Μείζον καταθλιπτικη διαταραχή - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 85
  1. #16
    Macgyveρ εισαι ενθεος η αθεος;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by xalou View Post
    Macgyveρ εισαι ενθεος η αθεος;

    ενθεος ειμαι, αλλα με τον τροπο μου ........... αν το σκεφτεις , εχουμε αναγκη εμεις οι ανθρωποι να πιστευουμε σε μια ανωτερη δυναμη, ανεξαρτητως θρησκειας .....

  3. #18
    με τον τροπο σου εννοεις με συμβιβασμους...σωστά;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αν εννοεις συμβιβασμους το οτι δεν παω στην εκκλησια ,η δεν συμμετεχω στα μυστηρια , δλδ. στην τυπολατρεια/θρησκοληψια , τοτε ναι....παραυτα προσευχομαι.......

  5. #20
    οχι εννοω και κοινωνικους συμβιβασμους.και γω πιστευω στο θεο.Αλλα πιστευω αν εισαι πραγματικα χριστιανος καταληγεις στο περιθωριο.Διαφορετικα συμβιβαζεσαι στην κοινωνια.Ουτε εγω παω εκκλησια ουτε συμμετεχω σε αυτα.Η συμπεριφορα και η αντιληψη ειναι το σημαντικο.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αν θελεις νασαι πραματικος Χριστιανος , καταληγεις στο περιθωριο , ειτε με το αν σε ραπισει καποιος στο ενα μαγουλο, γυρνα του και ταλλο , η αν εχεις δυο χιτωνες, δωσε το εναν , ατελειωτα τα παραδειγματα .....οντως , και για μενα η αντιληψη και η συμπεριφορα , ειναι τα σημαντικοτερα ........

  7. #22
    άρα συμφωνείς ότι ο πραγματικός χριστιανός βρίσκεται στο περιθώριο.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    βεβαια συμφωνω ...........

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by xalou View Post
    Το γεγονός που με τάραξε τόσο πολύ ήταν πισωπλατα μαχαιρωματα απο φιλους και μια τραυματικη 5 χρονων σχεση
    Πισώπλατα μαχαιρώματα ως προς τι?
    Στο εργασιακό τομέα ή στον προσωπικό?
    Κλονίστηκε η αξιοπιστία σου ?

    Η σχέση γιατί ήταν τραυματική?
    Θέμα απιστίας ,αποδοχής ,εμπιστοσύνης,βίας ?

    Με το θέμα της αυτογνωσίας πω τα πας ?
    Έχεις φτάσει σε κάποιο σημείο μέσα από την ψυχοθεραπεία σου ?

    Να ξέρεις όταν θες να συζητήσεις ένα θέμα σου, ο άλλος που ζητάς την άποψη του ,καλώς ή κακώς πρέπει να έχει ένα γενικό πλάνο γύρο από εσένα ..

    Το να σου πούμε το οτιδήποτε έτσι στα τυφλά δεν θα σε οφελησει σε κάτι ..
    Σκοπός είναι μέσα από την συζήτηση μας και τις ερωτήσεις μας να δώσεις εσύ ο ίδιος κάποιες απαντήσεις στα ερωτήματα σου ...

    Αν θες απαντάς σε όλα αυτά που σε ρωτάω ,αν ζοριζεσαι μην το κάνεις ..

    Πεσμου μου όμως τι περιμένεις ανοίγοντας ένα τέτοιο θέμα ..
    Να σου πει κάποιος έχεις δίκιο σε όλα αυτά που προανέφερες ?
    Θα σε βοηθήσει κάπου όλο αυτό ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by xalou View Post
    άρα συμφωνείς ότι ο πραγματικός χριστιανός βρίσκεται στο περιθώριο.
    Ότι πιο άκυρο έχω ακούσει πραγματικά ...
    Δεν ισχύει αυτό σε καμία περίπτωση και παραδείγματα άπειρα αρκεί να τα αναζητήσεις στα κατάλληλα μέρη ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #26
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Πισώπλατα μαχαιρώματα ως προς τι?
    Στο εργασιακό τομέα ή στον προσωπικό?
    Κλονίστηκε η αξιοπιστία σου ?

    Η σχέση γιατί ήταν τραυματική?
    Θέμα απιστίας ,αποδοχής ,εμπιστοσύνης,βίας ?

    Με το θέμα της αυτογνωσίας πω τα πας ?
    Έχεις φτάσει σε κάποιο σημείο μέσα από την ψυχοθεραπεία σου ?

    Να ξέρεις όταν θες να συζητήσεις ένα θέμα σου, ο άλλος που ζητάς την άποψη του ,καλώς ή κακώς πρέπει να έχει ένα γενικό πλάνο γύρο από εσένα ..

    Το να σου πούμε το οτιδήποτε έτσι στα τυφλά δεν θα σε οφελησει σε κάτι ..
    Σκοπός είναι μέσα από την συζήτηση μας και τις ερωτήσεις μας να δώσεις εσύ ο ίδιος κάποιες απαντήσεις στα ερωτήματα σου ...

    Αν θες απαντάς σε όλα αυτά που σε ρωτάω ,αν ζοριζεσαι μην το κάνεις ..

    Πεσμου μου όμως τι περιμένεις ανοίγοντας ένα τέτοιο θέμα ..
    Να σου πει κάποιος έχεις δίκιο σε όλα αυτά που προανέφερες ?
    Θα σε βοηθήσει κάπου όλο αυτό ?
    Στον προσωπικο φθονος <<φιλων>> και πισωπλατα μαχαιρωματα , διαθεση να σε μειωσουν , να σε υποτιμησουν,πουστιες πολλες,λογια πισω απο την πλατη και μπροστα φιλαρακια.
    Η σχεση ηταν κακοποιητικη,δεν υπηρχε εμπιστοσυνη υπηρχε τρελη ζηλεια στα ορια της παρανοιας


    ξερεις τι βλεπω Μαριλου παντελης ελλειψη ηθικης και αξιων,πονηρια εκμεταλλευση και βια ειτε λεκτικη ειτε σωματικη

  12. #27
    Οσον αφορα την ψυχοθεραπεια , το μονο που φαινεται να απασχολει τον ψυχιατρο μου ειναι να βρω μια δουλεια και να ελισσομαι πως να στο πω ...ελιγμος και διπλωματια καπως ετσι μου το λεει

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by xalou View Post
    Στον προσωπικο φθονος <<φιλων>> και πισωπλατα μαχαιρωματα , διαθεση να σε μειωσουν , να σε υποτιμησουν,πουστιες πολλες,λογια πισω απο την πλατη και μπροστα φιλαρακια.
    Η σχεση ηταν κακοποιητικη,δεν υπηρχε εμπιστοσυνη υπηρχε τρελη ζηλεια στα ορια της παρανοιας


    ξερεις τι βλεπω Μαριλου παντελης ελλειψη ηθικης και αξιων,πονηρια εκμεταλλευση και βια ειτε λεκτικη ειτε σωματικη
    Ωραία εγώ να συμφωνήσω μαζί σου ότι όντως έτσι είναι τα πράγματα ..Δεν μπορώ να πω ότι έχεις και άδικο γιατί πλέον είναι πολλοι αυτοί που κυμαίνονται σε αυτό το μήκος κύματος...

    Εσύ που είσαι μέσα σε όλο αυτό ?
    Που είναι η δική σου στάμπα στην όλη αυτή "παρέα" που διάλεξες τόσο καιρό και επετρεψες να σου φερθεί έτσι ?

    Εφόσον αναγνωρίζεις ότι αυτή η σχέση ήταν άρρωστη ..
    Φαντάζομαι ότι θα έληξε πλέον ,γιατί δεν το βλέπεις αλλιώς όλο αυτό ..
    Όλοι οι άνθρωποι σε κάποια φάση της ζωής μας ερχόμαστε αντιμέτωποι με συμπεριφορές άρρωστες και μας κάνουν να αρρωσταίνουμε και εμείς μαζί τους ...

    Το έχω περάσει και εγώ αυτό και ξέρω πόσο ικανό είναι ..Αυτά τα άτομα είναι τόσο τοξικά που η τοξικότητα τους σε επηρεάζει ακόμα και όταν έχουν φύγει από την ζωή σου μέχρι να αποφασίσεις εσύ ο ίδιος ποτέ θα την διώξεις ..
    Μόνο τότε θα φύγει να το ξέρεις ...

    Εσύ τι έκανες και τι κάνεις για όλα αυτά ?
    Πηγές παρακάτω ?
    Μπορείς να τα αφήσεις όλα αυτά πίσω σου και να διώξεις από κοντά σου την παραμικρή τοξική πηγή ?

    Ο γιατρός σου θέλει να βρεις μια δουλειά γιατί έτσι ίσως μπορέσεις και αποκτήσεις και κάποιο άλλο ενδιαφέρων ..Είναι ένα κίνητρο να σταματήσει το μυαλό σου να είναι κολλημένο και προβληματισμένο σε κάποιες νοσηρες καταστάσεις ..
    Θέλει να ξεφεύγεις από όλα αυτά γι αυτό στα προτείνει, δεν είναι λάθος ..
    Είναι μια τακτική που χρησιμοποιείται σε ανάλογες περιπτώσεις .

    Αλήθεια εσύ τι θέλεις να κάνεις από εδώ και πέρα στην ζωή σου ?
    Δεν θέλεις να ασχοληθείς με κάτι ?
    Ποια είναι τα όνειρα σου ,καταρχήν κάνεις όνειρα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #29
    Ονειρα εχω χρονια να κανω...και φιλοδοξιες....συνηθως σκεφτομαι οτι ολα ειναι ματαια και βυθιζομαι στην θλιψη.Και εγω θελω να δουλεψω μπας και κανω ενα βημα εμπρος.Οσον αφορα την εργασια προσπαθησα απλα διαπιστωνω το εξης οτι οι δουλειες ειναι σαν βασανιστηρια.Ελαχιστο οφελος , μικρα μεροκαματα , αγχος και στρες για το τιποτα,υπερβολικες συνηθως απαιτησεις εργοδοτων.Και γω θελω να δουλεψω για να ξεπερασω το προβλημα μου.Απλα θελω να με πεισει καποιος οτι δεν ειναι ματαια τα παντα...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by xalou View Post
    Ονειρα εχω χρονια να κανω...και φιλοδοξιες....συνηθως σκεφτομαι οτι ολα ειναι ματαια και βυθιζομαι στην θλιψη.Και εγω θελω να δουλεψω μπας και κανω ενα βημα εμπρος.Οσον αφορα την εργασια προσπαθησα απλα διαπιστωνω το εξης οτι οι δουλειες ειναι σαν βασανιστηρια.Ελαχιστο οφελος , μικρα μεροκαματα ..
    τα βλεπεις ετσι αφου εχεις διαγνωστει με μειζονα καταθλιπτικη διαταραχη, κι εγω που εχω μειζονα κτθλψη, ετσι τα βλεπω .....ονειρα και φιλοδοξιες , ειναι αναμενομενο να μην κανεις , επειδη ενα συμπτωμα της κτθλψης , ειναι ' αδυναμια της προβολης του πασχοντος στο μελλον ' ....

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15
    Last Post: 14-03-2021, 13:07
  2. μικτή αγχώδησ και καταθλιπτική διαταραχή
    By Δημήτρης123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-01-2021, 22:10
  3. Μείζονα καταθλιπτική διαταραχή
    By nickirkas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 20-01-2020, 20:39
  4. καταθλιπτικη διαταραχη?
    By Νεραιδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 22-03-2016, 20:28
  5. Καταθλιπτική αντίδραση..
    By Φωτεινη! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 67
    Last Post: 03-05-2010, 14:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •