Κατάθλιψη και ιψδ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 55
  1. #31
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by geraki View Post
    είναι καθαρά ΙΨΔ αυτή η ασθένεια παίρνει διάφορες μορφές , υπέρ αναλύουμε τα πάντα και πιάνουμε το πιο αρνητικό σενάριο.
    Η ιψδ είναι η διαταραχή της αμφιβολίας κ της υπεραναλυσης. Επίσης οι ιδεοληψίες κοι ψυχαναγκασμοι έχουν άπειρες μορφές. Κάτι που για σένα μπορει να ειναι δυσφορία για μένα
    Να μην είναι.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Άλλο ένα πρωινό μαρτύριο. Με σκέψεις, τυψεις, ενοχές, υπεραναλυση, θλίψη, κλάματα. Όλοι να χαίρονται και εγώ να βουλιαζω. Καλά Χριστούγεννα σε όλους με υγεία σωματική και ψυχική.

  3. #33
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Άλλο ένα πρωινό μαρτύριο. Με σκέψεις, τυψεις, ενοχές, υπεραναλυση, θλίψη, κλάματα. Όλοι να χαίρονται και εγώ να βουλιαζω. Καλά Χριστούγεννα σε όλους με υγεία σωματική και ψυχική.
    Θα περασει... Χρειάζεται να κάνεις υπομονή, μέχρι να δράσει το χάπι
    Καλά Χριστουγεννα

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by awareness View Post
    Θα περασει... Χρειάζεται να κάνεις υπομονή, μέχρι να δράσει το χάπι
    Καλά Χριστουγεννα
    Υπαρχουν πολλές στιγμές που νομίζω ότι δε θα περάσουν αυτές οι σκέψεις, αυτές οι τύψεις. Προσπαθώ να κάνω θετικές σκέψεις αλλά είναι πολύ λίγες. Μόνο υπομονή μπορώ να κάνω.

  5. #35
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Υπαρχουν πολλές στιγμές που νομίζω ότι δε θα περάσουν αυτές οι σκέψεις, αυτές οι τύψεις. Προσπαθώ να κάνω θετικές σκέψεις αλλά είναι πολύ λίγες. Μόνο υπομονή μπορώ να κάνω.
    Θα περασουν. Αλλά στην παρουσα φάση άφησε το χάπι να κανει τη δουλειά του. Κ μη το σταματήσεις ποτε ξανα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Άλλο ένα πρωινό μαρτύριο. Με σκέψεις, τυψεις, ενοχές, υπεραναλυση, θλίψη, κλάματα. Όλοι να χαίρονται και εγώ να βουλιαζω. Καλά Χριστούγεννα σε όλους με υγεία σωματική και ψυχική.
    Χρόνια πολλά με υγεία, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή και να συνεχίσεις κανονικά τη θεραπεία σού

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν συμβαίνει και εσάς αυτό. Νιώθω ειδικά τα πρωινά και κάποιες φορές διαρκεί την περισσότερη μέρα ένα εσωτερικό τρέμουλο, έντονο. Είναι σαν να τρέμω, μερικές φορές τρέμω και εξωτερικά αλλά αυτή η ένταση που νιώθω εσωτερικά δε παλεύεται.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν συμβαίνει και εσάς αυτό. Νιώθω ειδικά τα πρωινά και κάποιες φορές διαρκεί την περισσότερη μέρα ένα εσωτερικό τρέμουλο, έντονο. Είναι σαν να τρέμω, μερικές φορές τρέμω και εξωτερικά αλλά αυτή η ένταση που νιώθω εσωτερικά δε παλεύεται.
    Είναι από το έντονο άγχος που προκαλεί η ΙΨΔ παίρνει διάφορες μορφές. Όταν παίρνεις αγχολυτικο εξαφανίζεται;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Για λίγο. Μετά επανέρχεται. Υπάρχει τέτοια παρενέργεια από το φαρμακο?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Καλησπέρα παιδιά πως είστε? Εγώ είμαι σκατα πάλι. Δε τη παλευω

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Καλησπέρα παιδιά πως είστε? Εγώ είμαι σκατα πάλι. Δε τη παλευω
    Περίπου μία από τα ίδια κάποιες στιγμές καλά κάποιες όχι, περιμένουμε μπας και πιάσουν τα χάπια

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Εγώ αυτό το τρέμουλο που λες το νιώθω από τότε που μείωσα τα φάρμακα. Ήμουν 40 cipralex και τώρα 10. Η μπορεί να είναι που κάποιες μέρες έπαιρνα ζαναξ κ επαναπαυτηκα λίγο μ αυτό, μετά είπα στοπ δεν το ξαναπαίρνω και ίσως είναι σημάδια στέρησης σε ένα απ τα δύο. Τώρα βέβαια αυτό είναι η δική μου περίπτωση δεν ξέρω αν σε βοηθα

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Εγώ αυτό το τρέμουλο που λες το νιώθω από τότε που μείωσα τα φάρμακα. Ήμουν 40 cipralex και τώρα 10. Η μπορεί να είναι που κάποιες μέρες έπαιρνα ζαναξ κ επαναπαυτηκα λίγο μ αυτό, μετά είπα στοπ δεν το ξαναπαίρνω και ίσως είναι σημάδια στέρησης σε ένα απ τα δύο. Τώρα βέβαια αυτό είναι η δική μου περίπτωση δεν ξέρω αν σε βοηθα
    Η γιατρός μου είπε ότι είναι μάλλον από τη γρήγορη αύξηση της δόσης. Πήρα 25 για 5 μέρες, 50 για 5 μέρες και μετά 100. Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Εγώ που αυτή τη στιγμή παίρνω το φαρμακο αλλά πραγματικά δε το θέλω, το μισώ, υπάρχει περίπτωση να με πιάσει? Και τι θα σκέφτομαι μετά? Πάλι δε θα το μισώ?

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Η γιατρός μου είπε ότι είναι μάλλον από τη γρήγορη αύξηση της δόσης. Πήρα 25 για 5 μέρες, 50 για 5 μέρες και μετά 100. Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Εγώ που αυτή τη στιγμή παίρνω το φαρμακο αλλά πραγματικά δε το θέλω, το μισώ, υπάρχει περίπτωση να με πιάσει? Και τι θα σκέφτομαι μετά? Πάλι δε θα το μισώ?
    Ε ναι θα σε πιάσει δεν είναι εικονικό φάρμακο. Νομίζω στο placebo συμβαίνει αυτό να αυθυποβαλεσαι κ να έχεις πρόοδο λόγω πίστης στο φαρμακο

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Ε ναι θα σε πιάσει δεν είναι εικονικό φάρμακο. Νομίζω στο placebo συμβαίνει αυτό να αυθυποβαλεσαι κ να έχεις πρόοδο λόγω πίστης στο φαρμακο
    Ρωτάω επειδή μου έχει γίνει εμμονή το φαρμακο. Ότι δε το θέλω, ότι μου καταστρέφει τη ζωή κτλ. Θα μου φύγει αυτή η εμμονή? Πραγματικά ζορίζομαι..

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 09:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •