Πάντα φταίω εγώ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 68
  1. #46
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    τα ανθρωπινα δικαιωματα δεν πρεπει να δεχομαστε να καταπατουντε! ειτε τα βλεπουμε ως παρατηρητες σε ενα γειτονικο σπιτι! ειτε προκειτε για εμας τους ιδιους! ειτε ακομα και στην τηλεωραση για υποθεση στην αλλη ακρη του κοσμου! ειναι υποχρεωση μας να αντιδραμε με συλογικους η αλλους νομιμους τροπους! να μην δεχομαστε πωτες! την εκμεταλευση ανθρωπου απο ανθρωπο! οταν δεν αντιδρουμε ειμαστε σιπηλοι αποδεκτες! αρα συνενοχοι στο εγκλημα αυτο! δεν υπαρχουν δλδ 3 οπτικες, η αποδωχη η αδιαφορια η η αντιδραση ! δυο ειναι η τα δεχεσαι η ΔΕΝ ΤΑ ΔΕΧΕΣΑΙ!!!
    Δεν τα δέχομαι όλα αυτά που μου κάνουν, αλλά πες μου εσύ τι να κάνω όταν όλα γυρνάνε πάνω μου και μόνο με βρίζουν με κάνουν σκουπίδι και με ξεφτιλίζουν.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Μαρία1998 View Post
    Από δουλειά πάλι κλ βρήκα μαζί με την αδερφή σε μια πολύ ωραία καφετέρια που το προσωπικό σε κάνει να το νοιώθεις οικογένεια.
    Προσπαθώ να μιλήσω στις θείες μου και την γιαγιά μου αλλά η "μανα" μου με βγάζει ότι δεν ισχύουν όλα αυτά που λέω γτ λέει πιέζομαι με την σχολή ψέματα κοινός.
    Καλημέρα !

    Αυτό είναι πολύ θετικό ,προσπάθησε να γίνεις ανεξάρτητη όσο μπορείς και να μην βρίσκεσαι και πολλές ώρες στο πατρικό σου ..

    Πως βγάζει ότι δεν ισχύουν ?
    Σε τέτοιες καταστασεις που ασκείται βία τα γεγονότα μιλούν από μόνα τους ..
    Δεν χρειάζονται τα λόγια ..
    Κινητοποιήσου και θέλω να καταλάβεις πως κανένας και τίποτα δεν μπορούν να ασκούν οποιαδήποτε μορφή βίας επάνω σου .
    ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ και το κυριότερο αμύνεσαι κορίτσι μου με όποιο τρόπο .

    Αν χρειαστείς το οτιδήποτε νοιωθεις ότι απειλείσαι από κάτι στειλε μου μήνυμα αμέσως εδώ και πίστεψέ με έχω τον τρόπο όπου και να είσαι να επέμβουν οι κατάλληλοι άνθρωποι.

    Θέλω να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνη σου είμαι εγώ εδώ και οτιδήποτε μπορείς να μου στείλεις .

    Θέλω να είσαι καλά και ασφαλείς ,αυτό να φροντίζεις μόνο ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Μαρία1998 View Post
    Δεν τα δέχομαι όλα αυτά που μου κάνουν, αλλά πες μου εσύ τι να κάνω όταν όλα γυρνάνε πάνω μου και μόνο με βρίζουν με κάνουν σκουπίδι και με ξεφτιλίζουν.
    Σου αναφερα εναν τροπο πιο πριν ,γιαναδιεκδηκησεις το δικιο σου. Καταλαβανω οτι δεν ειναι ευκολο, σε νιωθω, μην νομιζεις οτι εισαι αδυναμη , θελει πολυ κουραγιο μερικες φορες να αντιδρασουμε με οφελος τα δεδομενα ! Εισαι μικρη σχετικα, και δυστυχως εισαι σε μια εποχη οπου ο τοπος που ζεις ειναιαχταρμας.Η οικονομικες δυσκολιες μειωνουν την ελευθερια των ανθρωπων ! Δεν λεω δλδ οτι μπορεις πανευκολα να βρεις λυση αλλα εσυ δε το κανεις, δε σε κατηγορω! απεναντιας σε νιωθω κι πιστευω ομως σε εσενα και στην ηθικη σου αξια.
    Το οτι ζουμε σε μια κοινωνια οπου εχει πολλα προβληματα δεν δικαιολογει κανενα να σου φερετε εσενα ασχημα.Προσπαθησαι λοιπον να το παρεις απο την αρχη το θεμα να αντιδρασεις στις αρχες με οσο πιο χαλαρο τροπο και με ευγενια, να το κουβεντιασεις με τη μαμα σου! Αν δεις οτι δεν βγαινει ακρη πηγαινε στο επομενο βημα, κι μετα στο επομενο.Προσπαθησαι δλδ να δινεις επυλογη στο πατερα σου ,να του δωσεις δλδ την ευθυνη ,να τον κανεις να νιωσει αυτος ενοχος σαν ερθει ριξει μετΞΥ ΣΑς.
    Υπαρχουν και οι λυσεις που λενε εδω μεσα καπιες "κυριες" ,η που πρατουν πολλες γυναικες, να βρεις δλδ εναν ανδρα ευκαταστατο κι να την κανεις απο το σπιτι! γινετε νομιζω γρηγορα αυτο.Αλλα θα εχει την ιδια αξια η νικη αυτη μ την νικη στα ισια? με το να πολεμησεις εσυ!

  4. #49
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Αυτό είναι πολύ θετικό ,προσπάθησε να γίνεις ανεξάρτητη όσο μπορείς και να μην βρίσκεσαι και πολλές ώρες στο πατρικό σου ..

    Πως βγάζει ότι δεν ισχύουν ?
    Σε τέτοιες καταστασεις που ασκείται βία τα γεγονότα μιλούν από μόνα τους ..
    Δεν χρειάζονται τα λόγια ..
    Κινητοποιήσου και θέλω να καταλάβεις πως κανένας και τίποτα δεν μπορούν να ασκούν οποιαδήποτε μορφή βίας επάνω σου .
    ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ και το κυριότερο αμύνεσαι κορίτσι μου με όποιο τρόπο .

    Αν χρειαστείς το οτιδήποτε νοιωθεις ότι απειλείσαι από κάτι στειλε μου μήνυμα αμέσως εδώ και πίστεψέ με έχω τον τρόπο όπου και να είσαι να επέμβουν οι κατάλληλοι άνθρωποι.

    Θέλω να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνη σου είμαι εγώ εδώ και οτιδήποτε μπορείς να μου στείλεις .

    Θέλω να είσαι καλά και ασφαλείς ,αυτό να φροντίζεις μόνο ..
    Και όμως μπορεί και το αλλάζει για να βγει αυτή λάδι δλδ κάπου έλεος,Όλο εγώ βγαίνω το μαύρο πρόβατο στην οικογένεια.
    Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου...

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Μαρία1998 View Post
    Και όμως μπορεί και το αλλάζει για να βγει αυτή λάδι δλδ κάπου έλεος,Όλο εγώ βγαίνω το μαύρο πρόβατο στην οικογένεια.
    Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου...
    Κοίτα από εδώ και πέρα να αμύνεσαι και να υπαρασπιζεσαι τον ευατο σου ..
    Εγώ εδώ ειμαι ανά πάσα ώρα και στιγμή
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #51
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Κοίτα από εδώ και πέρα να αμύνεσαι και να υπαρασπιζεσαι τον ευατο σου ..
    Εγώ εδώ ειμαι ανά πάσα ώρα και στιγμή
    Σήμερα πραγματικά έκαναν κάτι που δεν περίμενα. Είχα πάρει με την αδελφή μου πριν 4 μήνες ένα σκυλάκι και σήμερα το έδωσαν αλλού λένε ότι και καλά θα μπορώ να το βλέπω αλλά δεν θέλω να φύγει με ηρεμεί και το αγαπάω πάρα πολύ...

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Μαρία1998 View Post
    Σήμερα πραγματικά έκαναν κάτι που δεν περίμενα. Είχα πάρει με την αδελφή μου πριν 4 μήνες ένα σκυλάκι και σήμερα το έδωσαν αλλού λένε ότι και καλά θα μπορώ να το βλέπω αλλά δεν θέλω να φύγει με ηρεμεί και το αγαπάω πάρα πολύ...
    Δεν θα το επιτρεψεις πολυ απλα .
    Δεν ειναι δικο τους και ουτε εχουν δικαιωμα να κανουν κατι τετοιο ,εισαι εσυ υπευθυνη για εκεινο ,θα τους το δωσεις να το καταλαβουν και με τα λογια σου και με τον τροπο σου.
    Να εισαι απολυτη σε αυτο και αν ενοχλει οταν λειπεις φροντισε να ειναι στο δωματιο σου και να μην εχουν προσβαση αυτοι εκει μεσα.
    Ειναι ο προσωπικος σου χωρος μεσα στο ιδιο σου το σπιτι και οχι στο σπιτι των γονιων σου ,δεν εισαι φιλοξενουμενη αυτο πρεπει να το καταλαβεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #53
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δεν θα το επιτρεψεις πολυ απλα .
    Δεν ειναι δικο τους και ουτε εχουν δικαιωμα να κανουν κατι τετοιο ,εισαι εσυ υπευθυνη για εκεινο ,θα τους το δωσεις να το καταλαβουν και με τα λογια σου και με τον τροπο σου.
    Να εισαι απολυτη σε αυτο και αν ενοχλει οταν λειπεις φροντισε να ειναι στο δωματιο σου και να μην εχουν προσβαση αυτοι εκει μεσα.
    Ειναι ο προσωπικος σου χωρος μεσα στο ιδιο σου το σπιτι και οχι στο σπιτι των γονιων σου ,δεν εισαι φιλοξενουμενη αυτο πρεπει να το καταλαβεις .
    Απο την πρώτη μέρα που το έφερα στο σπίτι τους είχα ότι ότι εγώ θα το φροντίζω και ότι εκεινοι δεν θα ασχοληθούν καθόλου μαζί του,και έτσι έγινε κάπου έπιασα δουλειά τι σκυλί δεν καθόταν φρόνιμα γτ εκλέγε που έφευγα και επειδή έδεσε στο δωμάτιο μου 2 φορές άρχισε να λέει ότι δεν το αντέχει και τέτοια εγώ όσο και να προσπαθούσα να επιβληθο άδικος κόπος δεν καταλάβαινε εκείνη έψαχνε σπίτι οσπου βρήκε και το πήρε. Ο πατέρας το αγαπούσε πολύ το κουταβάκι όταν το είχε εκείνος μπορώ να πω ήμουν ήσυχη αλλά μην άρχιζε η μάνα μου την γκρίνια ξαφνικά και εκείνος γινόταν ένα με εκείνη,αυτό που με έκανε έψαλη είναι ότι έλεγε συγκεκριμένα "δεν μπορώ να έχω την κρεβατοκάμαρά μου ανοιχτή γη πήγαινε το κοπρόσκυλο σου και εγώ δεν μπορώ να χαρώ το δωμάτιο μου να το βλέπω"εντωμεταξυ για άλλο λόγο θέλει να έχει την πόρτα ανοιχτή αλλά τέλος πάντων αντι γτ με το σκυλί λίγο είχαμε ηρεμήσει και είπαμε τουλάχιστον μαθανε να κλείνουν κι καμία πορτα. Όσο για το προσωπικό χώρο πίστεψε με εδώ δεν ισχύει αυτό ότι έχουν πληρώσει τους ανήκει.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by Μαρία1998 View Post
    Απο την πρώτη μέρα που το έφερα στο σπίτι τους είχα ότι ότι εγώ θα το φροντίζω και ότι εκεινοι δεν θα ασχοληθούν καθόλου μαζί του,και έτσι έγινε κάπου έπιασα δουλειά τι σκυλί δεν καθόταν φρόνιμα γτ εκλέγε που έφευγα και επειδή έδεσε στο δωμάτιο μου 2 φορές άρχισε να λέει ότι δεν το αντέχει και τέτοια εγώ όσο και να προσπαθούσα να επιβληθο άδικος κόπος δεν καταλάβαινε εκείνη έψαχνε σπίτι οσπου βρήκε και το πήρε. Ο πατέρας το αγαπούσε πολύ το κουταβάκι όταν το είχε εκείνος μπορώ να πω ήμουν ήσυχη αλλά μην άρχιζε η μάνα μου την γκρίνια ξαφνικά και εκείνος γινόταν ένα με εκείνη,αυτό που με έκανε έψαλη είναι ότι έλεγε συγκεκριμένα "δεν μπορώ να έχω την κρεβατοκάμαρά μου ανοιχτή γη πήγαινε το κοπρόσκυλο σου και εγώ δεν μπορώ να χαρώ το δωμάτιο μου να το βλέπω"εντωμεταξυ για άλλο λόγο θέλει να έχει την πόρτα ανοιχτή αλλά τέλος πάντων αντι γτ με το σκυλί λίγο είχαμε ηρεμήσει και είπαμε τουλάχιστον μαθανε να κλείνουν κι καμία πορτα. Όσο για το προσωπικό χώρο πίστεψε με εδώ δεν ισχύει αυτό ότι έχουν πληρώσει τους ανήκει.
    ναι, αλλα τελικα, δεν καταφερες να τηρησεις την υποσχεση σου και να το εχεις εσυ υπο την εποπτεια σου, επειδη προεκυψε η δουλεια.
    δεν μπορεις να φερνεις ενα ζωο σε σπιτι που συγκατοικεις, χωρις να συμφωνουν οι αλλοι, ποσο δε μαλλον, αν ειναι δικο τους το σπιτι...
    εδω εισαι εντελως φαουλ.
    πολυ καλα εκανες και εψαξες για δουλεια, επρεπε να το ειχες ηδη σκεφτει ομως, οτι εσενα ο στοχος σου ειναι να βρεις δουλεια. κι αν βρεις δουλεια, το σκυλακι δεν μπορεις να το εχεις μαζι σου και οι αλλοι δεν θελουν να το αναλαβουν.
    επομενως, τι κανεις;;;;
    αναβαλεις την αποφαση για σκυλακι, μεχρι να ζεις σε δικο σου χωρο. σε αυτο, δεν φταινε οι γονεις. εσυ φταις.
    απλα και ενηλικα πραγματα. δεν εισαι 10 χρονων να κουβαλας σκυλακια στο σπιτι ενω οι αλλοι δεν τα θελουν...

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Μαρία1998 View Post
    Απο την πρώτη μέρα που το έφερα στο σπίτι τους είχα ότι ότι εγώ θα το φροντίζω και ότι εκεινοι δεν θα ασχοληθούν καθόλου μαζί του,και έτσι έγινε κάπου έπιασα δουλειά τι σκυλί δεν καθόταν φρόνιμα γτ εκλέγε που έφευγα και επειδή έδεσε στο δωμάτιο μου 2 φορές άρχισε να λέει ότι δεν το αντέχει και τέτοια εγώ όσο και να προσπαθούσα να επιβληθο άδικος κόπος δεν καταλάβαινε εκείνη έψαχνε σπίτι οσπου βρήκε και το πήρε. Ο πατέρας το αγαπούσε πολύ το κουταβάκι όταν το είχε εκείνος μπορώ να πω ήμουν ήσυχη αλλά μην άρχιζε η μάνα μου την γκρίνια ξαφνικά και εκείνος γινόταν ένα με εκείνη,αυτό που με έκανε έψαλη είναι ότι έλεγε συγκεκριμένα "δεν μπορώ να έχω την κρεβατοκάμαρά μου ανοιχτή γη πήγαινε το κοπρόσκυλο σου και εγώ δεν μπορώ να χαρώ το δωμάτιο μου να το βλέπω"εντωμεταξυ για άλλο λόγο θέλει να έχει την πόρτα ανοιχτή αλλά τέλος πάντων αντι γτ με το σκυλί λίγο είχαμε ηρεμήσει και είπαμε τουλάχιστον μαθανε να κλείνουν κι καμία πορτα. Όσο για το προσωπικό χώρο πίστεψε με εδώ δεν ισχύει αυτό ότι έχουν πληρώσει τους ανήκει.
    Μαρία μου δεν έχεις καταλάβει ότι το σπίτι αυτό είναι και δικό σου και έχεις κάθε δικαίωμα να φέρνεις ότι θέλεις αρκεί να είσαι υπεύθυνη για αυτό .
    Το γεγονός ότι έλειπες κάποιες ώρες και ξέφυγε λίγο από την εποπτεία σου ήταν μια ακόμη αφορμή να σου δείξουν οι γονείς σου ,αυτό που είναι !

    Άνετα μπορούσες να την βάλεις στην θέση της λέγοντας της ότι το ίδιο κάνει και αυτή με εσάς όταν δεν κλείνουν την πόρτα τους ...

    Ειναι σπίτι σου κορίτσι μου και μη ακούω βλακείες για φιλοξενούμενη και τέτοια που πραγματικά απορώ όταν το ακούω όλο αυτό .
    Μιλάμε για οικογενεια που δυστηχως έχει μια μάνα που απορώ για ποιο λόγο φέρεται έτσι στο ίδιο της το παιδί ..
    Τι σπίτι το δικό μου είναι και των παιδιών μου φυσικά .
    Είναι δυνατόν να σκέφτομαι ότι φιλοξενώ τα παιδιά μου μέσα στο ίδιο σπίτι που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν ?
    Η κόρη μου σαν επισκέπτρια έρχεται πλέον επειδή ακριβώς σπουδάζει αλλά ξέρει ότι αυτό είναι το δικό της σπίτι άσχετα αν έχει και άλλο ...
    Όποιον νορμάλ γονιό και να ρωτήσεις ή όποιο παιδί που λείπει προσωρινά ,ένα θα σου πει,οτι σπίτι του ειναι το πατρικό του ....
    Αυτό λένε και οι συνάδελφοι τις κόρης μου , παίρνουν άδειες και αν τους ρωτήσεις θα σου πουν ,πάω στο σπιτάκι μου και εννοούν το πατρικό τους ...
    Μην σου περάσειολο αυτό λάθος .
    Άλλο προτιμώ να ζήσω μόνη μου από κάποια ηλικία και μετά γιατί θέλω την άνεση μου και άλλο όλο αυτό που ζεις .
    Και στις δύο περιπτώσεις κοινός είναι ο παρονομαστής .

    Το θέμα το δικό σου ΟΜΩΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι αυτό .
    Το θέμα είναι ότι πρέπει να γίνει σκοπός της ζωής σου να ηρεμήσεις .
    Δυστηχως η ηρεμία σου θα έρθει μακρυά από την πατρική σου κατοικία όσο φυσικά εκεί μέσα ζουν ακομα ζουν οι γονείς σου .

    Εκεί πρέπει να αφοσιωθείς ,στη σχολή σου και σε μια παράλληλη δουλειά, ώστε να μπορέσεις να βρεις έστω και ένα δωμάτιο που λέει ο λόγος για να ηρεμήσεις .

    Έχεις κάνει κάποια κουβέντα γυρω από αυτό το θέμα με κάποια φίλη σου , συμφοιτήτρια σου μήπως για αρχή συγκατοικήσεις με κάποια και καλύπτεις κάποια έξοδα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Μαρία1998 View Post
    Γειά σας! Γράφω εδώ γτ αν δεν τα πω κάπου θα σκάσω είναι. Εδώ και έναν χρόνο οι γονείς μου με κάνουν σκουπίδι ότι για ότι γίνεται ευθύνομαι εγώ. Όταν κάποιες φορές πάω να πάρω το μέρος της αδερφής μου σε μια από τις πολλές φασαρίες που κάνουν, πάντα την πληρώνο εγώ επειδή λέω τα πράγματα όπως είναι και δεν κουκουλωνο τις καταστάσεις. Το κακό είναι ότι λόγο πανδημία καλούμε να μένω μαζί τους με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να πάμε στο φοιτητικό μας σπίτι με την αδερφή μου. Σήμερα έγινε μια χοντρή φασαρία με αποτέλεσμα να με χτυπήσουν αλλά έχουν την απαιτήσει να μην μιλήσω και πω στην γιαγιά μου την γίνεται εδώ μέσα. Οι αυτοπεποίθηση μου πλέον δεν υπάρχει γτ λένε ότι δεν αξίζω και ότι με τον τρόπο που μιλάω δεν πρόκειται να γυρίσει να με δει κανένας , φοβάμαι να πω το οτιδήποτε για το λόγο μην γίνει κάποια φασαρία. Το μόνο που θέλουν είναι λέει να περνάω τα μαθήματα για να παίρνουν τα λεφτά (1.000€ επίδομα που δίνουν στους φοιτητές).Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Ώρες ώρες σκέφτομαι να πάρω ότι χάπια έχει το σπίτι και να τελειώσει εκεί η υπόθεση.
    Βρες δουλειά και φύγε τώρα. Τώρα όμως. Αντί να σε φροντίζουν τους φροντίζεις. Σήκω φύγε και φτιάξε τη ζωή σου. Υπερτιμημένη η ιδέα των γονιών. Δεν τους έχεις ανάγκη. Μην μένεις εγκλωβισμένη σε μια κατάσταση. Σπάσε τώρα. Παρε την αδερφή σου και φύγε. Μην σπαταλας την ενέργεια και τη δύναμη σου να προσπαθείς να αντιμετωπίσεις αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άσχημα από τους γονείς σου. Σπαταλγσε τη να φτιάξεις τη ζωή σου.

    Απομακρυνσου τώρα. Μόνο το σήμερα έχεις. Αύριο δεν ξέρεις αν ζεις πρέπει να ζεις καλά. Τα παιδιά που είναι με τους γονείς τους και τους αγαπούν και τους σέβονται είναι γιατί πέρασαν και περνάνε καλά μαζί τους γιατί τους φρόντισαν και τους σεβάστηκαν.

  12. #57
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μαρία μου δεν έχεις καταλάβει ότι το σπίτι αυτό είναι και δικό σου και έχεις κάθε δικαίωμα να φέρνεις ότι θέλεις αρκεί να είσαι υπεύθυνη για αυτό .
    Το γεγονός ότι έλειπες κάποιες ώρες και ξέφυγε λίγο από την εποπτεία σου ήταν μια ακόμη αφορμή να σου δείξουν οι γονείς σου ,αυτό που είναι !

    Άνετα μπορούσες να την βάλεις στην θέση της λέγοντας της ότι το ίδιο κάνει και αυτή με εσάς όταν δεν κλείνουν την πόρτα τους ...

    Ειναι σπίτι σου κορίτσι μου και μη ακούω βλακείες για φιλοξενούμενη και τέτοια που πραγματικά απορώ όταν το ακούω όλο αυτό .
    Μιλάμε για οικογενεια που δυστηχως έχει μια μάνα που απορώ για ποιο λόγο φέρεται έτσι στο ίδιο της το παιδί ..
    Τι σπίτι το δικό μου είναι και των παιδιών μου φυσικά .
    Είναι δυνατόν να σκέφτομαι ότι φιλοξενώ τα παιδιά μου μέσα στο ίδιο σπίτι που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν ?
    Η κόρη μου σαν επισκέπτρια έρχεται πλέον επειδή ακριβώς σπουδάζει αλλά ξέρει ότι αυτό είναι το δικό της σπίτι άσχετα αν έχει και άλλο ...
    Όποιον νορμάλ γονιό και να ρωτήσεις ή όποιο παιδί που λείπει προσωρινά ,ένα θα σου πει,οτι σπίτι του ειναι το πατρικό του ....
    Αυτό λένε και οι συνάδελφοι τις κόρης μου , παίρνουν άδειες και αν τους ρωτήσεις θα σου πουν ,πάω στο σπιτάκι μου και εννοούν το πατρικό τους ...
    Μην σου περάσειολο αυτό λάθος .
    Άλλο προτιμώ να ζήσω μόνη μου από κάποια ηλικία και μετά γιατί θέλω την άνεση μου και άλλο όλο αυτό που ζεις .
    Και στις δύο περιπτώσεις κοινός είναι ο παρονομαστής .

    Το θέμα το δικό σου ΟΜΩΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι αυτό .
    Το θέμα είναι ότι πρέπει να γίνει σκοπός της ζωής σου να ηρεμήσεις .
    Δυστηχως η ηρεμία σου θα έρθει μακρυά από την πατρική σου κατοικία όσο φυσικά εκεί μέσα ζουν ακομα ζουν οι γονείς σου .

    Εκεί πρέπει να αφοσιωθείς ,στη σχολή σου και σε μια παράλληλη δουλειά, ώστε να μπορέσεις να βρεις έστω και ένα δωμάτιο που λέει ο λόγος για να ηρεμήσεις .

    Έχεις κάνει κάποια κουβέντα γυρω από αυτό το θέμα με κάποια φίλη σου , συμφοιτήτρια σου μήπως για αρχή συγκατοικήσεις με κάποια και καλύπτεις κάποια έξοδα ?
    Αυτό ακριβώς όλοι σπίτι θεωρούν το πατρικό τους αλλά εγώ μάλλον πρέπει να πληρωνο για να λέω ότι είναι και δικό μου σπίτι. Όσο για το αν μίλησα τα είπα στην κολλητή και αν μπορεί να με βοηθήσει αλλά είπε ότι δεν περνάει θέση Και ευθύνη

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Μαρία1998 View Post
    Αυτό ακριβώς όλοι σπίτι θεωρούν το πατρικό τους αλλά εγώ μάλλον πρέπει να πληρωνο για να λέω ότι είναι και δικό μου σπίτι. Όσο για το αν μίλησα τα είπα στην κολλητή και αν μπορεί να με βοηθήσει αλλά είπε ότι δεν περνάει θέση Και ευθύνη
    Καλημέρα !

    Θέση και ευθύνη γιατί ?
    Φοβάται την αντίδραση των γονιών σου ?
    Ενήλικη είσαι .
    Πιστεύει ότι θα την κατηγορήσουν για όλο αυτό ,έχουν ξανακάνει δηλαδή τέτοιες κινήσεις γι αυτο διστάζει ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #59
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Θέση και ευθύνη γιατί ?
    Φοβάται την αντίδραση των γονιών σου ?
    Ενήλικη είσαι .
    Πιστεύει ότι θα την κατηγορήσουν για όλο αυτό ,έχουν ξανακάνει δηλαδή τέτοιες κινήσεις γι αυτο διστάζει ?
    Όχι δεν έχει κάνει τπτ απλά οπότε ζητάω την βοήθεια της πάντα κάνει πίσω και είναι μόνο λόγια. Σήμερα πχ άρχισαν να με φωνάζουν όλοι στο σπίτι χωρίς λόγο και αιτία και εγώ απλά κάθομαι και κλαίω ενώ αύριο δίνω μάθημα και θα έπρεπε να είμαι χαλαρή αλλα πουτέτοιο δώρο

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    μακαρι να μπορουσα να βοηθησω αλλα δεν ξερω πως

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Μήπως φταίω εγω(;)
    By Del-To-21042020a in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 22-11-2015, 23:07
  2. παντα μια καινουργια αρχη κ παντα ενα μπλεξιμο....
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 07-04-2013, 19:37
  3. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2011, 18:33
  4. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-04-2011, 16:33
  5. Φταίω
    By Kourmentalas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-10-2010, 10:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •