Η υπεραναλυση δε βοηθάει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192

    Η υπεραναλυση δε βοηθάει

    Παρατήρησα διαβάζοντας τα post πολλών ατόμων εδώ αλλά και από δικά μου παλαιότερα πως υπεραναλύουμε τα συμπτώματα βγάζοντας συμπεράσματα και κάνοντας εικασίες. Η υπερανάλυση για να φτασει να πληκτρολογηθεί σε αυτό το forum σίγουρα έχει γίνει φοβερη προεργασία στο μυαλό αλλά και googleing ατελείωτο. Επειδή έχει το google μετρητή πότε επισκεπτόμαστε κάθε σελίδα έχω παρατηρήσει πως μερικές σελίδες (αναφορικά με αυτό που με απασχολεί) τις επισκέπτομαι καθημερινά. Άραγε τι ζητάμε από την υπερανάλυση? Να επιβεβαιώσουμε το ένα και το άλλο. Τελικά βοηθάει σε κάτι ή σε χώνει πιο βαθιά στις σκέψεις και στις φοβίες? Και γιατί οι απλοί άνθρωποι που δεν υπεραναλύουν ζουν καλά (πχ σε κάτι χωρια ή νησια) που δεν εχουν και προσβαση σε τόσες ειδικότητες γιατρων. Μηπως η αδιαφορία να ειναι και το κλειδί της ευτυχίας?

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Ζω σε χωριό και νησί και έχω πρόσβαση σε γιατρούς. Καλωσήρθες στο 2020.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    καλά εσυ εισαι ικανός να φέρεις στο νησι σου το ΙΑΤΡΙΚΟ ΟΜΙΛΟ αν δεν το εχεις κάνει ήδη :D

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Μακάρι να γινόταν. Το πρόβλημα με τα νησιά δεν είναι τόσο οι ειδικότητες στον ιδιωτικό τομέα, όσο το ότι έχουμε αστελέχωτα νοσοκομεία. Πχ, θέλω να κάνω μία μελέτη ύπνου, που κανονικά γίνεται δωρεάν, και είτε πρέπει να ταξιδέψω Αθήνα, και υποτίθεται να μου καλύψει τα έξοδα η ασφάλεια που το κόβω αμφίβολο, είτε να σκάσω 500 ευρώ σε ιδιωτικό γιατρό για να κάνω την εξέταση.
    Αιματολόγους δεν έχουμε, και πάλι με παραπέμπουν Αθήνα.
    Τα αιματολογικά μας δεν κάνουν όλες τις εξετάσεις και τις στέλνουν Αθήνα. Και εγώ να φανταστείς μένω Ρόδο, δεν είναι ότι είμαστε τόσο μικρό νησί που να δικαιολογεί αυτές τις ελλείψεις.


    Η υπερανάλυση δεν βοηθάει, αλλά όταν έχεις μια αγχώδη διαταραχή δεν σκέφτεσαι λογικά. Εμένα μου είπε ο ψυχίατρος ότι η υπεραναναλυτικότητα μου προκύπτει λόγω του ocd. Αλλά δεν είμαι σίγουρος καν ότι την εκλαμβάνω ως κάτι αρνητικό.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθηνα
    Posts
    111
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Παρατήρησα διαβάζοντας τα post πολλών ατόμων εδώ αλλά και από δικά μου παλαιότερα πως υπεραναλύουμε τα συμπτώματα βγάζοντας συμπεράσματα και κάνοντας εικασίες. Η υπερανάλυση για να φτασει να πληκτρολογηθεί σε αυτό το forum σίγουρα έχει γίνει φοβερη προεργασία στο μυαλό αλλά και googleing ατελείωτο. Επειδή έχει το google μετρητή πότε επισκεπτόμαστε κάθε σελίδα έχω παρατηρήσει πως μερικές σελίδες (αναφορικά με αυτό που με απασχολεί) τις επισκέπτομαι καθημερινά. Άραγε τι ζητάμε από την υπερανάλυση? Να επιβεβαιώσουμε το ένα και το άλλο. Τελικά βοηθάει σε κάτι ή σε χώνει πιο βαθιά στις σκέψεις και στις φοβίες? Και γιατί οι απλοί άνθρωποι που δεν υπεραναλύουν ζουν καλά (πχ σε κάτι χωρια ή νησια) που δεν εχουν και προσβαση σε τόσες ειδικότητες γιατρων. Μηπως η αδιαφορία να ειναι και το κλειδί της ευτυχίας?
    εγω πιστευω οτι με την υπεραναλυση οι ανθρωποι ζητανε κυριως ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ απο αλλους και συμπαρασταση προφανως δεν ειναι καλο να υπεραναλυουμε τα παντα διοτι στο τελος θα παρανοησουμε με συμπτωματα και λαθος συμπερασματα!!!!!! συμφωνω με οσα ειπες γενικα,εγω οταν επινα χορτο υπερανελυα τα παντα!!!! χιλαδες σκεψεις το δευτερολεπτο και παραλιγο να τρελαθω!!! τωρα ειμαι πολυ καλυτερα ομως και δεν αναλυω τοσο τα παντα ολα στην ζωη θελουν μετρο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Παρατήρησα διαβάζοντας τα post πολλών ατόμων εδώ αλλά και από δικά μου παλαιότερα πως υπεραναλύουμε τα συμπτώματα βγάζοντας συμπεράσματα και κάνοντας εικασίες. Η υπερανάλυση για να φτασει να πληκτρολογηθεί σε αυτό το forum σίγουρα έχει γίνει φοβερη προεργασία στο μυαλό αλλά και googleing ατελείωτο. Επειδή έχει το google μετρητή πότε επισκεπτόμαστε κάθε σελίδα έχω παρατηρήσει πως μερικές σελίδες (αναφορικά με αυτό που με απασχολεί) τις επισκέπτομαι καθημερινά. Άραγε τι ζητάμε από την υπερανάλυση? Να επιβεβαιώσουμε το ένα και το άλλο. Τελικά βοηθάει σε κάτι ή σε χώνει πιο βαθιά στις σκέψεις και στις φοβίες? Και γιατί οι απλοί άνθρωποι που δεν υπεραναλύουν ζουν καλά (πχ σε κάτι χωρια ή νησια) που δεν εχουν και προσβαση σε τόσες ειδικότητες γιατρων. Μηπως η αδιαφορία να ειναι και το κλειδί της ευτυχίας?
    Ένα πράγμα θα σου πω αν θες να είσαι καλά μείνε μακρυά απ τους γιατρούς θα σε τρελάνουν. Ένα τσεκ απ το χρόνο είναι αρκετό. Αν πάθεις κάτι τότε πήγαινε να δεις τι έχεις, αν πονάς, αν πρέπει να πάρεις κάποιο φάρμακο, και αν έχεις κάποια ενόχληση έντονη που δεν περνάει κ πιστεύεις ότι πρέπει να ψάξεις. Αυτές οι προληπτικές εξετάσεις δεν έχουν τέλος η μία φέρνει την άλλη κ σε βάζουν οι γιατροί σε ένα τρυπάκι πολύ δυσάρεστο. Μακρυά από γιατρούς, και από ιατρικά άρθρα και άρρωστιες, μη συνανασυτεφεστε με ανθρώπους που μιλάνε συνέχεια για άρρωστιες και φάρμακα. Μείνε μακρυά. Ξέχασε τα όλα μόνο τότε θα γίνεις καλά κι εσύ και όλοι μας. Όσο τα ψάχνουμε κάνουμε πολύ κακό στον εαυτό μας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Μακάρι να γινόταν. Το πρόβλημα με τα νησιά δεν είναι τόσο οι ειδικότητες στον ιδιωτικό τομέα, όσο το ότι έχουμε αστελέχωτα νοσοκομεία. Πχ, θέλω να κάνω μία μελέτη ύπνου, που κανονικά γίνεται δωρεάν, και είτε πρέπει να ταξιδέψω Αθήνα, και υποτίθεται να μου καλύψει τα έξοδα η ασφάλεια που το κόβω αμφίβολο, είτε να σκάσω 500 ευρώ σε ιδιωτικό γιατρό για να κάνω την εξέταση.
    Αιματολόγους δεν έχουμε, και πάλι με παραπέμπουν Αθήνα.
    Τα αιματολογικά μας δεν κάνουν όλες τις εξετάσεις και τις στέλνουν Αθήνα. Και εγώ να φανταστείς μένω Ρόδο, δεν είναι ότι είμαστε τόσο μικρό νησί που να δικαιολογεί αυτές τις ελλείψεις.


    Η υπερανάλυση δεν βοηθάει, αλλά όταν έχεις μια αγχώδη διαταραχή δεν σκέφτεσαι λογικά. Εμένα μου είπε ο ψυχίατρος ότι η υπεραναναλυτικότητα μου προκύπτει λόγω του ocd. Αλλά δεν είμαι σίγουρος καν ότι την εκλαμβάνω ως κάτι αρνητικό.
    Ρε συ Αντώνη υπάρχει και τίποτα που δεν έχεις κάνει; πραγματικά δεν υπάρχει... Τι μελέτη ύπνου λες όλα τα ψάχνεις δεν κατάλαβαινω τι θέλεις να βρεις;;;; εχεις σκεφτεί τι ψάχνεις; πραγματικά όμως..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Μακάρι να γινόταν. Το πρόβλημα με τα νησιά δεν είναι τόσο οι ειδικότητες στον ιδιωτικό τομέα, όσο το ότι έχουμε αστελέχωτα νοσοκομεία. Πχ, θέλω να κάνω μία μελέτη ύπνου, που κανονικά γίνεται δωρεάν, και είτε πρέπει να ταξιδέψω Αθήνα, και υποτίθεται να μου καλύψει τα έξοδα η ασφάλεια που το κόβω αμφίβολο, είτε να σκάσω 500 ευρώ σε ιδιωτικό γιατρό για να κάνω την εξέταση.
    Αιματολόγους δεν έχουμε, και πάλι με παραπέμπουν Αθήνα.
    Τα αιματολογικά μας δεν κάνουν όλες τις εξετάσεις και τις στέλνουν Αθήνα. Και εγώ να φανταστείς μένω Ρόδο, δεν είναι ότι είμαστε τόσο μικρό νησί που να δικαιολογεί αυτές τις ελλείψεις.


    Η υπερανάλυση δεν βοηθάει, αλλά όταν έχεις μια αγχώδη διαταραχή δεν σκέφτεσαι λογικά. Εμένα μου είπε ο ψυχίατρος ότι η υπεραναναλυτικότητα μου προκύπτει λόγω του ocd. Αλλά δεν είμαι σίγουρος καν ότι την εκλαμβάνω ως κάτι αρνητικό.
    Αποκλειεται να κοστιζει 500 η μελετη υπνου. Θα ρωτησω γνωστο μου και θα σου πω.

    Οκ ρωτησα, 250 - 350 και σου καλυπτει ενα ποσοστο το ικα

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Βικυ δυο πνευμονολογοι και ο καρδιολογος μου μου έχουν πει να κάνω μελέτη υπνου γιατί 1. Το οξυγόνο μου στο smart watch πεφτει στο 88 κατά τη διάρκεια του υπνου 2. στο χολτερ πιεσης που είχα βάλει η πιεση μου πεφτει στο 69/39 με πολυ χαμηλό MAP (41) και παλμους 43, που σημαίνει ότι τα μισά μου όργανα δεν λαμβανουν επαρκες οξυγονο κατά τη διαρκεια του υπνου κατι που είναι επικινδυνο. 3. είχα αρκετά επεισοδια απνοιας που ξυπνησα προσπαθωντας να ανάπνευσω 4. Οι λίγες έκτακτες που κάνω, φαινονται στα χολτερ το βράδυ και μου είπε ο καρδιολογος ότι μπορει να οφείλεται σε απνοια.

    Οποτε ναι, χρειάζεται να κάνω μελέτη υπνου και μάλιστα το έχω καθυστερήσει εγώ λόγω φοβιας να ταξιδεψω. Πιθανον κάνω κεντρικές απνοιες και το να μου γράψουν μηχάνημα οξυγόνου θα με βοηθησει πάρα πολυ. Μπορει να αναστρέψει και την ορθοστατικη,διαβασα μια τέτοια περιπτωση.

    Δεν ψαχνω κάτι, έχω διαγνωστεί με δυσαυτονομια και αυτό επηρεαζει πολλα συστήματα στο σώμα μου, να κάνω την ζωή μου καλύτερη θέλω. Το μηχάνημα αυτό το γράφουν μόνο μετά απο μελέτη υπνου,το ίδιο και τη μάσκα,άρα πρεπει να την κανω.

    Ορέστη εκει λογικά σε εσάς ειναι σίγουρα πιο φτηνά. Κανονικά το κάνουν δωρεάν σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία, αλλά όχι στη Ρόδο,πρεπει να πάω Αθήνα, Κρήτη ή Θεσσαλονίκη. Αλλιώς ιδιωτικά εδώ που μου ειπε 500 αυτός. Θα το ψαξω λίγο παραπάνω. Να ταξιδευω δεν έχω κανένα κουράγιο καλοκαιριατικα, αλλά καλό θα ήταν να κάνω άμεσα την εξεταση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Πώς θεωρείς ότι το να ανοίγεις θέματα και να το συζητάς σε βοηθάει να μην υπεραναλύεις; Κάνεις ό,τι δε θα σε βοηθήσει στον αιώνα τον άπαντα. Δουλεύεις ενάντια στο να σταματήσεις να υπεραναλύεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Βικυ δυο πνευμονολογοι και ο καρδιολογος μου μου έχουν πει να κάνω μελέτη υπνου γιατί 1. Το οξυγόνο μου στο smart watch πεφτει στο 88 κατά τη διάρκεια του υπνου 2. στο χολτερ πιεσης που είχα βάλει η πιεση μου πεφτει στο 69/39 με πολυ χαμηλό MAP (41) και παλμους 43, που σημαίνει ότι τα μισά μου όργανα δεν λαμβανουν επαρκες οξυγονο κατά τη διαρκεια του υπνου κατι που είναι επικινδυνο. 3. είχα αρκετά επεισοδια απνοιας που ξυπνησα προσπαθωντας να ανάπνευσω 4. Οι λίγες έκτακτες που κάνω, φαινονται στα χολτερ το βράδυ και μου είπε ο καρδιολογος ότι μπορει να οφείλεται σε απνοια.

    Οποτε ναι, χρειάζεται να κάνω μελέτη υπνου και μάλιστα το έχω καθυστερήσει εγώ λόγω φοβιας να ταξιδεψω. Πιθανον κάνω κεντρικές απνοιες και το να μου γράψουν μηχάνημα οξυγόνου θα με βοηθησει πάρα πολυ. Μπορει να αναστρέψει και την ορθοστατικη,διαβασα μια τέτοια περιπτωση.

    Δεν ψαχνω κάτι, έχω διαγνωστεί με δυσαυτονομια και αυτό επηρεαζει πολλα συστήματα στο σώμα μου, να κάνω την ζωή μου καλύτερη θέλω. Το μηχάνημα αυτό το γράφουν μόνο μετά απο μελέτη υπνου,το ίδιο και τη μάσκα,άρα πρεπει να την κανω.

    Ορέστη εκει λογικά σε εσάς ειναι σίγουρα πιο φτηνά. Κανονικά το κάνουν δωρεάν σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία, αλλά όχι στη Ρόδο,πρεπει να πάω Αθήνα, Κρήτη ή Θεσσαλονίκη. Αλλιώς ιδιωτικά εδώ που μου ειπε 500 αυτός. Θα το ψαξω λίγο παραπάνω. Να ταξιδευω δεν έχω κανένα κουράγιο καλοκαιριατικα, αλλά καλό θα ήταν να κάνω άμεσα την εξεταση.
    Αυτό ακριβώς εννοούσα ότι οι γιατροί θα σε τρελάνουν...

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Βλακειες. Κατά τη γνώμη σου δεν πρεπει να γιατρεύεις επικινδυνα θέματα υγείας. Μπραβο.

    Το γεγονός ότι εσύ είσαι υγιής,δεν σημαίνει ότι αυτός είναι ο κανόνας. Είμαστε ανθρωποι , με άγχος ή χωρίς, μπορεις να αρρωστησεις, έτσι είναι η ζωή ,τι να κάνουμε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Βλακειες. Κατά τη γνώμη σου δεν πρεπει να γιατρεύεις επικινδυνα θέματα υγείας. Μπραβο.

    Το γεγονός ότι εσύ είσαι υγιής,δεν σημαίνει ότι αυτός είναι ο κανόνας. Είμαστε ανθρωποι , με άγχος ή χωρίς, μπορεις να αρρωστησεις, έτσι είναι η ζωή ,τι να κάνουμε.
    Σαν να βλέπω τον ευατο μου τα ίδια έλεγα κι εγώ... Όλα αυτό το ψάξιμο σε έχει καταστρέψει κ το συνεχίζεις και όσο προχωράς θα γίνεσαι χειρότερα γιατί ψάχνεις συνεχως για κάτι επειδή φοβάσαι μην πεθάνεις κ στην ουσία είσαι σαν νεκρός.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Σαν να βλέπω τον ευατο μου τα ίδια έλεγα κι εγώ... Όλα αυτό το ψάξιμο σε έχει καταστρέψει κ το συνεχίζεις και όσο προχωράς θα γίνεσαι χειρότερα γιατί ψάχνεις συνεχως για κάτι επειδή φοβάσαι μην πεθάνεις κ στην ουσία είσαι σαν νεκρός.
    Τα επικίνδυνα θέματα υγείας φαίνονται δεν θέλουν τόσο ψάξιμο, ένας καρκίνος ένα έμφραγμα η ένα εγκεφάλικο η οτιδήποτε που απείλει άμεσα τη ζωή ανευρίσκεται αμέσως στις εξετασεισ δεν χρειάζεται να σκασεις ένα κάρο λεφτά για να στο πουν. Σ έχουν καταλάβει οι γιατροί κ σ εκμετάλλευονται.

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση

    Λες και αστοιχειωτα πράγματα οσον αφορά τα θέματα υγείας. Υπαρχουν και οι χρονιοι ασθενείς,θέμα υγείας δεν ειναι μονο το εγκεφαλικό, ακους τι λες; Εχω διαγνωστει με πολλα θεματα υγειας,λυπαμαι που εσυ δεν βρισκεις ακρη, αλλα προσεχε λιγο πως μιλας στους αλλους.

    Η υπνικη απνοια ειναι πολυ σοβαρό θέμα και μπορει να αποβει μοιραίο ή να σου δημιουργήσει πάρα πολλα θέματα μελλοντικά.

    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση

    Η εξέταση για τον υπνο εντωμεταξυ είναι δωρεάν, τι έχει να κερδίσει ο καρδιολογος μου; Εχω ευρήματα σε συγκεκριμένες εξετάσεις τα οποια ειναι σοβαρά,μην μιλάς για πράγματα που προφανως δεν δυνασαι να γνωρίζεις.
    Last edited by Aeon; 18-06-2020 at 14:11.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αρνητικες σκεψεις-υπεραναλυση-ανασφαλεια-ΑΓΧΟΣ
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 12-12-2016, 22:55
  2. Overthinking-Υπεραναλυση-Γενικευσεις κλπ κλπ.
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 04-02-2014, 15:53
  3. Σκεψεις, υπεραναλυση, ανασφαλεια!!!
    By filanma in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 30-04-2013, 23:03
  4. υπεραναλυση-ανχος
    By lizbet in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 12-01-2011, 02:15
  5. Εθισμός ; ή ιδέα μου; ή υπερανάλυση;
    By Gothly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 20-09-2010, 03:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •