ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ! - Page 275
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 275 of 276 FirstFirst ... 175225265273274275276 LastLast
Results 4,111 to 4,125 of 4134
  1. #4111
    YokoChoco
    Guest
    Λόγω των σοβαρών μυοσκελετικών μου(θα κάνω εγχείρηση το επόμενο διάστημα) μόνο περπάτημα επιτρέπεται-αν και πονάω κάποιες φορές.
    Τι κάνω λοιπόν...
    έχω φτιάξει την διατροφή μου όσο μπορώ, ειναι ισορροπημένη και έχασα 4 κιλά σε 5 μήνες.
    Υψος 1.82 και από 85 πήγα 81 κιλά... τον χειμώνα ήμουνα πιο πάνω 87-88 κιλά.
    Στόχος να πάω στα 78-79 κιλά το επόμενο τριμηνο.
    Όσο μπορώ περπατάω για 25'-30' και βλέπω ότι μου κάνει καλό όσο να'ναι.
    Παλιά ασχολήθηκα με HUNG GAR, WING CHUN, YOGA, ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ και ΒΑΡΗ στο Γυμναστήριο.
    Νομίζω το WING CHUN μου άρεσε περισσότερο, η YOGA με ηρεμούσε πολύ και έβλεπα και τις ευλύγιστες δασκάλες να κάνουν ''διάφορα''.
    Τωρα μετά το χειρουργείο, αν ολα πάνε καλά, θα κάνω κάθε μέρα 5χλμ περπάτημα για αποκατάσταση-θεωρώ θα πονάω κ θα παίρνω κ παυσιπονα,
    θα γινει ΣΠΟΝΔΥΛΟΔΕΣΙΑ και ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ με αφαίρεση ΔΙΣΚΟΚΗΛΗΣ..
    θα είναι δύσκολα, αλλά έχουμε δύναμη.. power.
    Είμαι εδώ για να παλέψω...
    ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
    Άσκηση χωρίς διατροφή δεν γινεται... συνδιασμός χρειάζεται για να κάνεις σώμα.

    ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΜΟΥ ΤΟ ΦΙΔΙΣΙΟ ΠΟΥ'ΝΑΙ ΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΙΣΙΟ!!!

  2. #4112
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Λόγω των σοβαρών μυοσκελετικών μου(θα κάνω εγχείρηση το επόμενο διάστημα) μόνο περπάτημα επιτρέπεται-αν και πονάω κάποιες φορές.
    Τι κάνω λοιπόν...
    έχω φτιάξει την διατροφή μου όσο μπορώ, ειναι ισορροπημένη και έχασα 4 κιλά σε 5 μήνες.
    Υψος 1.82 και από 85 πήγα 81 κιλά... τον χειμώνα ήμουνα πιο πάνω 87-88 κιλά.
    Στόχος να πάω στα 78-79 κιλά το επόμενο τριμηνο.
    Όσο μπορώ περπατάω για 25'-30' και βλέπω ότι μου κάνει καλό όσο να'ναι.
    Παλιά ασχολήθηκα με HUNG GAR, WING CHUN, YOGA, ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ και ΒΑΡΗ στο Γυμναστήριο.
    Νομίζω το WING CHUN μου άρεσε περισσότερο, η YOGA με ηρεμούσε πολύ και έβλεπα και τις ευλύγιστες δασκάλες να κάνουν ''διάφορα''.
    Τωρα μετά το χειρουργείο, αν ολα πάνε καλά, θα κάνω κάθε μέρα 5χλμ περπάτημα για αποκατάσταση-θεωρώ θα πονάω κ θα παίρνω κ παυσιπονα,
    θα γινει ΣΠΟΝΔΥΛΟΔΕΣΙΑ και ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ με αφαίρεση ΔΙΣΚΟΚΗΛΗΣ..
    θα είναι δύσκολα, αλλά έχουμε δύναμη.. power.
    Είμαι εδώ για να παλέψω...
    ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
    Άσκηση χωρίς διατροφή δεν γινεται... συνδιασμός χρειάζεται για να κάνεις σώμα.

    ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΜΟΥ ΤΟ ΦΙΔΙΣΙΟ ΠΟΥ'ΝΑΙ ΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΙΣΙΟ!!!
    Εγώ κάνω και διατροφή και έχασα 7-8 κιλά σε 2 μήνες γιατι πάθαινα και βουλιμία αλλά γυμναστική κάνω 2 χρόνια σερί. Περαστικά.

  3. #4113
    YokoChoco
    Guest
    Σήμερα που ζυγίστηκα έχω χάσει ακόμα 1/2 κιλό! Από 81 στα 80.5 πολύ ωραία. Πάμε σιγά σιγά για τα 78-79 κιλά που είναι ο στόχος μου.
    Και η πλάκα είναι ότι την τελευταία εβδομάδα έχω φάει 2 σοκολάτες, 5 πάστες, 1 παγωτό και 1 ρυζόγαλο ΑΛΛΑ... η διατροφή μου στα άλλα
    γεύματα απίστευτα αυστηρή.
    All bran με γιαούρτι... σαλάτα με άπαχο κρέας ή άπαχο ψάρι.. ελάχιστους ξηρούς καρπούς κ λίγα δαμάσκηνα ή σύκα. Και φυσικά βιολογικό
    γαλατάκι άντε κ κανά κεφίρ.
    Γενικά τρώω υποθερμιδικά με βάση την πρωτείνη υψηλής βιολογικής αξίας, ε του πο*στη θα το κάψω το λιπάκι σιγά σιγά.

  4. #4114
    YokoChoco
    Guest
    Εννοείται το επόμενο διάστημα θα περιορίσω περισσότερο τα γλυκά, αυτή την εβδομάδα το χάλασα κάπως... γενικά τρώω γλυκά κάθε Σάββατο μεσημέρι, και προτιμώ 2 σοκολατίνες κ 1 μπάλα παγωτό.. τις άλλες μέρες πολύ αυστηρή διατροφή, όταν λέω αυστηρή εννοώ αυστηρή.Και περπάτημα οσο μπορώ, παρά τους πόνους σε μέση κ πλάτη.

  5. #4115
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Εγώ όταν δεν με πιάνει υπερφαγια που σπάνια με πιάνει πλέον δεν τροω παχιντικα τηγανιτα Σιχνα
    ....... και το βράδυ ποτέ υδατάνθρακες η φρούτα δεν τα διασπάει ο οργανισμός εύκολα και τα κάνει λυπος. Εγώ είμαι 1.70 και 76 κιλά τα έχω τα κιλακια μου αλλά έχω κάνει και 3 γέννες είμαι και πλέον 40 άρα

  6. #4116
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Location
    United State
    Posts
    3
    This post is so awesome and helpful for me.

  7. #4117
    εγω σημερα εκανα 30 λεπτα διαδρομο , καμψεις , κοιλιακους αλλα εφαγα και εναν ωραιοτατο μπακλαβά .

  8. #4118
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Kido View Post
    εγω σημερα εκανα 30 λεπτα διαδρομο , καμψεις , κοιλιακους αλλα εφαγα και εναν ωραιοτατο μπακλαβά .
    Ωραίος! Δεν είναι κακό να τρώμε πότε πότε γλυκό, είναι μία επιβράβευση της προσπάθειας μας όλη την εβδομάδα με υγιεινή διατροφή.
    Εγώ έφαγα 1 τάρτα με πραλίνα φουντουκιού και μία πάστα με σοκολάτα γάλακτος κ καραμέλα.
    Η πλάκα είναι ότι έχασα ακόμα μισό κιλό και έφτασα στα 80 ακριβώς.
    Προσέχω όμως πολύ τις άλλες μέρες δεν τρώω τίποτα περιττό...
    αρκετή πρωτείνη, προσεγμένους υδατάνθρακες και λίγο καλό λίπος(καρύδια, σησαμέλαιο, tonalin cla, αμύγδαλα κτλ).
    Συνήθως το μεσημέρι τρώω ένα άπαχο μπιφτέκι, με 1/2 κεσεδάκι κότατζ και σαλάτα, με λίγο λάδι( 1 κ.σ.)

  9. #4119
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Katerina2015 View Post
    Εγώ κάνω και διατροφή και έχασα 7-8 κιλά σε 2 μήνες γιατι πάθαινα και βουλιμία αλλά γυμναστική κάνω 2 χρόνια σερί. Περαστικά.
    Σημερα μίλησα με το γιατρό κ σε 15 μέρες θα με βάλει χειρουργείο... έχω λίγο φοβηθεί, όσο να'ναι νυστέρι είναι θα με κόψει, πωπω, δεν θέλω να το σκέφτομαι, αλλά ειναι για καλό,να σταματήσει ο πόνος.

  10. #4120
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γιοκο τσοκο , με ολη μου την αγαπη , ευχομαι να πει καλα η επεμβαση .....................................ειμαι μελος του κλαμπ , καθως γυμναζομαι απο το 1986 ........εχω private γυμναστηριο στο γραφειο , στο σπιτι 2 , συνολο βαρων 2.5 τονους !!! τελευταια ομως δεν πουκανω λογω κτθλψης ..............................................αλ λα εχω φτιαξει το back up ..........kαι το ανακτω σε 3 μηνες , εχουν τρομερη μνημη οι μυες ............

  11. #4121
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Γιοκο τσοκο , με ολη μου την αγαπη , ευχομαι να πει καλα η επεμβαση .....................................ειμαι μελος του κλαμπ , καθως γυμναζομαι απο το 1986 ........εχω private γυμναστηριο στο γραφειο , στο σπιτι 2 , συνολο βαρων 2.5 τονους !!! τελευταια ομως δεν πουκανω λογω κτθλψης ..............................................αλ λα εχω φτιαξει το back up ..........kαι το ανακτω σε 3 μηνες , εχουν τρομερη μνημη οι μυες ............
    Βάρη έχω να κάνω από αρχές 2018... μετά έκανα μόνο mc kenzi, ποδηλασία, περπάτημα και λίγη γιόγκα μέχρι που κατέληξα στο νοσοκομείο με το ασθενοφόρο πέρυσι, κ φέτος περίπου το ιδιο α' βοήθειες με φοβερούς πόνους... μέχρι που βρήκα ένα καλό νευροχειρούργο κ μου είπε ''φίλε μου πάμε για εγχείρηση''. Τι να πώ ελπίζω επιτέλους να δωθεί λύση, ώρες ώρες πονάω πάρα πολύ

  12. #4122
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Ωραίος! Δεν είναι κακό να τρώμε πότε πότε γλυκό, είναι μία επιβράβευση της προσπάθειας μας όλη την εβδομάδα με υγιεινή διατροφή.
    Εγώ έφαγα 1 τάρτα με πραλίνα φουντουκιού και μία πάστα με σοκολάτα γάλακτος κ καραμέλα.
    Η πλάκα είναι ότι έχασα ακόμα μισό κιλό και έφτασα στα 80 ακριβώς.
    Προσέχω όμως πολύ τις άλλες μέρες δεν τρώω τίποτα περιττό...
    αρκετή πρωτείνη, προσεγμένους υδατάνθρακες και λίγο καλό λίπος(καρύδια, σησαμέλαιο, tonalin cla, αμύγδαλα κτλ).
    Συνήθως το μεσημέρι τρώω ένα άπαχο μπιφτέκι, με 1/2 κεσεδάκι κότατζ και σαλάτα, με λίγο λάδι( 1 κ.σ.)
    Φίλε να σε ρωτησω , οι υδατανθρακες κανουν κακο ; Δηλαδη πχ αν τρωω μακαρόνια το μεσημερι χωρις πολλα τυρια και ιστοριες είναι κακο για τον οργανισμο ;

    Η πάστα με σοκολάτα γάλακτος και καραμέλα τι έλεγε ; Αξίζε τον κόπο ;

  13. #4123
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Kido View Post
    Φίλε να σε ρωτησω , οι υδατανθρακες κανουν κακο ; Δηλαδη πχ αν τρωω μακαρόνια το μεσημερι χωρις πολλα τυρια και ιστοριες είναι κακο για τον οργανισμο ;

    Η πάστα με σοκολάτα γάλακτος και καραμέλα τι έλεγε ; Αξίζε τον κόπο ;
    Κοίτα,αν τα συνοδεύεις με τυριά,σάλτσες κλπ μόνο καλό δεν είναι.
    Γενικά οι υδατάνθρακες είναι κάτι παρεξηγημένο στα της διατροφής.

  14. #4124
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Kido View Post
    Φίλε να σε ρωτησω , οι υδατανθρακες κανουν κακο ; Δηλαδη πχ αν τρωω μακαρόνια το μεσημερι χωρις πολλα τυρια και ιστοριες είναι κακο για τον οργανισμο ;

    Η πάστα με σοκολάτα γάλακτος και καραμέλα τι έλεγε ; Αξίζε τον κόπο ;
    Στο ζαχαροπλαστείο που πήγα όχι ήταν μέτριο το γλυκό... σε άλλο που πάω πολύ συχνά κάνει τρομερά γλυκά, πικρή σοκολατίνα με κακάο VALRHONA, the best.

    Μακαρόνια... η μερίδα είναι 100γρ σπαγγέτι, με 1 κουταλιά σούπας λάδι, 4 κουταλιές σούπας απαχο κιμά και 2-2,5 κουταλιές σούπας παρμεζάνα.
    Κατά προτίμηση μακαρόνια ολικής αν μπορείς, είναι καλύτερης ποιότητας.
    Το βράδυ απέφευγε μακαρόνια και φάε, πχ τόνο σε νερό με σαλάτα ή κρίθινο παξιμάδι με τομάτα και τυρί ή γιαούρτι με all bran, κάτι τέτοιο.
    Αν φάς έξω προτίμησε καλαμάκι κοτόπουλο και σαλάτα χωρίς ψωμιά και πίτες(άντε φάε 1/2 πίτα)

  15. #4125
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Κοίτα,αν τα συνοδεύεις με τυριά,σάλτσες κλπ μόνο καλό δεν είναι.
    Γενικά οι υδατάνθρακες είναι κάτι παρεξηγημένο στα της διατροφής.
    Σωστά.
    Ένα υγιεινό φαγητό είναι πχ μία μερίδα καστανό ρύζι με 1/2 γιαούρτι πλήρες και 2 καλαμάκια κοτόπουλο. Άριστο γεύμα.
    Άλλο είναι καλαμποκοσαλάτα με βραστά καρότα και τόνο σε νερό ή άπαχο ψάρι(πχ μπακαλιάρο στον ατμό κτλ).

    Γενικά τα γεύματα πρέπει να είναι άπαχα χωρίς σάλτσες και με φυτικές ίνες... μπορούμε να τρώμε 1-2 γλυκά την εβδομάδα.
    Γάλα να επιλέγουμε βιολογικό κανει πολύ καλό.. έχει πρωτείνη, βιταμίνες, μέταλλα.
    Γιαούρτι πλήρες με πέτσα.
    Τυριά με ζύμωση (κότατζ, κατίκι δομοκού, παρμεζάνα με μετρο έχει λιπαρά η ''ιταλίδα'')

Similar Threads

  1. ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
    By m.monkey in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 28
    Last Post: 20-09-2011, 16:42
  2. Γυμναστικη
    By lenaki__ in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 3
    Last Post: 20-07-2011, 20:16
  3. Χρειάζεται και γυμναστική;
    By lbp_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 424
    Last Post: 26-02-2010, 20:28
  4. αποχή απ'τη γυμναστική?
    By miranta_ed in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 7
    Last Post: 29-01-2010, 00:59
  5. Η γυμναστική βαραίνει;
    By Queen_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 24
    Last Post: 12-04-2008, 20:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •