...πραγμα που σημαίνει ότι τίποτα δε μου χωράει ,είμαι χάλια ψυχολογικά εξατίας αυτού , οπότε ξεσπάω με όλο και συχνότερες κρίσεις που χειροτερεύει το πρόβλημα μου. Επίσης είμαι σε περίοδο εξεταστικής, δηλαδή όλη μέρα σπίτι διαβάζοντας...
    Μπράβο σου που το παλεύεις! Σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ έχω πάρει κιλά και μάλιστα κιλά που με κόπο έχασα μετά το 1ο λοκνταουν...Επίσης είμαι και εγώ φοιτήτρια σε περίοδο εξεταστικής και μόνη στο σπίτι οπότε νιώθω απόλυτα τις ανησυχίες και δυσκολίας σου...Προσπάθησε να υπενθυμίζεις στον εαυτό σου οτι το να τον θρεφεις πιο υγιεινά είναι φροντίδα και όχι τιμωρία για να χάσεις κιλά...Εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω οταν με πιάνει η ανάγκη για στέρηση με σκοπό να δω τα κιλά να πέφτουν...Ξέρω οτι η κατάληξη θα είναι υπερφαγικά και κανένα αποτέλεσμα! Επίσης καλά κάνεις και τρως κάθε 3 ώρες θα σε βοηθήσει πολύ στην οργανική σου πείνα...

  7. #7
    Πάλι έγινε κάτι που με στενοχώρησε και έφαγα έναν κόσμο....δε μου αξίζει το μπράβο ...πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω! Εγώ σε αυτά τα κιλά δεν ήμουν ποτέ στη ζωή μου ...είναι κάτι πρωτόγνωρο. Δε με αναγνωρίζω στον καθρέφτη ,όλοι μου λένε ότι παχυνα, δε βγαίνω έξω γιατί φοβάμαι μη δω κανένα γνωστό και πει πως έγινα έτσι...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Πάλι έγινε κάτι που με στενοχώρησε και έφαγα έναν κόσμο....δε μου αξίζει το μπράβο ...πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω! Εγώ σε αυτά τα κιλά δεν ήμουν ποτέ στη ζωή μου ...είναι κάτι πρωτόγνωρο. Δε με αναγνωρίζω στον καθρέφτη ,όλοι μου λένε ότι παχυνα, δε βγαίνω έξω γιατί φοβάμαι μη δω κανένα γνωστό και πει πως έγινα έτσι...
    Είναι σημαντικό να μην απελπίζεσαι..Ασε πίσω σου αυτό το μικρό πισωγύρισμα και συνέχισε κανονικά την Διατροφή σου σαν να μην έγινε...Ξερω το μυαλό μας παίζει πολύ περίεργα παιχνίδια όμως πρέπει να του επιβληθούμε επιτέλους!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Από εχθές προσπάθησα να ηρεμήσω και να οργανώσω τη διατροφή μου . Σημερα μπορώ να πω ότι το ακολουθώ. Φοβαμαι ομως οτι σύντομα θα ξανακάνω κι άλλο βουλιμικο επεισόδιο...δεν αντέχω αυτό το φαυλο κυκλο...
    και εγω τα ιδια...δεν εισαι μονη σου!!!
    [I]Love...[/I]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Είναι καμιά πρόθυμη να ξεκινήσει μαζί μου ένα πλάνο 20 ημερών, σωστής διατροφής?

    εγω θελω !!! αντε να ξεκινησουμε μαζι απο αυριο ....
    τωρα παω να παρω σοκολατα !!
    [I]Love...[/I]

  11. #11
    Λένε για 5000 θερμιδες σε ένα επεισόδιο.....κι εγώ γελάω κλαίγοντας γιατί ξεπερνάω τις 12000 θερμιδες...

  12. #12
    Εντάξει λοιπόν, ας φάω σήμερα κ αν ζω μέχρι αύριο, ας ΞΑΝΑξεκινησω.... αν ακουσετε κανένα μπαμ μεσα στη μέρα...εγώ θα είμαι

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    4
    Rosie10 τελικα βρηκες καποιον για ξεκινημα; Πως εισαι;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Εντάξει λοιπόν, ας φάω σήμερα κ αν ζω μέχρι αύριο, ας ΞΑΝΑξεκινησω.... αν ακουσετε κανένα μπαμ μεσα στη μέρα...εγώ θα είμαι
    Δεν είσαι μόνη σου...και εγώ μετα απο 3 μέρες κατέληξα σε υπερφαγικο...Νιωθω απαίσια

  15. #15
    Εκλεισα τα βιβλία και εφυγα από το σπίτι με αποτέλεσμα να καταλήξω στο αγαπημένο μου ζαχαροπλαστειο και να πάρω ένα γλυκό με έξτρα σοκολάτα από πάνω . Το μεσημέρι έφαγα τόσα σάντουιτς όσα αντιστοιχούν σε ένα οικογενειακό πακετο ψωμί του τοστ. Και ένα σωρό μπάρες που είχα πάρει για όλη την εβδομάδα τις έφαγα μονοκοπανια πριν τα τοστ . Ποια-ες θέλουν να ξεκινήσουμε μαζί και να έχουμε συχνότερη επικοινωνία ώστε να μιλάμε γενικά για το τι τρώμε αλλά και όταν μας έρχεται η ανάγκη για βουλιμικο επεισόδιο?

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 28-04-2017, 21:22
  2. χωρις παρεα
    By maria20 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 19-03-2017, 23:58
  3. Replies: 12
    Last Post: 22-09-2015, 22:58
  4. ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΒΟΥΛΙΜΙΚΑ
    By habibina in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 22-11-2010, 08:08
  5. ΑΡΘΡΟ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ 'ΓΙΑΤΙ ΤΡΩΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΝΑΜΕ'
    By kallia in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 24
    Last Post: 19-10-2007, 16:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •