Διαίσθηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876

    Διαίσθηση

    Τι γνώμη έχετε για την διαίσθηση; Την ακούτε ή δεν δίνετε σημασία;

    Εγώ έχω παρατηρήσει πως η διαίσθηση μου με προειδοποιεί για πολλά, δεν ξέρω πώς στο καλό γίνεται αλλά σπανίως πέφτω έξω. Με έναν ψυχολόγο που το είχα συζητήσει κάποτε μου είχε εξηγήσει πως πολλές φορές το ασυνείδητο μας πιάνει σημάδια κτλ που δεν μπορούμε να επεξεργαστούμε και κάπως έτσι μας δημιουργείται μια αίσθηση χωρίς να έχουμε επίγνωση και χωρίς να μπορούμε να την εξηγήσουμε λογικά.

    Πώς στο καλό ξεχωρίζεις όμως την διαίσθηση από τον φόβο πχ; Αν έχω έναν ενδόμυχο φόβο για τα αεροπλάνα πχ και πρόκειται να ταξιδέψω δεν είναι πιθανό να μπερδέψω τον φόβο μου με διαίσθηση;

    Εσείς τι εμπειρίες έχετε με την διαίσθηση σας; Σας βοηθάει; σας μπερδεύει περισσότερο; Πώς το χειρίζεστε;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Διαίσθηση, σπουδαίο πράγμα. Εγώ πιστεύω έχει λογική απλά είναι δύσκολο να την ορίσοουμε αυστηρά και να τη καταλάβουμε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Διαισθηση εχω κι εγω , για πολλα πραματα , αλλα αμα ειμαι συναισθηματικα φορτισμενος , δεν την εμπιστευομαι , μονο οταν ειμαι νηφαλιος ......... ευκολα την συγχεεις με καποιον φοβο , η μια ενδομυχη επιθυμια .........

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Τι γνώμη έχετε για την διαίσθηση; Την ακούτε ή δεν δίνετε σημασία;

    Εγώ έχω παρατηρήσει πως η διαίσθηση μου με προειδοποιεί για πολλά, δεν ξέρω πώς στο καλό γίνεται αλλά σπανίως πέφτω έξω. Με έναν ψυχολόγο που το είχα συζητήσει κάποτε μου είχε εξηγήσει πως πολλές φορές το ασυνείδητο μας πιάνει σημάδια κτλ που δεν μπορούμε να επεξεργαστούμε και κάπως έτσι μας δημιουργείται μια αίσθηση χωρίς να έχουμε επίγνωση και χωρίς να μπορούμε να την εξηγήσουμε λογικά.

    Πώς στο καλό ξεχωρίζεις όμως την διαίσθηση από τον φόβο πχ; Αν έχω έναν ενδόμυχο φόβο για τα αεροπλάνα πχ και πρόκειται να ταξιδέψω δεν είναι πιθανό να μπερδέψω τον φόβο μου με διαίσθηση;

    Εσείς τι εμπειρίες έχετε με την διαίσθηση σας; Σας βοηθάει; σας μπερδεύει περισσότερο; Πώς το χειρίζεστε;
    θα στο εξηγησω εγω, μην αγχωνεσε! απλα εχεις επιλεκτικη μνημη! οταν κατις επαηθευετε ,οταν στην "ΤΥΧΗ" δλδη πεσης μεσα τωτες απο υπεριφανια κι απο εγωιστικη χαρα το θυμασαι και συνεχως το λες!
    Απεναντιας τις αμετρητες φορες που εχεις πεσει εξω στις προβλεψεις σου, τις πολλες φορες που διαισθανθηκες κατις οτι θα συμβει την επομενη στιγμη και εισουν τοσο συγουρη οπου ανατριχιαζες σαν γατακι ,αυτες τις φορες το εγωιστικο σου συναισθημα τις ξεχναει αμεσως! τις "σβηνει" απο την μνημη και τις θεωρει με τον καιρο σημβαν μηζωντος σημασειας η συμβαν οπου καπως αλλιως εγινε! Ετσι με τον καιρο οταν υπαρξη αυτη η κουβεντα με καποιον , στο μυαλο σου ερχωντε οι φορες οπου ¨"ΕΤΥΧΕ" να πεσεις μεσα, οπου ειχες οντως ανατριχιασει σαν γατακι λιγο πριν καποιο συμβαν οπου νομιζες οτι σε προηδοποιουσαι το υποσυνηδειτο σου μεσω της διαισθητηκης σου οδους! και ερχετε το σημερα, εδω, στο κακομοιρο αυτο φορουμ να μας λες οτι εχεις οικανοτητες διαισθησης!
    Αυτο που θα σε συμβουλευα να προσεξεις, ειναι μην το παρα νομιζεις και παθεις το επιδιοκομενο συμβαν μεσω ασυνηδητων παρεμβατικων σου κινησεων!! να στο πω με παραδηγμα για να το παρεις χαμπαρι! ςα υποθεσουμε οτι πηστευεις πως οταν οδηγας, κι πας να παρκαρεις σε εναν συγκεκρημενο δρομο οπου βρησκετε το σπιτι του ανδρα σου ,εσυ,εχεις την διαισθηση οτι θα τρακαρεις σαν παρκερνεις, οτι καποιο αμαξι θα βρει στο δικοσου! ε καπια μερα, εκει που θα παρκαρεις, υποσυνηδειτα, χωρις να το θελεις με την λογικη σου, θα προκαλεσεις το ατυχημα! και θα ερθεις εδω, στο αμοιρο αυτο φορουμ να μας πεις οτι βγηκες αληθεια!!!
    Υ.Γ. για εμενα, τι διαισθηση εχεις? σου ερχετε κατις τρομερο? η η διαισθηση σου σου λεει οτι κατις υπεροχο και μαγευτικο κρυβετε πισω απο την οθωνη ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Διαισθηση εχω κι εγω , για πολλα πραματα , αλλα αμα ειμαι συναισθηματικα φορτισμενος , δεν την εμπιστευομαι , μονο οταν ειμαι νηφαλιος ......... ευκολα την συγχεεις με καποιον φοβο , η μια ενδομυχη επιθυμια .........
    Σωστά, η συναισθηματική φόρτιση δεν βοηθάει, είναι πολύ εύκολο να μπερδευτείς.
    Επίσης αν το παρακάνεις παίζει και το σενάριο που λέει ο γιώργος από κάτω, μπορεί να προκαλέσεις καταστάσεις από μόνος σου.

    Αλλά μου άρεσε η εξήγηση που μου δωσε ο ψυχολόγος, το βρήκα λογικό. Αν το σκεφτείς είναι πολύ λίγα αυτά που αντιλαμβανόμαστε με την λογική ανά πάσα στιγμή στην ζωή μας, τα περισσότερα απλά περνάνε χωρίς να τα "παρατηρούμε", έτσι ένα σωρό πληροφορίες καταγράφονται μέσα μας χωρίς να παίρνουμε χαμπάρι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    θα στο εξηγησω εγω, μην αγχωνεσε! απλα εχεις επιλεκτικη μνημη! οταν κατις επαηθευετε ,οταν στην "ΤΥΧΗ" δλδη πεσης μεσα τωτες απο υπεριφανια κι απο εγωιστικη χαρα το θυμασαι και συνεχως το λες!
    Απεναντιας τις αμετρητες φορες που εχεις πεσει εξω στις προβλεψεις σου, τις πολλες φορες που διαισθανθηκες κατις οτι θα συμβει την επομενη στιγμη και εισουν τοσο συγουρη οπου ανατριχιαζες σαν γατακι ,αυτες τις φορες το εγωιστικο σου συναισθημα τις ξεχναει αμεσως! τις "σβηνει" απο την μνημη και τις θεωρει με τον καιρο σημβαν μηζωντος σημασειας η συμβαν οπου καπως αλλιως εγινε! Ετσι με τον καιρο οταν υπαρξη αυτη η κουβεντα με καποιον , στο μυαλο σου ερχωντε οι φορες οπου ¨"ΕΤΥΧΕ" να πεσεις μεσα, οπου ειχες οντως ανατριχιασει σαν γατακι λιγο πριν καποιο συμβαν οπου νομιζες οτι σε προηδοποιουσαι το υποσυνηδειτο σου μεσω της διαισθητηκης σου οδους! και ερχετε το σημερα, εδω, στο κακομοιρο αυτο φορουμ να μας λες οτι εχεις οικανοτητες διαισθησης!
    Αυτο που θα σε συμβουλευα να προσεξεις, ειναι μην το παρα νομιζεις και παθεις το επιδιοκομενο συμβαν μεσω ασυνηδητων παρεμβατικων σου κινησεων!! να στο πω με παραδηγμα για να το παρεις χαμπαρι! ςα υποθεσουμε οτι πηστευεις πως οταν οδηγας, κι πας να παρκαρεις σε εναν συγκεκρημενο δρομο οπου βρησκετε το σπιτι του ανδρα σου ,εσυ,εχεις την διαισθηση οτι θα τρακαρεις σαν παρκερνεις, οτι καποιο αμαξι θα βρει στο δικοσου! ε καπια μερα, εκει που θα παρκαρεις, υποσυνηδειτα, χωρις να το θελεις με την λογικη σου, θα προκαλεσεις το ατυχημα! και θα ερθεις εδω, στο αμοιρο αυτο φορουμ να μας πεις οτι βγηκες αληθεια!!!
    Υ.Γ. για εμενα, τι διαισθηση εχεις? σου ερχετε κατις τρομερο? η η διαισθηση σου σου λεει οτι κατις υπεροχο και μαγευτικο κρυβετε πισω απο την οθωνη ?
    Δεν μου λέει τίποτα. Μπορεί επειδή μου είσαι αδιάφορος.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    υποθεσουμε οτι πηστευεις πως οταν οδηγας, κι πας να παρκαρεις σε εναν συγκεκρημενο δρομο οπου βρησκετε το σπιτι του ανδρα σου ,εσυ,εχεις την διαισθηση οτι θα τρακαρεις σαν παρκερνεις, οτι καποιο αμαξι θα βρει στο δικοσου!
    η διαισθηση σου σου λεει οτι κατις υπεροχο και μαγευτικο κρυβετε πισω απο την οθωνη ?
    η δικη μου διαισθηση μου λεει οτι ειναι ωρα για το ραδιο αρβυλα

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    η δικη μου διαισθηση μου λεει οτι ειναι ωρα για το ραδιο αρβυλα
    καλοο!! οντως

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    20
    Εχω...και την εμπιστεύομαι απόλυτα.

    send from my Mate 20pro beast

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Νομιζω ομως οτι η διαισθηση ενω μπορει να επαληθευθεί εν μερη, μπορει να ειναι λαθος και να είναι η ίδια που το προκαλεί.
    Αν κάποιος ας πούμε κακοποιείται από μικρός και έχει ζήσει μεγάλη προδοσία, οποια λιγο πιο στενή γνωριμία κάνει στο μέλλον, θα έχει την διαίσθησή ότι αυτός θα τον προδώσει η θα τον κακοποίησει γιατί αυτό είναι ο φόβος του. Αυτή η διαίσθησή θα προκαλέσει τέτοια συμπεριφορά που πολύ πιθανό να αναγκάσει τον άλλο να απομακρυνθεί δηλ προδοσία.
    Δηλαδή Ελισάβετ ο τύπος που είχες σχέση διαισθανοταν εξ αρχης ότι θα τον εκμεταλλευτεις θα τον εγκαταλείψεις η θα τον απατησεις κτλ οπότε φέρθηκε έτσι που τον εγκατελειψες και άνετα θα μπορούσες να τον είχες απατήσει στη προσπάθεια σου να ξεμπλοκαρεις από αυτόν. Λάθος διαίσθησή μεν που βασιζόταν σε παλιά τραύματα, όμως επαληθεύτηκε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Άυτό που περιγράφεις δεν είναι διαίσθηση αλλά φόβος που μπορεί να προέρχεται από κάποιο τραύμα.

    Οταν είμαστε σε επαφή με τους φόβους μας, τους έχουμε αναγνωρίσει, τους έχουμε αποδεχτεί κατά κάποιο τρόπο, δεν μπορεί αυτό να το μπερδέψουμε με την διαίσθηση.Το πρόβλημα υπάρχει όταν έχουμε φόβους που δεν αναγνωρίζουμε, εκεί μπορεί να συμβεί αυτό που λες. Αν εγώ πχ θεωρώ ότι δεν έχω κανένα φόβο για τις σχέσεις, ότι είμαι ανοιχτή και έτοιμη να αγαπήσω και να αγαπηθώ γιατί έχω καταπιέσει μέσα μου ο, τι συναισθήματα φόβου υπήρχαν, μην αναγνωρίζοντας μου το δικαίωμα του να έχω τρωτά σημεία, τότε ναι μπορεί να προκαλέσω μόνη μου την κακή εξέλιξη και να αυτοεπιβεβαιωθώ μπερδεύοντας το με την διαίσθηση.

    Το ίδιο μπορεί να συμβεί εξαιτίας μεγάλης επιθυμίας. Έχω παράδειγμα πχ γνωστής μου που είχε μεγάλη επιθυμία να κάνει οικογένεια. Η ίδια δεν το δεχόταν, δεν το αναγνώριζε στον εαυτό της, θεωρούσε ότι οκ, απλά μου αρέσουν τα παιδιά. Κάθε φορά που γνώριζε έναν θεωρούσε ότι αυτός είναι, με αυτόν θα κάνω οικογένεια, είναι ο ιδανικός το νιώθω.Ε φυσικά και δεν είναι διαίσθηση αυτό, αυτό είναι καταπιεσμένη ανάγκη που δεν τολμάς να ομολογήσεις ούτε στον εαυτό σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Τι γνώμη έχετε για την διαίσθηση; Την ακούτε ή δεν δίνετε σημασία;

    Εγώ έχω παρατηρήσει πως η διαίσθηση μου με προειδοποιεί για πολλά, δεν ξέρω πώς στο καλό γίνεται αλλά σπανίως πέφτω έξω. Με έναν ψυχολόγο που το είχα συζητήσει κάποτε μου είχε εξηγήσει πως πολλές φορές το ασυνείδητο μας πιάνει σημάδια κτλ που δεν μπορούμε να επεξεργαστούμε και κάπως έτσι μας δημιουργείται μια αίσθηση χωρίς να έχουμε επίγνωση και χωρίς να μπορούμε να την εξηγήσουμε λογικά.

    Πώς στο καλό ξεχωρίζεις όμως την διαίσθηση από τον φόβο πχ; Αν έχω έναν ενδόμυχο φόβο για τα αεροπλάνα πχ και πρόκειται να ταξιδέψω δεν είναι πιθανό να μπερδέψω τον φόβο μου με διαίσθηση;

    Εσείς τι εμπειρίες έχετε με την διαίσθηση σας; Σας βοηθάει; σας μπερδεύει περισσότερο; Πώς το χειρίζεστε;
    χωρις παρεξηγηση!
    μου θυμιζεις τον σκυλο μου!ναι!θυμαμαι οτι οταν εγιναν οι μεγαλοι σησμοι της Αττικης ησαν πολυ ανησυχος ο κακομοιρος! Για 2-3 μερες πριν την ημερα του σησμου ειχε περιεργη συμπεριφορα! κι μμαλιστα ,κατι παρομοιο ειχαν και τα σκυλια της γειτωνιας! αλλα μου εκανε εντυπωση οτι δεν ηταν ολα ! ετσι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    χωρις παρεξηγηση!
    μου θυμιζεις τον σκυλο μου!ναι!θυμαμαι οτι οταν εγιναν οι μεγαλοι σησμοι της Αττικης ησαν πολυ ανησυχος ο κακομοιρος! Για 2-3 μερες πριν την ημερα του σησμου ειχε περιεργη συμπεριφορα! κι μμαλιστα ,κατι παρομοιο ειχαν και τα σκυλια της γειτωνιας! αλλα μου εκανε εντυπωση οτι δεν ηταν ολα ! ετσι.
    τα σκυλια καταλαβαινουν τους σεισμους πριν γινουν, εχουν γινει πολλες μελετες για το θεμα....αλλα προφανως δεν ειμαι σκυλος!

  15. #15
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    τα σκυλια καταλαβαινουν τους σεισμους πριν γινουν, εχουν γινει πολλες μελετες για το θεμα....αλλα προφανως δεν ειμαι σκυλος!
    Σίγουρα???

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πίστη στο Θεό/προσευχή /διαίσθηση
    By ioannis2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 47
    Last Post: 04-04-2017, 22:16
  2. Περίεργη συμπεριφορά. Ποια η διαίσθηση σας;
    By aetos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 03-12-2013, 23:27
  3. διαίσθηση ή παράνοια???
    By nicole_evan in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 04-03-2013, 15:35
  4. ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ Η' ΨΥΧΩΣΗ?
    By ilsa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 22-01-2009, 16:59
  5. ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ
    By Laura in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 17-02-2006, 00:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •