Κατάθλιψη και ιψδ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 55 of 55
  1. #46
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Το αρχικό πρόβλημα ποιο ήταν γιατί πρέπει να παίρνεις φάρμακα; εννοώ ποιο ήταν το θέμα των ιδεοληψιων κ ψυχαναγκασμων;

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Οι αρχικές μου εμμονές είχαν να κάνουν με σεξουαλικες εμμονές. Τώρα στην υποτροπή δεν έχω τις ίδιες ιδεοληψίες, εχω με το φαρμακο και την εγκυμοσύνη, ότι δε θέλω το φαρμακο, ότι δε θα κάνω ποτέ άλλο παιδί, ότι δεν έκανα στο παιδί μου αδελφάκι και είναι μόνο του, ότι είμαι άχρηστη, ότι δεν κατάφερα να το κόψω και να προχωρήσω τη ζωή μου κτλ. Είμαι ένα ράκος. Έχω και κατάθλιψη μαζί και από τη μέρα που πήρα το φαρμακο είμαι χειρότερα. Πριν το πάρω προσπαθούσα να προχωράω, να σκέφτομαι λίγο πιο θετικά, υπήρχαν μέρες που τα απογεύματα μου ήταν ήρεμα, είχα ήρεμο μυαλό. Όποτε σκεφτόμουν ότι θα πάρω το φαρμακο με έπιανε πανικός, δε το δεχόμουν. Μου είχε γίνει εμμονή να μην το πάρω. Αλλά τελικά το πήρα και είμαι χειρότερα.

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Καλά αυτές οι καινούργιες εμμονές είναι αφού πήρες το φάρμακο εγώ λέω πριν το πάρεις για ποιο λόγο θεώρησε ο γιατρός ότι πρέπει να πάρεις. Οπότε απ ότι είπες λόγω εμμονων σεξουαλικη φύσεως. Κατά τη γνώμη μου αυτές τις εμμονές πρέπει να δουλέψεις με τον ψυχολόγο. Αν μειώνονται αυτές δε θα έχεις ανάγκη από υψηλή δόση φαρμάκου.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Καλά αυτές οι καινούργιες εμμονές είναι αφού πήρες το φάρμακο εγώ λέω πριν το πάρεις για ποιο λόγο θεώρησε ο γιατρός ότι πρέπει να πάρεις. Οπότε απ ότι είπες λόγω εμμονων σεξουαλικη φύσεως. Κατά τη γνώμη μου αυτές τις εμμονές πρέπει να δουλέψεις με τον ψυχολόγο. Αν μειώνονται αυτές δε θα έχεις ανάγκη από υψηλή δόση φαρμάκου.
    Τις σεξουαλικες ιδεοληψίες τις είχα την πρώτη φορά που εμφάνισαν ιψδ και στην πρώτη διακοπή του φαρμάκου που υποτροπιασα. Αυτή τη φορά που υποτροπιασα άρχισα με κατάθλιψη και εμμονή να μην παρω το φαρμακο για να κάνω παιδί. Έντονη κατάθλιψη. Σκέψεις αναξιοτητας. Ενοχές κτλ. Οι σεξουαλικες ιδεοληψίες δεν επανήλθαν σε αυτή την υποτροπή.

  5. #50
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Τις σεξουαλικες ιδεοληψίες τις είχα την πρώτη φορά που εμφάνισαν ιψδ και στην πρώτη διακοπή του φαρμάκου που υποτροπιασα. Αυτή τη φορά που υποτροπιασα άρχισα με κατάθλιψη και εμμονή να μην παρω το φαρμακο για να κάνω παιδί. Έντονη κατάθλιψη. Σκέψεις αναξιοτητας. Ενοχές κτλ. Οι σεξουαλικες ιδεοληψίες δεν επανήλθαν σε αυτή την υποτροπή.
    Πηγαίνεις σε ψυχολόγο; είναι σα να μην είσαι ευτυχισμένη με τη ζωή που ζεις, γιατί να νιώθεις κατάθλιψη; ελπίζω να πηγαίνεις κ να τα συζητας. Προφανώς κρύβεις πράγματα κι απ τον ίδιο σου τον εαυτό. Είσαι ευτυχισμένη στο γάμο σου;

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Πηγαίνεις σε ψυχολόγο; είναι σα να μην είσαι ευτυχισμένη με τη ζωή που ζεις, γιατί να νιώθεις κατάθλιψη; ελπίζω να πηγαίνεις κ να τα συζητας. Προφανώς κρύβεις πράγματα κι απ τον ίδιο σου τον εαυτό. Είσαι ευτυχισμένη στο γάμο σου;
    Με εντυπωσιάζεις!!! Υπάρχουν κάποια προβλήματα κατά διαστήματα στο σπίτι, δε μπορώ να πω ότι κάνω τη ζωή που θα ήθελα, αλλά σε γενικά πλαίσια είμαι ικανοποιημένος. Ναι πηγαίνω σε ψυχολόγο αρκετά χρόνια και πριν 3 εβδομάδες άλλαξα ψυχολόγο.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Ικανοποιημένη

  8. #53
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Ικανοποιημένη
    Είναι όλα αυτά που καταπιέζουμε μέσα μας αλώστε η θλίψη άλλοτε ο θυμος η όταν νιώθουμε ότι δεν μπορούμε να είμαστε ο εαυτός μας, βρίσκουν όμως διέξοδο με τη μορφή ασθενειών σωματικών η ψυχολογικών. Να μην κάνεις αυτά που θέλουν οι άλλοι να μη ζεις τη ζωή σου όπως θέλουν οι άλλοι η όπως νομίζουν οι άλλοι μη βάζεις πρεπει αυτό πρέπει εκείνο κ να μην αναλαμβάνεις για χάρη των άλλων να σηκώνεις βάρη μεγαλύτερα από αυτά που μπορείς ν αντέξεις. Το καλύτερο θα ήταν να μη νιώθουμε θλίψη η θυμό από αυτά που μας συμβαίνουν όμως αυτό πολύ λίγοι άνθρωποι είναι ικανοί να το πετύχουν η πλειοψηφία επηρεαζομαστε όμως τουλάχιστον να βρίσκεις ένα τρόπο να εκτονωνεις αυτά τα συναισθηματα. Η συζήτηση είναι μια καλή αρχή. Ότι μας πονάει το επικοινωνούμε στους άλλους ήρεμα κι ωραία. Μην τα καταπιεζεις

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Είναι όλα αυτά που καταπιέζουμε μέσα μας αλώστε η θλίψη άλλοτε ο θυμος η όταν νιώθουμε ότι δεν μπορούμε να είμαστε ο εαυτός μας, βρίσκουν όμως διέξοδο με τη μορφή ασθενειών σωματικών η ψυχολογικών. Να μην κάνεις αυτά που θέλουν οι άλλοι να μη ζεις τη ζωή σου όπως θέλουν οι άλλοι η όπως νομίζουν οι άλλοι μη βάζεις πρεπει αυτό πρέπει εκείνο κ να μην αναλαμβάνεις για χάρη των άλλων να σηκώνεις βάρη μεγαλύτερα από αυτά που μπορείς ν αντέξεις. Το καλύτερο θα ήταν να μη νιώθουμε θλίψη η θυμό από αυτά που μας συμβαίνουν όμως αυτό πολύ λίγοι άνθρωποι είναι ικανοί να το πετύχουν η πλειοψηφία επηρεαζομαστε όμως τουλάχιστον να βρίσκεις ένα τρόπο να εκτονωνεις αυτά τα συναισθηματα. Η συζήτηση είναι μια καλή αρχή. Ότι μας πονάει το επικοινωνούμε στους άλλους ήρεμα κι ωραία. Μην τα καταπιεζεις
    Πολύ εύστοχα όλα αυτά που λες. Όντως κατά πιέζω πολλά συναισθήματα, έχω λίγο δύσκολα παιδικά βιώματα και δεν έχω μάθει να εκφράζω τα συναισθήματα μου. Έχω μάθει πολλά για τον εαυτό μου από την ψυχοθεραπεία αλλά δεν έχω καταφέρει να απαλλαγώ από τις λάθος συμπεριφορές μου(δηλαδή να μην εκφράζομαι, να μη λέω τι με ενοχλεί κτλ.). Είναι δύσκολο. Καλή χρονιά να έχεις με υγεία σωματική και ψυχικη

  10. #55
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Σ ευχαριστώ Hope 2 επίσης, να έχεις μια πολύ όμορφη χρονια :)

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 09:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •