δε ξέρω τι φταίει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    3

    δε ξέρω τι φταίει

    Καλησπέρα είμαι 41 χρόνων και τα τελευταία επτά χρόνια ζω στο εξωτερικό λόγω των οικονομικών συνθηκών της Ελλάδας έχω χωρίσει και έχω δύο παιδιά τα οποία ζουν μαζί μου προσπαθώ Να ξαναφτιάξω τη ζωή μου μόνη μου παλεύοντας με το κράτος τη γλώσσα και φυσικά το ρατσισμό αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι έχω χωρίσει εδώ και 10 χρόνια και δεν έχω καταφέρει να κάνω μία σοβαρή σχέση δεν ξέρω τι φταίει κάθε φορά που γνωρίζω κάποιον να τους νοιάζομαι πολύ πέφτω με τα μούτρα το τελευταίο εξάμηνο στη δουλειά μου γνώρισα εναν άντρα ο οποίος έχει πολλά προβλήματα κατάθλιψης και εμένα είχε αρχίσει να ανοίγεται και έτσι δέσαμε έχουμε μία ερωτική κρυφή σχέση αλλά ως εκεί δεν θέλει τίποτα παραπάνω και θέλει μόνο όταν εκείνος έχει όρεξη. ψυχική όρεξη δεν θέλει ούτε καν να βρισκόμαστε να βλέπουμε μία ταινία να βγούμε μία βόλτα εχω απογοητευτεί πάρα πολύ και επειδή δουλεύουμε μαζί είναι πολύ δύσκολο και δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω τον άνθρωπο αυτό. το Σαββατοκύριακο του ζήτησα να βρεθούμε και μου αρνήθηκε λέγοντας ότι είναι πολύ κουρασμένος, και το πιστεύω ότι ψυχικά είναι κουρασμένος και ότι δεν είναι να με απατησει με άλλη. η κατάσταση του είναι του γιατρου. είχε πάει κάποτε σε ψυχίατρο και του έδωσε φάρμακα. Τον συμβούλεψα να πάει σε ψυχολόγο αλλά φοβάται ότι θα του δώσουν φάρμακα ενώ του εξήγησα ότι δεν θα συμβεί Τι μπορώ να κάνω να φέρω Έναν άνθρωπο κοντά μου ενώ αυτός με διώχνει? όχι επειδή δε του αρέσω απλά επειδή δε τα έχει βρει με τον εαυτό του. με έχει φέρει στα όρια μου.. έχω πάθει κατάθλιψη εξαιτίας της συμπεριφοράς του. δε βγαίνω δε μιλάω με άλλους ούτε έχω όρεξη να προσέξω το νοικοκυριο μου..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    4
    Συγγνώμη αν είμαι ωμή, αλλά βρωμάει. Προσωπικά μου μυρίζει μόνιμη σχέση ή και σύζυγος και γι' αυτό θέλει να είναι όλα κρυφά και βρίσκεστε όταν μπορεί εκείνος. Δεν σου αξίζει να είσαι το βρώμικο μυστικό κανενός. Έχεις χωρίσει εδώ και 10 χρόνια. Ίσως σου φαίνονται πολλά και γι'αυτό αρπαζεσαι από τον άλλον. Προσπαθησε να το δεις πιο χαλαρά. Βρες έναν άνθρωπο στο χαλαρό για αρχη. Βγείτε, πείτε τα, γίνετε φιλαράκια. Αν κάτσει, έκατσε. Αν όχι, έχεις έναν καλό φίλο και προχωράς στον επόμενο. Μην κάνεις αυτοσκοπό σου να κάνεις σχέση με κάποιον. Ξεκίνα κάνε ανθρώπινες σχέσεις με κόσμο και θα βρεις το "τυχερο" σου. Κι αυτόν που έχεις τώρα στείλ' τον. Ακόμα κι αν δεν υπάρχει κάτι πίσω από τη συμπεριφορά του, σου αξίζει να το ζήσεις ανοιχτά και κάθε του στιγμή. Όχι απλά για ένα κρεβάτι όποτε μπορεί εκείνος.
    Μην μασάς. Και μην το βάζεις κάτω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα Μαρία.
    Ας αρχίσουμε με τα βασικά: Γιατί έχετε κρυφή σχέση λες κι είστε παράνομοι εραστές ή λες και και είστε 13χρονα και δεν θέλετε να το μάθουν οι γονείς σας; Εντελώς παράλογο μου ακούγεται για ενήλικες ανθρώπους.
    Μετά λες τον άνθρωπο αυτό τον γνώρισες εδώ κι ένα εξάμηνο κι έχει θέματα κατάθλιψης κι άρχισε να σου ανοίγεται κι έτσι κάνατε ερωτική σχέση, δηλαδή εξήγησέ μου τι βρήκες πάνω του που τον κάνει ιδανικό για εσένα; Την κατάθλιψή του ή την μόνιμη κούρασή του ή τις αρνήσεις του να κάνετε μαζί το οτιδήποτε; Κι αφού βλέπεις ότι σε πάει αυτή η σχέση προς τα κάτω, γιατί επιμένεις να το παλεύεις μαζί του;

    Μου δίνεις την εντύπωση ότι ψάχνεις κάποια σχέση κι ας μην είναι η τέλεια, ωστόσο μάλλον θα ήθελες έναν άνθρωπο να σε στηρίζει κι αυτόν απλά τον στηρίζεις εσύ και δεν σου δίνει τίποτα ουσιαστικό πίσω! Ψάχνεις κάποιον για σύντροφο ή για να του κάνεις τη νοσοκόμα, δεν έχω καταλάβει.

    Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι οι άνθρωποι με κατάθλιψη δεν μπορούν να είναι ελκυστικοί ή να κάνουν σχέση, στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως αυτός ο άνθρωπος δεν φαίνεται ο κατάλληλος για εσένα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    3
    καλημέρα mamabear
    Ο άνθρωπος αυτός δεν είναι παντρεμένος στο σπίτι του βρισκόμαστε συνέχεια έχει πολλά προβλήματα λόγω του οικογενειακού του περιβάλλοντος νομίζω οτι Εχεις δίκιο ότι δεν μου αξίζει αλλά για κάποιο λόγο κάτι με τραβάει πάνω του και δεν μπορώ να ξεκολλήσω Ίσως είμαι το πρόβλημα και τραβάω τις προβληματικές σχέσεις για αυτό Απευθύνομαι και στο forum κάθε σχέση που είχα μέχρι τώρα δεν ήταν εύκολη και η συγκεκριμένη είναι από τις πιο δύσκολες νομίζω ότι μου αρέσει που θεωρώ τον εαυτό μου τύπου Άγγελο εξ ουρανού και μπορώ να βοηθήσω αυτό τον άνθρωπο Ίσως αυτό νομίζω είναι που με κάνει κολλάω μαζί του Όχι ότι δεν είναι ελκυστικός ότι δεν έχει χιούμορ αυτός ο άνθρωπος είναι ελεύθερος δεν έχει παντρευτεί ποτέ Ενώ ήταν κάποτε αρραβωνιασμένος και έιχε κάπως φυσιολογική ζωή τα τελευταία χρόνια πάσχει από κατάθλιψη το γνωρίζω Γιατί μου το έχει πει ο ίδιος Φοβάμαι όμως Μήπως είμαι εγώ το πρόβλημα ότι ενώ βλέπω ότι υπάρχει μία δύσκολη σχέση δεν φεύγω κάθομαι εκεί να το παλέψω ενω δεν έχει μέλλον
    Σημείωση να πω ότι εμείς δουλεύουμε μόνο νύχτα σε εργοστάσιο και αυτός είναι ήδη 22 χρόνια μόνο Στο νυχτερινό Ενώ εγώ είμαι Μόλις έξι μήνες μήπως αυτό ήδη κάνει κάποιον Ν αμήν θέλει να έχει προσωπική ζωή?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καλημέρα Μαρία.
    Ας αρχίσουμε με τα βασικά: Γιατί έχετε κρυφή σχέση λες κι είστε παράνομοι εραστές ή λες και και είστε 13χρονα και δεν θέλετε να το μάθουν οι γονείς σας; Εντελώς παράλογο μου ακούγεται για ενήλικες ανθρώπους.
    Μετά λες τον άνθρωπο αυτό τον γνώρισες εδώ κι ένα εξάμηνο κι έχει θέματα κατάθλιψης κι άρχισε να σου ανοίγεται κι έτσι κάνατε ερωτική σχέση, δηλαδή εξήγησέ μου τι βρήκες πάνω του που τον κάνει ιδανικό για εσένα; Την κατάθλιψή του ή την μόνιμη κούρασή του ή τις αρνήσεις του να κάνετε μαζί το οτιδήποτε; Κι αφού βλέπεις ότι σε πάει αυτή η σχέση προς τα κάτω, γιατί επιμένεις να το παλεύεις μαζί του;

    Μου δίνεις την εντύπωση ότι ψάχνεις κάποια σχέση κι ας μην είναι η τέλεια, ωστόσο μάλλον θα ήθελες έναν άνθρωπο να σε στηρίζει κι αυτόν απλά τον στηρίζεις εσύ και δεν σου δίνει τίποτα ουσιαστικό πίσω! Ψάχνεις κάποιον για σύντροφο ή για να του κάνεις τη νοσοκόμα, δεν έχω καταλάβει.

    Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι οι άνθρωποι με κατάθλιψη δεν μπορούν να είναι ελκυστικοί ή να κάνουν σχέση, στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως αυτός ο άνθρωπος δεν φαίνεται ο κατάλληλος για εσένα.
    Καλημέρα Σόνια κρυφή σχέση έχουμε επειδή είμαστε Ακόμη στην αρχή Εγώ είμαι στην εταιρεία μόλις 6 μήνες και θα ήταν χαζό να επισημοποιησουμε κάτι το οποίο θα μπορούσε όπως φαίνεται τώρα να διαλυθεί φυσικά Όλοι έχουν καταλάβει ότι κάτι τρέχει απλά δεν το έχουμε παραδεχτεί πουθενά τίποτα., πιστεύω ότι αυτός ο άνθρωπος δεν είναι κατάλληλος για μένα αλλά για κάποιο λόγο το βρίσκω ελκυστικό έχει αυτό το μυστήριο που πάντα τραβάει τις γυναίκες είναι καλός Έχει χρυσή καρδιά και πάντα βοηθάει απλά απομονώνεται θέλει να είναι συνέχεια μόνος του αρέσει η μοναξιά του και νομίζω ότι εγώ ερχόμενη στην εταιρεία εφόσον Αυτός είναι ήδη 22 χρόνια στην εταιρεία του τάραξε λίγο τα νερά του την ησυχία του Ίσως αυτός είναι ο λόγος. δεν θέλει να μπει κανείς στον εσωτερικό του χώρο φυσικά μου άνοιξε το σπίτι του εκεί βρισκόμαστε και περνάμε τις ώρες μας αλλά μόνο όταν αυτός έχει όρεξη όλες τις υπόλοιπες φορές θέλει να είναι μόνος του και να κλείνεται στον εαυτό του πίστευα ότι μπορεί να πάει Καλά αυτή η σχέση δεν ξέρω για κάποιο λόγο Νομίζω ότι θα τα καταφέρω όμως με διώχνει συνέχεια αλλά παρολαυτα όχι τελείως Δεν με διώχνει οριστικά απλά με απομακρύνει μέχρι να με ξαναχρειαστεί., Το κακό είναι ότι μόλις με φωνάξει Εγώ τρέχω πίσω του δεν έχω τη δύναμη να του πω όχι

  6. #6
    george1520
    Guest
    Καλημέρα... Αρχιζεις το θέμα σου σχολιάζοντας το γεγονός οτι εδω και δεκα χρόνια δεν έχεις καταφέρει να κρατήσεις μια σχεση και στην συνέχεια μας λες για την σχέση που εχεις τωρα. Αυτο και μονο πρέπει να σε προβληματίσει. Εισαι σε αυτή την σχέση γιατί όντως θες ή επειδή ισχύει το πρώτο σκέλος και φοβάσαι οτι δεν θα καταφέρεις ποτέ να βρεις μια σχεση που θα κρατήσει; Πολλοι άνθρωποι (με παιδιά και χωρίς παιδιά) κάνουν σχέσεις και χωρίζουν γρήγορα. Αυτο δεν ειναι κακο. Κακο ειναι να μένεις, να προσπαθείς για μια σχέση επειδή δεν θες να μην είσαι μόνη. Ολο αυτο σε προβληματίζει και δεν σου κάθεται καλα γι'αυτό και άνοιξες θέμα εδω..

Similar Threads

  1. Δε νιώθω καλά και δεν ξέρω σίγουρα τι φταίει...
    By Κύκνος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 17-04-2018, 12:41
  2. Ούτε ξέρω τι μου φταίει...
    By Ioanna_tink in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 15-04-2016, 09:37
  3. τελικα δεν ξερω τι εχω και τι μου φταιει
    By anpan in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 06-03-2012, 12:56
  4. Δεν ξέρω τι έχω και τι μου φταίει
    By hello1923 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 12-08-2010, 14:15
  5. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ
    By CANDY in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 20-04-2010, 15:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •