Εδω και 8 μερες ξεκίνησα το clomentin escitaloprám γυμναστική σεχουαλικη επαφή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    5

    Εδω και 8 μερες ξεκίνησα το clomentin escitaloprám γυμναστική σεχουαλικη επαφή;

    Λοιπόν για να μπω στο ψητο. .τα βρηκα πριν κάτι μέρες με την πρώην μου οπου πάει σε κατι σοβαρό γιατι έχουμε επίσης παιδι 8 χρόνων. Αποφεύγω την σεξουαλικη επαφη γιατι φοβάμαι μην πάει κατι λάθος "μηπως δεν εχω καλη στύση και τα σχετικα" θα ειναι η πρωτη φορά μετά απο 2 χρονια χωρισμού δεν θελω να την απογοήτευσω.. αυτο ειναι το κύριο προβλημα της ανάρτησης! Κάποιος που να παίρνει κάτι σχετικο να βοηθήσει; Επίσης για 2 χρονια γυμναζομουν, τωρα δεν εχω αυτη την επιθυμία να το συνεχίσω νιωθω πως ειμαι πιο αδυνατος χαλαρος δεν ξερω ακριβώς..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Πριν 8 ημέρες το ξεκίνησες αλλά επειδή τα βρήκες με την πρώην σου δεν θες να το συνεχίσεις λόγω των παρενεργειών, σωστά; Το θέμα είναι ότι για να το ξεκινήσεις κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Θα πάρεις άλλη αγωγή για να το αντιμετωπίσεις; Πιστεύεις ότι θα το αντιμετωπίσεις μόνος; Πώς το σκέφτεσαι; Φοβάσαι ότι αν της πεις για την αγωγή θα αλλάξει γνώμη;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Πριν 8 ημέρες το ξεκίνησες αλλά επειδή τα βρήκες με την πρώην σου δεν θες να το συνεχίσεις λόγω των παρενεργειών, σωστά; Το θέμα είναι ότι για να το ξεκινήσεις κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Θα πάρεις άλλη αγωγή για να το αντιμετωπίσεις; Πιστεύεις ότι θα το αντιμετωπίσεις μόνος; Πώς το σκέφτεσαι; Φοβάσαι ότι αν της πεις για την αγωγή θα αλλάξει γνώμη;
    Φίλε το οτι θα το αντιμετωπίσω μονος είναι δεδομένο, η δική μου δεν πιστεύω να ανεχτεί κατι τέτοιο και αν ναι θα με υποτίμηση με κάποιο τρόπο.. Φοβάμαι τα συμπτώματα ναι ηδη το σταμάτησα για 4 μέρες και το ξεκίνησα παλι και είναι σανα ηταν η 1η φορα υπνηλια χαλαρος.. Ξέρω οτι θα ειναι πιο ανεκτό σε λιγες μέρες γιατι στες 5 ημουν πιο οκ αλλα και πάλι με αγχώσε γενικα η κατάσταση δεν ξέρω που να καταλήξω. Είμαι στη θέση που σκέφτομαι να χωρίσω παρα να αποτύχω καπου

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    5
    Και ναι εχω αγοραφοβια και μαλων κατάθλιψη. Ειδα πως ειμαι πιο χαλαρος με τους γύρο μου γιαυτό το ξεκινησα πάλι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Είναι αλήθεια ότι έχει παρενέργειες που δεν μπορούν να μείνουν κρυφές σε μια σχέση. Εννοώ την δυσκολία στύσης και οργασμού (για να μην πω καλύτερα αδυναμία οργασμού στην αρχή). Δεν ξέρω τι να σου πω, για να λες ότι θες να το κρατήσεις κρυφό κάτι παραπάνω ξέρεις (π.χ.τον χαρακτήρα της κλπ). Μακάρι βέβαια να μπορούσες μέσα στη σχέση να δείξεις την αδυναμία σου, ιδανικά αυτό θα ήταν πολύ καλύτερο ενώ με το να κρύβεσαι λογικά δεν βοηθάει στο άγχος σου. Ότι βοηθάει το συγκεκριμένο φάρμακο στην κοινωνική φοβία ισχύει, μιλάω εκ πείρας, το έχω πάρει κι εγώ.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    5
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, κάπως δυσκολη βλεπω την κατάσταση ήδη νιώθω πως χαννω την ενέργεια μου για κάποιο λογο, βλεπω το εαυτό μου να ασχολητε μονο με αυτο ηταν απρόοπτο τι να πω ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην χαλάσει.. Μονο στην σκέψη ραγιζω ξανά σαν τον 1ο χωρισμό. Τελοσπαντο ρε φιλε ευχαριστώ ξανα :)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    5
    Φίλε βλέπω διαφορα βγάζουν τα αντικαταθλιπτικα άχρηστα και αν τα παρεις την πάτησες και τέτοια.. Για να εξηγηθω καλυτερα εγω εδω και 4 χρονια είμαι σε μια παράξενη φαση δηλαδή νιωθω down ειμαι κλειστος χαρακτήρας και συνήθως την βγαζω με συγγενείς λογο αγοραφοβιας, παντα απέριττα αυτα τα φαρμακα. Το μονο που παιρνω χρονια είναι τα xanax λιγο πριν κοιμηθω αν και επινα αρκετά τωρα 2mg πριν τον υπνο. Οκ λεω σιγα σιγα να σταματήσω αλλα με την δική σου εμπειρία πιστευης πως πρέπει να συνεχίσω τα αντικαταθλιπτικα; Εχω να πω πως η γυμναστική βοηθά αλλα βαζω τα headset μου και αποφεύγω τους παντες θελω να κανω μονο την δουλεια μου και να φυγω!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Μόνος σου ξεκίνησες το φάρμακο ή πήγες σε γιατρό; Γιατί καλό θα ήταν να συμβουλευεσαι τον γιατρό σου, εδώ στο φόρουμ ο καθένας μιλάει με βάση τις δικές του εμπειρίες και μπορεί να σου πει και κάτι λάθος. Σε κάθε περίπτωση από όσα μου λες νομίζω πως θα ήταν καλό να απευθυνθείς σε ψυχολόγο (ή ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή) για ψυχοθεραπεία ώστε να αντιμετωπίσεις τα αίτια της κοινωνικής σου φοβίας. Με το φάρμακο αντιμετωπίζεις μόνο τα συμπτώματα. Δεν ανήκω σε αυτούς που θεωρούν άχρηστα τα αντικαταθλιπτικά, με έχουν βοηθήσει και παίρνω κι εγώ αντικαταθλιπτικό (ρεμερον). Απλά δεν πρέπει να βασίζεται κάποιος μόνο σε αυτά, με την έννοια ότι εφόσον υπάρχει οικονομική δυνατότητα το καλύτερο είναι να συνοδεύεται με ψυχοθεραπεία αλλά και οτιδήποτε μας κάνει να αισθανόμαστε καλύτερα, γυμναστική, κοινωνική ζωή, χόμπι, βιταμίνες (ιδανικά κατόπιν εξετάσεων ώστε να παίρνουμε κάτι που πραγματικά μας χρειάζεται) κλπ. Το θέμα με τα αντικαταθλιπτικά είναι κυρίως οι παρενεργειες τους και εννοείται να βρεις αυτό που ταιριάζει στο πρόβλημα σου (η εσιταλοπραμη είναι φάρμακο που κατεξοχήν συνταγογραφουν για την κοινωνική φοβία και το άγχος). Για τις παρενεργειες βέβαια συνήθως χρειάζεται απλά υπομονή και οι περισσότερες αν όχι όλες υποχωρούν μετά από κάνα δίμηνο. Αλλά μέχρι να συμβεί αυτό θέλει υπομονή. Πολλοί από εμάς βιαζόμαστε να δράσει το φάρμακο ή απογοητευομαστε από τις παρενεργειες και το κόβουμε ή το αλλάζουμε καίγοντας το. Εμένα για να με πιάσει η εσιταλοπραμη είχε περάσει δίμηνο και μετά έκανα αύξηση της δόσης (η διάθεσή μου δεν είχε βελτιωθεί πολύ) με αποτέλεσμα και οι παρενεργειες να παραταθούν. Για να μην το κουράζω, η γνώμη μου είναι εφόσον μπορείς οικονομικά να ανταπεξέλθεις, ξεκίνα ταυτόχρονα με την αγωγή ψυχοθεραπεία. Καταλαβαίνω το άγχος σου για τις επιπτώσεις του φαρμάκου στην σεξουαλική ζωή και αν είναι να μην πάρεις καθόλου αγωγή ενώ πιστεύεις και εσύ και ο γιατρός σου ότι χρειάζεται ρώτα τον γιατρό σου για κάποιο αντικαταθλιπτικό που δεν έχει αυτή την παρενέργεια. Υπάρχουν αλλά είναι λίγα και δεν ξέρω αν ταιριάζουν στο πρόβλημα σου.

Similar Threads

  1. Escitalopram
    By Jr1983 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 21
    Last Post: 31-12-2022, 12:10
  2. Escitalopram Ariti
    By Retired in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 10
    Last Post: 15-07-2022, 22:36
  3. Escitaloprám 10mg
    By Nik1989 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 16-05-2021, 19:06
  4. Escitalopram για ΙΨΔ
    By nymeriawolf63 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 14-02-2019, 01:54
  5. Escitalopram
    By Alice_1990 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 09-02-2019, 17:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •