Αιφνίδιος χωρισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99

    Αιφνίδιος χωρισμός

    Καλησπέρα στην ομάδα.
    Θα μπω κατευθείαν στο ψητό.
    Είχα σχέση με μία κοπέλα αρκετά μικρότερη (5 έτη) εδώ και ένα μήνα. Ξαφνικά και τελείως αιφνιδιαστικά μου έστειλε πως δεν νιώθει ασφάλεια μαζί μου, πως την τρομάζω κι ότι πιστεύει πως δεν ταιριάζουμε.
    Έχει αρκετά πιεστικό πρόγραμμα για την ηλικία της, αρκετές φορές ένιωθα πως γίνομαι πιεστικός και μέσω της συζήτησης λύναμε τις οποίες διαφορές μας.
    Γιατί όμως μία κοπέλα να λήγει μια σχέση με προοπτική μετά από ένα καταπληκτικό απόγευμα που περάσαμε μαζί στέλνοντας μου ένα απλό μήνυμα σχεδόν μια ώρα από όταν την άφησα στο σπίτι;
    Πως μπορώ να αντιμετωπίσω αυτή την κατάσταση η οποία και μου φαίνεται πως είναι εντελώς αψυχολογητη;
    Τα στοιχεία που την φοβισαν σε μένα τα ψθλοσυζητησαμε μετά το μήνυμα του χωρισμού και κατάλαβα τι πραγματικά την ενόχλησε.
    Δεν έχω την διάθεση ούτε την αντοχή να αντιστρέψω την κατάσταση , αλλά αυτό που με αιφνιδίασε είναι το πως έληξε την αναμεταξύ μας ιστορία ενώ περασαμε ένα όμορφο απόγευμα μαζί.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Με το ζορι συμπεθερια δε γίνονται.

    Συνέχισε την ζωη σου.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Αφού κατάλαβες τι την ενοχλεισαι τότε υπάρχει κάποιος αντικειμενικός λόγος, κάποιο στοιχείο του χαρακτήρα σου που δεν της αρέσει. Από τη στιγμή που το αναγνωρίζεις και δεν έχεις διάθεση να αντιστρέψεις την κατάσταση τότε για ποιον λόγο αναρωτιέσαι; αστη. δεν σε αποδέχεται όπως είσαι. Μάλλον δεν μπορεί να διαχειριστεί τα ελαττώματα σου. Καλύτερα τώρα που είστε στην αρχή, παρά μετά.

    Και ναι, γίνεται να το διαλύσετε και μετά από ένα "υπέροχο" απόγευμα όπως λες. Πολύ απλά γιατί εκείνη πιθανον να σκεφτόταν εδώ και καιρό να πάρει την απόφαση γιατι κάτι δεν της κολλαγε.

    Ούτε και τα δικά σου όμως συναισθήματα φαίνονται δυνατά εφόσον δεν υπάρχει θέληση για αυτή τη σχέση.
    Οπότε προχωρα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post
    Πως μπορώ να αντιμετωπίσω αυτή την κατάσταση η οποία και μου φαίνεται πως είναι εντελώς αψυχολογητη;
    .
    κανεις δεν μπορει να σου πει τι θα κανεις με μια παλαβιασμενη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post
    Καλησπέρα στην ομάδα.
    Θα μπω κατευθείαν στο ψητό.
    Είχα σχέση με μία κοπέλα αρκετά μικρότερη (5 έτη) εδώ και ένα μήνα. Ξαφνικά και τελείως αιφνιδιαστικά μου έστειλε πως δεν νιώθει ασφάλεια μαζί μου, πως την τρομάζω κι ότι πιστεύει πως δεν ταιριάζουμε.
    Έχει αρκετά πιεστικό πρόγραμμα για την ηλικία της, αρκετές φορές ένιωθα πως γίνομαι πιεστικός και μέσω της συζήτησης λύναμε τις οποίες διαφορές μας.
    Γιατί όμως μία κοπέλα να λήγει μια σχέση με προοπτική μετά από ένα καταπληκτικό απόγευμα που περάσαμε μαζί στέλνοντας μου ένα απλό μήνυμα σχεδόν μια ώρα από όταν την άφησα στο σπίτι;
    Πως μπορώ να αντιμετωπίσω αυτή την κατάσταση η οποία και μου φαίνεται πως είναι εντελώς αψυχολογητη;
    Τα στοιχεία που την φοβισαν σε μένα τα ψθλοσυζητησαμε μετά το μήνυμα του χωρισμού και κατάλαβα τι πραγματικά την ενόχλησε.
    Δεν έχω την διάθεση ούτε την αντοχή να αντιστρέψω την κατάσταση , αλλά αυτό που με αιφνιδίασε είναι το πως έληξε την αναμεταξύ μας ιστορία ενώ περασαμε ένα όμορφο απόγευμα μαζί.
    5 χρονια διαφορα δεν ειναι και τίποτα...
    Αφου λες πως το αναγνωριζεις και εσυ οτι γινοσουν πιεστικος..επειτα σου μιλησε ξεκαθαρα κατσατε και το συζητήσατε..καταλαβες τι πραγματικά την ενοχλει σε εσενα
    ...εσυ απτην αλλη δεν έχεις διάθεση και αντοχη να το αλλξεις αυτο.τωρα γιατι ολα αυτα ηταν αιφνιδιαστηκα για εσενα δεν ξερω .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Προχωρα παρακατω.Αν ωστοσο εχεις καποια συμπεριφορα που μπορει να φτασει να φοβιζει εναν ανθρωπο που ειναι διπλα σου,κοιτα να το λυσεις.Γιατι το να σου λεει οτι δε νιωθει ασφαλεια μαζι σου και οτι τη φοβιζεις κι εσυ απο τη μερια σου ενω καταλαβες τι εννοει δε μας το αναφερεις μαλλον καπου κατι υπαρχει.Δες το και βρες τροπο να το λυσεις.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Αφού κατάλαβες τι την ενοχλεισαι τότε υπάρχει κάποιος αντικειμενικός λόγος, κάποιο στοιχείο του χαρακτήρα σου που δεν της αρέσει. Από τη στιγμή που το αναγνωρίζεις και δεν έχεις διάθεση να αντιστρέψεις την κατάσταση τότε για ποιον λόγο αναρωτιέσαι; αστη. δεν σε αποδέχεται όπως είσαι. Μάλλον δεν μπορεί να διαχειριστεί τα ελαττώματα σου. Καλύτερα τώρα που είστε στην αρχή, παρά μετά.

    Και ναι, γίνεται να το διαλύσετε και μετά από ένα "υπέροχο" απόγευμα όπως λες. Πολύ απλά γιατί εκείνη πιθανον να σκεφτόταν εδώ και καιρό να πάρει την απόφαση γιατι κάτι δεν της κολλαγε.

    Ούτε και τα δικά σου όμως συναισθήματα φαίνονται δυνατά εφόσον δεν υπάρχει θέληση για αυτή τη σχέση.
    Οπότε προχωρα.
    Στην τελευταία κουβέντα που κάναμε σε μια παρεξήγηση που είχαμε λίγες μέρες πριν το συμβάν, συζητήσαμε αποδέχθηκα αυτά που την ενοχλούν και έκανα προσπάθεια να τα διορθώσω. Με δική της προτροπή έγινε η συνάντηση γτ με την στάση μου έδειξα πως θα διέλυα την σχέση μας και ήθελε να το αντιστρέψει. Την μέρα του αποφάσισε να με αφήσει κάναμε σχέδια για το άμεσο μέλλον όπως ταξίδια και εκδρομές...η συνάντηση κύλησε εξαιρετικά και μετά μου έστειλε να ληξουμε...αυτό δεν μου κολλάει
    Νιώθω ότι έχω δυνατά συναισθήματα για εκείνη αλλά η απουσία αντοχής μου και κάποια οικογενειακά και επαγγελματικα ζητήματα δεν μου αφήνουν περιθώρια.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Σε όποιους αρέσουμε για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε. Οποία θέλει δεν το αφήνει τόσο εύκολα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post
    Την μέρα του αποφάσισε να με αφήσει κάναμε σχέδια για το άμεσο μέλλον όπως ταξίδια και εκδρομές...η συνάντηση κύλησε εξαιρετικά και μετά μου έστειλε να ληξουμε...αυτό δεν μου κολλάει
    .
    τυπε καταντας γραφικος.δεν τα λεω για εσενα γιατι μαλλον δεν μπορεις να καταλαβεις αλλα για ολους τους υπολοιπους μηπως και καπως τους χρησιμευσει αυτο.
    οταν γραφω μην ασχολησε με παλαβιασμενες σου φαινεται υπερβολικο αλλα αυτη ειναι η μονη αληθεια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post
    Την μέρα του αποφάσισε να με αφήσει κάναμε σχέδια για το άμεσο μέλλον όπως ταξίδια και εκδρομές...η συνάντηση κύλησε εξαιρετικά και μετά μου έστειλε να ληξουμε...αυτό δεν μου κολλάει
    .
    τυπε καταντας γραφικος.δεν τα λεω για εσενα γιατι μαλλον δεν μπορεις να καταλαβεις αλλα για ολους τους υπολοιπους μηπως και καπως τους χρησιμευσει αυτο.
    οταν γραφω μην ασχολησε με παλαβιασμενες σου φαινεται υπερβολικο αλλα αυτη ειναι η μονη αληθεια

  11. #11
    Elenia781
    Guest
    Η κοπελα ειναι ανήλικη? αν οχι, εχει διαβάσματα σαν φοιτητρια και μεσα σε 1 μηνα της λες για ταξίδια και εκδρομες, συγγνωμη αλλα το πας πολυ γρήγορα. Αν εισασταν 35 και βαλε οκ να συγκατοικησεται κιολας ή να παντρευεστε σε ενα μηνα!. Εχετε συνευρεθει ερωτικά? Τι θες τις βιασυνες. Στην ηλικια της τι προοπτικη να σκεφτει δηλαδη?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Η κοπελα ειναι ανήλικη? αν οχι, εχει διαβάσματα σαν φοιτητρια και μεσα σε 1 μηνα της λες για ταξίδια και εκδρομες, συγγνωμη αλλα το πας πολυ γρήγορα. Αν εισασταν 35 και βαλε οκ να συγκατοικησεται κιολας ή να παντρευεστε σε ενα μηνα!. Εχετε συνευρεθει ερωτικά? Τι θες τις βιασυνες. Στην ηλικια της τι προοπτικη να σκεφτει δηλαδη?
    Είναι φοιτήτρια και δουλεύει παράλληλα. Τα ταξιδια και εκδρομές τα κάναμε ως πλάνα για το μέλλον όταν και αν βρεθεί χρόνος. Έχουμε συνευρεθεί ερωτικά.
    Πάντα περνουσαν από το μυαλό μου οι ανάγκες της, αλλά δεν μπορώ να καταπιω ενώ περασαμε ένα όμορφο απόγευμα να με χωρίζει κάπως απροσδόκητα και παράλληλα τις προηγούμενες μέρες να έχει περισσότερες αφορμές για να το λήξει. Η απόφαση της μου φάνηκε για αρκετά βεβιασμένη και όχι σίγουρη γτ 3-4 μέρες πριν μου έλεγε πως νιώθει αρκετά ερωτευμένη ασχέτως αν μου το δείχνει η όχι, ότι ήρθα στη ζωή της την έκανα όμορφη, την χαλαρωσα και περνάει καταπληκτικα...

  13. #13
    Elenia781
    Guest
    Ισως βρισκεται σε αλλο σταδιο στη ζωη της και προσπαθεί να ανταπεξέλθει. Μπορει να ειναι απο επαρχία και να μην θέλει να δεσμευτει στην πόλη που σπουδάζει ή να δωσει δικαιώματα στους δικούς της ότι εφυγε για σπουδές και στις διακοπές δεν παταει καθόλου στο πατρικό. Χιλια δύο. Εσυ είσαι σε φάση δεσμευσης και με προοπτικες ετσι δεν είναι?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Πώς γνωριστήκατε και πριν πόσο καιρό;

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Ισως βρισκεται σε αλλο σταδιο στη ζωη της και προσπαθεί να ανταπεξέλθει. Μπορει να ειναι απο επαρχία και να μην θέλει να δεσμευτει στην πόλη που σπουδάζει ή να δωσει δικαιώματα στους δικούς της ότι εφυγε για σπουδές και στις διακοπές δεν παταει καθόλου στο πατρικό. Χιλια δύο. Εσυ είσαι σε φάση δεσμευσης και με προοπτικες ετσι δεν είναι?
    Ναι εγώ είμαι σε λίγο πιο σοβαρό κλίμα. Πριν λίγες μέρες βέβαια ανέφερε σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχε με τους γονείς της ότι είμαστε μαζί, ενώ μια μέρα πριν τον χωρισμο μου γνώρισε θείο της και ξάδελφο της που ανταλλάξαμε 2-3 κουβέντες. Την ίδια μέρα φάνηκε να επισημοποίησε την σχέση μας με κοινό ινσταγκραμ στορι. Δεν ξέρω τι πραγματικά συμβαίνει αλλά μου φαίνεται για πολύ εν βρασμώ απόφαση.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ξαφνικός και αιφνιδιος πόνος στο στήθος
    By nomoretears in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 02-11-2018, 04:30
  2. ΑΙΦΝΙΔΙΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ
    By ασπασια in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 20-08-2015, 23:17
  3. χωρισμος!!!
    By myr#16 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 18-04-2015, 04:39
  4. χωρισμός ή όχι
    By aze in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 74
    Last Post: 19-07-2014, 04:44
  5. χωρισμός
    By aze in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 15-07-2014, 19:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •