Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί! - Page 62
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 62 of 70 FirstFirst ... 12526061626364 ... LastLast
Results 916 to 930 of 1042
  1. #916
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Καλημερα!

    εδω και λιγα χρονια εχω και εγω μυικες συσπασεις συνηθως στα ποδια....κανοντας ολες τις απαρατητες εξετασεις ανακαλυψαμε οτι λογο υπερκοπωσης που ειχα παθει ειχε πεσει στον οργανισμο μου η φεριτινη ηταν ανυπαρκτη ,το φολικο οξυ ,καλιο νατριο και μαγνησιο και ολο το συμπλεγμα Β

    Ξεκινησα αγωγη κατευθειαν με συμπηρωματα διατροφης αλλα παρόλο που τα επερνα για σχεδον 2 μηνες δεν εβλεπα διαφορα ....μετα απο ενα λυποθυμικο επεισοδιο μου χορηγηθηκε στο νοσοκομειο ενδοφλεβιος ορος....
    Επι 3 μερες πηγαινα σχεδον μια ωρα την ημερα και μου εβαζαν ενα μπουκαλι.
    Τοτε μονο ξεκινησαν οι τιμες να αλλαζουν .....
    Τωρα που εχουν φτασει σε καλα επιπεδα συνεχιζω μονο τα συμπηρωματα αλλα και παλι εχω συσπασεις κυριος μετα την γυμναστικη.
    Δεν ειναι τιποτα το ανησυχητικό, πολλοι το εχουν και ειναι αντίδραση του μυικου μας συστήματος παραλληλα με τους νευρώνες ,γι αυτο σε καλύπτει το ζαναξ....

    Απο την στιγμη που ειναι καλες οι εξετασεις σου δες λιγο τις βιταμινες σου και ηρέμησε...
    το γεγονος οτι σε καλυπτει το ζαναξ σημαινει οτι εχεις στρεσαριστει πανω απο τα ορια σου.
    Σ΄ευχαριστω που ασχοληθηκες με την αναρτηση μου, συμφωνω και εγω οτι ολα αυτα προερχονται κυριως απο υπερβολικο στρες , ομως ειναι προβλημα ολο αυτο που δημιουργει επιπλεον αγχος.Αυτο που εγραψες για τη γυμναστικη μου συμβαινει κι εμενα.Ξερω καθε φορα που γυμναζομαι οτι μετα θα εχω συσπασεις , οι οποιες μαλιστα δεν εμφανιζονται αμεσως ,αλλα την επομενη η΄μεθεπομενη μερα και ηρεμουν συνηθως οταν ξεκουραζομαι .Οταν παιρνω μαγνησιο (mag2) τα συμπτωματα μετα τη γυμναστικη ειναι ηπιοτερα.Παντως οσο και να εχω ψαξει το θεμα η πληροφορηση ειναι φτωχη και κανενας ειδικος δεν μπορει να σου απαντησει με σαφηνεια για το τι πρεπει να κανεις.Εσυ εχεις εντοπισει καποιον γιατρο που να μπορει να βοηθησει αποτελεσματικα η΄εστω να δωσει οδηγιες που θα βελτιωσει το προβλημα?

  2. #917
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by GSPAP View Post
    Σ΄ευχαριστω που ασχοληθηκες με την αναρτηση μου, συμφωνω και εγω οτι ολα αυτα προερχονται κυριως απο υπερβολικο στρες , ομως ειναι προβλημα ολο αυτο που δημιουργει επιπλεον αγχος.Αυτο που εγραψες για τη γυμναστικη μου συμβαινει κι εμενα.Ξερω καθε φορα που γυμναζομαι οτι μετα θα εχω συσπασεις , οι οποιες μαλιστα δεν εμφανιζονται αμεσως ,αλλα την επομενη η΄μεθεπομενη μερα και ηρεμουν συνηθως οταν ξεκουραζομαι .Οταν παιρνω μαγνησιο (mag2) τα συμπτωματα μετα τη γυμναστικη ειναι ηπιοτερα.Παντως οσο και να εχω ψαξει το θεμα η πληροφορηση ειναι φτωχη και κανενας ειδικος δεν μπορει να σου απαντησει με σαφηνεια για το τι πρεπει να κανεις.Εσυ εχεις εντοπισει καποιον γιατρο που να μπορει να βοηθησει αποτελεσματικα η΄εστω να δωσει οδηγιες που θα βελτιωσει το προβλημα?
    Έχεις βρει πιστεύω την πηγή όλου αυτού μιας και λες ότι το διάστημα που πέρνεις μαγνήσιο τα συμπτώματα σου είναι ηπιότερα.Κάνε αιματολογικές και όταν χρειάζεται να πέρνεις συμπλήρωμα πάντα με οδηγιες από τον γιατρό σου, γιατί δεν κάνει πέραν του τριμήνου.
    Βρες πηγές μαγνησίου από τροφές,να πίνεις πολύ εμφιαλομενο νερό και το κυριοτερο να η ρεμησεις !

  3. #918
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    3
    Χαιρετώ κι εγώ. Εδώ και μήνα παρατήρησα ότι είχα μυϊκούς σπασμούς σε όλο το σωμα μου και ψάχνοντας, βρήκα εσάς... αλλά και τη σκπ! Από τη στιγμή που διάβασα τα συμπτώματα, τα βιώνω όλα στο πολλαπλάσιο ... την απώλεια μνήμης, τους μυϊκούς πόνους, την ανορεξία, την δυσκολία κατάποσης, κλπ... Αύγουστος και δεν βρίσκω ούτε τη γιατρό μου για τις εξετάσεις . Εσείς είχατε τέτοια συμπτώματα ή μόνο τους σπασμούς; Κοντεύω να τρελαθώ ... Ευχαριστω τον οποίο μου απαντήσει...

  4. #919
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Quote Originally Posted by Mina45 View Post
    Χαιρετώ κι εγώ. Εδώ και μήνα παρατήρησα ότι είχα μυϊκούς σπασμούς σε όλο το σωμα μου και ψάχνοντας, βρήκα εσάς... αλλά και τη σκπ! Από τη στιγμή που διάβασα τα συμπτώματα, τα βιώνω όλα στο πολλαπλάσιο ... την απώλεια μνήμης, τους μυϊκούς πόνους, την ανορεξία, την δυσκολία κατάποσης, κλπ... Αύγουστος και δεν βρίσκω ούτε τη γιατρό μου για τις εξετάσεις . Εσείς είχατε τέτοια συμπτώματα ή μόνο τους σπασμούς; Κοντεύω να τρελαθώ ... Ευχαριστω τον οποίο μου απαντήσει...
    Καλησπερα Μινα,εχω παρεα τους μυικους σπασμους 27 μηνες πλεον,μαζι με μουδιασματα,καψιματα,τσιμπ ηματα,τιναγματα,διαταραχες υπνου,ζαλαδες,ασταθεια βαδισης.Εκανα ηλεκτρομυογραφημα δεν βρεθηκε νευρολογικη βλαβη ουτε κατι ανησυχητικο στη νευρολογικη εξεταση.Οι μαγνητικες εδειξαν μια μεγαλη κηλη στον αυχενα με πιεση νευρου,συνδρομο απιοειδους μυος στο αριστερο ισχιο,και μια μικρη κηλη στη μεση.Στο κεφαλι εχω 2 εστιες μη παθολογικες (λενε).Διαγνωση :Περιφερικη Νευρικη Υπερδιεγερσιμοτητα (Peripheral Nerve Hyperexcitability),με καλοηθεις δεσμιδωσεις.(Benign Fasciculation Syndrome).Οι δεσμιδωσεις θεωρουνται συμπτωμα νευρολογικων νοσων μονο εαν συνοδευονται απο κλινικη αδυναμια,πχ να μην μπορεις να σηκωσεις το χερι σου,να σκονταφτεις,να σερνεις ποδια,γενικα να μην μπορεις να κανεις καθημερινα πραγματα.Υπαρχει ενα φορουμ το About.bfs.com οπου ειναι χιλιαδες ανθρωποι με αυτα τα συμπτωματα.Μονο 1 απο αυτους τελικα ειχε την ακατανομαστη ασθενεια.Κανε εξετασεις για β12,μαγνησιο,θυρεοειδη.Εαν ανησυχεις τοσο πολυ πηγαινε σε νευρολογο αλλα δεν θα σου βρει κατι.Εαν ειχες κατι πρωτα θα ειχες την μυικη αδυναμια σαν πρωταρχικο συμπτωμα.Οτι αλλο θες ειμαι στη διαθεση σου...

  5. #920
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Καλησπερα Μινα,εχω παρεα τους μυικους σπασμους 27 μηνες πλεον,μαζι με μουδιασματα,καψιματα,τσιμπ ηματα,τιναγματα,διαταραχες υπνου,ζαλαδες,ασταθεια βαδισης.Εκανα ηλεκτρομυογραφημα δεν βρεθηκε νευρολογικη βλαβη ουτε κατι ανησυχητικο στη νευρολογικη εξεταση.Οι μαγνητικες εδειξαν μια μεγαλη κηλη στον αυχενα με πιεση νευρου,συνδρομο απιοειδους μυος στο αριστερο ισχιο,και μια μικρη κηλη στη μεση.Στο κεφαλι εχω 2 εστιες μη παθολογικες (λενε).Διαγνωση :Περιφερικη Νευρικη Υπερδιεγερσιμοτητα (Peripheral Nerve Hyperexcitability),με καλοηθεις δεσμιδωσεις.(Benign Fasciculation Syndrome).Οι δεσμιδωσεις θεωρουνται συμπτωμα νευρολογικων νοσων μονο εαν συνοδευονται απο κλινικη αδυναμια,πχ να μην μπορεις να σηκωσεις το χερι σου,να σκονταφτεις,να σερνεις ποδια,γενικα να μην μπορεις να κανεις καθημερινα πραγματα.Υπαρχει ενα φορουμ το About.bfs.com οπου ειναι χιλιαδες ανθρωποι με αυτα τα συμπτωματα.Μονο 1 απο αυτους τελικα ειχε την ακατανομαστη ασθενεια.Κανε εξετασεις για β12,μαγνησιο,θυρεοειδη.Εαν ανησυχεις τοσο πολυ πηγαινε σε νευρολογο αλλα δεν θα σου βρει κατι.Εαν ειχες κατι πρωτα θα ειχες την μυικη αδυναμια σαν πρωταρχικο συμπτωμα.Οτι αλλο θες ειμαι στη διαθεση σου...
    Μανό Ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Βοήθησε στο να μην πάθω κρίση πανικού, γιατί χθες λόγω ζέστης αισθάνθηκα πόνο στα πόδια και στα χέρια, κάψιμο και ζαλάδα. Επίσης, εκτοσ Από κατάθλιψη έχω ανορεξία... δεν θέλω να φάω τίποτα ... είναι της κατάθλιψης; Δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου και μέχρι το ραντεβού με το νευρολόγο, φοβάμαι ότι θα καταρρεύσω... πως ηρεμεί κανεις;;; Καταλαβαινω ότι τα κάνω χειρότερα, αλλά δεν μπορώ να λειτουργήσω...

  6. #921
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    3
    Τελικά δεν τη γλυτωσα την κρίση πανικού! Και μάλιστα όσο οδηγούσα! Δύσπνοια, μούδιασμα, κοκκαλωσαν τα χέρια μου! Τρέλα!!! Νοσοκομείο, εξετάσεις κλπ κλπ και τελικά σπίτι! Αιματολογικές, καρδιολογικές, νευρολογικός ελεγχος (από παθολόγο όμως) όλα νορμαλ! Αναμένουμε μαγνητικές! Δε νομιζω ότι είναι μόνο άγχος! Εξακολουθώ να έχω τις συσπάσεις, τους μυϊκούς πόνους, Τα μούδιασματα και το βελονιασμα, τη δυσκολία κατάποσης και φυσικά μπόλικο άγχος για τα αποτελέσματα!!!! Έχει ζήσει κάποιος κάτι ανάλογο; Τα φώτα σας παιδιά γιατί μέχρι το νευρολόγο δε θα τη γλύτωσω ....

  7. #922
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερα Μινα,περαστικα.Εγω συνηθως οταν παθαινω νευρικη κριση ανεβαζω παλμους και με πιανει εντονο τρεμουλο,ζαλη και φυσικα φουντωνουν οι μυικοι σπασμοι.Φροντιζω τη μανα μου που εχει ακραια ανοια επιθετικου τυπου,δεν συνεργαζεται,και πολλες φορες με τρελαινει.Δεν θα σου βρουν τιποτα στις μαγνητικες.Εγω μεχρι και λιποθυμικο επεισοδειο επαθα απο αποτομο σκαμπανεβασμα της πιεσης.Να ξερεις οτι ακομα και η βασικη νευρολογικη εξεταση απο παθολογο εαν ειχες θεμα θα το αποκαλυπτε.Ο νευρολογος θα κανει μια πιο λεπτομερη εξεταση,τεστ δυναμης ,ισορροπιας ,αντανακλαστικων .Εαν σε ανησυχουν οι δεσμιδωσεις το πολυ κανε ενα ηλεκτρομυογραφημα να ησυχασεις.

  8. #923
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερες σε ολους,πως πατε με τις δεσμιδωσεις;εγω συνεχιζω εδω και 2.5 χρονια ,με μικροτερη ενταση ομως,μαζι με διαφορα αλλα συμπτωματα.

  9. #924
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Κι εγώ συνεχίζω πιο χαλαρά μεν αλλά όταν αγχώνομαι ή περνάω απαιτητική περίοδο στη δουλειά ή αν αγχωθώ για θέμα υγείας μέλους της οικογένειας η δικό μου γίνεται χαμός. Τώρα τελευταία έχω συνέχεια στη γλώσσα αλλά πλέον δεν ασχολούμαι. Η νευρολόγος μου την τελευταία φορά που πήγα πριν κάτι μήνες μου είπε να την ξαναπάρω μόνο αν θέλω να πιούμε κανα καφέ

  10. #925
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    4
    Πραγματικά,αυτός ο φόβος για την ακατανόμαστη νόσο (Όπως ορθότατα διατύπωσε παραπάνω ο φίλος μας) μπορεί να μας στείλει στο τρελάδικο...

  11. #926
    Κ εγω τα ιδια με αδυναμια χέρια πόδια.
    Ο νευρολογος μ λεει ψυχολογικο και μου δωσε χαπια. Μονο.μαγνητικη δεν εχω κανει ακομα. Ζω εναν εφιαλτη εδω κ ενα μηνα.

  12. #927
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    4
    Από το 2015 έως σήμερα υποφέρω κατά διαστήματα από αϋπνία που προέρχεται από τις συσπάσεις. Τα έχω ξαναπεί στο φορουμ, αλλά θα επιμείνω. Όταν έχουν αποκλειστεί άλλες ασθένειες, αυτό που θα βοηθήσει είναι ψυχοθεραπεία, ζαναξ, ssri, και βέβαια...αλλαγή περιβάλλοντος, όταν αυτό είναι επιθυμητό και εφικτό. Το σώμα αντιδρά στο μυαλό. Ας μην το ξεχνάμε.

  13. #928
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    14
    Εγώ έχω τα πεταρίσματα των μυών σε διάφορα σημεία στο αριστερό μου πόδι, σφίξιμο στον μύ της αριστερής γάμπας δαν απαλή κράμπα (η νευρολόγος που ειπε ειναι σπασμός), και τις τελευταίες μέρες μουδιάζει συνεχώς το αριστερό μου χέρι. Όλα στην αριστερή πλευρά! Επίσης, ώρες ώρες το αριστερό πόδι μου τρέμει ολόκληρο εσωτερικά. Δηλ. δε φαίνεται κάτι με το μάτι, αλλα εγώ το νοιώθω ολόκληρο να τρέμει και μάλιστα έντονα. Έχει τύχει σε κάποιον από εσάς να έχει εσωτερικό τρέμουλο; Ανησυχώ που όλα συμβαίνουν στην αριστερή μεριά. Πήγα σε 2 νευρολόγους, και έκανα και MRI brain, μου είπαν ειναι υπερκόπωση μαζί με στρες. Δυσκολεύομαι πολύ να το πιστέψω!

  14. #929
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερες,τις δεσμιδωσεις και τις συσπασεις καθε τυπου τις εχω εδω και 33 μηνες πλεον.Τις εχω συνηθισει ,στην ουσια ειναι μια υπερλειτουργια του νευρικου συστηματος που λεγεται benign fasciculation syndrome η και Ρrogressive Fasciculation Disorder,συμφωνα με αλλη ορολογια.Οταν βρισκομαι σε ακραιο αγχος τρεμω σαν να εχω παρκινσον,πεταριζουν ματια χερια ποδια...ειναι πολλα πραγματα που πυροδοτουν τετοια συμπτωματα,σιγουρα το αγχος ειναι μεσα σε αυτα.Παντοτε ομως θελει μια διερευνηση με μια πληρη νευρολογικη εκτιμηση,ηλεκτρομυογραφημ� � και καποιες μαγνητικες.

  15. #930
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    14
    Καλησπέρα!! Έχω δει 2 νευρολόγους (την μία την επισκέφτηκα 3 φορές μάλιστα, άρα συνολικά μου έχουν κάνει νευρολογική εξέταση 4 φορές σε διάστημα 2 μηνών). Και οι 2 μου ειπαν στρες, και οι 2 μου πρότειναν MRI εγκεφάλου απλά και μόνο για να μου φύγει η έγνοια. Καμία δεν πρότεινε ηλεκτρομυογράφημα. Ίσως θα έπρεπε να κάνω; Μάλλον δεν έκριναν ότι το χρειάζομαι. Γενικά ειμαι χάλια, πολυ άγχος, συνέχεια σκέφτομαι ότι πλησιάζει το τέλος μου!!

Page 62 of 70 FirstFirst ... 12526061626364 ... LastLast

Similar Threads

  1. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 23:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •